Отиди на
Форум "Наука"

Interstellar


Last roman

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

За мен най-добрата фантастика за 2014 г., наред с 'Transcendence' и 'Edge of tomorrow'. Доста голяма заигравка с теорията на относителността на Айнщайн, черни дупки през които пътешестваш в друга галактика, многоизмерни светове, стабилни ефекти и разбира се чисто човешки чувства като любов към семейството и желанието да спасиш вида си, отивайки отвъд границите на възможност. Саундтракът също е превъзходен. И особено тази поема надъхваща последната надежда на човечеството:

Do not go gentle into that good night,
Old age should burn and rave at close of day;
Rage, rage against the dying of the light.
Though wise men at their end know dark is right,
Because their words had forked no lightning they
Do not go gentle into that good night.
Good men, the last wave by, crying how bright
Their frail deeds might have danced in a green bay,
Rage, rage against the dying of the light.
Wild men who caught and sang the sun in flight,
And learn, too late, they grieved it on its way,
Do not go gentle into that good night.
Grave men, near death, who see with blinding sight
Blind eyes could blaze like meteors and be gay,
Rage, rage against the dying of the light.
And you, my father, there on the sad height,
Curse, bless, me now with your fierce tears, I pray.
Do not go gentle into that good night.
Rage, rage against the dying of the light

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Мнения 161
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Имаше няколко доста елементарни пропуска, но фантазията на авторите до голяма степен ги компенсира. Клишето с члена на експедицията който се обръща срещу тях ми е втръснало до повръщане, но това е единствения откровено слаб за мен момент. Като цяло филма е едно от добрите попадения в научната фантастика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Видях трейлъра. И поемата. Пак послание за спасение извън земята. И не за човечеството, с всичките му достижения, а на вида. Чрез някои избрани. Което засега изобщо не ми се струва възможно. При екстрени ситуации... всичко се разпада.

Всъщност... добре опаковано (послание) за край с единствен изход за единици. С помощта на доброто, семейството и пр. А всъщност пращане за зелен хайвер.

Понеже мен посланията са ми интересни. Другото е красива опаковка. Посланията залагат определени нагласи у гледащите. Особено подрастващите. Това е подготвяне на бъдещето. А кадри, осветление, грим, спец.ефекти и режисура... това са специалисти по хартия, мастила, графичен дизайн, полиграфия, лепила и панделки. На всеки му е драго да му предложат добре опаковано нещо. Целта е да го вземе. И той обикновено го взема.

Алва, я се произнеси за киното :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добро си е филмчето, без прекаляване на анимациите, но го гледайте на кино, щото качеството на това дето е по торентите разваля хубавата работа.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Видях трейлъра. И поемата. Пак послание за спасение извън земята. И не за човечеството, с всичките му достижения, а на вида. Чрез някои избрани. Което засега изобщо не ми се струва възможно. При екстрени ситуации... всичко се разпада.

Всъщност... добре опаковано (послание) за край с единствен изход за единици. С помощта на доброто, семейството и пр. А всъщност пращане за зелен хайвер.

Понеже мен посланията са ми интересни. Другото е красива опаковка. Посланията залагат определени нагласи у гледащите. Особено подрастващите. Това е подготвяне на бъдещето. А кадри, осветление, грим, спец.ефекти и режисура... това са специалисти по хартия, мастила, графичен дизайн, полиграфия, лепила и панделки. На всеки му е драго да му предложат добре опаковано нещо. Целта е да го вземе. И той обикновено го взема.

