Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител

Честно, не разбирам защо пишеш всичко това. Аз не твърдя, че спасените от държавната политика на Полша евреи са причина за мита, който развенчах. В смисъл, аз съм напълно съгласен с теб, но какво от това?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор История

България е била съюзник, не е била окупирана. Датчаните, в по-лоши условия, при истинска окупация, спасяват евреите си, като прехвърлят повечето от тях в Швеция.

Франция, в неокупираната си част спасява евреите си докато и нея я окупират. И това при положение, че там антисемитизмът е бил по-сериозен и от германския. Италия, макар и подобно на България да приема антисемитски закони, също до 1943 не ги праща в лагери. Реално истински антисемитски са Хърватска и Румъния.

Забележителен е примерът на Унгария. До края на 1944 там има десетки хиляди евреи. Всички те се отправят към концлагерите едва след организирания от германците преврат през 1944. Дотогава положението им не е било по-различно от българското. И е чудесен пример колоко щяха да се "спасят" и българските евреи при окупация или ако хора като Луков или Цанков бяха взели властта.

 

Но най-забележителният пример е Финландия. Финските евреи се ползват през цялата война със всички права и задължения на фински граждани без и следа от позорни антисемитски закони. Евреите на равни основания воюват на фронта, включително десетина от тях са представени от германците за награждаване с железен кръст, макар, че само трима реално приемат наградата. На фронта даже има и военно полева синагога!

SYNAGOGA_Fin.jpg

 

НИТО ЕДИН фински евреин не е предаден на Хитлер! Предадени са само осем евреи с австрийско гражданство (7 от тях екзекутирани от германците), което предизвикало скандал и министерски оставки.

 

 

Ами на този фон опазването на българските евеи малко губи от атмосферата си на уникалност, не мислите ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 12.04.2017 г. at 12:41, vorfax said:

Милото падане на тиранти остава в миналото с придаващите автономност electric double-layer capacitors (EDLCs).

2014 г. GSP Белград, Сърбия стартира първата автобусна линия със супер-кондензаторни автобуси от китайски производител Higer Bus. Посочва се официална дата на пускане на маршрута за сърбите 1 септември 2014. Може би българския бус се нарежда на второ място, заради статута му на тестово въвеждане в общественя транспорт на София. "Since 2014 the public transport authority of the city of Sofia, Bulgaria is also performing tests on a capabus made by Higer."

Тролейбуса се използваше пълноценно и си вървеше както всички други. Работи доскоро,та мисля в случая хората са прави, да първи е.Четене,тълкуване и свободни интерпретаций.Кой както му харесва върти и суче:ag:

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Just now, vorfax said:

Говорех за тези в Полша.

Ами тези в Полша, познай кой първи прави концлагери? Няма да повярваш, поляците, още през 1920г. Но те се учат от Сърбите, Румънците и Гърците, вземат челен опит, така да се каже:ag: И концлагерите на са специално за еврей ами за всички.:564da112d749c_wink(1):

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 41 минути, bulgaroid said:

Тролейбуса се използваше пълноценно и си вървеше както всички други. Работи доскоро,та мисля в случая хората са прави, да първи е.Четене,тълкуване и свободни интерпретаций.Кой както му харесва върти и суче:ag:

Мисля, че друг смисъл се влага в това, че е тестов. Първо, доколкото разбирам, е само един. Статуса му е тестов, защото на него още не може да се разчита, иначе щеше да е масово въведен. А и не е сигурно, че е нямало проблеми.

Beta версиите на компютърните програми също работят, но на "полеви условия" те се сблъскват с проблеми, "чупят се" и дават ценната обратна връзка на производителите какво още може да се оправи. Мисля, че такава е задачата на този тролейбус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, vorfax said:

Мисля, че друг смисъл се влага в това, че е тестов. Първо, доколкото разбирам, е само един. Статуса му е тестов, защото на него още не може да се разчита, иначе щеше да е масово въведен. А и не е сигурно, че е нямало проблеми.

