Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител
1 hour ago, Doris said:

Ворфакс, за твоите нападки и обиди наистина си заслужаваш комунистическото обръщение.

Doris, как предлагаш да наричам, ако не с родоотстъпник, онези, които се отричат от български земи населени с българи, основавайки се на насилствено наложени престъпни договори, в които не са взети предвид нито справедливостта, нито етническия състав, нито българските интереси, и то в контекста да се оправдае пряката роля в убийството на 11 343 души? В бройката не са включени 16, ако не греша, които се завръщат живи.
Попитах те и дали се срамуваш. По отговора ти съдя, че не.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 28 минути, vorfax said:

Doris, как предлагаш да наричам, ако не с родоотстъпник, онези, които се отричат от български земи населени с българи, основавайки се на насилствено наложени престъпни договори, в които не са взети предвид нито справедливостта, нито етническия състав, нито българските интереси, и то в контекста да се оправдае пряката роля в убийството на 11 343 души? В бройката не са включени 16, ако не греша, които се завръщат живи.
Попитах те и дали се срамуваш. По отговора ти съдя, че не.

Силни думи родоотстъпник :ai:. Някой явно не си е прочел урока ? Македония и Беломорието, не са били български територий преди войната. И тези територий са окупирани не ор България.а от Вермахта. Следствие на това Гемания се явява собственник на тези зами, после Хитлер  предава тези земи на България. В крайна сметка евреите в новите земи се оказват подвластни на германците и България трябва да отстъпи. Ама кой да чете и да мисли? И да ти кажа ние българите не се срамуваме, да съжаляваме за случката, но не се срамуваме ! А вие, какво изпитвате незнам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, dora said:

Според това, което той казва, са били изселени от българските власи.

Явно не ме разбрахте, затова отново се включвам. Ясно е, че българските власти са ги изселили, но не са ги изселили в "новите земи". Изселили са софийските евреи във вътрешността на страната. А някои семейства от тях може впоследствие да са заминали за "новите земи", но на своя глава. Ето документ за изселване на софийските евреи във вътрешността на страната, а не в "новите земи".

N%2016-7.jpg

http://avdesigngroup.org/shalom/category16_bg.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, bulgaroid said:

Македония и Беломорието, не са били български територий преди войната. И тези територий са окупирани не ор България.а от Вермахта. Следствие на това Гемания се явява собственник на тези зами, после Хитлер  предава тези земи на България. В крайна сметка евреите в новите земи се оказват подвластни на германците и България трябва да отстъпи. Ама кой да чете и да мисли? И да ти кажа ние българите не се срамуваме, да съжаляваме за случката, но не се срамуваме ! А вие, какво изпитвате незнам.

Жестоко невежество по история. Не знам какво си чел и откъде, но изобщо не си запознат в детайли. Поне да беше прочел в темата или да беше отгърнал учебник по история. Иначе и ти май си фен на родоотстъпниците - чужди земи с чужд народ.

 

Още едно такова мнение и отпътуваш.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 минути, vorfax said:

Жестоко невежество по история. Не знам какво си чел и откъде, но изобщо не си запознат в детайли. Поне да беше прочел в темата или да беше отгърнал учебник по история. Иначе и ти май си фен на родоотстъпниците - чужди земи с чужд народ.

Бате верно ли, България участва в удара срещу Югославия и Гърция? Кой армий и колко дивизий, сподели? Дай някаква информация, кой командва, къде са битките, българите участват ли при Метаксас ? Дай нещо да науча !

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, Incorrectus said:

Явно не ме разбрахте, затова отново се включвам. Ясно е, че българските власти са ги изселили, но не са ги изселили в "новите земи". Изселили са софийските евреи във вътрешността на страната. А някои семейства от тях може впоследствие да са заминали за "новите земи", но на своя глава. Ето документ за изселване на софийските евреи във вътрешността на страната, а не в "новите земи".

