Отиди на
Форум "Наука"

Икономическият потенциал на Първото българско царство


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 4 часа, Й. Табов said:

Трябва да се има пред вид и още вещо важно - трайността на железни предмети В ЗЕМЯТА. Там те доста бързо ерозират. Голяма част от шлемовете, отнесени от археолозите преди 13-14 век, не биха могли да бъдат от онова време - особенр.датираните преди Р.Хр.

От тях биха могли да стигнат до нас само жалки проядени парчета желязо с неузнаваема форма.

От п.н.е. до нас са достигнали железни пръстени, стрели, брони, гвоздеи, инструменти и т.н.

Защо смятате, че железните шлемове няма да се запазят?

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 639
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
On ‎13‎.‎5‎.‎2018‎ г. at 19:42, Й. Табов said:

 Горните картинки на "монголци" вероятно отразяват по-късна ситуация, след 15-16 век.

Табов , моля Ви бъдете сериозен. Напълно грешно от ваша страна е да поставяте монголците в кавички , защото те са монголци и по-монголци от тях не можете да намерите , а за да се убедите , че  са имали тежка кавалерия ( и то каква)  през XIII век, достатъчно е да хвърлите поглед към Рашид ад Дин.  Бих ви показал доста изображения, но ...това ще прелее коритото на темата.                           Поздрави !

Редактирано от Евристей
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

13 век все пак не е 10 век.

Според мен количеството железария по войните може да даде добра представа за икономическите възможности на една страна. Същото важи и за конете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Frujin Assen said:

13 век все пак не е 10 век.

Според мен количеството железария по войните може да даде добра представа за икономическите възможности на една страна. Същото важи и за конете.

Не е така, италианците са най-богати през средновековието но са с еднакво въоръжение с другите католици. Тамерлан е приказно богат и няма толкова желязо колкото католиците. Защо? Начина на воюване е определящ във всеки случай. В зависимост от един куп фактори се избира най-доброто въоръжение. Степите и пустините залагат на по-леко въоръжение докато гористата и пресечена местност на Европа дава предимство на тежко бронираните. Под въпрос е кое е по-добро лекото или тежкото въоръжение? Ако трябва да сме честни лекото има предимство и това не говори за по-слаб икономически потенциал. Точно обратното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 16.05.2018 г. at 22:15, Евристей said:

Табов , моля Ви бъдете сериозен. Напълно грешно от ваша страна е да поставяте монголците в кавички , защото те са монголци и по-монголци от тях не можете да намерите , а за да се убедите , че  са имали тежка кавалерия ( и то каква)  през XIII век, достатъчно е да хвърлите поглед към Рашид ад Дин.  Бих ви показал доста изображения, но ...това ще прелее коритото на темата.                           Поздрави !

Подкрепям. Точно монголците използват наред с леките стрелци и тежко бронирани конници дето смилат рицарите редовно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎9‎.‎5‎.‎2018‎ г. at 17:42, Frujin Assen said:

Как кои армии, почти всички!

Освен тях всички номади- като почнете от хуните, минете през аварите, маджарите и свършите с татарите.

Тръгвам да ти отговарям , но ти го играеш като момата, която забелва баджак ...и после пищи, че някой я ощипал !      Кажи Фружине , как да се дискутира с теб ?  Кажи !   Това чии думи са Фружине, ? 

Цитирай

13 век все пак не е 10 век.

Значи пускаш на пистата татарите, а после ...ми то е не е по това време, то не бил еди кой си век, а друг .... офтопик ...и т. н.  е ми ..хубаво  пиши си на воля ....аз се отказвам.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 месеца по късно...
  • Потребител
On 15.05.2018 г. at 22:38, vvarbanov said:

От п.н.е. до нас са достигнали железни пръстени, стрели, брони, гвоздеи, инструменти и т.н.

Защо смятате, че железните шлемове няма да се запазят?

запазили са се, защото не са от п.н.е. Който ги е датирал, е направил очевидна грешка.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 15.05.2018 г. at 22:38, vvarbanov said:

От п.н.е. до нас са достигнали железни пръстени, стрели, брони, гвоздеи, инструменти и т.н.

Защо смятате, че железните шлемове няма да се запазят?

Защото това обслужва т.нар. нова хронология, разбира се. Само че новохронолозите не знаят, че запазеното отпреди Христа въоръжение в значителната си част е бронзово.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Модератор Военно дело

Дойде ми на умът нещо по темата. 

През 1018 след капитулацията ромеите пленяват доколкото знам огромни богатства. Бях чел, че това са последните наистина големи трофеи които Византия взема. И това е хазната на една държава преживяла дълга и тежка война със загуби на големи територии, няколкократни тежки поражения и прочее. 

