Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител
On 10.01.2017 г. at 10:43, ДеДо Либен said:

Сега остава да ни осветлите какво общо има производството на чай в тонове и броя на ендемични видове някъде.

Не че по броя на ендемични видове билки ще сме първенци де...

Не, че си задал въпрос, ама аз ще отговоря :biggrin:

Мита е че имаме някакво "богатство". Къде, как, що, не пише, щото ако пише всеки полуграмотен ще възроптае "Абе тези за галоши ли ни вземат?". Да, за галоши ни вземат.

След "богатството" има само един факт и съответно само едно нещо, което да може да бъде потвърдено или отречено - няколко тона билки. Съответно аз веднага привеждам факта, че само по чай има десетки държави, които произвеждат и изнасят повече от малка България.

В интерес на истината реших да допиша мита с разните му условности, а именно видово разнообразие, количество и парично изражение. Не публикувах тези данни, но само в ЕС пак не сме на посоченото в мита трето място.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
On 10.01.2017 г. at 13:37, ISTORIK said:

А, ама има много видове чай - билков, черен, зелен, бял и така нататък. 

Пише ли за всяка държава какви видове чай произвежда и изнася?

Вероятно има, със сигурност има, но в случая нали няма значение, все за билки иде реч.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 8 минути, vorfax said:

Има ли чай, който не е билка?

Когато съм поставял този въпрос са ме убеждавали, че нашенския билков чай е нещо тотално различно от зеления, черния и прочее чайове.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност зеленият, жълтият, черният и улонг чай са все продукти на чаевото растение Camellia sinensis. Разликата между тях е в степента на ферментиране:
220px-Tea_in_different_grade_of_fermenta

Доста прилича на камелиите, които са популярни заради цветовете си.

http://www.plantsrescue.com/wp-content/uploads/2014/09/Camellia-sinensis.jpg

В България чай казваме на градинския чай - салвията:

http://www.bulherbs.com/wp-content/uploads/2015/12/salvia-b.jpg

 

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Черният, зеленият и белият чай не са билки.

Билковите чайове (и някои подправки също влизат тук) са например чайовете от мента, маточина, мащерка, салвия (градински чай), жълт кантарион, коприва, шипки, лайка, липа, бъз, копър, лимонова трева (цитронела), жен шен, мурсалския чай... И комбинациите между тях. 

Плодови чайове са чайовете от ягода, дива ягода, малина, къпина, боровинки (червени и черни), шипка, ябълка, круша, вишна, череша, касис, портокалови кори, кокос, ананас, банан, папая, манго, лимон, праскова, каркаде, бъз, канела, ванилия и комбинациите между тях.

Отделно - чайовете от ройбос, мате, хъни буш, оолонг, лапачо...

Съвсем отделно е чайят йоги (съдържа: канела, джинджифил, кардамон, карамфил, кориандър, черен пипер)...

http://www.teateam-bulgaria.com/index.html

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, ISTORIK said:

Черният, зеленият и белият чай не са билки.

Дай източник. Гугъл не е съгласен с теб: https://www.google.bg/search?q=Camellia+sinensis+билка&source=lnms&sa=X&ved=0ahUKEwjC6bTBmbrRAhVCvBoKHQp2DL8Q_AUIBygA&biw=1280&bih=841&dpr=1

Уикипедия: "Билковият чай е билкова или растителна запарка. Обикновено под билков чай се подразбира запарка, която не се приготвя от (листата и стеблата на) растението чай (Camellia sinensis)."

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 17 минути, Frujin Assen said:

Когато съм поставял този въпрос са ме убеждавали, че нашенския билков чай е нещо тотално различно от зеления, черния и прочее чайове.

