Отиди на
Форум "Наука"

Митове и легенди как сме променили света


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 2 часа, Frujin Assen said:

Затова и българите се гордеем с Джон Атанасов, защото го считаме за "наше момче".

Абе Фружине, умът на Д. Атанасов си е негов.Да се гордееш с неговия акъл е същото като да се хвалиш с големия пенис на комшията.И двете работи не са твоите.Как може да се гордееш когато Атанасов работи за американците?Това е все едно да се надуваш и хвалиш, че комшията с грамадния пенис прави секс с жена ти.

 

 

Редактирано от vvarbanov
п.п.Това сравнение на капитана на пръста с пениса взе все повече да ми харесва. Та както казва капитана, трябва да правиш разлика между твоя пръст и пениса на съседа.
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 612
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

"

Шок! Българите изгубиха първото място и изпаднаха извън топ 10 в класацията по най-древност

ИНТЕРНЕТ - Класацията на международната организация за тупане на гърди Народи без граници смъкна България с цели 11 места в класацията си по най-древност.


Доскорошният безспорен лидер като най-древен народ, българският, загуби изненадващо много позиции в класацията, след като други народни са задревняли през последната година.


Оказва се, че родината ни не е люлка на цивилизацията и има по-древни народи от нашия, което бе посрещнато с недоверие у нас.


"Това е поръчкова класация, измислица! Всеки знае, че по-стари от българите са само рецептите за мусака на техните прабаби" - гневни бяха реакциите в Интернет.


Други пък приеха класацията като повод за събуждане и взимането ни в ръце:


"Не може да позволим на сульо и пульо да са по-древни от нас! Да се състарим!" - призова човек, който не пада по гръб, който рече, че с няколко YTONG-a можем да си открием Атлантида.
"

http://www.nenovinite.com/ne/kultura/8862/

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело
Преди 15 часа, vvarbanov said:

Абе Фружине, умът на Д. Атанасов си е негов.Да се гордееш с неговия акъл е същото като да се хвалиш с големия пенис на комшията.И двете работи не са твоите.Как може да се гордееш когато Атанасов работи за американците?Това е все едно да се надуваш и хвалиш, че комшията с грамадния пенис прави секс с жена ти.

 

 

Грешиш. Комшията е чужд човек, но Джон Атанасов е "наше момче". Има няколко концентрични кръга, които определят доколко даден човек е "наш". Най наши са роднините, майка, брат, син, внук. После е родата, после съселяните, после народа ни. Ако комшията измисли компютъра, нормален човек би се гордял, че 1 Комшията е българин, 2 съгражданин, 3 комшия (лично го познаваме).

Като си тръгнал да сравняваш пръст с пенис. То и пенисът на синът не е твой, нито ти си таковал снахата, но се радваш, като се роди внук нали? Въпреки, че има милиони дядовци и внуци по света и нищо извънредно не е станало, но нормалния човек се радва и се гордее.

Ако го няма това съпреживяване човек се превръща в безчувствено животно. Някъде садист убил възрастна жена-майната му, не ни е убил нас. Някъде хората умирали от глад-майната им не умирам аз. Педофил изнасилил дете- майната му, не е изнасилил мен. После платил на съдията и го освободили- майната му, мен това не ме засяга.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Frujin Assen said:

Ворфаксе, а защо ти е мило, че твоето дете е получило шестица? Толкова много други деца получават шестици? Защо се радваш, когато ти се роди дете? Толкова много бащи има по света! Отговора е-защото е ТВОЕ! Затова и българите се гордеем с Джон Атанасов, защото го считаме за "наше момче".

Който има мерак - нека се гордее. Мен това не ме бърка. Но ако се гордее с неща, които не са истина, тогава ме бърка. Падат ми акциите и ако "моите хора" са идиоти плъзва мълвата, че и аз съм идиот.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 час, kall said:

... най-древен народ, българският, загуби изненадващо много позиции в класацията, след като други народни са задревняли през последната година.

Mr. GreenMr. GreenMr. Green срамота!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 15 минути, Frujin Assen said:

Ако го няма това съпреживяване човек се превръща в безчувствено животно.