Разбрах ви още първия път, той твърди, че са били изселени там, не са заминали сами. По силата на това, че  по закон вече не се считат за български граждани, гражданските им права са отнети, с тях е можело да се постъпи всякак. Затова и това написах от самото начало. Не са могли сами да заминат където и да било, защото е трябвало да осведомяват властите за местоположението си. Не са можели и никъде да мръднат, какво остава сами да напуснат държавата. С братовчедка му - която всъщност е от първоначално изселените, а след това изпратените в лагер, никога не съм разговаряла, виждала съм я само на снимка. Тя вероятно вече не е между живите. От нея (а с нея около 2001 година общуваха ежеседмично по телефон или с имейл) той знае, че тя, семейството им и други близки софийски семейства са били арестувани от българска полиция, натоварени във вагоните от българска полиция, както и че вагоните са минавали през българска територия. Казали са им, че ги връщат в България. Всъщност са ги откарали до Видин и Лом, откъдето до Треблинка.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо ме съмнява тая работа. Няма закон, който да лишава от българско поданство лице, което го има, просто защото е заминало за новите земи. 

Какви са данните и доказателствата за това изселване? Заповеди, списъци и т.н.? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, dora said:

арестувани от българска полиция, натоварени във вагоните от българска полиция, както и че вагоните са минавали през българска територия. Казали са им, че ги връщат в България. Всъщност са ги откарали до Видин и Лом, откъдето до Треблинка.

От всичко разказано това е нещото, което аз лично намирам за най-смущаващо, защото не мога да си представя, че българската държава не е била наясно какви влакови композиции минават през територията й и с каква цел, за пристанищните власти във Видин и Лом да не говорим...

Всичко това ми беше разказано много предпазливо и само след много настояване, по следната причина: "Вие, Дора, и аз, не споделяме един и същи възглед за неотдавнашната българска история, а след като разбрах, че сте от България, аз не искам да ви обидя, като ви разкажа нещо, за което са ви говорили съвсем различни неща."

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Естествено, че са знаели българските власти за 11-те хиляди. Специално за тези 1500 вече не знам - трябва да се видят документите. Знаели са, но не са могли с нищо да възразят на немците. 

Освен това, сънародниците им, съседите им, в Македония и Гърция са МЪЛЧАЛИ. 

А хората в старите предели на България - не.

Вижте само колко петиции са отправени. Част от тях подписани с поставяне на палец!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, КГ125 said:

Освен това, сънародниците им, съседите им, в Македония и Гърция са МЪЛЧАЛИ. 

Навсякъде в Европа има опити да бъдат спасявани евреите. Любопитен е случаят с Албания, където мюсюлманите всъщност спасяват евреи, примерно като ги приютяват в домовете си и твърдят, че са от едно семейство.

Вижте ето това:

https://www.sfu.ca/content/dam/sfu/galleries/PDFfiles/TeckGallery/besa_exhibition_essay.pdf

и това:

http://www.dw.com/en/albanians-saved-jews-from-deportation-in-wwii/a-16481404

Гръцката православна църква издава на евреите православни кръщелни свидетелства, за да ги спаси.

Не сме само ние.

Югославяните не могат да направят нищо, защото са разпарчетосани между България (Македония), Италия, Унгария и Германия.

Югославия всъщност не съществува...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, КГ125 said:

Естествено, че са знаели българските власти за 11-те хиляди. Специално за тези 1500 вече не знам - трябва да се видят документите. Знаели са, но не са могли с нищо да възразят на немците.

Това не е вярно, ако ще и 100 пъти да го повториш, докато не изкараш поне 1 аргумент.

Българската страна има законово уреден път да откаже:

Преди 19 часа, vorfax said:

А на окупираните територии окупаторът, т.е. България, има според Кръстева неотменими задължения, произтичащи от Хагския правилник от 1907 г., по който България е била страна. Между тях са опазването на личните права, собствеността, реда и функционирането на такива неща като търговия, съобщения, здравеопазване и т.н. в окупираните територии. По никакъв начин окупаторът няма право да изселва население от тях, нито да го лишава от елементарни човешки права като право на безопасност и на живот, от които са били лишени единствено тамошните евреи.