Точно така е. Един уважаващ себе си англичанин, индиец, китаец, японец или руснак не би признал запарките от разни треволяци и плодове за чай. Въобще, горните статистики са за производството на чай ( прави се от обработване на листа на чаени храстове) , а не на билки. Не знам какво е богатството на България от билки, възможно е да е голямо при нашия умерен климат и разнообразен ландшафт, но няма нищо общо със статистиката на производството на  чай. Голяма смешка е да се бъркат, ама митоборството няма спирка.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 минути, Doris said:

Не знам какво е богатството на България от билки, възможно е да е голямо при нашия умерен климат и разнообразен ландшафт, но няма нищо общо със статистиката на производството на  чай. Голяма смешка е да се бъркат, ама митоборството няма спирка.

Doris, влез в Уикипедия и изтрий това, че билковият чай се прави от чай. Там вероятността да попаднеш на хора, които ще те поставят на мястото ти, е по-висока от тук.
След това изтрий дефиницията за билка, която сочи, че билките се растения ползвани в медицинската и ветеринарномедицинската практика за профилактика и лечение на болести.
След това изтрий описаните лечебни действия на Camellia sinensis.
А най-добре изтри глупостите, които си писала.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В Уикипедията има много грешки, не й се предоверявай. 

Редактирах си постинга за чайовете, погледни го пак!

 

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има понятие плодов чай и т.н., които да конкретизират какъв е той. На чужди езици си имат имена и за чай направен от горски плодове и такъв, направен от домашни плодове. Но Camellia sinensis е билка и износът ѝ не е в графа фураж.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да вметна:  Camellia sinensis формално не се води билка /лек (медицинско растение)

http://www.sacredearth.com/ethnobotany/plantprofiles/tea.php

Neither Black nor Green tea is used in herbal medicine, however, a moderate amount of tea, especially green tea, taken every day can have a beneficial effect on the body.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_plants_used_in_herbalism

----------------------

Иначе, така нареченият градински чай, от рода Salvia се води билка, биле..

ПС

Ами за да се провери дали митът е "мит" или "не е"  то трябва да се види в износните листи на Индия и Китай (тези две страни изнасяли повече билки от нас) дали чаят (Camellia и си-е) се води билка, или е в отделна/друга позиция.

Вторият линк го бях объркал, сега е коригиран, Линкът е за растенията, използвани като билки, Camellia sinensis отсъства от списъка.

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, nik1 said:

Да вметна:  Camellia sinensis формално не се води билка /лек (медицинско растение)

http://www.sacredearth.com/ethnobotany/plantprofiles/tea.php

Neither Black nor Green tea is used in herbal medicine, however, a moderate amount of tea, especially green tea, taken every day can have a beneficial effect on the body.

 

https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_plants_used_in_herbalism

----------------------

Иначе, така нареченият градински чай, от рода Salvia се води билка, биле..

ПС

Ами за да се провери дали митът е "мит" или "не е"  то трябва да се види в износните листи на Индия и Китай (тези две страни изнасяли повече билки от нас) дали чаят (Camellia и си-е) се води билка, или е в отделна/друга позиция.

Вторият линк го бях объркал, сега е коригиран, Линкът е за растенията, използвани като билки, Camellia sinensis отсъства от списъка.

 

 

Ей и ти пък сега - не разваляй седянката. Camellia и си-е е чай и това е - тъй рече Митбастъра.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 6 минути, nik1 said:

А Salvia divinorum билка ли е?

Тя е разновидност на Salvia officinalis (градинския чай). 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, ISTORIK said:

Тя е разновидност на Salvia officinalis (градинския чай). 

:)

Въпросът беше закачка към пишещите.. 

Salvia divinorum не е разновидност на градинския чай, (макар че растенията са от един род), а отделен вид от рода Салвия,.... и е халюцигенна дрога, все още легална в България..:)

https://bg.wikipedia.org/wiki/Салвия_дивинорум

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 51 минути, nik1 said:

Salvia divinorum не е разновидност на градинския чай (макар че растенията са от един род), а - отделен вид от рода Салвия. И е халюцигенна дрога, все още легална в България! 

