Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 30 минъти, vorfax said:
  • За Григор Димитров... не е споменаван в темата, което потвърждава предположението ми :bigwink:

 

Аз го споменах по хрумка измъкната от лозунгите, които са били размахвани и пред мен:

Наскоро трябваше да изредя за 30 секунди 10 известни швейцарци и честно казано едва попълних списъка на прима виста, при това със още 30 секунди закъснение. Но ако трябваше да изредя причините швейцарците да са горди със страната си в 30 секунди щях да вкарам 30.

От там и нихилизма. За практичните хора няма никакво значение колко сета е праснал онзи ден Григор или че Стефка била скочила. Ми хубаво, нека скача, а Марадона е Аржентинец. Други работи правят живота хубав, съответно и родолюбието става по-адекватно.

Обаче от контекста където е споменат Григор няма как да бъде изведено: "за които твърдите че постиженията им нямат нищо общо с българите."

 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 46 минъти, vorfax said:
  • Преди 2 часа, Doris said:

    Първата общност, от която зависят постиженията на личността е семейството, така, че българската връзка, дори и при Джон Атанасов си съществува. Както се вижда от  примера с Айнщайн, не само в България хората отчитат такава тънка връзка, така че обвиненията в комплексарщина към българите са доста пресилени.

 

Дори семейството му не е български "продукт". Баща му заминава на 13 годишна възраст за Америка с чичо си. Достатъчно малък, за да се смята, че му е предал съществена доза българска култура.

Примерът с Айнщайн  не е подходящ, защото Айнщайн освен, че е роден в Улм, по образование е немски продукт. Отказва се от гражданството на областта си, за да се измъкне от военна служба и много добре е постъпил.

 
СПОМЕНИТЕ НА АЙВА АТАНАСОВА ЗА СЪПРУГА Й ИВАН АТАНАСОВ

Стилът на изложението е запазен. В този необработен вид спомените звучат наивно, но е важна тяхната документалност. Писани са от 80-годишна жена и са реликва с чисто семеен характер.

"[. . .]те [роднините] хранели по-големи амбиции за Иван. У него зреело желание за повече знания и за по-голямо образование, отколкото би могъл да получи в България.

Оттук започва много точен преразказ на спомените на А. Атанасова.

Вуйчото Константин предложил Иван да го придружи в пътуването му до Съединените щати. Поканата естествено зарадвала момчето, което силно желаело да отиде там. За да заплати пътните разноски на Иван, майка му продала част от земята, която неговият роден баща му оставил като наследство. Пътували с влак до Германия, а оттам се качили на параход...

 http://johnatanasov.page.tl/%26%231057%3B%26%231087%3B%26%231086%3B%26%231084%3B%26%231077%3B%26%231085%3B%26%231080%3B.htm

 От спомените на Айва се вижда много добре чии образователен продукт в края на краищата е Иван. Да, има я българската връзка, но окончателния избор на Иван е Америка. Където се ражда и учи синът му. Чии продукт е Джон, в края на краищата???

Колко поколения назад ще считаме за валидни? За да се самоопределя, не за друго питам...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно, че го четох това за Гришата, но не го откривам. Сигурно съм го търсил по фамилия.

За Атанасов не е важно дали е взел очите от майка си или от баща си. Той наистина е продукт на друга култура и друго общество. Иначе за разни "удавници" и неговите деца и внуци пак ще са българи, стига да направят нещо смислено с живота си. Човек като го закъса се озърта за сламки.

Някой ненихилистично настроен ще почне ли тема с българските постижения със световен отзвук, или ще се задоволи само със спама тук? Това със слънчогледа не го знаех. Аз допълних лавандулата. За розовото масло сме на второ място в света. С добива и експорта на злато и други ценни метали също сме водещи, макар там да е малко тъжна констатацията, че ги подаряваме срещу символично заплащане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нещата стават много ясни когато се приложат да речем върху самите нас.

Прародителите ми по всяка линия, до един на са от тук. Мога да си избирам амплоа между 4 държави. Хърватската нишка  има търговски и политически успех в един град в Северна България, включително историци са се занимали с биографичните им справки за местния музей. Да кажем, че  правя някакво велико откритие. И автобиографията ми цъфва украсена с данни за произхода ми. Щастливия ми чичо генеалог разпространява гордо родословното дърво, защото е от тези, които обичат да се родеят с произход. Хърватите си приписват генетичен принос и кръщават 5 училища на мое име. На бас, че сума ти народ ще рита от смях, че хърватите са решили, че съм техен продукт. На бас, че и сума ти народ тук и сега  ще направи същото ако се обявя за хърватка и започна на дълго и на широко да обяснявам как всичките ми житейски успехи се дължат на този ми произход.

