Отиди на
Форум "Наука"

Кратки новини - технологии


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Стартиращата компания Quanergy представи в CES твърдотелен лидар, който може да се използва за автономно и не само автомобили, роботи и др. В геодезията и картирането също се ползват такива устройства, както и за заснемане на 3D обекти.

Малко напомняне лидарът е лазерен радар - засича със светлина. Твърдотелното и особеното тук е дефлекцията (отклонението) на сканиращия лъч. Тук няма движвещи се части, нито дори микроогледала на чип, както е при DLP. Активната повърхност през която минава лъча се нарича OPA (Optical phased array - оптично фазов масив) където всеки пиксел при команда мени фазата на преминаващата светлина. Електро/магнито/акустооптичните ефекти са известни отдавна но приложението им засега е ограничено до модулиране на светлината при преноса на данни и по-малко за масова употреба. Тепърва ще навлизат. Плюсовете - отклонението става много бързо и безинерционно, устойчиво е към вибрации и вече излиза по-евтино.

s3-1452155805467-1452189411261.png

img

http://spectrum.ieee.org/cars-that-think/transportation/sensors/quanergy-solid-state-lidar

Редактирано от Joro-01
Добавих пояснителни линкове :)
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Изследователи от МИТ ще увеличат безпрецедентно ефективността на лампите с нагреваема жичка, което може да доведе до връщането и в употреба.

Основен проблем на лампите с нагреваема жичка е ниската ефективност - 2.5 % от енергията се превръща във видима светлина, а останалата част се излъчва като невидими за окото ИЧ лъчи. Решението от МИТ е просто - да уловят и върнат част от останалата енергия излъчена като ИЧ. Това се постига чрез отразяващи светофилтри (от фотонни кристали), които пропускат видимата светина и отразяват обратно към жичката ИЧ светлина. Жичката преизлъчва ИЧ светлина като видима.

Устройството разработено от учените е "жичка" която е поместена в сандвич от такива свтофилтри. Жичката не е навита, а е изряана по подходящ начин с лазер волфрамова пластинка (за да се получи нужната дължина), а светофилтрите са получени по конвенционални методи на производство - чрез отлагане на слоеве върху субстрат и от разпространени (нескъпи) елементи.

incandescent106335-1452522057592.jpg

How photonics can reshape the spectrum of light, and rehabilitate Edison's light bulb along the way

http://spectrum.ieee.org/nanoclast/semiconductors/optoelectronics/nanotech-could-raise-incandescents-from-the-dead

http://phys.org/news/2016-01-photonics-reshape-spectrum-edison-bulb.html

 

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

+

Хах, а какъв е механизмът на ре-емисия?

"Photo- or Thermo-photic" (?) ефект

При загряването на нанесеният метален слой от отразената от фотонния кристал ИЧС би следвало да се емитират електрони , греша ли?

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Не мисля, Ник

По-просто мисля е - нещо като "К-стъклата" (онова дето хората така наричат и разбират) - пропускат видимата светлина (2 - 3 % от енергията) и отразяват обратно към източника инфрачервената (останалите до 100%). Това обаче (поглъщането ИЧ лъчение) води до още нагряване на волфрамовата "жичка". И тя почва да грее и съответно да излъчва още. И излиза че можем да я нагреем до някакви градуси - 2500 - 3000 °К с 20 - 30 процента от енергията която досега сме ползвали. Излъчването нали е вид охлаждане  - един от трите начина. Практически КПД ще е по-малко, но така си пообясних (и е описан) принципа. Резонатор го наричат на места този светофилтров сандвич. По аналогия с лазерите може би и по работата му де.

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

ОК. Регенерация

Попитах, защото в статията беше използван единствено изразът "ре-емисия/ре-емитиране". Та си помислих да не би MIT да са изнамерили нещо специално (все пак са MIT), освен това , една от отпратките (свързаните връзки) е към Thermo-voltaic устройство. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да де, логично звучи.

