Отиди на
Форум "Наука"

Статистика на подфорумите


Recommended Posts

  • Потребител

Трите форума с най-много мнения са "Българска история", "Обща история" и "Съвремие, политика и геополитика" съответно с 72000, 39000 и 28000 мнения. И трите от подраздел История. Всички останали подфоруми бледнеят, като повечето май са с под 2000 мнения. За сравнение при естествените наука топ три са "Биология" с 13000, "Физика" с 7000 и "Космически науки" с 3500.

Това е само при бърз бегъл поглед на първа страница. Не съм се и опитвал да правия сериозна статистика. Но, предполагам, че на всеки е направило впечетление, че това са най-дискутираните подфоруми.

Какво ви е мнението за това? Смятате ли, че трябва нещо да се направи за да се повиши интереса и към останалите науки? Все пак е форум бг-наука и се предполага, че под наука се разбира не само история и политика? Или смятате, че това е съвсем нормално и е поради факта, че много от потребителите се интересуват от тези теми.

Моето мнение е, че има твърде малко нови потребители и една от причините е, че първото впечатление което форумите оставят е като място за политически спорове, а не за наука. Аз смятам, че политиката въреки, че не е позволена от правилата, е твърде много и задушава останалите дискусии. Това разбира се е само мое мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 94
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Човекът, макар и да не се интересува от политика, трябва да знае, че политиката се интересува от него.

Не мисля, че политиката задушава форума. Все още не е така.

Всеки потрребител, модератор и администратор на форума е свободен да пише по всяка тема, която го нтересува и засяга.

Има дни, в които се дискутират приоритетно определени теми.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Поздравления за темата, Гравити

Иначе сме няколко няколко човека дето можем да пълним естествените науки и в нашия случай физиката.От нас зависи

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Голяма част от потребителите са с хуманитарно и/или социално образование или с интерес(и) в областта на хуманитарните и социалните науки.

Трябва да бъдат привлечени повече пишещи потребители. Една голяма част само четат и почти не пишат.

Разбира се, има и отлив на стари потребители, както - и прилив на нови.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Трите форума с най-много мнения са "Българска история", "Обща история" и "Съвремие, политика и геополитика" съответно с 72000, 39000 и 28000 мнения. И трите от подраздел История. Всички останали подфоруми бледнеят, като повечето май са с под 2000 мнения. За сравнение при естествените наука топ три са "Биология" с 13000, "Физика" с 7000 и "Космически науки" с 3500.

Това е само при бърз бегъл поглед на първа страница. Не съм се и опитвал да правия сериозна статистика. Но, предполагам, че на всеки е направило впечетление, че това са най-дискутираните подфоруми.

Какво ви е мнението за това? Смятате ли, че трябва нещо да се направи за да се повиши интереса и към останалите науки? Все пак е форум бг-наука и се предполага, че под наука се разбира не само история и политика? Или смятате, че това е съвсем нормално и е поради факта, че много от потребителите се интересуват от тези теми.

Моето мнение е, че има твърде малко нови потребители и една от причините е, че първото впечатление което форумите оставят е като място за политически спорове, а не за наука. Аз смятам, че политиката въреки, че не е позволена от правилата, е твърде много и задушава останалите дискусии. Това разбира се е само мое мнение.

Форума не е място в което се прави наука, форума е място в което се дискутира. Няма начин примерно естествените науки да се дискутират най-много. Просто там няма място за дискусии. Лесно мога да пусна поне 10-на теми по химия, и какво от това? Ще бъдат информационни. В началото и аз се пенех, че естествените науки трябва да са повече застъпени. Обаче за химия само с Ангел и Романа можем да си хортуваме, и аре с още двма максимум трима. Е ако пуснем рецептите за правене на амфети, или взривове ще дойдат още 10-на, ама не е това начина!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@mitaca: Разбира се, че има място за дискусии в природните науки. Все пак те не са зазубряне на факти и готови отговори. Ако искаш погледни http://www.physicsforums.com добър пример на форум за наука и е пълен с дискусии на добро ниво. Проблема тук, според мен, е лиспата на достатъчно потребители. И пак мое мнение е, че не е защото няма хора които се интересуват от наука, нито защото има много други форуми на български където всички ходят, нито защото този форум тук не е достатъчно известен.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Като гледам какви дискусии са се вихрили в "Космически науки" преди години, съжалявам, че не съм бил част от форума тогава.

По точните науки - пишете, хора, пишете!!! В началото с малко така обяснителна, образователна и популяризаторска функция, пък оттам ще има дискусии.

Обществото ни има хуманитарен проблем и се е обърнало към историята, но това да не притеснява хората на точните нАуки.

Просто пишете:) Това място е уникално с възможността да се популяризира и обсъжда всеки научен или свързан с науката проблем, просто ви чака да пишете!

:):):)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Като гледам какви дискусии са се вихрили в "Космически науки" преди години, съжалявам, че не съм бил част от форума тогава.

Ми дай сега де.. С мен ще дискутираш, ако друг не ще...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... Обаче за химия само с Ангел и Романа можем да си хортуваме, и аре с още двма максимум трима. Е ако пуснем рецептите за правене на амфети, или взривове ще дойдат още 10-на, ама не е това начина!

