Отиди на
Форум "Наука"

Наводнения и бедствия


Recommended Posts

  • Потребител

Както обикновено граматическите разсъждения водят до а-ла-автохонни изводи. :grin:

Прилив се използва и за много други неща - напр. прилив на сила или на любов. Преливане е прехвърляне от едно нещо в друго нещо. Реките и язовирите прЕливат когато водата вместо там, дето й е мястото отиде там, дето не трябва.

Иначе казано прИливането води до прЕливане. Примерно като се прилее повече бърбън в чашата той започва да прелива върху килима. :mrgreen:

Но за незаконната президентската вила ще направим изключение, нали? Проблема е, че още доста друга властимащи са се сдобили с такива незаконни имоти. А това вече много пречи на бутането. То даже на са само къщи, ами има направо такива блокове и хотели.

Ето ти нещо още по-автохтонно: дума "преливам" в речника на Найден Геров няма, което ме кара да мисля, че се е появила по-късно под руско влияние.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 101
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител
Но за незаконната президентската вила ще направим изключение, нали? Проблема е, че още доста друга властимащи са се сдобили с такива незаконни имоти. А това вече много пречи на бутането. То даже на са само къщи, ами има направо такива блокове и хотели.

ъхъм

в Аспарухово се намира и вилата на президента, както и имотите на властимащите са там ... върху дерето ...

това не ОТ, а пореден опит за политизация и за пореден път няма никаква връзка с конкретната тема

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преливане е прехвърляне от едно нещо в друго нещо. Реките и язовирите прЕливат когато водата вместо там, дето й е мястото отиде там, дето не трябва.

Иначе казано прИливането води до прЕливане. Примерно като се прилее повече бърбън в чашата той започва да прелива върху килима. :mrgreen:

Когато водата прЕлее над язовирна стена, бент, тя създава прЕливна върна./ не случайно по стените на язовирите има прЕливници/ А когато ти прЕливаш от пусто в празно, най-много да се накапеш и да създадеш някое леке :grin: . Но съм съгласен че винаги е по-трудно да се понапънеш и то не за да пръднеш, а за да поразсъждаваш :happy:

Ето ти нещо още по-автохтонно: дума "преливам" в речника на Найден Геров няма, което ме кара да мисля, че се е появила по-късно под руско влияние.

Сигурно е така, щото в хрониките от негово време се среща израза ..придошлата вода отнесе...

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

когато язовир прелее няма никаква вълна, той просто си прелива бавно и славно, т.е. водата тече

когато стената се се разруши вече е друга работа

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много зависи и как и защо прелива. Когато прелива неконтролирано вследствие на някаква причина, обикновено преливника почва да се руши и преливната вълна е готова.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много зависи и как и защо прелива. Когато прелива неконтролирано вследствие на някаква причина, обикновено преливника почва да се руши и преливната вълна е готова.

и предполагам си виждал преливна вълна при прелял язовир?

сам знаеш, че си измисляш защото не си виждал такова нещо

преливниците се изчисляват да могат да поемат 100г.-вълна и по правило я поемат

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На живо не съм но в нета е пълно с най различни картинки и клипчета , ето ти първото попаднало ми

http://worldtodaybg.com/2013/02/08/%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D1%8F%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%80-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B2/

Сигурно можеш да си представиш, когато пред опасността да прелее над стената, отворят изцяло преливниците , какво се получава надолу по дерето

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На живо не съм но в нета е пълно с най различни картинки и клипчета , ето ти първото попаднало ми

http://worldtodaybg.com/2013/02/08/%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D0%BC%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5-%D1%8F%D0%B7%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D1%80-%D0%B7%D0%BB%D0%B0%D1%82%D0%BE%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%BB%D0%B8%D0%B2/

да точно така - в нета е пълно с преливащи язовири през тяхните преливници

ако напишеш dam overflow ще видиш още повече видеа

айде сега намери клип с прЕливна вълна от преливащ язовир каквото и да разбираш под това

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че тези които са я виждали едва ли са имали време да я снимат. Все пак, заложи малко на въображението, особено като си виждал последствията от преминаването и. Тука има нещо подобно но пак ще ти трябва въображение. В края на клипа в дясно на екрана е нормалния преливник, по него водата така леко и лежерно се стеле, малко като на водна пързалка,а онова дето са го отприщили от аварийния преливник, познай в момента на отприщване какво е образувало.

http://vbox7.com/play:fabcb111

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мисля че тези които са я виждали едва ли са имали време да я снимат. Все пак, заложи малко на въображението, особено като си виждал последствията от преминаването и.

JimBeam

не искам да те разочаровам, но такова нещо няма

има вълна от придошла вода при структурно пропукване и разрушване на стена от язовир

но не и при преливане

не знам от къде си измисли тая прЕливна вълна при преливащ язовир

затова и написах за да те избъзикъм - преливен бърбън от преливна чаша, става дума за прелял бърбън при сипване в чаша

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В тоя форум не съм забелязал някой да си е променил мнението, така че нЕма нужда да се хАбиме повече , тъй че приятно прИливане.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В по-горния ми пост не съм имал предвид конкретно теб, а всички взети заедно. За последно и накратко - моето мнение е че не е правилно да се използва понятието приливна вълна за "неща" които не са породени от прилив.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В по-горния ми пост не съм имал предвид конкретно теб, а всички взети заедно. За последно и накратко - моето мнение е че не е правилно да се използва понятието приливна вълна за "неща" които не са породени от прилив.