Алва, я се произнеси за киното :)

Всъщност има и още нещо, но няма да развалям изненадата. :) Точно това е интересното, че някои клишета се извъртат доста нестандартно. За съжаление не са приложили този подход с всички клишета, което разваля цялостния ефект. Но на фона на сушата последните години, тук виждаме свежи идеи. Хареса ми начина по който намекнаха за употребата на образователната система за манипулиране на историческите факти. Нещо което за тях е фантастика, а за нас е тъжна реалност. Интересен е начина по който бяха измислили роботите. Но пък самата идея, че планета достатъчно близо до черна дупка за да изпитва релативистични ефекти може да се разглежда като годна за живот ми се вижда нелепа. Така че филма е смесица между отлични идеи и наистина нелепи клишета. Но пак да повторя, предвид филмите които излизат напоследък, дори наличието на няколко добри идеи го праща в списъка за гледане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Свестни хора го похвалиха, така че отивам и аз да го гледам :) Както каза някой - заведете гаджето да гледа "Интерстелар" и ако й хареса, се оженете :)

А стихотворението просто е от Дилън Томас, няма как да не е добро.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

че манипулирането на историята от образователната система си е факт откакто свят светува.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Твърде необикновен филм. Дали не е най-доброто от Гладиатор насам. Изпълнителният продуцент на филма е физик, по колективно мнение физиката във филма е толкова провдоподобна, че чак формулите по дъските били проверявани за грешки. Образцово кино и добра история. Спира дъха и мисля, че е шедьовър. Не съм гледал по-завладяваща фантастика. Хубава музика на Зимер. Ако холувуд правеше по два три такива годишно, ехеее... ама не прави.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Аз каквото и да кажа, няма да е ново тука.

Адски много (като брой и като далече от истината) подвеждащи неточности (и физиката включително), но като цяло филмът ми хареса. Ако трябва да избирам м-ду него и Хобит, вторият ще е на заден план.

Космическата станция дето е по-лесна за построяване от справянето с проблемите на Земята е дело май на един концептуален художник..


http://www.spacehabs.com/shop/

http://www.spacehabs.com/projects/


http://www.bryanversteeg.com/


Брайън Верстийг се казва. В една тема в Изобразително изкуство "Космически хабитати" го гледахме, само линкът малко е изменен

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ми..

От черна дупка излиза ли се? Освен ако не е червеева дупка.

За червеевите дупки /чревоядините/ няма да коментирам, никой не може да каже че не е вярно, но е по-скоро така.

През каквито и да е измерения, назад във времето...


Ако полтъргайст (айде човек в положението на главния герой) може да събаря книги и да отклонява / дефлектира пясъка променяйки гравитацията, той може да изпише всякакви символи. Ако времето за него е без значение там, той може да напише всичко което хората са изписали до момента или поне една книга или достатъчно изчерпателно писмо.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

М, Жоро, погледни интервютю с Нийл Де Граси, астрофизик, директор на Ппланетариума Хайден и водещ някакво научно предаване по астрофизика от типа на Сейгъновите., който обяснява физиката зад филма, преди да продължиш - може да го погледнеш по друг начин. А може и не. Както и да е, на мен обясненията на де Граси за физиката на случващото се във филма ми бяха любопитни: http://www.thedailybeast.com/articles/2014/11/11/neil-degrasse-tyson-breaks-down-interstellar-black-holes-time-dilations-and-massive-waves.html

Накратко, според Де Граси, адски много на брой, прецизно представени физически концепции с педантичност, която надхвърля всичко в цялата история на киното до сега и е далеч пред Гравитация или Една одисея в Космоса в това отношение. Разбира се, де Граси може да лъже и т.н. Нямам представа. Както и да е, много хубав филм.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми..

От черна дупка излиза ли се? Освен ако не е червеева дупка.

За червеевите дупки /чревоядините/ няма да коментирам, никой не може да каже че не е вярно, но е по-скоро така.

През каквито и да е измерения, назад във времето...

Ако полтъргайст (айде човек в положението на главния герой) може да събаря книги и да отклонява / дефлектира пясъка променяйки гравитацията, той може да изпише всякакви символи. Ако времето за него е без значение там, той може да напише всичко което хората са изписали до момента или поне една книга или достатъчно изчерпателно писмо.

Жоро, все пак това не е научно-популярен филм :bottom:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Така.. По ред на номерата..

Южняк, благодаря за линка - интервютю. Там до ги има нещата, които "намекнах" на Гравити и до голяма степен съвпадат с нещата дето казах. Ма нараво все едно съм го чел преди да се изкажа.