Не ми го хвали това "чувство", то е в основата на омразата и дискриминацията. Всички войни са плод на идеята, че за "нашите" трябва да имат повече, отколкото за "чуждите". Няма друг вид, който така глобално да се избива и да работи за индивиди вместо за общия генофонд.

Редактирано от vorfax
громотност
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фружине тотално се опитлаваш!

Не можеш да се гордееш с това което са направили или имат други хора.Не можеш да се гордееш че Д.Атанасое е измислил компютъра, защото аналогично трябва да умираш от срам заради някой убиец или изнасилвач, който също е българин.Не изпитвам нито гордост нито вина за чужди успехи или престъпления.Може да се радваш, на синове и внуци, бъркаш радост с гордост.

ГОРДОСТТА е най смъртоносния от седемте смъртни гряха и аз се надявам да ти помогна, като изгоня тия грехове и бесове.Вярвам че някой ден с капитана ще кажете три пъти: "Отричам се от Путин(сатаната) и ще изгоня от вас русофилството.Достатъчно е само на един душата да спася, за да ме канонизират.:)

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, vvarbanov said:

Вярвам че някой ден с капитана ще кажете три пъти: "Отричам се от Путин(сатаната) и ще изгоня от вас русофилството.Достатъчно е само на един душата да спася, за да ме канонизират.:)

Върбане, че в ада има йерархия знаех, но че канонизиравали последователите на адския владика не знаех, и да те канонизират - няма да е Светата Апостолска Съборна Православна Българска Църква - някоя сатанистка сектичка може би:animatedwink:. Апропо пропуснал си между капките , дядо ти капитан не е фил на Путин. Просто иска българският президент да е с големи топки като Путин, да е мъж и твърд политик а не П..... М.......н.

И ако перефразирам един велик български писател "на първо място дядо Капитан обича Булгарията, а чак после хубавата Елена /жена си / и децата си... за русията несъмнено има място някъде в някое малко кътче на огромното му сърце"

Редактирано от Capitainofmarine
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, kall said:

Шок! Българите изгубиха първото място и изпаднаха извън топ 10 в класацията по най-древност

Да позная ли , по-древни от великите Българи са древните Укри - които изкопаха Черно море, за да могат украинките да перат , и прочие.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 2 часа, vvarbanov said:

Фружине тотално се опитлаваш!

Не можеш да се гордееш с това което са направили или имат други хора.Не можеш да се гордееш че Д.Атанасое е измислил компютъра, защото аналогично трябва да умираш от срам заради някой убиец или изнасилвач, който също е българин.Не изпитвам нито гордост нито вина за чужди успехи или престъпления.Може да се радваш, на синове и внуци, бъркаш радост с гордост.:)

 

Не думай. Значи по тази логика англичаните не могат да се гордеят с литературното наследство на Шекспир, а само той самият (нищо, че от 400 години не е сред живите), тъй като всичко, което е постигнал, е негово постижение и английската нация няма нищо общо, въпреки че Шекспир принадлежи към нея. Същата работа и със Сервантес, Бетовен, Менделеев и т.н. и т.н.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 11 минути, Aspandiat said:

 

Не думай. Значи по тази логика англичаните не могат да се гордеят с литературното наследство на Шекспир, а само той самият (нищо, че от 400 години не е сред живите), тъй като всичко, което е постигнал, е негово постижение и английската нация няма нищо общо, въпреки че Шекспир принадлежи към нея. Същата работа и със Сервантес, Бетовен, Менделеев и т.н. и т.н.

Доколкото го разбрах, той не казва, че не можеш да се гордееш с някой, за чиито успехи нямаш никакъв принос, а само че не е редно и даже не е нормално. Като кацна македонеца на Луната ние се радвахме, още преди да научим, че Армстронг е чистокръвен маке, нали?

Проблема с гордеенето е, че вдига самочувствието. А когато повода за гордеене идва само от външни фактори, тогава имаме един горд балон пълен с въздух. Кажи ми каква е файдата един негро-мотен да има самочувствие, че негов сънародник е написал "Сън в лятна нощ"?