Чакам коментар по фактите:

Преди 19 часа, vorfax said:

Страната ни има, според основния акт на международното хуманитарно право по това време – Хагския правилник от 1907 г. – задължения по отношение на населението в тези земи. Задължения, които по отношение на евреите страната ни брутално е нарушила.

Така, от една страна, Царство България не приема … тези земи за окупирани и в резултат не признава произтичащите от Хагския правилник … права на гражданското население на победената държава, от които … трябва без ограничение да се ползват евреите. От друга …, макар че третира земите като анексирани, и населението като собствено, България отказва поданство само на една група от трайно установеното в тези земи население – евреите“.
Защитниците на тезата за това, че страната ни не е отговорна за депортацията и гибелта на македонските и тракийските евреи, много обичат да разсъждават за това, което е щяло да се случи, ако България не беше предприела тези действия. Да речем, щяла е да бъде окупирана от Германия. Това Кръстева нарича „виртуална история“. Историята е за това, което се е случило и не може нищо да каже за това, което би се случило , ако… нещата биха били такива и такива. Това е „виртуална история“, а не наука.
http://www.marginalia.bg/analizi/istoriyata-na-faktite-sreshtu-virtualnata-istoriya-chiya-e-vinata-za-gibelta-na-11-343-evrei/

КГ125, какво е това предупреждение в поста ми? Можеше изобщо да не го забележа. Да те питам и теб, как се нарича човек, който предава родината си, който се отрича от земите си и тяхното българско население? Какво погрешно съм написал за земите, които обсъждаме? Пратих човека да се образова от учебник по история. Може да се прочете в Уикипедия, навсякъде. Защо не видях да се проявиш като модератор за обидите по мой адрес, за системния спам и флууд, за което обвиних лично и теб с опцията за докладване? Тук форум ли е за размяна на мнения или какво? Откъде накъде твоето мнение го сервираш като факт, след като фактите те опровергават многократно?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

• Антиеврейския закон за защита на нацията е наложен от германските власти, след голямо съпротивление на цар Борис.

 

• Докато евреите от южна Добруджа получават българско гражданство, под германски натиск евреите от Тракия и Македония остават сръбски и гръцки поданици.

 

• Присъединяването на България към Тристранния пакт е наложено от германците след съпротива на цар Борис.

 

• Десантът на фелдмаршал Лист на реката Дунав при Русе е нарушаване на суверенитета на България. Страната фактическа е окупирана, но остава с привидно самостоятелно управление.

 

• Вермахтът напада и превзема Гърция и Югославия. Първата окупация е най- важна от гледна точка на международните закони.

 

• Българската войска в „новите земи” е подчинена на германското командване.

 

• Анексирането на Тракия и Македония, както е представено от правителството на Богдан Филов, не е признато от германците. Те разглеждат тези земи като своя окупационна зона с временна българска гражданска администрация.

 

• Хитлеристките войски пребивават в Беломорието и Вардарска Македония от 1941 г. до тяхното отстъпление през септември 1944 г. Двете области попадат под смесена българо-германска юрисдикция.

 

• Еврейското население в „новите земи” не служи в трудовите групи, както служат като "трудоваци" евреите от стара България. Значи те са третирани като „чужди” евреи.

 

• Съдбата на еврейското население в двете области се решава от германците чрез германското посолство в София, където служеха неговите пратеници Бекерле и Данекер.

 

• Двигател на депортацията е Адолф Бекерле, германски пълномощен министър в София, който влиза в преговори по въпроса с българските власти.

 

• Прочутата конференция във Ванзее определя, че в България живеят 48000 евреи – точно толкова, колкото е броят на евреите в стара България. Евреите от „новите земи” не се разглеждат като български евреи.