Тоест България към 1018 и разбира се десетилетия по рано е била една наистина много богата държава.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Frujin Assen said:

Дойде ми на умът нещо по темата. 

През 1018 след капитулацията ромеите пленяват доколкото знам огромни богатства. Бях чел, че това са последните наистина големи трофеи които Византия взема. И това е хазната на една държава преживяла дълга и тежка война със загуби на големи територии, няколкократни тежки поражения и прочее. 

Тоест България към 1018 и разбира се десетилетия по рано е била една наистина много богата държава.

Един въпрос. Нещо не ми пасва. Ако е толкова богата, защо не е успяла да наеми такива и толкова войници, за да победи? Или са наели, но те са ги предали. Затова пък трябвало да има вътрешни хора. 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 50 минути, Skubi said:

Един въпрос. Нещо не ми пасва. Ако е толкова богата, защо не е успяла да наеми такива и толкова войници, за да победи? Или са наели, но те са ги предали. Затова пък трябвало да има вътрешни хора. 

Лесно е да са каже да се наемат войници.Потенциалните опции са маджари и  печенези.Но печенезите са твърде далеч от Охрид /особено след повторното завоюване на днешна Североизточна България от византийците/ а опита за съюз с маджарите излиза несполучлив.Но следва да се има предвид че насреща е Византия която също е твърде могъща финансово и със сигурност би парирала тези български опити.Които няма как да са особено изненадващи за нея.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Сещам се и за нещо друго. Очевидно е, че цар Самуил (а може би и по рано) не е "тиран" в смисъл, че има пълната власт. Вижда се, как видни аристократи имащи реална власт преминават ту на византийска, ту на българска страна. Армията явно е била съставена от отрядите на тези феодали. Имам чувството, че присъствието на многобройна и силна наемна армия подчинена само на царя би представлявала непосредствена заплаха за аристокрацията. При това тази заплаха би била тук и сега, а не когато и ако ромеите победят. Още повече, че с Василий ІІ човек може да се разбере, ако все пак се наложи. А Самуил би могъл тук и сега да се разправи със всеки аристократ който не му играе по свирката.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История
Преди 5 минути, Frujin Assen said:

Сещам се и за нещо друго. Очевидно е, че цар Самуил (а може би и по рано) не е "тиран" в смисъл, че има пълната власт. Вижда се, как видни аристократи имащи реална власт преминават ту на византийска, ту на българска страна. Армията явно е била съставена от отрядите на тези феодали. Имам чувството, че присъствието на многобройна и силна наемна армия подчинена само на царя би представлявала непосредствена заплаха за аристокрацията. При това тази заплаха би била тук и сега, а не когато и ако ромеите победят. Още повече, че с Василий ІІ човек може да се разбере, ако все пак се наложи. А Самуил би могъл тук и сега да се разправи със всеки аристократ който не му играе по свирката.

Бих поспорил.Самуил е достатъчно авторитетен владетел /особено след убийството на Арон май никой не му противоречи/.Но е факт че настроения срещу него в аристокрацията има което личи от лекотата с която е свален от престола сина му Гаврил Радомир.Приживе на Самуил тези настроения не се проявяват което е ясен знак че той държи цялата власт.Май Скилица беше писал нещо за кръвожадния му характер който няма как да не е намирал изражение и във вътрешната му политика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 26 минути, Frujin Assen said:

Сещам се и за нещо друго. Очевидно е, че цар Самуил (а може би и по рано) не е "тиран" в смисъл, че има пълната власт. Вижда се, как видни аристократи имащи реална власт преминават ту на византийска, ту на българска страна. Армията явно е била съставена от отрядите на тези феодали. Имам чувството, че присъствието на многобройна и силна наемна армия подчинена само на царя би представлявала непосредствена заплаха за аристокрацията. При това тази заплаха би била тук и сега, а не когато и ако ромеите победят. Още повече, че с Василий ІІ човек може да се разбере, ако все пак се наложи. А Самуил би могъл тук и сега да се разправи със всеки аристократ който не му играе по свирката.

В момента чета книгата на Бохумил Вурм: Тайната история на Европа

В нея 22. глава се занимава с богумилите.

И когато цъкна на викито за цар Самуил например, за всичко чете човек но за същественото едва.

Какво имам пред вид. Богумилството практически от 950 до 1050 година си вирее навсякъде даже стига до Цариград. Тогава почват да ги преследват но практически до падане под турско 1387 фигурират на Бълкана. Даже цар Асен с тяхна помощ сваля от престола Борис. Според Вурм. Във викито нищо няма...