А така! Сега, ако си пийнат чай от другата салвия, някои съфорумци може да ни разкажат халюцинациите си, като ще ни ги представят като научна истина от последна инстанция. Ще създадат нови митове за оборване.  :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 1/11/2017 at 18:16, nik1 said:

 

Salvia divinorum не е разновидност на градинския чай, (макар че растенията са от един род), а отделен вид от рода Салвия,.... и е халюцигенна дрога, все още легална в България..:)

 

 

 

Ти да видиш, това не го знаех:-) А как седи въпросът с псилоцибиновите гъби? А с мухоморките?

Редактирано от kall
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 11.01.2017 г. at 16:03, nik1 said:

Да вметна:  Camellia sinensis формално не се води билка /лек (медицинско растение)

Приемам мита за НЕоборен. Дорис успешно успя да внуши, че дали Camellia sinensis е билка или не е определящо дали тези 15 тона билки класират България трета в света по износ. Просто в момента нямам време да поровя. Статистиката обединява билките с подправките или ги вкарва в нова категория за екстракти. Най-лесно би било да се изброят отделни билки, които надвишават общо тези 15 000 тона. Ментата е такъв пример.

На изчакване стои въпросът и за българските царе, които не са царе. Митоналожителите са невинни до доказване на противното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 7 часа, vorfax said:

Приемам мита за НЕоборен. Дорис успешно успя да внуши, че дали Camellia sinensis е билка или не е определящо дали тези 15 тона билки класират България трета в света по износ. Просто в момента нямам време да поровя. Статистиката обединява билките с подправките или ги вкарва в нова категория за екстракти. Най-лесно би било да се изброят отделни билки, които надвишават общо тези 15 000 тона. Ментата е такъв пример.

На изчакване стои въпросът и за българските царе, които не са царе. Митоналожителите са невинни до доказване на противното.

Абе ти от къде ги извади тия 15 тона билки? Защото аз нищо не знам за тях, нито съм ги споменавала.

За да митоборстваш първо трябва да покажеш истински реален мит - някаква история, която се повтаря в няколко източника, за да кажеш -ето това е мит който конкретно тези и тези хора разпространяват. А то ни източници, ни нищо. Нещо напоследък митовете станаха дефицитни май :animatedwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 1/12/2017 at 22:11, kall said:

Ти да видиш, това не го знаех:-) А как седи въпросът с псилоцибиновите гъби? А с мухоморките?

виж тук;

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.01.2017 г. at 22:54, Doris said:

Абе ти от къде ги извади тия 15 тона билки? Защото аз нищо не знам за тях, нито съм ги споменавала.

За да митоборстваш първо трябва да покажеш истински реален мит - някаква история, която се повтаря в няколко източника, за да кажеш -ето това е мит който конкретно тези и тези хора разпространяват. А то ни източници, ни нищо. Нещо напоследък митовете станаха дефицитни май :animatedwink:

Що се заяждаш сега? Не можеш да защитиш митовете, които "колекционирам" "за спорта" и сега се жалваш, че САМО сме дали световното знание, свобода, език, комуникация, космология, ген и наука под всякакви форми.

Според мен текущите 77 мита са си брутална гавра с българската представа какво е България и всеки опит да се омаловажи този факт издава крещяща нужда да се навира истината в муцуната на всеки наивник, откровен глупак или лъжепророк.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Ески джамия (Хасково) е най-старата джамия на Балканите.

 

Популярно заглавие, между другото.

bulgaria-the-bradt-travel-guide-2nd-edition-9781841629377.jpg

Открих невярната информация в "Bulgaria" - книга писана от Annie Kay. Споменавам я, че открих още няколко мита в нея, но ми трябва време да ги оформя прегледно.

Джамията в Хасково е построена през 1395 г. от турците, след като България пада под Османско иго. Може би заради това не е популярен факт, но и това е мит. Мюсюлманското молитвено здание не е най-старото на Балканите, а в България.

Джамията Al–Aga в село Mlika, Косово, е построена 1268 г.

Цитирай

Най-старата джамия на Балканите - Джумая Джамия в Пловдив.

Построена е ок. 1369-1389 или ок. 1433-1436 г.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Изобщо има ли българин, който да не знае, че Апостола на Свободата е светец?

Аз.