моето виждането е същото, само дето не е правилно да се използва и понятие преливна вълна, каквото не съществува

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ще помоля модераторите да отделят филологическата дискусия в отделна тема вече трета страница се води.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Бурята преди два дни беше съборила две брезички на нашата улица. Едната, някъде към пет метра дълга, беше препречила пътя, та трябваше да се провирам отдолу. Днес гледам, че отново са ги насадили, даже са ги укрепили с ремъци, вързани към един висок метален парапет. Надявам се да се прихванат. :icon_rolleyes:

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

2014-06-26
ДЕКЛАРАЦИЯ НА КАБ, КИИП И САБ ВЪВ ВАРНА

Декларация

от съвместното заседание на ръководствата на Регионалните колегии на КАБ, КИИП, САБ във Варна

Участниците, в проведеното на 23 юни 2014 г в Конферентната зала на КИИП заседание, обсъждаха постъпилата до този момент информация за последиците от природното бедствие, сполетяло на 19.06.2014 г. варненския квартал Аспарухово.

Специалистите, водещи архитекти и инженери се обединиха около следното :

  1. Основна причина за пораженията върху жилищните и обществени сгради, и инфраструктурата на квартала е интензивният валеж, надвишаващ няколкократно месечната норма.
  2. Допълнителна причина е пределното оводняване на почвата от почти ежедневните валежи през май и първата половина на м. юни, и невъзможността да поеме залповите водни количества.
  3. Друга причина е непрекъснато нарастващият през годините воден отток, в резултата на пълзящото застрояване на района и изграждане на твърди настилки.

Трагичните последици от природната стихия обаче, можеха да бъдат избегнати:

  • ако пътят на водата в образувалите се естествени дерета не беше блокиран от човешката дейност – сухи дървета и клони от изсечена гора, излезли от употреба домашни уреди и покъщнина, битови отпадъци ;
  • ако десетилетия наред общинската и държавната власт, в лицето на Областна управа и ДНСК не са си затваряли очите и ушите за масовото незаконно строителство, както на сгради, така и на инфраструктура, премоствания на дерета и отводнителни канали без осигуряване на неоходимия воден отток ;
  • ако беше осигурено финансиране и изградени докрай проектираните още през 80 - те години на миналия век и актуализиране през 2006 г. проекти за захващане и отвеждане на повърхностните води...

Представителите на КАБ, КИИП и САБ се обединиха в мнението си, че подобна участ застрашава потенциално и други райони на града, където строителната инвазия е засегнала естествения воден път на повърхностните води.

Регионалните ръководства на КАБ, КИИП и САБ препъръчват на общинската и държавна администрация в краткострочен план :

  1. До организират спешно почисване на застрашените дерета и охранителни канали и осигуряване на проводимост за повърхностните води.
  2. Да се издири хидроложкият доклад от 1999 г. за деретата в района на Варна, да се актуализират наличните проекти за изграждане на охранителни канали и да се кандидатства за национално и европейско финансиране.
  3. Да се обследват и анализират изградените назад във времето премоствания на охранителни канали и дерета, които възпрепятстват естествения път на водата.
  4. Да се предприемат от ДНСК спешни мерки за премахване на незаконните строежи, жилищни сгради, търговски обекти, премостващи съоръжения, от сервитутната ивица на деретата и охранителните канали.

В близък план ръководствата на КАБ, КИИП и САБ предлагат :

  1. Към Община Варна да се създаде обществен съвет по инженерна инфраструктура, който да определи приоритетните за решаване проблеми на град Варна, да наблюдава и да информира гражданите за решаването им.
  2. Да се създаде безкомпромисна практика за изпреварващо развитие на инженерната инфраструктура преди изграждането на жилищни и търговски обекти.

Ръководствата на на Регионалните колегии на КАБ, КИИП, и САБ заявяват своята готовност, както и на всички свои членове, да работят за благото на градa .

От името на присъстващите на съвместното заседание:


арх. Георги Минчев - Председател на КАБ - Варна

инж . Румен Иванов - Председател на КИИП - Варна

арх. Димитър Стефанов - Председател на САБ - Варна

http://www.kiip-varna.com/index.php?ch=8&id=180

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Стратегии, планове и документи има, но ефективност няма.

МОСВ - Планове за управление на риска от наводнения (ПУРН)

Един сайт за бедствия направен от ученик в 7 клас от Търговище - и децата вече знаят :)

http://disasters.comeze.com/index.htm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ако пътят на водата в образувалите се естествени дерета не беше блокиран от човешката дейност – сухи дървета и клони от изсечена гора, излезли от употреба домашни уреди и покъщнина, битови отпадъци ;

Тази точка много странна.

Домашни уреди, на боклук няма от поне 10 години. И тел дори няма.

За дървета да не говорим. 1 во се обират сухите и после почва сеч.

Все едно да е виновна мебелната фирма на която диваните били изкарани от магазина от водата по центъра на Аспарухво.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребители
  • Потребител

Счупена подпрозоречна дъска на 8 места 3 големи дупки от които. счупени обтекатели на стъклата на колата от лявата страна (другите са здрави, ама аз паркирам винаги под дърво). Огромно блато заради задръстена шахта, поне 25 или 30 см. вода. Града беше с големината на яйце и даже киви. Като тресна едно, три осколки колкото орех се разхвърчаха вътре в стаята, като за малко не праснаха компа, който е на 4 метра и има врата (която беше отворена)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...