Beta версиите на компютърните програми също работят, но на "полеви условия" те се сблъскват с проблеми, "чупят се" и дават ценната обратна връзка на производителите какво още може да се оправи. Мисля, че такава е задачата на този тролейбус.

Пишеш глупости, ама тъй било, инак било, е вижте компютрите.Незнам колко си разбрал,като си чел, аз този тролей си го имам на снимка и видео. Возих се на него и съм го наблюдавал в течение на години.Отделно имам познати дето са го карали и имат наблюдения. Тролея си работеше до последно и си возеше пътници както всички други, устройството за зареждане още си стой, всичко се използваше пълноценно години наред,Абсолютно заслужено първо място. Не ми се пише защо сега не работи и какво ще стане с тази система няма връзка.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 54 минути, bulgaroid said:

Пишеш глупости...

bulgaroid, тролея се е ползвал тестово и такъв е неговия статут, независимо дали си се возил на него!

Предположих, и това е най-логичната причина, че в същите статии посочващи Сърбия да стартира употребата на кондензаторни тролейбуси по-късно, всъщност е посочена за първата, която ги е въвела. Очевидно се имат предвид различни неща. Дадох предположение защо е така, което за теб е глупост, но не прочетох от теб смислена причина.

През 2017 г. започва втори тест в България:

http://www.dnevnik.bg/skorost/2017/01/03/2892988_stolichna_obshtina_zapochva_testove_na_nov_avtobus_na/

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, vorfax said:

bulgaroid, тролея се е ползвал тестово и такъв е неговия статут, независимо дали си се возил на него!

Предположих, и това е най-логичната причина, че в същите статии посочващи Сърбия да стартира употребата на кондензаторни тролейбуси по-късно, всъщност е посочена за първата, която ги е въвела. Очевидно се имат предвид различни неща. Дадох предположение защо е така, което за теб е глупост, но не прочетох от теб смислена причина.

През 2017 г. започва втори тест в България:

http://www.dnevnik.bg/skorost/2017/01/03/2892988_stolichna_obshtina_zapochva_testove_na_nov_avtobus_na/

Няма значение как се нарича. Използван е години по предназначение, и за първи път е въведен в употреба. Точка. 

Не съм ти чел опусите, ама сигурно и другите са такива.

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, bulgaroid said:

Няма значение как се нарича.

Ако обичаш напусни темата. Тук говорим с факти.

ПП: Даже с условностите, които посочваш, сети се, че това е китайски автобус и първо са го тествали в Китай. Колкото и да искаш да се изфукаш с чужд труд, това е изопачаване на истината. Същото е и с кирилицата. Уверен съм, че според теб сме първите в света, които сме я ползвали, нищо че преди това е измислена от едни, за други, ползвана от трети, обучени четвърти, а после сме приютили няколко ученици, които да ни научат на една от кирилиците.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Българите първи в света ползват кирилицата.

Ако сме педантични, то византийците първи са прописали глаголицата през 855(-863) г. Следват Великоморавия и Панония през 865 г.

Цитирай

България като единствен спасител на Кирило-Методиевите ученици

На практика учениците се пръскат (а всъщност някой си остават във Великоморавия). От 200 ученици в България пристигат петима - Сава, Климент Охридски, Наум, Ангеларий и откупения по-късно от робство Константин (Преславски).

Цитирай

България като единствен продължител на Кирило-Методиевото дело

Учениците на Кирил и Методий разпространяват поне три версии на глаголицата - в България, Бохемия, Хърватско и Далмация. В Бориловия Синодик редом с Кирил и Методий са поставени Сава, Климент, Горазд и Наум, които "просветили българския народ" и "много се потрудили за славянската книга". Благодарение на тях България се превръща в център на славянската писменост. Следващите приемници са Киевска Рус и в Сърбия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, vorfax said:

Ако обичаш напусни темата. Тук говорим с факти.