Първо, да има светска намеса в църковните канони е цинична и недопустима. Религията не е демокрация, а път, който всеки има правото да избере или не. Аз уважавам и двата избора.
Решението, взето с нарушен църковен устав, на разколния алтернативен синод (словосъчетание алогизъм) за да трупа дивиденти, изобщо няма да коментирам.
Второто, което издават тези мераци, доста успешно поети на политическата вълна засилена към популизма и общественото внимание и разсейване, е тоталната православна неграмотност. Хората, претендиращи, че Левски е светец, просто не знаят, че има причини той да не е. И тези причини не са, че някой не се е сетил да го предложи за такъв. Казус всъщност няма. Правилото е много просто - убийците не могат да бъдат канонизирани за светци.
Не е проблем, че дякон Левски демонстративно се отказва да бъде дякон с цивилни дрехи на Великден в Карловската черква, че е организирал и откраднал царската хазна на Арбанашкия проход ... и коня на вуйчо си хаджи Василий, лъгал, заплашвал със смърт чорбаджиите, които "доброволно" не са спонсорирали въоръжаването на комитета и призовавал България да бъде освободена със... сила и оръжие. Проблемът е, че убиец на деца не може да стане светец в никоя църква, освен може би при сатанистите.

Писмото на Васил Левски до Любен Каравелов, в което признава убийството по време на наказателна акция срещу ловчанлия, отказал да даде на комитета 20 турски лири,  25.07 1872 г.:
 

Цитирай

Презъ тiя дни щехъ да са здобiя съ силата на оръжието си, и щяхъ да посрещна доста работа, и твоите борчуви да плата!
Но времето ни не смогна.
С още единъ другаръ, по пладне въ Ловечъ въ средъ града, преоблеченъ тайно презъ друга къща влизамъ у едного Чорбаджия, комуто беха искале помощъ за заточенците въ Дiаръ Бекиръ, а това куче отъ като не далъ ни пара напсува ги и укорилъ ги, че биле разваляли спокойствiто имъ - на шкембетата.
Като правихъ сметката си въ къщи на пазарътъ не излезе така, а да видимъ какво.
По Европейски часатъ приз денатъ на 3, скрити нiй въ къщата му, фамилiята му отишла беше на Троянскiятъ манастиръ а той съ калфата си само 24 годишенъ момакъ {четох, че възрастта е спорна, защото на такава възраст няма калфи}, споредъ както изпитахъ, отъ дюкянатъ си дохождалъ секи пътъ предъ момчето единъ и половина часътъ, то не беше така!
Предъ Св. Богородица въ Понеделникъ по 3 часа Европейски дохожда калфата му, отваря портата, която беше заключена одвънъ, и влиза но предъ да доди исчюпил бехъ врати, сандъци и не намерихъ по вече отъ освенъ 1400 гр. турски се бешлици, така бяхъ приготвенъ вътри, ако додеши той напредъ немаше да става никакъвъ шумъ, а то доде напредъ момчето.
Посрещна го другарятъ ми.
Нададе викъ - Тичяйте хора! на която стърна бехъ въ дворатъ до като пристигне то се вика и бори са съ другартъ ми.
Пристигнахъ. Ръгнахъ го съ камата си на смъртъ, та дано сбъркаше народътъ посоката на гласътъ, който беше напълнилъ улицата, не умря изведнъжъ.
Захвана да вика по-вече, което не можеше да са укрiй вече.
Ръгнахъ го още веднъжъ за да са не мъчи, и да не може да каже какви са биле.
Жалко за невиннити мoмче, но ако не беше така, инакъ беше уцапано на много страни.
До като постигнемъ целта си ще отидатъ и невинни хорица доста.
Като утворихъ портата, то святъ беше като панаиръ!
Съ излазянiето ни изведнъдъ вдигамъ кръвавиятъ си ножъ и съ неколко турски речи пущамъ ся връзъ народа.
Отвориха ни пътъ, и следъ насъ ето ти и полицiята, изгледа ни, па това си беше на другiя денъ търси ни, запиранiя, кого де срещнатъ.