Митак,

защо не помислите да представяте тези теми малко по-атрактивно и да обяснявате малко по-простичко, та да са интересни и занимателни и за лаици като нас? Ако темата е развита на високо и професионално ниво на химици, за нас ще е неразбираема и безинтересна по тази причина. Например, една тема за солта и вредите и ползите от нея за човешкия организъм (то туй малко биохимия е май), представена по разбираем начин ще е не само интересна, но и полезна на фона на това, че днес в медиите се пишат какви ли не глупости.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Може и биология или медицина..

Разбира се, че може. И обясненията и връзките в практически аспект ще са не само интересни, но и полезни. Например, имаше една много интересна тема за змиите в България, тяхната опасност, описание на отровите, симптомите при ухапване и как трябва да се реагира. Беше си написана професионално, но разбираемо и поне аз я изчетох "от кора до кора", както се казва.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Между другото според мен е хубаво където е уместно да се пише и в съществуващи теми.За има някакъв ред.

Но ако отдавна не е писано или има нова информация и/или темата има десетина страници е по-добре да се отваря навя тема. Това е за да се намира по-лесно точната информация. Хората не са мъеливи просто няма време за всичко.

Какво мислите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

По принцип историческата част на форума винаги е била най-привлекателна, а в точните науки интересът е бил традиционно по-слаб.

Факт е, че в последно време новите теми и дискусиите във форума доста се свиха и ограничиха.

Форумът обаче, е на 8 години и с течение на времето са се водили много дискусии и доста теми са позичерпани вече, тъй като по-старите участници във форума вече са казали доста от това което има да казват.

По-принцип политическата част от форума няма как да пречи и да "задушава" останалата част от форума. Преди когато имаше по-голяма активност в останалите раздели, също е имало политически дискусии и те са си текли паралелно, без това да пречи на едните и другите.

Просто в последно време политическия раздел се превръща в място за масирана пропаганда на много ниско ниво, в която често само се повтарят едни и същи лозунги, което отблъсква някои хора да участват и да споделят мнение.

Май има една тенденция във форума повече да се чете и по-малко да се пише, включително от новорегистираните участници.

Въобще има известно основание да се подискутира какво се случва като общи тенденции във форума и как да се развита по-нататък.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@mitaca: Разбира се, че има място за дискусии в природните науки. Все пак те не са зазубряне на факти и готови отговори. Ако искаш погледни http://www.physicsforums.com добър пример на форум за наука и е пълен с дискусии на добро ниво. Проблема тук, според мен, е лиспата на достатъчно потребители. И пак мое мнение е, че не е защото няма хора които се интересуват от наука, нито защото има много други форуми на български където всички ходят, нито защото този форум тук не е достатъчно известен.

Не, няма! Нали виждаш какво периодично се случва във физиката. По принцип науката може да се дискутира, но е нужно освен някакво ниво и повече участници. И то със солидни познания. А какво се случва напрактика? Решаваме задачи за домашни и пишем курсови работи в най-добрия случай ;). Говоря за химията и математиката. А във физиката се драчите постоянно в някакви несъществени (според мен) въпроси.

Митак,

защо не помислите да представяте тези теми малко по-атрактивно и да обяснявате малко по-простичко, та да са интересни и занимателни и за лаици като нас? Ако темата е развита на високо и професионално ниво на химици, за нас ще е неразбираема и безинтересна по тази причина. Например, една тема за солта и вредите и ползите от нея за човешкия организъм (то туй малко биохимия е май), представена по разбираем начин ще е не само интересна, но и полезна на фона на това, че днес в медиите се пишат какви ли не глупости.

Нали писах, имах идеи, ама не просто сканинг и качване или копи пейст. Обаче дискусия няма как да стане, може само информация. Мислел съм си да пускам теми и за граф Сен Жермен и Калиосто или за 'великите' алхимици, обаче това не е химия, даже не е злободневно. Другия вариант беше да пускам теми за откритията на елементите и съединенията. Примерно антимона, йода или ЛСД-то. Но това са неща, които ще бъдат интересни само на шепа хора, а при особените съединения, може да не догледаме и да пуснем някоя рцептура при която може да ти хвръкне покрива, или да издушиш квартала. А наркотиците са си отделна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми не виждам смисъл ;). За какво? Сега на прима виста се сещам (ама не съм сигурен), че той (май) правеше злато от ......златен оксид ;). Оранжев тежък прах AuO3. Ама ме мързи да проверявам сега. Това са теми за средношколци. И то с афинитет към химията. Ено време се шегувахме, че вицовете на медиците повечето ги разбират, ама вицовете на химиците само химици ги разбират или тези с познания ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Около личността му има доста неясноти, той е интересен по принцип.