И изобщо горделивостта е покваряваща, да не използвам религиозната дума "грях". Не знам дали всеки го вижда така, но в горделивостта няма добродетел и тя пречи и за развитието на личността и за реалната му самооценка.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 38 минути, Aspandiat said:

 

Не думай. Значи по тази логика англичаните не могат да се гордеят с литературното наследство на Шекспир, а само той самият (нищо, че от 400 години не е сред живите), тъй като всичко, което е постигнал, е негово постижение и английската нация няма нищо общо, въпреки че Шекспир принадлежи към нея. Същата работа и със Сервантес, Бетовен, Менделеев и т.н. и т.н.

 Ето как думам.

На мен ми харесва Шекспир, Сервантес,.........Ботев.Въобще големите личности дали много на света от който съм част.Аз уважавам тия хора.Не се гордея с никого от тях, а ги уважавам  и се радвам че ги има.

Да се гордееш означава да мислиш че си нещо повече от другите.Ние сме нещо повече,имаме по големи писатели, учени, художници, спортисти, топки.....ние сме по големи тъпанари.Ние се гордеем и презираме другите ,те са по слаби,нисши, ще им го начукаме, щото сме българи.Българите и всичко българско е най хубавото, най сме умни и силни.Ние сме ПАТРИОТИ.

Целта на тая насаждана от СМИ гордост е повишаване на патриотизма."Патриотизма е възхищение от националните постижения!  Патриотизмът е инструмент, който се насажда в народа от управляващия икономически и политически елит на държавата.   В мирно време националната гордост се поддържа и чрез спортни завоевания, научни постижения и др.  Патриотизмът е опиянение на народа и обслужва добре икономическия и политически елит на държавата. "

Списъците с националните достижения са за насаждане на патриотизъм.

Как може да се гордея пред някой англичанин и да му разправям: - Какво знаеш ти бе?Аз съм българин също като Стефка Костадинова!

А англичанина да ме уверява, че със Шекспир са сънародници.

Пък Шекспир, Пушкин, Ботев, Ю.Болтън,Меси,............всички са мои хора, няма по най.

Както престъпниците сами си носят отговорност за престъпленията, така и големите писатели, учени, художници, спортисти........са постигнали всичко благодарение на своя, ум, трудолюбие и физически възможности.Нито нося отговорност за престъпленията им , нито имам заслуги за постиженията им.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
On 14.09.2016 г. at 22:10, vorfax said:

 

 

И къде е насилването? Атанасов е просто един от многото работили по една машина. Тази машина и сега се развива. Чарковете на съвременния компютър претърпяват принципни промени означавани с поколения, нови технологии се въвеждат непрекъснато. И ако сравняваш въвеждането, подчертавам въвеждането, а не изобретяването или измислянето, на няколко принципа в машина, която дори не е работила и дори работеща не е компютър, с изобретяването на колелото... пълна бутафория!

Какво е изобретил точно Атанасов - двоичната система, кондензаторите, регенеративната памет, логическите схеми, електронната памет? И защо все забравяме, че всъщност един друг американец - Клифърд Бери е работил по тази машина, а Атанасов му е бил наставник с неизвестна и недокументирана степен на принос към нея?

Berry.jpg

Конрад Цузе е създал първообраза на компютъра, не Атанасов. Атанасов, който даже не е българин, не бива да е известен като българина изобретил компютъра, а като истински пионер в създаването първообраза на електронната памет.

Ама разбира се, че отнасяме годината към понятието за държава. Български племена може да е имало и 1000 години назад. Пък ако се засилим да търсим корените на днешните българи неминуемо ще стигнем до кроманьонци, риби, едноклетъчни....

Двоичната система това е цифровизацията, която неотдавна смени аналоговата телевизия. Модерните технологични устройства - компютри, таблети, смартфони и пр. са базирини именно на двоичната система, т.е. на цифровизацията. До неговото изобретение в технологиите царуват аналоговите апарати. От него започва голямата промяна, която съвсем не се ограничава само до компютрите.

За държавите би трябвало годините да бъдат подведени под общ знаменател и е желателно той да не е написаното в Уикито, еле пък в българската версия, която на много места си е чист и неподравен гугълски превод на някоя статия с всичките бисери, които се раждат при такава операция. 