Българка ли съм?

Какво значи да си "българин"? 

До кое поколение ще броим? Иначе по логиката за произхода на Джон съм продукт на още 4 държави!

За това, няма да ми се сърдят околните, не бива да ми се сърдят, но на мен това родеене с произхода на Джон Атаносов ми е смешно. Погледнато през моята родова призма, осъзнавам, че човек в поколенията става продукт единствено на средата и собствените си възможности. И ако тази среда се отнася към него кофти, или тенденцията е да се отнесе кофти, със сигурност няма да я приема за част от себе си.

Виждам братовчедите си / 5 бр. 29-45 годишни/ на Запад с бащи българи и майки чужденки. Не знаят и дума на български, нямат ментална връзка с нас. Изобщо нищо българско няма в тях, страната е някаква екзотика, с която май не желаят да имат нещо общо от някакъв факт на произхода. Възможно е понякога да ползват българския си произход с цел да си изградят малко "шармантност", но са далеч от манталитета, разбиранията, вкусовете и нагласите ни. Говоря за първо поколение с 1 родител изучен до гимназия в нашата страна. Те са аут от българската нишка и тя изобщо не ги вълнува. Въпреки усилията на бащите им за някакъв сантименталност у децата, тя е умело изиграна само за да не разочароват татко...В момента на пълнолетието си започнаха да си избират коренно различни дестинации и любезно отхвърлят всяка покана (но ако им предложим почетен ключ от София и малко медийна слава ... току виж се появили, знае ли се....)

Ок. Нека имат светли примери децата, но ние сме възрастни хора и е нелепо да се заблуждаваме кой рита в полза на нашия отбор и кой го дъни. Още по-лошо е да ги учим да крепят самочувствието си на чуждите успехи и да смятат, че то е някаква гаранция за собствените им, а в същото време да израстват в страна направила всичко възможно да прецака яко културата си. Какво значение има какъв е Джон, след като средата, в която децата ни растат на моменти е просто отвратителна и сякаш всячески се старае да ги прати при...Джон! Пък после нека им дава почетни ключове и им прави паметници...

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, vorfax said:

Някой ненихилистично настроен ще почне ли тема с българските постижения със световен отзвук, или ще се задоволи само със спама тук? Това със слънчогледа не го знаех. Аз допълних лавандулата. За розовото масло сме на второ място в света. С добива и експорта на злато и други ценни метали също сме водещи, макар там да е малко тъжна констатацията, че ги подаряваме срещу символично заплащане.

При всички негативни новини, идващи в последно време от България, има данни, които показват, че страната не е за подценяване като територия за инвестиции и бизнес. България заема втора позиция по най-малка обща данъчна тежест сред 28-те страни на ЕС. Няма друга държава от страните - членки, при която да има по-ниски ставки за корпоративен и подоходен данък. България е и сред страните, заемащи водещи позиции в ЕС по най-нисък вътрешен дълг с 18.9% спрямо брутния вътрешен продукт при 87.1% средно за ЕС. България изпъква и с ниския си бюджетен дефицит - 6-то място в ЕС по този показател.

До колкото съм наясно сме сред най-предпочитаните страни за наемане на ИТ специалисти и даже има як глад за кадри :))) 

Другото, въпреки че образованието има проблеми - от опита ми излиза, че май хората си нямат и на представа, че в момента сме сред малкото страни, в които в големите градове и със скромен бюджет може да се осигури почти елитна подготовка до кандидатстване в Университет. Достатъчно е родителите да имат желание и да преследват целта.

Тенденциите са добри, но има много да се желае относно самата среда. Тя е основният проблем - бъговете са неин продукт.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ПС Струва си да се замислим за доброто ни реноме на ИТ пазарите тръгвайки по следата Джон Атанасов. Дали в края на краищата произходът на Джон ни дава макар и неосъзнато самочувствие, че точно пък в тази сфера можем да покажем отлични резултати? Дали в края на краищата няма да се окаже, че ползата е повече от вредата и без да искат националистите Е българин ни правят доста добра услуга?

А ако разгледаме примерите от темата в глобален ефект? Кой от тях е оказал съществено влияние в сфера пряко свързана с Идола, който Е българин? Защото за Джон отнесен към ИТ специалистите няма спор. Справяме се наистина добре, достатъчно конкурентни сме, бива ни.

