Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Преди 59 минути, kall said:

Да, гърците пак са ни изпреварили и тук... Пак загубихме класацията по най-древност:-) Да не говорим и че селището не е българско, щото не е имало българи тогава.

Е , то па все идно гърци е имало тогава.

п.с. ма то и цялата тема такава - на комплексарските изцепки кой е по , по , най - насреща яко , запенващо се митбастед-ствуване

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Thorn said:

Какво му е на конника? Срам ни е че ни е дарил свободата?

Ако ни я беше дарил нямаше да е срамно.

Наскоро коментирах, че републиките около Русия имат за национален празник освобождението си от нея. Само ние си тачим окупатора, който ни обявява война за да влезе да ни "освобождава", а след това заливаме със злато, учим му езика, точи ни ресурсите с марионетно управление и накрая още сме му длъжници и сочим на чужденците руска, повтарям, руска, не българска, църква. Като архитектурен паметник и православен храм - шедьовър, но проводник на българщина - друг път.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 53 минути, ДеДо Либен said:

... насреща яко , запенващо се митбастед-ствуване

В тема за митове има митове, какво очакваше да прочетеш? Няма ли да се спрете с този сарказъм и изявата на комплекси, които вече обсъдихме достатъчно страници назад. Ако откриеш нещо по темата - пишеш. Ако откриеш, че нещо е сгрешено - поправяш. Ще го оценя. Но подмятания за "пенене с митбастедствуване" са толкова ниска топка, че или трябва да подмина с пренебрежение и да оставя поредните тъпоумия в темата ми или сам да те поставя на място и да дам личния си принос към осиране на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

По темата изобретателствуване на компютъра:

Цитирай

От 1938 до 1941 г. Конрад Цузе създава прървите универсални сметачни машини с електромагнитни релета, които имат свойствата на съвременните компютри (нулево поколение компютри).

Из Българска джобна енциклопедия, акад. издателство "Проф. Марин Дринов", БАН, Научноинформационен център "Българска енциклопедия", 2009 г.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нулевото поколение компютри са механични или електромеханични (с релета) сметачни устройства. Това, че сметачната  машина на Конрад Цузе е програмируема не я прави компютър.

Проблемът на митоборчеството е, че отправната му точка е идеологическа  - "ако нещо звучи патриотично, то не може да бъде".  Ако Джон Атанасов не беше с български произход, нямаше да има проблем с това, че е създател на първия компютър.

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Doris said:

Нулевото поколение компютри са механични или електромеханични (с релета) сметачни устройства. Това, че сметачната  машина на Конрад Цузе е програмируема не я прави компютър.

Проблемът на митоборчеството е, че отправната му точка е идеологическа  - "ако нещо звучи патриотично, то не може да бъде".  Ако Джон Атанасов не беше с български произход, нямаше да има проблем с това, че е създател на първия компютър.

Дефинирай компютър. Защото ако вземем Фон Ноймановия модел аз казвам че първия компютър се е появил (на Земята) с появата на първото многоклетъчно. И даже преди това, с появата на първите сложни клетки

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фон Ноймановият модел  е за електронно устройство, което автоматично извършва пресмятания по предварително зададен алгоритъм.

Link to comment
Share on other sites

Преди 7 минути, Doris said:

Фон Ноймановият модел  е за електронно устройство, което автоматично извършва пресмятания по предварително зададен алгоритъм.

Не, той дефинира основните елементи, които да притежава един компютър, независимо от природата му

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 минути, Captain Nemo said:

Не, той дефинира основните елементи, които да притежава един компютър, независимо от природата му

Даже е за точно определен компютър -  EDVAC. В последствие архитектурата на фон Нойман става основна и за следващите поколения компютри.

Link to comment
Share on other sites

Преди 15 минути, Doris said:

Даже е за точно определен компютър -  EDVAC. В последствие архитектурата на фон Нойман става основна и за следващите поколения компютри.

Вие не можете ли да изведете абстрактното от частното? Защо винаги забивате в конкретиката?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 минути, Captain Nemo said:

Вие не можете ли да изведете абстрактното от частното? Защо винаги забивате в конкретиката?

Ако иска да е обективен, човек трябва да се придържа към фактите. Предложното от вас обобщение обезсмисля практическия смисъл на компютърната архитектура (дефинирана от фон Нойман).

Ето още един типичен пример за  идеологизиране:

On 5.10.2016 г. at 21:19, nik1 said:

Кое е най-старото злато в Света според неутрални класации, аз лично не знам. Не намирам материали, вероятно и тук информацията е разпръсната и откъслечна, но по тривиалната логика на историка и археолога  - най-старото злато може да се намери в най-старите открити селища на уседнали хора и ранни цивилизации..