 

• Съюзниците успяват да заблудят Хитлер, че техния десант ще стане в Гърция. 7- ма българска дивизия в Северна Гърция минава под германско командване. В същото време германците гледат на Вардарска Македония като на район от бивша Сърбия.

 

• Прочутото споразумение Белев –Данекер е фалшифицирано от комисаря по еврейските въпроси Белев. В основата на тази фалшификация е желанието на Белев да депортира 8600 български евреи. Значи българското правителството никога не решило да изсели евреи с българско гражданство. Споразумението е груба фалшификация.

 

• Белев действа под пряко германско ръководство. Той получава заповеди от Адолф Бекерле, а не от управата на МВР. Македония и Тракия като военни зони са подчинени на немското командване.

 

• Охраната на влаковете, които возят нещастниците към Полша, е германска, а не българска. Трите депортации от Македония за Полша са съпроводени от германски войници и полицаи, командвани от германски офицери. Спас Ташев прилага оригинални снимки, които доказват това черно на бяло.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, bulgaroid said:

Двете области попадат под смесена българо-германска юрисдикция.

Как бихте коментирали този документ:

%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%

Не прибързва ли доста България да налага юрисдикция на райони, чиято територия не й принадлежи? Не прибързва ли да ги счита за анексирани? Дали евреите не са изтъргувани от тогавашната власт, за да се постигне отколешната мечта за "национално обединение"?

Не само в "новите земи", а и в самата България?

Как да се обясни тогава, че евреите в България биват спасени в последния момент и под натиска на някои от депутатите?  Не се ли явяват те, при все протеста на българското общество, разменната монета? Въведен е антиеврейски закон. Той е подписан от Борис. Въведено е и друго антиеврейско законодателство, което и се прилага. "С отвращение" ли? Тогава защо? Или целенасочено и опортюнистично, за да се постигнат заложени други геополитически цели, докато  се вижда, че номерът няма да мине?

Това би ми било интересно да си изясня.

Аз вярвам в желанието на българското общество евреите да бъдат спасени. Не вярвам обаче в намеренията на политическата класа това да се случи. Изобщо.

От немалко хора в най-новата история Борис се лансира като спасител на евреите. Пренебрегвайки обстоятелството, че репресиите срещу тях се провеждат с неговия подпис.

Не ме разбирайте погрешно, на мен царят ми е симпатичен. Разбирам и донякъде патовата ситуация, в която е поставена България. Но и не мога да  не отчета вредата върху всичките тези човешки съдби, на напълно невинни хора, причинена по силата на един собственоръчно поставен подпис. И не мисля, че зад тази вреда се е криела стратегията те да бъдат тормозени, изслелвани, уволнявани, с изземвано имущество, за да бъдат спасени. Не вярвам в това изобщо.

Защото ако е имало намерение да бъдат "спасявани",  отпорът е трябвало да започне от двореца. Още от 1941 година. Не да се чака един митрополит и един депутат да тичат като луди из държавата, за да спасяват хората в последния момент, с влаковите композиции, чакащи да ги отведат в небитието, на гарата. Това, с цялото преклонение към точно тези, които са ги спасили в последния момент.

Не вярвам в стратегическото мислене на българските политици по него време. Вярвам в отсъствието му, в липсата на управленска визия и премислена, изрична стратегия, в изобилието на панически и ad hoc  решения според това къде би минал номерът.  Вкл. заради документи като посочения по-горе - поставяне на каруцата пред коня, така че и днес въпросът с отговорността на българските власти за случилото се с евреите в Македония да продължава да стои.

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, dora said:

Дали евреите не са изтъргувани от тогавашната власт, за да се постигне отколешната мечта за "национално обединение"?

Ето това всъщност е въпросът ми, bulgariod - а и към всички, които биха могли по силата на по-обстойната си информираност от моята, да му отговорят.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Естествено, че не са! Защото тогава биха били изтъргувани и другите.. .....