ПП: Даже с условностите, които посочваш, сети се, че това е китайски автобус и първо са го тествали в Китай. Колкото и да искаш да се изфукаш с чужд труд, това е изопачаване на истината. Същото е и с кирилицата. Уверен съм, че според теб сме първите в света, които сме я ползвали, нищо че преди това е измислена от едни, за други, ползвана от трети, обучени четвърти, а после сме приютили няколко ученици, които да ни научат на една от кирилиците.

Малко ти бягат фактите :ag: направо стигане нямат. Тролейчето си го ползваха по предназначение, и си работеше,две или три години.това ако не е експолоатация незнам кое е?А това че официало не е обявено няма значение. Първи в света и това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, vorfax said:

Ако сме педантични, то византийците първи са прописали глаголицата през 855(-863) г. Следват Великоморавия и Панония през 865 г.

На практика учениците се пръскат (а всъщност някой си остават във Великоморавия). От 200 ученици в България пристигат петима - Сава, Климент Охридски, Наум, Ангеларий и откупения по-късно от робство Константин (Преславски).

Учениците на Кирил и Методий разпространяват поне три версии на глаголицата - в България, Бохемия, Хърватско и Далмация. В Бориловия Синодик редом с Кирил и Методий са поставени Сава, Климент, Горазд и Наум, които "просветили българския народ" и "много се потрудили за славянската книга". Благодарение на тях България се превръща в център на славянската писменост. Следващите приемници са Киевска Рус и в Сърбия.

Значи да ти обясня! Кирилица и глаголица са нещо различно:ag: явно темата ти е неясна.Никой не спори за глаголицата,въпросът е в кирилицата,тя тука си е измисленна и въведена. Най-старите надписи са от България и се налага от нас. Нали обяснявам пак- глаголица и кирилица са две различни неща!:ai:

Колко ученици пристигат, кога и как, няма никакво значение за кирилицата.Ще те светна, Кирил и Методий никога не са виждали надпис на кирилица:ai: Кирилицата е измисленна много след смърта им.:af: А кой как и къде разпространява глаголицата, няма значение,никакво. 

Нали четеме ама малко и мислиме, ама като гледам май и не четеме!

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

bulgaroid, пиша последен пост след троленето ти. Аз самият сложих този факт в тема направена от мен събираща интересни, за мнозина повод за гордост, неща за България.

Обаче ме контрираха, че сериозните източници сочат друго. Обясних си го с това, че употребата на това чудо неземно официално се води тестово. Ти скочи, че това били глупости, че фактите не те интересуват, че си се возил на този автобус, сякаш това те прави по-прав, че сме преди китайците, които са изобретили тролейбуса, а сега ме клепаш, че съм родоотстъпник и антибългарин. Ето заради такива като теб ме е срам, че съм българин и когато напиша "българите са еди какви са", в негативен аспект, аз нарочно не включвам себе си, не защото не съм българин, а защото мен ме няма в този негативен аспект.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 минути, vorfax said:

bulgaroid, пиша последен пост след троленето ти. Аз самият сложих този факт в тема направена от мен събираща интересни, за мнозина повод за гордост, неща за България.

Обаче ме контрираха, че сериозните източници сочат друго. Обясних си го с това, че употребата на това чудо неземно официално се води тестово. Ти скочи, че това били глупости, че фактите не те интересуват, че си се возил на този автобус, сякаш това те прави по-прав, че сме преди китайците, които са изобретили тролейбуса, а сега ме клепаш, че съм родоотстъпник и антибългарин. Ето заради такива като теб ме е срам, че съм българин и когато напиша "българите са еди какви са", в негативен аспект, аз нарочно не включвам себе си, не защото не съм българин, а защото мен ме няма в този негативен аспект.