Лек ден на всички!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди ворфакс да критикува, следва да обяви той има ли опит в променянето на света. Правил ли е нещо уникално, има ли изобретения, има ли важни открития, променял ли е мисленето на света?! Щото промените в света често стават само чрез идеи или чрез дребни изобретения (като принципите на компютъра и фотокопира). Какъв ли щеше да бъде света днес ако не бяха измислили кламера, примерно. Със сигурност щеше да е друг. 

А за това дали Джон Атанасов е българин трябва да питате дядо му в България. Ако това беше възможно мисля щеше да ви подгони със сопата заради глупавите въпроси. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То не бяха сопи, не бяха традиции за татковини и майковини. Джон Атанасов е американец от български произход и след като цял свят го знае и българската позиция го признава, няма значение какъв ти се иска на теб да бъде.

Темата не е за самохвалство какво съм свършил аз или друг, а за митовете, които облъчват народа и създават несъществуващи идоли и кумири. Чисто сектантство, ако питате мен, а във века, в който информацията никога не е била толкова лесно достъпна и толкова нежелана вярата се оказва доста силна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

който не е правил изобретение или откритие, били те и малки, няма как да знае как се променя света. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 8 часа, *abi* said:

Нещата стават много ясни когато се приложат да речем върху самите нас.

Прародителите ми по всяка линия, до един на са от тук. Мога да си избирам амплоа между 4 държави. Хърватската нишка  има търговски и политически успех в един град в Северна България, включително историци са се занимали с биографичните им справки за местния музей. Да кажем, че  правя някакво велико откритие. И автобиографията ми цъфва украсена с данни за произхода ми. Щастливия ми чичо генеалог разпространява гордо родословното дърво, защото е от тези, които обичат да се родеят с произход. Хърватите си приписват генетичен принос и кръщават 5 училища на мое име. На бас, че сума ти народ ще рита от смях, че хърватите са решили, че съм техен продукт. На бас, че и сума ти народ тук и сега  ще направи същото ако се обявя за хърватка и започна на дълго и на широко да обяснявам как всичките ми житейски успехи се дължат на този ми произход.

Българка ли съм?

Какво значи да си "българин"? 

До кое поколение ще броим?

 

Не знаеш ли?

Кой е родният ти език? Чии традиции като цяло съблюдаваш? Предците ти от къде са? Може да си 1/2 по произход и 100% по нагласа и обратно. Проблемът тук е никакъв. 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, vorfax said:

То не бяха сопи, не бяха традиции за татковини и майковини.

Чисто сектантство

Ще бъде такова ако не почива на факти. Ако обаче почива на факти, ще си е съвсем основателен повод за городст. Тя бива най-нормално и донякъде препоръчително състояние на духа. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минъти, КГ125 said:

Ще бъде такова ако не почива на факти. Ако обаче почива на факти, ще си е съвсем основателен повод за городст. Тя бива най-нормално и донякъде препоръчително състояние на духа. 

Е, очевидно не почива на факти. Темата е за митове, а популярните класации за гордост в нета буквално преливат в тази тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минъти, КГ125 said:

Ще бъде такова ако не почива на факти. Ако обаче почива на факти, ще си е съвсем основателен повод за городст. Тя бива най-нормално и донякъде препоръчително състояние на духа. 

Факти- макти ,за това дадох абсурдни примери.Всеки престъпник може да се гордее ,че е българин.Самото събиране на тия факти(някои манипулирани) в списък показва, че целта му е да помпа и надува самочувствието .Може да се радваме на постиженията на Стефка, когато се състезава.След това това става статистика, факти, рекорди и отива в историята.Радвам се че песента на Валя Балканска лети в космоса.Не защото е българска, а защото ще свърши работа,като представи нашата цивилизация. Това дето българската армия е удържала победи е история, сега е нула.Ако започне война, ще обясняваме на противника колко сме били силни и страшни ли?В живота най важното е "сега", никой не признава минали успехи.Никой в Европа не зачита миналото величие.Вече няколко пъти споменавам, че гордостта е грях, простотия, тъпанарщина, липса на обноски и култура. За нуждите на социализма беше необходимо да се променят някои морални ценности.Предателството от грях и позор, беше издигнато в добродетел.Така "да сигнализираш"  стана морално и ценно качество.Трябваше да се гордеем с млеконадоя, петилетките, съветската армия и въобще с целия социализъм.Та веднъж установени моралните ценности трудно се променят в хората.Освен това подтикването към гордост не спира защото  някой все още има далавера от това.Такива данни, факти и историята трябва да се учат и това се прави.Това че някой неграмотен не ги знае си е за негова сметка.Сега при толкова много леснодостъпна информация, глупостта и простотията са въпрос на избор. Няма нужда да се повдига самочувствието точно на тия хора, защото ги подтиква към извършване на нарушения и престъпления, към които по начало имат склонност.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, makebulgar said:

който не е правил изобретение или откритие, били те и малки, няма как да знае как се променя света. 