Ми.. Преизлъчване. Щото то си поглъща върнатото -  нали е черно, съответно грее и отново си го излъчва..

Сигурно и рекуперация е правилно.

Учените може да подвеждат малко като популяризират.

 

П.С. С цифрите в процентите на по-предходния си пост съм допуснал неточности, ама не ми забелязвай.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Жоро, това, дето си го написал е вярно, но написаното в статията "re-absorbed and re-emitted as visible"  не е. Погълнатите фотони могат да се преизлъчат, но не и като по-кратковълнови, а  само със същата или по-малка дължина на вълната. Но задържането на инфрачервеното излъчване пак е от полза, тъй като електрическата енергия се изразходва в по-голям процент за светене.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ето го и на "български":):

http://nauka.offnews.bg/news/%D0%A2%D0%B5%D1%85%D0%BD%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D0%B8_7/%D0%97%D0%B0%D0%B2%D1%80%D1%8A%D1%89%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%9D%D0%BE%D0%B2-%D0%B6%D0%B8%D0%B2%D0%BE%D1%82-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D1%80%D1%83%D1%88%D0%BA%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D1%81-%D0%BD%D0%B0%D0%B6%D0%B5%D0%B6%D0%B0%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B6%D0%B8%D1%87%D0%BA%D0%B0_34079.html

"...

Настоящият им прототип, засега само доказателство на самата концепция, се състои от 90 слоя от силиций и танталов оксид. Учените също са направили нов филамент за крушката, като са преработили плоската волфрамова лентичка в такава с форма на акордеон, което повишава способността на крушката да реабсорбира инфрачервена светлина. Учените смятат, че тази крушка е постигнала 6,6% ефективност, което вече е над два пъти по-висока стойност от съвременните крушки с нажежаема жичка. С различни комбинации на оксидите и допълнителни слоеве, учените твърдят, че тяхната концепция теоретично може да достигне ефективност от 40%.

..."

След като връща част от "топлото" - значи, може да се намали захранването и ...КПД расте.

 

пп Правил съм лабораторни покрития във вакум-камера на стъкла - за внедряване на технологията за "блестящите стъкла-прозорци" - около 4 микрометра злато върши работа - изглеждат зеленикави...(технология около ... К -стъклата, както е споменато). Ама - дойде демокрацията и ... всичко се разтури.

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И в тая статия има грешка, "90 слоя от силиций и танталов оксид" ще са непрозрачни във видимата област. В оригиналната статия е "90 layers and only two materials (SiO2 and Ta2O5)". Силициевият двуокис и двутанталовият петоокис са прозрачни, но с различен коефициент на пречупване, за това се използват за филтри.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 17 часа, Doris said:

Жоро, това, дето си го написал е вярно, но написаното в статията "re-absorbed and re-emitted as visible"  не е. Погълнатите фотони могат да се преизлъчат, но не и като по-кратковълнови, а  само със същата или по-малка дължина на вълната. Но задържането на инфрачервеното излъчване пак е от полза, тъй като електрическата енергия се изразходва в по-голям процент за светене.

Е, Дорис. Чак пък толкоз... 

Освен това ми се струва, че имат право - става въпрос за топлинно излъчване, а не луминисценция. Отразеното към жичката лъчение я загрява още повече и дори пак  2 % от енергията да е видима светлина, излиза, че то (отр. лъчениет) има дял в тези 2%. Е, това не е ли преизлъчване на енергията? Макар и не на порции / кванти...

Освен това има и анттисоксова луминисценция, наречена така защото не се подчинява на правилото на Стокс.

Има и друг начин за получаване на по-късовълново лъчение, но няма отношение в случая.

 

Преди 17 часа, Малоум 2 said:

пп Правил съм лабораторни покрития във вакум-камера на стъкла - за внедряване на технологията за "блестящите стъкла-прозорци" - около 4 микрометра злато върши работа - изглеждат зеленикави...(технология около ... К -стъклата, както е споменато). Ама - дойде демокрацията и ... всичко се разтури.