The trick would be to go through a black hole and somehow emerge through a wormhole that’s been established that we don’t know how to make, or sustain. That’s where the science “fiction” comes in.

Все пак е начна фантастика де...

С отговора на този въпрос не съм съгласен. Интерпретация е.

"How about the way the film treated the fifth dimension?"

Дори и да е част от теорията няма как да се докаже (математически може, не зная), а още по-малко да се достъпи. Пространство времето (континиума, да се изразя по-научно) е с 4 измерения, 3 от тях пространствени и 1 (четвърто) - време. 3-те са достатъчни да опишат къде в пространстото се намира нещо, а времето - къде е, как се е изменило в даден момент. За това не може без да се въведе времето. Ако искаме да опишем процес, движение.. Петото (или по-висшеизмерение) - Следва да дава страничен (общ или цялостен) поглед в-ху по-нисшите (4 в случая) като на длан/лист. Теорията е прекрасно нещо. Някой има ли дори смътна представa / идея що е това?

Ако времето е или го разгледаме като съвкупности от движение на частици и тела с всички възможни размери, които съществуват.. В дадена система за по-просто (тук влизат Процесите на стареене, химическите и ядрените реакции) Това движение (на всичко в разглеждната с-ма) се забавя при движение на цяла система със скорост близка до светлинната ©, защото иначе ще я надвиши... От тук забавянето на времето. Ок ли сте? За гравитационното няма да губя време..

Връщне назад във времето - Е няма как да стане. От по-висока към по-ниска ентропия (неподреденост) просто няма как. Това значи да имаме вариант на Максуеловия демон. Е, какво не му харесвате на задгробния живот тогава? Щото не е описан с математика. Доказателство за процес назад? Няма и да има докато има цивилизация /разуммен живот/, а след това на кого му пука..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, добре че не си консултант или цензор на такива филми - нямаше да има дори един на такава тематика :grin:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

10x да, наистна, Джими :)


Аз свършвам, че ми стана досадно, между другогото, иначе мога още поне толко да пиша, по третия си намек не съм говорил, ама гравити искаше еднин пример, тъй че баста


Доказателство за процес назад? Няма и да има докато има цивилизация /разуммен живот/, а след това на кого му пука..

Доуточнение - имам предвид необратим. Щото има и обратими, които могат да ми се дадат за пример в подкрепа на противното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, все още не ми е ясно кое точно смяташ за неточно! Относно пътувнаето във времето, възможно е, така както е представено във филма е в съгласие, е точно по общата теория на относителноста. Черните дупки и червииевите също. Кип Торн е специалист точно по тези неща. Ако нещо на теб не ти е ясно, това не ги прави фантастика. За пете измерения е единстевеното нещо което е само от теория която няма експериментална проверка, но не е фантастика. Никъде във филма няма неща което да противоречат на природните закони. Това, че на теб ти се струват страни е защото не си запознат достатъчно. Има едно място къдто са променили нещата нарочно и не са следвали уравненията. Обяснението е, че истината би била твърде невероятна и много зрители биха си помислили, че е измислица. Като се вижда дори и сега някои смятат, че има фантастмагории. Мога само да ти препоръчам да четеш книгат от линка по-горе или да се поограмотиш относно ОТО. Тъй, че баста.


п.п. Като питах за конкретен пример, аз наистина очаквах да видя конретен пример, а не само намеци. Нещо от рода на "във филма има сцена където един от героите праща съобщение до себе си в миналото, което е невъзможно.." или нещо такова, а не просто намек. За да можем да ти отговорим, че такива неща са позволени от физиката и как точно.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Що не отворите тема във физика, където да нищите съответните хипотези и теории. Това е просто фантастичен филм, все пак.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мисля, че не си струва, ама ако Гравити търси реванш /има някъв проблем/ да отвори да се видим там, аз вече казах "баста" тука.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля, че не си струва, ама ако Гравити търси реванш /има някъв проблем/ да отвори да се видим там, аз вече казах "баста" тука.