Като говоррим за алхимици в един "Космос" от социализма имаше две страници за медальона на Зайлер... Наполовена сребърен и наполовина /до където е бил потопен/ златен. И тогава не казаха /на авторът не му е било ясно/ как е станало. Иначе някъде тогава са разбулили мистерията, но статията не се каза това

Според мен са интересни неща

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, просто погледни форумите към които дадох линк. Там се дискутират исключително много теми. Да се инатиш и да казваш "не, в природните науки няма място за дискусии" е смешно и наивно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, не се инята и няма да погледна форумите, освен ако имам време. Аз и сега участвам в два други форума, ама много тясно специализирани. Не са научни, нито политически. Пиша от дъжд на ветър, така че участието ми се свежда до четене, и по-скоро да науча някои нови клюки, всъщност новини, че не са някакви жълти.

И не съм кавал, че няма място за дискусии, а че а да има дискусии е нужно ниво и участници. Тук фиици има много и то на добро ниво. Де са ви дискусиите? Химиците ги споменах, същата работа е с математици и биолози (там малко по-добре, благодарение на ктивността на колегите). Медицината я няма никаква!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хуманитарните науки дават много по-добри опции за форумна дискусия и затова си е съвсем в реда на нещата там активността да е много по-голяма. Материята е доста профилирана и много не знаят неща, които според масовото мнение би трябвало да ги знаят. Тъй че често пъти си е проблем да се появи човек, който действително да е наясно с темата, а не да твърди, че е наясно, пък изобщо да не е.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Митак, погледни пак пост номер 5. Там си написал, че при природните наука просто няма място за дискусии.

Имал съм предвид на по-лаишко ниво, при ограничен кръгозор и участници в дискусията.

И след това се изясних.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Доста объркано впечатление оставяте, един казва пишете, друг - няма смисъл и по-добре да си говорим за политика

Може би, ако искате да имате повече посетители, трябва да определите какво искате от този форум - наука или политика или политизирана наука и да го напишете категорично.

Има хора, на които им се говори за природни науки, физиката е интересна, химията също, но да искате някой да ви прави открития - няма да стане, не се прави по форуми, а в лаборатории. Има една реална част от точните науки обаче, която е много подходяща за форум - това са задачите, но тука твърдо не обичате задачи.

По принцип историческата част на форума винаги е била най-привлекателна, а в точните науки интересът е бил традиционно по-слаб.

Факт е, че в последно време новите теми и дискусиите във форума доста се свиха и ограничиха.

Форумът обаче, е на 8 години и с течение на времето са се водили много дискусии и доста теми са позичерпани вече, тъй като по-старите участници във форума вече са казали доста от това което има да казват.

По-принцип политическата част от форума няма как да пречи и да "задушава" останалата част от форума. Преди когато имаше по-голяма активност в останалите раздели, също е имало политически дискусии и те са си текли паралелно, без това да пречи на едните и другите.

Просто в последно време политическия раздел се превръща в място за масирана пропаганда на много ниско ниво, в която често само се повтарят едни и същи лозунги, което отблъсква някои хора да участват и да споделят мнение.

Май има една тенденция във форума повече да се чете и по-малко да се пише, включително от новорегистираните участници.

Въобще има известно основание да се подискутира какво се случва като общи тенденции във форума и как да се развита по-нататък.

Ами, политиката винаги избива на пропаганда. А това означава, тези, които не са съгласни или да започнат пропаганда с обратен знак, или да се правят, че не виждат, или да се възползват от единственото право на потребителите - да си тръгнат. А какво става, ако са пряко засегнати?

На края като резултат от политиката ще има само политически правилни потребители. Навярно сред тях ще има скрити таланти, които тепърва ще се изявят в природните науки.

Не, няма! Нали виждаш какво периодично се случва във физиката. По принцип науката може да се дискутира, но е нужно освен някакво ниво и повече участници. И то със солидни познания. А какво се случва напрактика? Решаваме задачи за домашни и пишем курсови работи в най-добрия случай ;). Говоря за химията и математиката. А във физиката се драчите постоянно в някакви несъществени (според мен) въпроси.

Нали писах, имах идеи, ама не просто сканинг и качване или копи пейст. Обаче дискусия няма как да стане, може само информация. Мислел съм си да пускам теми и за граф Сен Жермен и Калиосто или за 'великите' алхимици, обаче това не е химия, даже не е злободневно. Другия вариант беше да пускам теми за откритията на елементите и съединенията. Примерно антимона, йода или ЛСД-то. Но това са неща, които ще бъдат интересни само на шепа хора, а при особените съединения, може да не догледаме и да пуснем някоя рцептура при която може да ти хвръкне покрива, или да издушиш квартала. А наркотиците са си отделна тема.

Лично аз не правя разлика между съществени и несъществени въпроси, а между такива, които са ми повече или по-малко интересни. Често са ми интересни дребни и прости на глед въпроси, но както е казал един литературен герой "Едно е да искаш, друго е да можеш, а трето и четвърто - да го направиш." Мисля, че всяка тема може да се задълбае , ако ти е интересна до много сериозни нива. Например, въпроса за масата на разтворите изглежда съвсем елементарен. Тогава защо са го дали на олимпиада? Ако погледнеш учебниците - нищо не пише за промяна на обема на разтворите, нито дали има, нито какво я причинява, за това учениците решават, че обема не се променя с концентрацията, това е само дидактическата страна на проблема.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...