...

Заради тебе ли сега някои социалистически сгради сега  изглеждат така гротескно? Че сега не могат да им направят нови такива, а старите са си отишли :)

No offence :)

Повтарям се, но нищо - в първите цифрови фотоапарати и камери имаше точно такъв светофилтър - стъкло с такъв филм пред CCD за да не се влошава картината.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 9 часа, Doris said:

И в тая статия има грешка, "90 слоя от силиций и танталов оксид" ще са непрозрачни във видимата област. В оригиналната статия е "90 layers and only two materials (SiO2 and Ta2O5)". Силициевият двуокис и двутанталовият петоокис са прозрачни, но с различен коефициент на пречупване, за това се използват за филтри.

 

На БГ във WEB пространството не се сещам за коректни писания по подобни теми, Ако университетите и БАН благоволят, може би, не знам.

Чуждицата филамент в БГ език (аз дори не я бях чувал на БГ) до момента май не носи този смисъл

Огледалата на HeNe лазер са множество слоеве от ZnS и MgF. Като си говорим за лазери - Генерация на втора хармонична (SHG) е другият начин дето посволява по-късовълново излъчване от входното - така го оцветяват  - зелените лазерни показалки примерно.

И  пак за лампата - може би са съобразили да няма досег до жичката и топлообмен, но от електродите се отнася доволно топлина. Има за какво да помислят още. Светлинният добив може да се вдигне ако вдигнат келвините, но материялите няма да издържат, а и хората искали топла светлина...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, Joro-01 said:

Е, Дорис. Чак пък толкоз... 

Освен това ми се струва, че имат право - става въпрос за топлинно излъчване, а не луминисценция. Отразеното към жичката лъчение я загрява още повече и дори пак  2 % от енергията да е видима светлина, излиза, че то (отр. лъчениет) има дял в тези 2%. Е, това не е ли преизлъчване на енергията? Макар и не на порции / кванти...

Освен това има и анттисоксова луминисценция, наречена така защото не се подчинява на правилото на Стокс.

Има и друг начин за получаване на по-късовълново лъчение, но няма отношение в случая.

....

Ето какво имам предвид: ако облъчваш  тяло с инфрачервена светлина с определена честота , ще го нагрееш и то ще започне да излъчва, но не със познатия ни спектър на абсолютно черно тяло. В излъчената радиация няма да има честоти, по-големи от облъчващата. Нагряването също е квантов процес, нищо че спектърът е линеен.

Преди 8 часа, Joro-01 said:

На БГ във WEB пространството не се сещам за коректни писания по подобни теми, Ако университетите и БАН благоволят, може би, не знам.

Чуждицата филамент в БГ език (аз дори не я бях чувал на БГ) до момента май не носи този смисъл

Огледалата на HeNe лазер са множество слоеве от ZnS и MgF. Като си говорим за лазери - Генерация на втора хармонична (SHG) е другият начин дето посволява по-късовълново излъчване от входното - така го оцветяват  - зелените лазерни показалки примерно.

И  пак за лампата - може би са съобразили да няма досег до жичката и топлообмен, но от електродите се отнася доволно топлина. Има за какво да помислят още. Светлинният добив може да се вдигне ако вдигнат келвините, но материялите няма да издържат, а и хората искали топла светлина...

Какво има да се чудиш, силицият е непрозрачен, виждал си го в слънчевите батерии. Силициевият двуокис - кварцът е прозрачен. Един тънък слой силиций може да се докара полупрозрачен като златното покритие, за което писа Малоум, ама сещай се какво става при 90 слойно покритие...

По темата за тънкослойни прозрачни филтри има материали даже във форума може да има, защото си спомням , че писах няколко пъти за това.

