Отиди на
Форум "Наука"

Коя е вашата книга с главно "К" на 2014?


Recommended Posts

  • Потребители

Колкото и да си падат по думите "криза" и "застой", българските издатели не могат да си изкривят душата и да се оплачат от изминалата година - приходите сочат финансов успех и социална победа - българинът най-после е започнал да купува книги. Дали това се дължи на тоталното му разочарование от библиотеките, в които нови заглавия се срещат веднъж на десетилетие или причината е в това, че у нас започнаха да се издават все по-бързо и по-известни световно известни автори, не мога да кажа категорично. Професионално се занимава с книги повече от 6 години и смело мога да споделя, че качеството (с малки и досадни изключения!) и количеството на добрите издание растат. Все по-добри автори могат да бъдат намерени на български и това искрено радва.

През 2014 прочетох 150 книги и ще ми отнеме много време да изровя всичките заглавия, които си заслужават, но искам да препоръчам няколко наистина стойностни неща:

1. "Стоунър" на Джон Уилямс

2. "Малкият крал Декември" на Аксел Хаке

3. "Приказка за вълшебната флейта" - разкошно издание с опера на български и изумителни илюстрации на Пенко Гелев, които продължават да обикалят България под формата на изложба

Обезателно ще допълня списъка с книги, които не се намират на 30 см разстояние от креслото ми и които препоръчвам на приятели.

А сега е ваш ред, коя е книгата с главно "К", която прочетохте през 2014-та (независимо дали е била издадена, преиздадена или купена в тази или някоя друга година).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

'Империум' на Алберто Анджела и 'Здесь был Рим' на Виктор Сонькин. От англоезичните - 'Legions of Rome' на Stephen Dando-Collins, макар че е пълна с доста спекулативни и недоказуеми твърдения.

За 2015-та, както е тръгнало, книга номер едно ще е 'В търсене на Константинопол' на Сергей Иванов.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мен - "Зелени сенки, бял кит" от Рей Бредбъри.

Излезе лятото, преводът е хубав, а Бредбъри си е класик. Това са разказите и спомените на автора за Ирландия и ирландците от времето, когато е работил над сценария на "Моби Дик". Страхотно написана, вълшебно, както на него му се получаваше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Имал съм доста любими книги. И всяка е изиграла ролята си. Всичко от това, което ме интересува, вече отдавна е написано. За мен, за да е любимо, означава да съм намерил някакво знание или идея, да съм я преоткрил.

"Илюзии" - Ричард Бак.

Трудно е да се формулират критерии за любима книга. Сякаш не могат да се зададат предварително - само със задна дата може човек да помисли защо има Книга (любима книга). За илюзиите, 20+ години след прочитането и:

Малка

много философия

много достъпно, с прости думи

увлекателно.

Но разбира се, е много субективно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ето някои книги, които прочетох през 2014 г. и които приятно ме изненадаха (може би не всички са издадени през 2014 г.!).

Подредбата е хаотична.

- Възвишение - Милен Русков

- Векът на цар Самуил - Пламен Павлов

- Тайното оръжие на Третия райх - Ханс-Улрих фон Кранц

- Български работи - Иво Сиромахов

- България - военният трофей на Сталин - Георги Боздуганов

- 50 места, които (трябва) да посетите в България през 2015 г. - авт. колектив

- Българската история в 100 личности - авт. кол. (Иван Кънчев, Ивомир Колев, Марио Мишев)

- Предателите на Левски - Росен Янков

- Кой уби Ботев - Стефан Влахов

- Поредицата "Старобългарски загадки" (Зад маската на дявола, Убий императора, Жълтата кутия, Кръв по снега, Главата на хана) - Николай Пенчев

- Другата история на България - Тома Биков

- Кан Тервел - кошмарът на халифата - Емил Димитров

- Капка кръв за вампира - Галина Златарева

- В търсене на средновековното време - наравният път на българите (VII - XV век) - Христо Матанов

- Конспирацията "хазара" - Димитър Герганов

Да не си помислите, че само тези книги съм прочел през изминалата година! Четох много книги, но не съм си водил статистика за бройката. Аз не чета книгите за брой, не ги трупам на килограми и на метри.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Да не си помислите, че само тези книги съм прочел през изминалата година! Четох много книги, но не съм си водил статистика за бройката. Аз не чета книгите за брой, не ги трупам на килограми и на метри.

Е, и аз не ги тегля на домашното кантарче. Просто goodreads всеки януари ми съобщава как се отличих за последната година :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето и "класацията" на Бойко Пенчев за Capital Light:

http://www.capital.bg/light/neshta/2014/12/19/2441846_velikolepnite_10_knigi/

"Светила" на Елинор Катън, "Вила с басейн" (както и "Вечерята") на Херман Кох и "Щиглецът" на Дона Тарт, за която вече писах, определено си заслужават. За останалите бих се доверила на Бойко Пенчев :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"За ползата от алкохолизма" на М. Булгаков, което всъщност е сборник от разкази, а заглавието е избрано от произволен такъв, но концепция определено има.

Иначе в момента чета доста книги наведнъж и на пресекулки (както винаги), но в годините в които ги довърша ще ги класирам :) ако някои са библиофили-машини, аз съм библиофил-охлюв, но все пак ценител :book:

Ситуацията обаче ще се поизмени като се обзаведа с киндъл.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

тая година съм си поставил за цел да довърша и "Бялата Богиня" на Сър Робърт Грейвз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

тая година съм си поставил за цел да довърша и "Бялата Богиня" на Сър Робърт Грейвз.