През посочената 481г. Хлодвиг е наследил татко си Хилдерих и толкоз. Ако ще се равняваме по тази година, би трябвало да гледаме примерно началото на управлението на Аспарух. Хлодвиг се покръства през 496г. , а едва през 507г. получава титлата консул от Византия, т.е. има някакви взаимоотношения с Византия, т.е. някакъв аналог на договора на Аспарух от 681г. Обаче още бащата на Аспарух - Кубрат се покръства и получава от Ираклии титлата патриции. Около 681г. другарчето на Кубер Мавър е получил титлата ипат, т.е консул. Иначе Хлодвиг не е дори първия Меровинг, макар че тази, чието име носи родата ще да е поне третия по ред.

Та на каква база за Франция е избрана 481, а за България - 681г.?

Хлодвиг е съвременник на българския владетел Бузан, който е управлявал в района на Сирмиум, градът която е бил тъй да се каже последната крепост на ПБЦ за която си говорим в темата за Сермон.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За малко да забравя поредният бисер, който явно би трябвало да ни направи горди, че сме българи.

Под Мадара има град на атлантите, който е населен!

 

Цитирай

 

Тези градове обитават ли се сега?
Не. Има само един, който е огромен и е населен, и това е под Мадара. Отдолу има и съответната флора и фауна. На Земята има няколко подземни раси и те са три. Но това не означава, че като копаеш ще ги намериш, те са в друго измерение.

В София има ли стари подземия?
В София има много подземия. До зоологическата градина имаше едно място „Магарешкия рай” му викахме. И това беше преди около 40 години. Минавам и на една пейка стои старец и ми вика: "Чакай да ти кажа нещо. Виждаш ли този кладенец?”. Гледам – наистина кладенец, който чак тогава забелязах. Старецът ми каза, че отдолу има голямо подземие. После като се върнах не можах да го намеря и така започнаха да се случват някои неща. После разбрах, че това е упражнение по материализация и дематериализация.

 

Макар това да ми се струва, че е по-подходящо за един друг раздел, ама не паранауки, макар да започва със същата буква.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мит или истина: Владетелите Борис и Симеон са били "царе".

Във форума има историци. Могат ли да потвърдят това?

За Симеон: Симеон се е провъзгласява за цар, но, както му казва Лакапин, "ако искаш, наричай се и "амер-мумин" на сарацините". Симеон не е цар, ако титлата му не е призната.
При преговорите с Николай Мистик 913-914 г. Симеон издейства обещание Константин VII да се ожени за една от неговите дъщери. С това той цели да стане василеопатер (настойник на императора) и да придобие законното право да се намесва в управлението на Византия.
Според Симеон Логотет при тази среща „Патриарх Николай излязъл при Симеон и Симеон преклонил глава пред него. Патриархът, прочее, след като прочел молитва, поставил на главата му, както казват, вместо стема [т.е. императорска корона], собствения си епириптарий [т.е. патриаршеска шапка или було]“. В историографията са изказвани предположения, че тук става дума за ритуал, свързан с присвояване на титлата „кесар“, „духовно осиновяване“, „архипастирска благословия“ или най-завоалираната измежду изброените хипотеза - "цар на България". Нима цитата на Симеон Логотет е единствения документ, заради който наричаме Симеон "цар", цитат, в който не пише, че е "цар"?
Дори в българската Уикипедия, в статията за Симеон I никъде не пише "ЦАР Симеон I".
През февр. 914 г. майката на Константин VII Зоя Карбонопсина взема властта с преврат, с което отменя и дадената титла на Симеон (каквато и да е била тя). Отменя се и планираното сродяване и амбициите на Симеон да има законни претенции над властта във Византия.

Бих искал, да извадим от мъглата и годишния данък, който Византия плаща на България от 896 - 913-914 г., след военните кампании в посока Константинопол. За какво се плаща този данък? Какво се облага с него?

За Борис: Аргументите, че княз Борис I е "цар":
- негови печати и подпис в днешна Албания, където се зове „архонт на България“, най-често превеждано като „владетел“
- Българската църква в наши дни го почита под името Свети Цар Михаил Борис, макар че приживе той никога не е носил царско достойнство
- в „Списъка на българските архиепископи“, съставен от архиепископа на Охрид Йоан Комнин в средата на 12-ти век, Борис наречен „василевс на българите“

Всъщност виждаме, че аргументи няма.