В България се правеха и сигурно още се правят, но не в БАН. Със сигурност Оптикоелектрон в Панагюрище ги прави. Може би и  ТУ в София все още има капацитет. Институтът по оптика май са го закрили.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 47 минъти, Doris said:

Ето какво имам предвид: ако облъчваш  тяло с инфрачервена светлина с определена честота , ще го нагрееш и то ще започне да излъчва, но не със познатия ни спектър на абсолютно черно тяло. В излъчената радиация няма да има честоти, по-големи от облъчващата. Нагряването също е квантов процес, нищо че спектърът е линеен.

Какво има да се чудиш, силицият е непрозрачен, виждал си го в слънчевите батерии. Силициевият двуокис - кварцът е прозрачен. Един тънък слой силиций може да се докара полупрозрачен като златното покритие, за което писа Малоум, ама сещай се какво става при 90 слойно покритие...

По темата за тънкослойни прозрачни филтри има материали даже във форума може да има, защото си спомням , че писах няколко пъти за това.

В България се правеха и сигурно още се правят, но не в БАН. Със сигурност Оптикоелектрон в Панагюрище ги прави. Може би и  ТУ в София все още има капацитет. Институтът по оптика май са го закрили.

А, няма да има?

Пояснявай докрай, като си почнала.  Ако ИЧ е кохерентна и фокусирана (само от лазер) тогава можеш да накаряш нагрятото нещо - във фокуса да излъчва и рентгенова светлина. При фокусиране на некохерентна теорвтичният максимум е температурата на източника. В нашият случай с лампата - казах вече и там май нямаме разногласия.

Чудил ли съм се? Не се сещам. И аз съм писал кое е кварц, корунд, рубин..  Силицият има цвят на графит грубо казано, Много фотоволтаици дето виждаш може да са кадмиев селенид, поликристален или аморфен силизций и знам ли какво още.

Аз говорех не за правене за за правилно изписване или поднасяне на такава информация и то в интернет. В библиотеките знам, че има информация. С други думи не се доверявайте на 100% на офнюз и подобни, Тези дето давам са добри източници но на английски.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

И ако не се лъжа за ИЧ чистия силиций е прозрачен, но ще го видя. И та е така, далеч съм от твърдението, че своят е от чист силиций, затова и не гледам какво пише на БГ.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само се  опитвам  да поясня написаното по-горе. Ясно е, че знаеш за силиций, кварц, филтри  и още много други. Ако не беше, няма да има начин да се разберем.:)

При лазерите може би при комбинирани принудени преходи се получава друго, ама тука не е лазер.

Какво е загряването - на микро ниво това са преходи във възбудено състояние на атомите или  молекулите.

При загряване от електрически ток се  предизвикват множество такива преходи с различна енергия и понеже атомите на волфрама са в метална решетка спектърът на спонтанно излъчване е линеен и непрекъснат.

Обаче ако загряването става само от ИЧ радиация в спонтанното излъчване ще има горна граница на енергиите на преходите и съответно на честотата му.

В конкретния случай филтрите, които връщат ИЧ радиацията правят така, че енергията на тока да  се хаби по-малко за по-нискоенергетичните преходи.

Филтрите обаче трябва да пропускат максимално видимата светлина, за това не може в тях да има силиций. Това са интерференчни филтри от тънки прозрачни слоеве.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нищо лично към никого, за мен самият бележката и поясненията на Doris са съвсем на място (полезни и информативни за мен).

/Излъчване на абсорбираните фотони като по-нисковълново лъчение във видимата област би означавало, че излъчените фотони са по-високоенергетични от погълнатите/

 

 

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
1 hour ago, nik1 said:

Нищо лично към никого, за мен самият бележката и поясненията на Doris са съвсем на място (полезни и информативни за мен).

/Излъчване на абсорбираните фотони като по-нисковълново лъчение във видимата област би означавало, че излъчените фотони са по-високоенергетични от погълнатите/

 

 

И аз се радвам на бележките на Дорис, не гледай че.. :) И на твоите също между другото.

Виж че така излизат наяве някои неща, да има кой да чете :), нищо, че често може да се окачестви като спам.