Е, дойдохме си на думата. Сядаме и четем :

О, неразумни юроде! Поради что се срамиш да се наречиш Болгарин?...Или не са имали Болгаре царство и господарство? Ти, Болгарино, не прелщайся, знай свой род и язик..."
Паисий (1762)

Комплекси не се избиват с плюене по родината,поназнайвам няколко езика и никъде не съм срещал такова чудо. Тотално отричане на родното и преклонение пред чуждото,повтарям никъде. Навсякъде хората доказват и се гордеят с каквото там са постигнали. Само тука имаме това чудо.Заради това явление всико живо особенно на балканите,дето имаме наскоро пръкнали се наций и то не една дето окрадоха историята ни и постиженията ни.И това има далечни последици.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30 Април 2017 г. at 16:49, Gravity said:

Все още не ми е ясна тази част от поста ти. В списъка от държави спасили част от евреите си, си посочил и Ватикана. Моят въпрос е, колко са евреите във Ватикана по време на войната и колко от тях са спасени? Ето какво си написал.

 

Опитът ми да получа отговори на някои от абсурдите, публикувани тук от ворфакс, завършиха с предупреждение за спам. Така че се отказах. Няма смисъл.

Нека да си пише каквото си иска.

Истината е, че в България са спасени най-много евреи (като абсолютен брой) през ВСВ в сравнение с всички останали европейски страни, включително и в сравнение с Италия, която има 5 пъти по-голяма от нашата страна територия и население.  На някои хора този факт им бърка в здравето. Сън не ги лови! Вместо благоразположение към българите и благодарност, захранва някакви други чувства......... Но това си е техен проблем.

Относно споменатото законодателство на България - абсолютно същите закони, че и по-репресивни е имало в Италия. Значи и Италия няма никакви заслуги? Така ли?

Че и Ватикана! Тази "държава" има специален договор с Хитлер "конкордат". Подобен договор Негово светейшество не е бил сключвал с нито един германски управник преди да дойде на власт фюрерът. Изглежда Хитлер е имал някакви особени заслуги в очите на Светия отец!

Спасените датски евреи са малко на брой. Буквално шепа хора, успели да се евакуират тайно, по тъмно, на лодки от Дания в Швеция. Каква е всъщност ролята на държавата Дания тук? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 5 часа, vorfax said:

Предъвкваш неща, които вече са писани в темата и си скучен. Наистина хората се гордеят с каквото са постигнали. А гордеенето с неща, които не са постигнали е избиване на комплекси за малоценност. Трябва да признаеш, че и твоите кански мъки избиват натам. "Не било така, ами инак. Имало факти, но аз съм се возил. Официалните източници сочат, статута посочен от българска страна казва, но ти надвикваш всички и им запушваш устата, защото е на цената да си голямата работа. ПЪРВИ! Евала!

Ако толкова ти е важно продължавай да спамиш темата. Аз дори не ти докладвам постовете, досадно ми е. В знак на благодарност няколко комплексара ще ти слагат плюсове и ще ти вдигат самочувствието, че си написал нещо умно. Тази тема не е от вчера, свикнал съм. В един цирк живеем, че да не си знаем номерата.

Носенето на вода от девет кладенеца не е "доказване". Прилича ми на опит за самоизтъкване по неприятен начин. Някой неще си ги знаем че не са така, ама всичко подред и извъртане на факти и двусмислици не е сериозно Като не ти харесва нещо и почва надвикване. Сега става ясно как си буташ темата, с доноси на опонентите 

Честно казано отстрани е гнусно, такова поведение.

Още първи пост в темата е пълен с лъжи и оттам почва надвикване с опонентите. Извъртане на фактите и двусмислици. И това ни се представя като геройство.А бе я .........