В Уикипедия пише:

Цитирай

Въпреки че в нито един автентичен старобългарски извор не е засвидетелствана за нито един български владетел титлата „княз“ или „хан“, а Васил Златарски констатира, че още Йосиф Генезий и Теофан Продължител титулуват Омуртаг на Българите владетел, в съвременната историография Борис е наричан с различни титли, по аналогия на много по-късни руски и др. текстове. Повечето автори приемат, че той променя титлата си при приемането на християнството. Според тях, преди покръстването той използва титлата хан или кан, а след това – княз.


Това не го разбрах съвсем, но нима се казва, че тези титли се приписват далеч след смъртта на владетелите, а прижеве никой не ги е ползвал? И за кановете ли?

--------------------------------------

Казват, че историята се повтаря, макар при войните изходът да е много тривиален – смърт, осакатяване и плен.

  • През 894 г. Симеон настъпва срещу Византия. Изненаданият император изпраща войска от гвардейци и други части, които са разбити. Българите пленяват повечето гвардейци хазари, които са освободени, след като отрязват носовете им, и избиват много офицери, включително командващия.
  • През 1014 г. Василий II, получил впоследствие „титлата“ Българоубиец, ослепява пленените в битката при Беласица българи.

Колко са били пленените гвардейци и получил ли е Симеон някакво звание за този си акт?

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Цитирай

Евдокия Стрешньова - българка

http://www.bgnow.eu/news.php?cat=2&cp=0&newsid=58415

Евдокия Стрешньова, втората жена на руския цар Михаил Романов, имала за дядо брата на кан Акрам и на Сююмбике.
Глупости на търкалета.

-------------

Цитирай

Руският цар Борис Годунов е с български произход

Според руския академик Рахилов дворяните Годунови произхождат от рода на българския княз Чита.
Пълни спекулации.
Борис Годунов произлиза от древен татарски род, преселил се в началото на 14 век от Златната орда в Кострома. Дори това е всъщност легенда, записана едва през 17-ти век.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Я да попитам...

А митове ли са най-големите на Балканския полуостров:

- планетариум (НАОП Смолян) - най-големият в света се намира в Нагоя.

- обсерватория (Роженската)

- военен полигон (с. Корен, Хасковско, 80 кв. км)?

- кланица (в Стара Загора?)

---

Също така може да се провери и колко от фамилиите, споменати в книгата на А. Халиков "500 руски фамилии от българо-татарски произход", НАИСТИНА са с нашенски произход. 

https://www.google.bg/search?q=500+български+фамилии&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjX7_mzrazPAhUmAsAKHeG2CPgQ_AUICCgB&biw=1366&bih=641#imgrc=Wp_fjc30KxBi9M%3A

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

айде сега, почнахме отъждествяването между волжски и балкански българи :)))

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Някои ги отъждествяват, да... 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, ISTORIK said:

А митове ли са най-големите на Балканския полуостров:....

Мен нещо не ме кефи това най-най на Балканите. Малко като В група ми звучи. Като бием албанци и македонци по кино  екран, та голям праз. Иди бий Австралия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, ISTORIK said:

- обсерватория (Роженската)

Това ми звучи най-несъмнено.

Между 1969 г. и 1980 г. най-големият телескоп на Балканите е Белоградчишкия. През 1980 г. го бие Роженския, открит официално на 13 март 1981 г. Изграден е за 200 000 лв., което е било невъобразимо висока цена за онези години. Още помня как по филмите крадяха банки с няколко хилядарки и чак след години започнаха да крадат милион, а в наши дни и милиард не трогва никой :boxing:

И двата инструмента са произведени от германската Карл Цайс. Обсерваторията е най-голямата в Югоизточна Европа и има активен екип от около 50 астрономи.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ворфаксе, ако говориш за американска история и каубойски филми... през втората половина на 19 век няколко хиляди долара са си били солидна сума, а милион са били чудовищни пари. Инфлацията за век и половина просто ги е изяла.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎22‎.‎9‎.‎2016‎ г. at 8:22, vorfax said:

Мит или истина: Владетелите Борис и Симеон са били "царе".

 

с богатството и повелението на благочестивия цар български Михаил Борис и сина му Симеон цар. Тогава беше лето 6413” (=905).   Да вадя ли "документация" ?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...