. За чистия силиции ми се искаше да направя препратка към термофотоволтаичните елементи, ама си е за отделна тема.

 

Дорис (Y)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря! Много мило :).

Ще направя още малко отклонение по повод грешките в научнопопулярните интернет новини, защото всички забелязваме, че ги има твърде много.

Грешки се случват непрекъснато. В горния ми пост открих и една моя:"При загряване от електрически ток се  предизвикват множество такива преходи с различна енергия и понеже атомите на волфрама са в метална решетка спектърът на спонтанно излъчване е линеен и непрекъснат. " трябва да се чете:"При загряване от електрически ток се  предизвикват множество такива преходи с различна енергия и понеже атомите на волфрама са в метална решетка спектърът на спонтанно излъчване не е линеен а непрекъснат. "

Но при новините и българските, пък и чуждите грешките и неточностите са почти епидемия, понякога чак не се разбира смисъла, изгубен в превода или там някъде. Вероятно една причина за това е, че в оценяването  основна роля имат търсещите машини, чиито критерии все още твърде много се различават от човешките.

За това е  полезно, когато новините минават през оценка и коментари на повече хора.

 

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

И една новина за безжичното предаване на енергия, на което отдавна трябваше да посветим отделна тема. В случай че няма разбира се. 

Учени са намерили по-ефективен начин за безжично предаване на електроенергия. Вместо индуктори (бобини една срещу друга) се използват диелектрични резонатори (керамични сфери) и квадруполни електроди. Не става много ясно как, но ще му отделим в отделна тма време. Ако е както мисля (трябва да проверя) то връзката  е по-скоро капацитивна отколкото индуктивна.

Системата е дело на руските учени Полина Капитанова и Елизавета Ненашева от ИТМО - Държавния университет по информационнни технологии, механика и оптика, Санкт Петрбург.

1453845714_wpt.jpg

Предлагам материала на руски и английски

http://aclp.ru/technology/253-uchenye-iz-itmo-predlagayut-novuyu-sistemy-besprovodnoy-peredachi-energii-s-vysokoy-effektivnostyu.html

http://phys.org/news/2016-01-scientists-high-efficiency-wireless-power.html

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Конкурсът на Хиперллууп започва този уикенд в Тексас. Конкурсът е за ученици и студенти и е за разработване на дизайн на транспортните капсули.

Участват 124 отбора от 26 страни, като се включват 120 университа и 4 гимназии.

Hyperloop Design

 

Повече:

http://www.popsci.com/hyperloop-competition-is-happening-this-weekend-in-texas

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Учени от унвеситета Небраска-Линкълн са създали електропроводящ бетон. Неоценим зимата при заледяване - пуска се ток през бетона и проблемите с леда и снега изчезват.

 

Електропрпводящият бетон не е новост, но те са сумели да го направят на разумна цена и без да е за сметка на качеството.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Холандски автобус без шофьор ще вози пътници за тест в реални условия

Шест пасажера ще се возят в автобус, зад чийто волан не стои никой. Автобусът ще се движи около езерото в холандското градче Вагенинген и ще е първият в Холандия, който е пуснат по обществените пътища. WePod е автономен еавтбус с електрозадвижване, чиято максимална скорост е 40 км (ограничена най-вероятно на токова), но за първите опити по дългото 200 м път поддържа средна скорост от 8 км/ч и евентуално 25 км/ч, когато го тестват в условията на пътен трафик.

img

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Вкараха и "запалиха" водород във Wendelstein 7-x

http://phys.org/news/2016-02-scientists-germany-nuclear-fusion.html

5-scientistsin.jpg

Какво толко са направили? Вкарали са водород (даже не деутерий) в стеларатора и са го нагрели до плазма. Накратко предисвикали са високочестотен разряд за някаква част от секундата. Преди това (дкември 2015 г) са "нагрявали" Хелий, с който по-лесно се работи.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...