Вижте, като се разчистят политическите наслагвания от всичко това - а тях ги има и то в две посоки - остава историята и тя е много проста. 

Не, бъгарските власти не носят отговорност за Македония и Тракия, защото нямаха власт над онези хора. Не те решаваха, а немците. Нямаше за какво да се хванат, за да им възразят. 

Професорът ясно го казва.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Относно законодателството - хванала се е България на хорото - и то само и единствено заради Македония и Тракия и Добруджа, заради това българите там да не живеят под чужда, при това в югославския и гръцки случай - изключително агресивна и брутална власт. 

Като се е хванала на хорото, трябва да се прави на правоверна.  Да се прави. Това е цялата работа със законодателството. 

Ето вижте хората от Израел какво разказват, как законът масово е заобикалян и властите много много не са си отваряли очите. 

Ако е въпросът, отговорността на Югославия и Гърция за третирането на българите е немалка .... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, dora said:

Как бихте коментирали този документ:

%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%

 

Аз вярвам в желанието на българското общество евреите да бъдат спасени. Не вярвам обаче в намеренията на политическата класа това да се случи. Изобщо.

От немалко хора в най-новата история Борис се лансира като спасител на евреите. Пренебрегвайки обстоятелството, че репресиите срещу тях се провеждат с неговия подпис.

Не ме разбирайте погрешно, на мен царят ми е симпатичен. Разбирам и донякъде патовата ситуация, в която е поставена България. Но и не мога да  не отчета вредата върху всичките тези човешки съдби, на напълно невинни хора, причинена по силата на един собственоръчно поставен подпис. И не мисля, че зад тази вреда се е криела стратегията те да бъдат тормозени, изслелвани, уволнявани, с изземвано имущество, за да бъдат спасени. Не вярвам в това изобщо.

Защото ако е имало намерение да бъдат "спасявани",  отпорът е трябвало да започне от двореца. Още от 1941 година. Не да се чака един митрополит и един депутат да тичат като луди из държавата, за да спасяват хората в последния момент, с влаковите композиции, чакащи да ги отведат в небитието, на гарата. Това, с цялото преклонение към точно тези, които са ги спасили в последния момент.

Не вярвам в стратегическото мислене на българските политици по него време. Вярвам в отсъствието му, в липсата на управленска визия и премислена, изрична стратегия, в изобилието на панически и ad hoc  решения според това къде би минал номерът.  Вкл. заради документи като посочения по-горе - поставяне на каруцата пред коня, така че и днес въпросът с отговорността на българските власти за случилото се с евреите в Македония да продължава да стои.

Това са разсъждения извън историческата конкретика и контекста на тогавашната ситуация, обаче.... 

Стратегическото мислене на българсите политици е толкова, колкото е бил капацитетът им - по-висок от днешния, но недостатъчен, естествено. 

Не, не можеше да се дава отпор още през 1941 година, защото тогава България щеше да бъде окупирана моментално от НЕМЦИ и РУМЪНЦИ. А за една бройка ако не беше успял превратът на ген. Симович в Белград - и от сърби. 

На българските власти се е налагало да ЛАВИРАТ. 

Заповедта на Антон Козаров е просто административен акт, с който се известява населението коя е новата власт. Но територията де юре не е българска и българската власт там не може да опонира на немците. Хубаво го разберете това. Да възразиш на немците там означава, че се обяваваш срещу тях. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, КГ125 said:

Естествено, че не са! Защото тогава биха били изтъргувани и другите.. .....

Вижте, като се разчистят политическите наслагвания от всичко това - а тях ги има и то в две посоки - остава историята и тя е много проста. 

Не, бъгарските власти не носят отговорност за Македония и Тракия, защото нямаха власт над онези хора. Не те решаваха, а немците. Нямаше за какво да се хванат, за да им възразят. 

Професорът ясно го казва.

