Отиди на
Форум "Наука"

Възобновяват се лекциите на Клуб "Военна история"


Recommended Posts

  • Глобален Модератор
Колегата Пламен Брадваров, който някои от вас познават от сбирките на Клуба през 2011-2012г., организира първата от новата поредица сбирки, които Клуб "Военна История", както обещахме през 2013г., се заема да популяризира. Начинанието е лично негова инициатива и всички заслуги за, не се съмняваме, чудесната организация, може смело да изкажете към него. Ето и информацията:

"Благодарим на всички (49 души!), които гласуваха в анкетата и избраха първата тема на подновените сбирки. Поради големият интерес към две от предложенията (разлика само от 1 глас), решихме да изнесем сказки и по двете теми. Ще започнем все пак със "Судан или спасяването на Генерал Гордън", а в следващата сбирка ще е посветена на Източния фронт през Първата Световна война.

И най-важното: Датата е 12 Ноември, часът 19:00. Мястото е ул. Княз Борис I, 73.

ОЧАКВАМЕ ВИ!!!“

Приканваме всички заинтересовани да се отзоват на поканата!

Още не е сигурно да ли нещата ще потръгнат поради пречки от всякакво естество, но има малък кръг от надъхани хора, които се надявам да успеят. Добре е да се включат повече хора за целта.

Аз утре няма да успея, но за следващата лекция, която по все още непотвърдени данни ще е на 25-и и на друго място съм на линия. Точна информация ще бъде скоро оповестена.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Успех на подновеното начинание!

Да се трупа репутация и рейтинг!

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Аз също не съм сигурен дали ще успея да отида, но си го записвам като ангажимент.

Ние ще го подкрепим по всякакъв начин - Успех на начинанието.

Ще е хубаво тези сбирки да свършват и с текстове, които да може да ги видим някъде :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е незнам дали ще се намерят и стенографи ;) Но така или иначе ако замисления ритъм от по 2 сбирки месечно се задържи и занапред (вторник и сряда вечер ще се редуват доколкото разбрах), все ще може да се посещават от време навреме и от по-заетите заинтересовани.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз ще ида, albireo говори много добре за Британската империя (а и не само за нея). Някъде по-натам мисля и да се включа с някаква тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това ще е добре, той спомена, че по-натам ще има нужда от още лектори.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Глобален Модератор

Сбирка на Ариергард - "Източния фронт 1914-1917 - Щрихи към огромния конфликт"

25 ноември, 19:30, Офис център Виридиан на ул. Казбек, 63

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Утрешното изложение за Руската армия

Източния фронт през Първата световна война 1914-1918 – Руската перспектива

І. Първа фаза (1900-1914)– Начало на военните действия

1. Театърът на бойните действия кто терен, население и икономика, както и очакванията

2. Руската императорска армия

3. Ставката на върховното главно командване

4. „А” или „Г”? – планове за войната с „германските държави” и причини за включването на Руската империя във войната на този й етап.

5. От „Към сърцето на Германия!” до „Нито крачка назад!” –Таненберг, Красник, Галиция, Лодз...

ІІ. Втора фаза (1915)- Ескалация на конфликта

6. Превземането на Пшемисъл и Карпатските проходи

7. „Снарядната криза” – Дългата война и отговора на тази ситуация в икономиката и общата мобилизация

8. Горлице-Тарнув и Великото отстъпление

9. Новото значение на артилерията, конницата и крепостите в тази фаза на войната

ІІІ. Трета фаза (1916-1918)– Горчивия край

10. Алексеев, Брусилов, Гурко и новия подход на Ставката

11. Пробива при Луцк (Брусиловската офанзива)

12. Румънското разширение на фронта

13. Февруарската революция и операция „Албион”

14. Краят на Императорската армия и Октомврийската революция

15. Бресткия и Букурещския мирни договори – „Нито мир, нито война!”

Даниц ще е водещия, така че със сигурност ще е забавно :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Студентите в СУ, а и останалите бг университети, могат само да съжаляват, че нямат лектори като Даниц и Албирео :) дори и на лаиците, момичетата и отговорника за бара и салона (който беше принуден да остане след работно време) беше интересно и вълнуващо до края. Само всеобщата умора от работния ден и дългото мероприятие в този късен час сложиха край на една много интригуваща и много дълга тема. Огромни знания, усилия и артистичност хвърлиха лекторите. Респект за което.

Сбирките ще продължат, не е ясно още къде, при какви условия и в каква конфигурация, но ентусиазъм има, а това е важното.

10624696_10204502355470679_6940152796518

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ми утре и аз ще изнеса една презентация за външната политика на Август пред ентусиасти студенти по право, така че подобни разчупени мероприятия определено са похвални.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Казвай ги овреме тия неща.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...