/иначе казано, това злато най-вероятно лежи закопано някъде..... в Индия, или вече е намерено там/

Значи, не е в България, защото  звучи твърде патриотично, за да е истина?

 

Link to comment
Share on other sites

Just now, Doris said:

Ако иска да е обективен, човек трябва да се придържа към фактите. Предложното от вас обобщение обезсмисля практическия смисъл на компютърната архитектура (дефинирана от фон Нойман).

Ето още един типичен пример за  идеологизиране:

Значи, не е в България, защото  звучи твърде патриотично, за да е истина?

 

Напротив, не я обезсмисля. Само ни показва че ние, хората не сме измислили нищо ново (сравнено с природата). Освен това именно абстрактния модел е това към което се стреми науката. Другото е конкретен модел, експеримент

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 3 часа, Doris said:

Ето още един типичен пример за  идеологизиране:

Не разбирам..Защо написаното от мен е "пример за идеологизиране"? Какво се идеологизира?

Цитирай

Значи, не е в България, защото  звучи твърде патриотично, за да е истина?

А значи ли че, защото звучи "патриотично",  най-старото злато в света наистина, че се намира в България?:)
 

Дорис, обяснил съм виждането си: няма потвърдени данни, че най-старото злато в света се намира в България.. За мен има потвърдени данни. че най-старото злато в Европа се намира в България, но не и такива че то е най-старото злато в света..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре, кажи тогава къде е намерено по-старо обработено злато?

Ти казваш - "най-старото злато може да се намери в най-старите открити селища на уседнали хора и ранни цивилизации", но намерено ли е такова в Индия или в Анатолия? Все пак, трябват факти , а не предположения.

Може би за да имаме обработено злато са нужни и други предпоставки, не само наличие на уседнали хора, а и разслоение на обществото, за да има кой да носи златните украшения, също поява на занаяти . В това аз виждам смисъла на датирането на находките, в определяне възникването и разпространението на нови исторически явления,   а не в класации за по-по най...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители


Doris, мисля че се аргументирах,  според достоверните данни най-старото намереното злато в Европа (но не в света) е в България (визираше се намереното край Пазарджик, което е по старо от откритото във Варненския некропол) , ти ме питаш къде е най-старото злато в света. Не знам..Как очакваш да стигна до извода, който би те "устроил"?

http://bnt.bg/en_news/the-oldest-gold-in-europe-was-discovered-near-bulgaria-s-pazardzhik

(Имаше и някаква публикация от Нешънал Жиографик, не ми се търси)

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Намерих това.

http://ubr.ua/leisure/it-is-interesting/naideno-samoe-staroe-v-mire-zolotoe-ukrashenie-425525

Руски източник.

http://www.independent.co.uk/news/science/archaeology/archaeologists-discover-2400-year-old-gold-bongs-in-russia-10285876.html

Английски източник. Според английския най старото злато в света е отрито в Русия и е на 2400 години (нашето е на 2600).

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това, което аз откривам, вкл. публикации в по-престижни медии и да речем НДж е, че най-старият златен артефакт  е от България. За това и питам - кои източници ще считаме за "проверени".

Излизат и доста ненадеждни според мен публикации...

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ми а де, барем един сърч да бяхте пуснали на ингилизки. Помолих един приятел с добър английски да потърси- намира варненския златен некропол навсякъде и тук таме Пазарджик. Тоест англоезичната интернет общественост масово знае за тях, че са най стари на света.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Frujin Assen said:

Ми а де, барем един сърч да бяхте пуснали на ингилизки. Помолих един приятел с добър английски да потърси- намира варненския златен некропол навсякъде и тук таме Пазарджик. Тоест англоезичната интернет общественост масово знае за тях, че са най стари на света.

От тази гледна точка много ни е слабо викито. Много пъти когато искам да потърся нещо или само да сравня, естественно излиза руското, но после много пъти сръбското вики.....И да има случайно нещо, другите са много по-богати с информация/тук сега не говоря дали е истина или не/, а нашето няколко изречения и толкоз.....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Captain Nemo said:

Дефинирай компютър. Защото ако вземем Фон Ноймановия модел аз казвам че първия компютър се е появил (на Земята) с появата на първото многоклетъчно. И даже преди това, с появата на първите сложни клетки

Този Фон Нойман не е ли Джон фон Нойман?

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...