Светът не се променя само с почетни изобретения и открития. А и с ежедневния принос на всеки един от нас било то и с грижата за опазването на наличното.

То и това е "изобретение", което ако е променило света, то поне е създало по-голям комфорт на тези там, дето им се налага:

12108019_1253270278021112_4383058228294419289_n (1).jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, КГ125 said:

Не знаеш ли?

Кой е родният ти език? Чии традиции като цяло съблюдаваш? Предците ти от къде са? Може да си 1/2 по произход и 100% по нагласа и обратно. Проблемът тук е никакъв. 

Именно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, makebulgar said:

А за това дали Джон Атанасов е българин трябва да питате дядо му в България. Ако това беше възможно мисля щеше да ви подгони със сопата заради глупавите въпроси. :)

Дядо му в България е бил застрелян по време на Априлското въстание (не съм намерила информация как и защо, може нищо патриотично да не се е случило - грешка, предателство? кой знае...може да пише повече в архивите на Ямбол, ако изобщо са достоверни), а баба му продава нива, за да пати пътя до Америка на сина си, за да се образова по-добре. Преценката в семейството накланя везните в далечна посока, въпреки опитите да се вмени някакъв родови патриотизъм на семейството на Атанасов. За всеки случай да пратиш 13 годишно дете на другия край на света с чичо му не говори добре за тогавашните условия за развитие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аби, по горната снимка е цинично просташка, и говори много да ценностите ти и начините ти за диалог. Изобретенията и откритията за които говорим са не онези с които Аби се забавлява в интернет, а са онези патентовани в Патентно ведомство, или откритията които са придвижили науката малко напред - докторски и други дисертации и проч защитени в университетите или БАН. Ако си направите труда да отидете до Патентно ведомство ще видите, че там българите патентоват. Може изобретенията да не са най великите, но са крачки напред и всеки който иска по света може да ги доразвива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо да е цинично-просташка? Това е масовото ежедневие в Индия. Всичко се използва, пригодява, пренасочва с цел на някакъв скромен лукс, който трудно или изобщо не могат да си осигурят. Виждала съм удивителни неща там. Да не би да снобееш?

Аз пък намирам идеята за имитация на стандартната т.ч. за гениална. Никога не бих се сетила.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 минъти, makebulgar said:

а са онези патентовани в Патентно ведомство, или откритията които са придвижили науката малко напред

Не съм сигурна дали Римляните са патентовали...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, vorfax said:

Е, очевидно не почива на факти. Темата е за митове, а популярните класации за гордост в нета буквално преливат в тази тема.

Това вече е въпрос на конкретика. Ето наприме прочутата история за българската авиация - че първа в света бомбардирала от въздуха. Не е първа - един италиански самолет е първия една година преди българите. 

Въпросът е с какво се намалява от това значението на факта, че България тогава е водеща авиационна страна в света (sic!) по отношение на развитието и бойното използване на ВВС, че използва наличния си ресурс пълноценно и така, както това ще се случи после и с големите държави. 

Та - фактът е номер едно, надлежната му оценка - номер две. 

Защото лесно може да се махне с ръка и да се каже - а, ма не сме първите айде чао. 

;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Факти- макти ,......... Това дето българската армия е удържала победи е история, сега е нула.Ако започне война, ще обясняваме на противника колко сме били силни и страшни ли?В живота най важното е "сега", никой не признава минали успехи.Никой в Европа не зачита миналото величие.

Тц. Голяма грешка и пресилване на нещата в другата посока от твоя страна. Ефектът е същият както да се твърди, че българите са от планетата Нибиру. Ако е Европа никой не зачита минало величие - толкова по-зле за Европа. 

Настоящето се крепи точно на миналото. Твоето настояще - на твоето минало. И възраждане без минало няма - питай бай ти Паисий. 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...