Нямах предвид дали евреите в "новите земи" са били изтъргувани, а дали всички евреи не са били изтъргувани - с приемането и прилагането на антисемитско законодателство в самата България и със (слава богу осуетената) им депортация. Осуетена на косъм.

Това "на косъм" е нещото, което ме смущава: вижда ми се много вероятно депортацията да е  била възнамерявана - поне от властите -  или поне до последния момент да са си затворили очите пред тази вероятност. Особено при условие,  че извън конкретните няколко личности, от българските власти до последния момент няма вид да са правени никакви съществени стъпки тя да не се състои.

Това, което в правото би се наричало престъпно нехайство. Но целенасочено такова: ние ще си затворим очите за евреите, пък вие ни дайте териториите, които считаме за свои. Можете ли да хвърлите малко повече светлина?

 

Редактирано от dora
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, bulgaroid said:

 

• Десантът на фелдмаршал Лист на реката Дунав при Русе е нарушаване на суверенитета на България. Страната фактическа е окупирана, но остава с привидно самостоятелно управление.

 

Не е окупирана, но е заплашена от окупиране. 

При това, трябва да се разсъждава над този момент много, много внимателно. На 1 март 1941 година картината е следната:

1/ Англия и Франция са разгромени Германия триумфира в Европа безапелационно;

2/ СССР и Германия са в съюз.

3/ Югославия влиза в Тристранния пакт. Само си представете сърбите да ни бяха окупирали по делегация от немците ...... 

4/ Германия иде на Дунава и казва - добър ден, скъпи въоръжени неутралитети.. 

Възможностите пред България: 

А/ да воюва с немците. В защита на Гърция и Югославия?! За да може не само 50-тте хиляди български евреи, ами и поне два пъти толкова българи да загинат?! 

Б/ да се предаде или да обяви невъоръжен неутралитет - един вид, правете каквото знаете... А тогава Македония? А Тракия? А българите там? 

В/ да направи това, което направи - да иска от немците каквото може и да лавира. 

Не евреите бяха изтъргувани срещу ЗЗН, ами опитът за свобода на българите от Македония и Тракия. Нали за това се беше борил Левски? 

 

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, dora said:

Нямах предвид дали евреите в "новите земи" са били изтъргувани, а дали всички евреи не са били изтъргувани - с приемането и прилагането на антисемитско законодателство в самата България и със (слава богу осуетената) им депортация. Осуетена на косъм.

Това е, което ме смушава: че такава е възможно да е била възнамерявана - поне от властите -  или поне до последния момент да са си затворили очите пред тази вероятност. Особено при условие,  че извън конкретните няколко личности, преди осуетеното й фактическото извършване няма вид от българските власти да са правени никакви съществени стъпки тя да не се състои.

Това, което в правото би се наричало престъпно нехайство. Но целенасочено такова: ние ще си затворим очите за евреите, пък вие ни дайте териториите, които считаме за свои. Можете ли да хвърлите малко повече светлина?

 

Не са няколко личности, според това, което знам доста масово е застъпничеството за евреите. 

От друга страна, в България е имало и съществени   прогермански настроени политически сили и без въпроса за териториални придобивки. 

Не че е кой знае каква информираност, но ако се обърнем към съотношението на силите през 1943 - 11 милионна армия на Вермахта срещу 450 хилядна българска, България не е била в съществена позиция да търгува и да се пазари. Хитлер е стъпил на врата на почти цяла Европа, или окупирани, или съюзници. В окупираните държави никак не е било весело. В окупирана Полша например загиват не само евреи, но и почти толкова  поляци. Казвате, българското правителство носи отговорност за 11 хиляди евреи от Македония и Гърция, но някак забравяте, че то е носело  отговорност и за 7 милиона българи. Царят се нагърбва с мисията да спасява българските евреи, казвате и други са помагали, не е толкова важно. Но колко  са политическите лидери, които се противопоставили открито, лице в лице при очевидна неравностойност на позициите и са се борели не за няколко укрити евреи, а за десетки хиляди? Проблемът с депортацията се появява през февруари, през август царят вече е мъртъв, дали отровен , или не издържал на напрежението и България отава без най-важната си политическа фигура - всеки алтруизъм си има цена.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 44 минути, dora said:

Нямах предвид дали евреите в "новите земи" са били изтъргувани, а дали всички евреи не са били изтъргувани - с приемането и прилагането на антисемитско законодателство в самата България и със (слава богу осуетената) им депортация. Осуетена на косъм.