СЕРИОЗНО ЛИ? Аз имах големи мераци да я чета, но за момента не мога да си позволя да инвестирам толкова време в едно издание.Ще трябва да спра рубриката в радиото за 9 месеца :))

"За ползата от алкохолизма" на М. Булгаков, което всъщност е сборник от разкази, а заглавието е избрано от произволен такъв, но концепция определено има.

Иначе в момента чета доста книги наведнъж и на пресекулки (както винаги), но в годините в които ги довърша ще ги класирам :) ако някои са библиофили-машини, аз съм библиофил-охлюв, но все пак ценител :book:

Ситуацията обаче ще се поизмени като се обзаведа с киндъл.

Много ми харесаха "Записките на младия лекар" от същия сборник с малкото уточнение, че те са писани в периода 1924-1927 или 90 години преди 2014 :)

Впрочем сега видях, че по "Записките" на Булгаков има мини-сериал с Даниел Ранклиф :)

Редактирано от А.Карнаух
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Препоръчвам ти 'Майстора и Маргарита' /книгата и екранизацията/. Всичко останало е собачья суета ;)

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Екранизацията от 2005-а обаче. След нея, забравих как се казваше актрисата, но друга Маргарита не мога да си представя повече. Ако дотогава с цялата пъстроцветна и най-брилянтна книга тя беше само ореол и загадъчен щрих, то с тази екранизация тя се материализира.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

https://www.youtube.com/watch?v=AT2sB4iRXHI

п.п. Анна Ковальчук се казва актрисата в тая версия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Браво! Понеже се намесиха и филми от други години, считам че не е кой знае какво прегрешение да изрекламираме класиката;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ням-ням! Не съм гледала тази версия и с удоволствие ще си припомня този загадъчен роман, който толкова ме възмути в 9-ти клас.
Благодарско :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"За ползата от алкохолизма" на М. Булгаков, което всъщност е сборник от разкази, а заглавието е избрано от произволен такъв, но концепция определено има.

Иначе в момента чета доста книги наведнъж и на пресекулки (както винаги), но в годините в които ги довърша ще ги класирам :) ако някои са библиофили-машини, аз съм библиофил-охлюв, но все пак ценител :book:

Ситуацията обаче ще се поизмени като се обзаведа с киндъл.

Извинявай (и на автора на темата се извинявам) ама ме провокира ... с тва заглавие.

Нищо че книжката е писана преди близо 50 години :grin: (любимо произведение ми е! :guitar2: )

"Ползата от алкохола

Джо Едноокият отвинти традиционната кука от ръката си и монтира на нейно място оригиналната си китка, която беше леко изтръпнала от продължителното притискане в хербария.

— Този път ще трябват юмруци — обясни той на помощника си. — Срещаме се с хора от изостаналите култури. Те не разбират от дематериализатори и анихилатори. При тях с един шамар можеш да свършиш повече работа.

Автоматичният наблюдател съобщи безучастно:

— Ракета, натоварена с петстотин хиляди тона тенекия, по трасето Горна Джумая—Марс... Състав на екипажа: един астропилот, един астролекар, един астроадвокат и един астротенекеджия. Общо умствено равнище — 50%..."

http://www.slovo.bg/showwork.php3?AuID=261&WorkID=9539&Level=2

пп Почти всяко изречение е афоризъм (в цялата книжка) и от днешна гледна точка :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

"Нормативната сила на фактическото" от Ж.Сталев. Без резюме на тая книга нито един студент не трябва да завърши и нито един конкурс не бива да бъде спечелен, ако искаме да имаме наистина правова държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не мога да си позволя да инвестирам толкова време в едно издание.Ще трябва да спра рубриката в радиото за 9 месеца :))

Моме, в твоята рубрика книги ли четеш на слушателите

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ситуацията обаче ще се поизмени като се обзаведа с киндъл.

С киндъл ще отваряш само киндъл файлове. А научната и научно-популярната литература е основно в pdf и epub формат. А от руските електронни библиотеки книгите са масово в deja.vu формат.

По-добре си купи украински четец за книги. Не се майтапя. Аз си взех един четец Сони (доволен съм де), защото не знаех какви машини са украинските четци. Няма прошка при тях - отварят всякакви формати - pdf, epub, deja.vu.

Ето това е марката - PocketBook.

http://en.wikipedia.org/wiki/PocketBook_International

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колкото и да си падат по думите "криза" и "застой", българските издатели не могат да си изкривят душата и да се оплачат от изминалата година - приходите сочат финансов успех и социална победа - българинът най-после е започнал да купува книги.

А дали ръстът на продажбите на издателите не се дължи на това, че хората четат все повече глупави или лековати книжки? Някаква статистика на типа на купувани и издавани книги у нас имаш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бай ми Спандя, машинарийките четат и FB2. Сигурен съм, макар и да немам таквази.

И, ако, през октомври беше сканирал Арутюнова-Фиданян, сега щях да се похваля и аз, че съм прочел поне една книжка за 2014 г. И като няма книжки (дори детски) аз карам на арабски извори за времената на Умайядите. Зарад туй няма да ти дам нищичко от Бартикян, пък ако щеш заложи и катедрата :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хехехе. Старче, Бартикян съм го източил най-безсрамно от нетя. Трудно ще ме подкупиш.

http://rbedrosian.com/Bartikyan/bartikyan.html

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...