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 2.05.2017 г. at 13:52, bulgaroid said:

Никой не спори за глаголицата,въпросът е в кирилицата,тя тука си е измисленна и въведена. Най-старите надписи са от България и се налага от нас. Нали обяснявам пак- глаголица и кирилица са две различни неща!:ai:

Колко ученици пристигат, кога и как, няма никакво значение за кирилицата.Ще те светна, Кирил и Методий никога не са виждали надпис на кирилица:ai: Кирилицата е измисленна много след смърта им.:af: А кой как и къде разпространява глаголицата, няма значение,никакво. 

Нали четеме ама малко и мислиме, ама като гледам май и не четеме!

Че кирилицата е дело на Климент Охридски и съответно е по-късна от глаголицата, се приема най-често аксиоматично, без да се доказва. Професор Емил Георгиев, който беше един от най-изтъкнатите специалисти по палеобългаристика, обаче доста аргументирано застъпваше позицията, че по-ранна е кирилицата и че Климент не е нейн създател (впрочем никой източник не го и представя като създател на кирилицата). Така че въпросът в науката си стои открит, независимо какво пише в читанките.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това показва, че нещата не са ясни и категорични и че това да вярваш, че нещо е истина и това да е истина в действителност не винаги е едно и също.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 3 часа, Doncho Peev said:

Истината е, че в България са спасени най-много евреи (като абсолютен брой) през ВСВ в сравнение с всички останали европейски страни, включително и в сравнение с Италия, която има 5 пъти по-голяма от нашата страна територия и население.  На някои хора този факт им бърка в здравето. Сън не ги лови! Вместо благоразположение към българите и благодарност, захранва някакви други чувства......... Но това си е техен проблем.

Относно споменатото законодателство на България - абсолютно същите закони, че и по-репресивни е имало в Италия. Значи и Италия няма никакви заслуги? Така ли?

Че и Ватикана! Тази "държава" има специален договор с Хитлер "конкордат". Подобен договор Негово светейшество не е бил сключвал с нито един германски управник преди да дойде на власт фюрерът. Изглежда Хитлер е имал някакви особени заслуги в очите на Светия отец!

Спасените датски евреи са малко на брой. Буквално шепа хора, успели да се евакуират тайно, по тъмно, на лодки от Дания в Швеция. Каква е всъщност ролята на държавата Дания тук? 

Истината е, че България не е била окупирана и е имала възможността. Унгария до окупацията си е имала няколкостотин хиляди евреи. Които Айхман праща на екскурзия в Полша СЛЕД ОКУПАЦИЯТА. РАзликата е съществена, не мислиш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 минути, T.Jonchev said:

Това показва, че нещата не са ясни и категорични и че това да вярваш, че нещо е истина и това да е истина в действителност не винаги е едно и също.

Това доказва, че нещата са такива каквито са. Докато някой не намери по-стар надпис на кирилица отколкото на глаголица нещата, стоят така. Кирил създава глаголицата а Климент Охридски-кирилица. Може ли някой да оспори това твърдение документално? Прилича ми на историята с Остромировото евангелие, дето руснаците доказваха че те били измислили кирилицата, щото го били написали те. И после някой реши да го изследва,и се оказа че те просто са изтрили стария текст на български и са писали отново. И всичко приключи,на секундата нито го изследват нито вече се хвалят че са измислили кирилицата. И да завършим спора с 

„Кратко житие на Климент Охридски“ и следният откъс:

„Изобретил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил.“

Редактирано от bulgaroid
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Типично.

И понеже изобретил други форми на буквите, оттук следва, че е изобретил точно кирилицата? Ами ако под този израз се визират различните варианти на глаголицата?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А съществуват ли запазени примери от периода за Опростена глаголица и как изглеждат те чисто визуално.

Сега за мен примерно

„Изобретил и други форми на буквите за по-голяма яснота от ония, които изнамерил мъдрият Кирил.“

води с най-голяма степен на вероятност към кирилицата. Вярно , е че са допустими и други възможности...

Ако обаче работим с подобен хиперпрецизен и хиперизискващ метод и по други теми от историята , не знам какво ще остане от нея.

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...