Още мисли за размисъл от http://forums.pravoslavie.bg/viewtopic.php?t=2183 :
Герой и светец са две различни звания, които рядко биват носени заедно. Героят Васил Левски е монах напуснал монастир, хулил Църквата и непокаял се, затова и не е светец. Което ни дава основание да се молим за душата му, а не да просим молитвите му.
Така че аз лично уважавам саможертвата му и това че се е отрекъл от себе си. Но не го е направил за Бога, а за народа/държавата. Така че нека народа и държавата да си го почитат - лошо няма. Но не мисля че може да се брои за светец - особено в православния смисъл на думата.
Земната църква не прави светци, а констатира, помни, почита и служи заедно с тези, които Бог е прославил.
Обявяването за светец на човек, извършил убийство, препоръчал кражба, непризнаващ вяра и отстъпил от обета си, човек ненаписал нито един ред в подкрепа на християнската вяра - такова освещаване е чиста хула против Светия Дух.
Църквата е категорична - монах, излязъл от манастира не може да бъде за пример в живота по Христа.
http://www.pravoslavieto.com/history/19/1837_Levski/mozhe_li_da_bude_kanoniziran.html


Преди няколко десетилетия е взето решение от всички църкви, че хора, които са убивали или призовавали за убийство, не могат да бъдат канонизирани. Допреди това правилото не е било в сила. Например:

  • Борис 1 е канонизиран за светец, при все, че е убил 52 български рода.
    Всъщност http://www.pravoslavieto.com/history/09/852_sv_tsar_Boris/52_roda.htm твърди, че не родовете до 9-то коляно, заедно с пеленачетата, а само главатарите на бунта/атентатори с техните синове. И не били 52 български рода, а общо 52 души. Но това е друга тема.
  • Кан Тервел (Свети крал Тривелий) убил 7-8 хиляди християни византийци в битката при Поморие през 708 г. и 195 хиляди араби в битката при Константинопол през 716 г. Затова е обявен за светец и от католическата, и от православната църква.

Васил Левски е български национален герой, идеолог и организатор на българската национална революция, харизматичен и ярък образ от нашата история, но не е светец. Нека се знае.

Между другото открих една много хубава мисъл по темата: Това не е тъмната страна на Левски, а неосветената. Бих добавил, че е хубаво да се просветлим преди да изискваме или твърдим.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.11.2016 г. at 18:04, vorfax said:

най-голямата църква на Балканския полуостров се намира в България.
Софийският храм има площ от 3170 m².
Инстанбулският - 7400 m².

Обаче съм пропуснал нещо:

След падането на Константинопол под османска власт през 1453 г. „Света София“ е превърната в джамия. От 1935 г. функционира като музей. Така, ако твърдението се отнася към наши дни, има вероятност (ниска, според четеното от мен http://static.bg-mamma.com/Smileys/default/icon_mrgreen.gif ) да е истина.

Разрових се заради това твърдение под въпрос:

Цитирай

„Св. Висарион Смолянски“ е осветен юли 2006 г. Може да приеме 500 поклонника и е втората по големина православна църква на Балканите, след "Св. Александър Невски" в София.

"Св. Александър Невски" в София е на 6-о място в света по площ (като изключим онези храмове, за които няма данни) и на 10-то по брой поклонници, които може да побере (7 000).
https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_largest_Orthodox_cathedrals

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Софийската синагога е най-голямата на Балканския полуостров, най-голямата в Югоизточна Европа и 3-та в Европа (след синагогите в Будапеща и Амстердам), както и най-голямата сефарадска синагога в Европа.

Източник е

http://bulgariatravel.org/bg/object/254/Sofiiska_sinagoga_i_muzej_Sofia

и сайта на синагогата:

http://www.sofiasynagogue.com/index.php?content_id=1

Тъй да се каже почти всичко е вярно. Има едно очевадно противоречие: няма как да е третата по големина в Европа след будапещенската и амстердамската и да е най-голямата сефарадска, след като и амстердамската е такава. Следователно би трябвало да е втората по големина сефарадска синагога в Европа

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...