Това е, което ме смушава: че такава е възможно да е била възнамерявана - поне от властите -  или поне до последния момент да са си затворили очите пред тази вероятност. Особено при условие,  че извън конкретните няколко личности, преди осуетеното й фактическото извършване няма вид от българските власти да са правени никакви съществени стъпки тя да не се състои.

Това, което в правото би се наричало престъпно нехайство. Но целенасочено такова: ние ще си затворим очите за евреите, пък вие ни дайте териториите, които считаме за свои. Можете ли да хвърлите малко повече светлина?

 

Когато е бил принуден да влезе в тристранния пакт, Борис не е знаел какво немците ще искат.... Това е то когато си малък съюзник по принуда - стават неприятни неща. 

Но като е дошло това до главата - ето ви нещо, което не е мит. Българският народ показа огромен, земен, великолепен, тих и човешки морал. !!!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 10 минути, Doris said:

Не са няколко личности, според това, което знам доста масово е застъпничеството за евреите. 

 

Умопомрачително масово. Във филма повече от половин минута изброяват организациите, които са пратили петиции. Трогателни са подписите с палец в много от документите - това значи, че и най-простите селяни са се обявили против..... 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 52 минути, dora said:

депортация. Осуетена на косъм.

Т

Това, което в правото би се наричало престъпно нехайство. Но целенасочено такова: ние ще си затворим очите за евреите, пък вие ни дайте териториите, които считаме за свои. Можете ли да хвърлите малко повече светлина?

 

И не, не е "на косъм". ГРАЖДАНСКОТО общество на Царство България си влиза в ролята. 

Не въпросът с евреите е бил главен когато се е коментирало влизането на България в тристранния пакт, а влизането й в тристранния пакт и следващите оттук съюзнически задължения към немците, като предоставяне на територия, логистика и т.н. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
1 hour ago, dora said:

Нямах предвид дали евреите в "новите земи" са били изтъргувани, а дали всички евреи не са били изтъргувани - с приемането и прилагането на антисемитско законодателство в самата България и със (слава богу осуетената) им депортация. Осуетена на косъм.

Не е осуетено чак на косъм. В еврейския въпрос има етапи. Първоначално протестите са единствено срещу ЗЗН, депортацията идва на дневен ред значително по-късно. Нали не се съмнявате, че една авторитарна власт е била в състояние да депортира евреите, въпреки обществените протести. Но не е искала да ги депортира и не ги депортира.

До "конференцията Ванзее" (20 януари 1942г.) България създава впечатление, че стриктно и послушно изпълнява всички германски желания. На тази среща на ул. "Ванзее" е решено да се започне с "окончателното решение на еврейския въпрос", според нацистката терминология. Но след това събитие ключовите фигури в България - цар, Филов, Габровски бият отбой. Започват да се дърпат и да повтарят, че евреите са нужни на България като работна ръка, а немските представители в България Бекерле и Данекен започват да пишат до своето правителство доклади, пълни с разочарование относно решението на еврейския въпрос в България. България сякаш стриктно изпълнява ЗЗН, защото той е по-малкото зло. Но когато става въпрос за депортация, нещата се обръщат.

В крайна сметка надделява българската позиция по въпроса, а не нацистката. Къде с хитруване, къде с умишлено бавене и увъртане, но такива са били реалностите. На Хитлер открито в очите нищо не може да му се откаже. В противен случай ще загубиш евреите, но ще загубиш и целия български народ и държава заедно с тях.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...