Аз се сещам за конкретен слуачй от филма, който почти съм сигурен че не съответсва на реалността.

Огромният прилив на планетата която е до черната дупка е нереалистичен.

Подобен прилив е възможен на Земята предизвикан от Луната , ако Луната се намира по близо до Земята.

Не ми се обяснява на дълго и на широко защо.

Просто тази планета която се намира до черната дупка ще има форма на яйце. И няма да има такава рязка граница в нивата на прилива и отлива че да образува вълна.

Другото небходимо за възникване на вълната е въртенето на планетата около оста й. Това въртене дори и да го има, то не след дълго време , въртенето ще изчезне, именно поради големите приливни ефекти създадени от черната дупка, които ще стопират въртенето на планетата. Така че такава планета най вероятно няма въртене , или поне през по голямата част от съществуването й .

Не става ясно за повъхността на планетата . Съотношението суша/вода.

По принцип такива приливни сили мачкат планетата до такава степен че планетата има силна вулканична дейност. Което би изпарило водата от повърхността или тази на повърхността сигурно би била доста горещичка.

Ако пак е само водна повърхност това ще е планета без въртене около оста си, с яйцеобразна форма сочеща черната дупка.

Както вече казах , почти сигурно е че този ефект във филма не съответсва на реалността.

Редактирано от B0081
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Действително, Б0081. С критиката ти обаче има някои проблеми.

1.Планетата всъщност е "млада", тъй като там времето тече забавено и е на 50-100 хиляди години, коеето е недостатъчен срок за да спре - и да се деформира;

2. Да, това е "приливът" предизвикан от гравитацията на черната дупка. Приливът не е вълна, а по скоро воден "бъмп", праг или каквото щеш, "хванат от гравитацията на дупката - като мине през бъмпа при въртенето водната маса се изкривява по посока дупката, т.е. в известен смисъл Купър не беше точен, като каза "това не е планина" - това беше планина, ама от вода; в тоя смисъл, вълната изобщо не пада, океанската повърхност в тази точка се изкривява по посока дупката; тъй като твърдите части се двъжат, те се катерят и слизат от бъмпа (илиминават под него)със скоростта на въртенето им около оста на планетата, която не е същата като прилива. Приливът не е вълна, а изява на гравити-то, но мисля, че Гравити би ни го обяснил по ясно от мен. Ако има неточност тя е че вълната се стоварваше върху героите и кораба им или че те летяха надолу по нея сякаш са сърфисти, с подскоци. На планетата има "вълни" на всеки половин час, което значи, че тя се върти около оста си за един час, и вълните "следват" през половин час, но всъщност тези вълни са перманентни - планетата минава през гравитационнята хватка на дупката 2-пъти на всяко завъртане около оста си, т.е. за прикрепен към повърхността (твърдата) предмет това ще създаде илюзия че вълните "се "движат" една след друга през половин час и планетата е обсипана с тях,. Те обаче всъщност са само две и не са вълни - те са приливи. Ми тва е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може би е полезно да се развихря въображението след гледане на фантастика, но чак пък планета, която да не се върти :icon_rolleyes: или пък минаване "през гравитационната хватка на дупката 2-пъти на всяко завъртане около оста", през останалото време тази хватка няма ли я...

Ето реално съществуваща приливна вълна в плитчините на речни устия, подобна на тази от филма:

само че по-малка.

Ако приливните сили на Земята бяха като тези на юпитеровата луна Европа, около 80 пъти по-големи, мисля че би се получило като във филма.

Връщане във времето аз не забелязах, така че мисля, че Жоро може да бъде спокоен. Имаше само попадане в петото измерение, което много ме впечатли и за мен беше най-хубавия момент във филма.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Спокоен съм, спокоен, трезвен само не чак толко... :)

Няма пътуване, ок, има само изпращане съобщение до себе си в миналото...


Колкото до петото измерение, аз пак ще цитирам филма "Хиперкуб". Там също хиперкубът (тесарактът е реалистично представен.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...