Защо ли е интересно? Докато първите кръстоносни походи се водят срещу ересите, даже францезата избиват всички катари, после албигенци и други ереси, дотогава богумилите и българите се спасяват. Което е чудо. Защото ако е имало нещо в което източната и западната католическа църква са били на една платформа е унищожаване на ересите.

"Убий всички. Бог ще си избере на него милите." Това казал папата на кралят на францезата когато попитал как да определи кой е еретик и кой е добър католик?

Така вече съвсем не е чудно защо липсват толкова много писани и други артефакти за историята ни. Войната срещу нас не била само грабежна и боже мила, защото е била в цел да се унищожят богомилите и техните покровители....И навярно всичко се е изгаряло, унищожавало което било българско и е имало нещо общо с богумилите.

СМСМ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Skubi said:

В момента чета книгата на Бохумил Вурм: Тайната история на Европа

В нея 22. глава се занимава с богумилите.

И когато цъкна на викито за цар Самуил например, за всичко чете човек но за същественото едва.

Какво имам пред вид. Богумилството практически от 950 до 1050 година си вирее навсякъде даже стига до Цариград. Тогава почват да ги преследват но практически до падане под турско 1387 фигурират на Бълкана. Даже цар Асен с тяхна помощ сваля от престола Борис. Според Вурм. Във викито нищо няма...

Защо ли е интересно? Докато първите кръстоносни походи се водят срещу ересите, даже францезата избиват всички катари, после албигенци и други ереси, дотогава богумилите и българите се спасяват. Което е чудо. Защото ако е имало нещо в което източната и западната католическа църква са били на една платформа е унищожаване на ересите.

"Убий всички. Бог ще си избере на него милите." Това казал папата на кралят на францезата когато попитал как да определи кой е еретик и кой е добър католик?

Така вече съвсем не е чудно защо липсват толкова много писани и други артефакти за историята ни. Войната срещу нас не била само грабежна и боже мила, защото е била в цел да се унищожят богомилите и техните покровители....И навярно всичко се е изгаряло, унищожавало което било българско и е имало нещо общо с богумилите.

СМСМ

Сигурно се има предвид Ивн Асен 2 и свалянето на Борил , не на Борис. 

Аз каквото съм чел и зная за тях, моята теория е , че нещо като Богомилството - Павликянството възниква в Мала Азия и на границата с Персия. Религията на Персите - Зороастризма е изключително дуалистична религия , която описва жестоката борба в миналото , настоящето и бъдещето между силите на Доброто и Злото, Светлината и Тъмнината, Духа и материята водена от двамата братя близнаци - Ахура Мазда (Омурз) и неговия брат Ариман . Някои Виз императори дотолкова ги преследват, че Павликяните се съюзяват с арабите мюсулмани срещу Византия и християнството. Императорите за да обезопасят границата си с исляма ги преселват на Балканите , и от тук през България учението се разпространява към Европа като Катари , Албигойци и т н. 

За това Богомилството е толкова силно дуалистична религия за жестока борба между доброто и злото понеже е нещо като християнска секта много силно повлияна от персийската религия. 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Още нещо ми хрумна. В България, за разлика от Византия данъците са били натурални, не парични. Тоест тези пари там и богатства са само част и при това не най важната и голямата от ресурса с който е разполагала България. При това натрупани за период от около 35-37 години.

Незнам как ще прозвучи, но имам усещането, че докъм цар Борис І България е обикновена бедна варварска държава. Която при Борис, Симеон и Петър рязко дръпва напред. Може би даже застига Византия?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 9 часа, Du6ko said:

Сигурно се има предвид Ивн Асен 2 и свалянето на Борил , не на Борис. 

Аз каквото съм чел и зная за тях, моята теория е , че нещо като Богомилството - Павликянството възниква в Мала Азия и на границата с Персия. Религията на Персите - Зороастризма е изключително дуалистична религия , която описва жестоката борба в миналото , настоящето и бъдещето между силите на Доброто и Злото, Светлината и Тъмнината, Духа и материята водена от двамата братя близнаци - Ахура Мазда (Омурз) и неговия брат Ариман . Някои Виз императори дотолкова ги преследват, че Павликяните се съюзяват с арабите мюсулмани срещу Византия и християнството. Императорите за да обезопасят границата си с исляма ги преселват на Балканите , и от тук през България учението се разпространява към Европа като Катари , Албигойци и т н. 

За това Богомилството е толкова силно дуалистична религия за жестока борба между доброто и злото понеже е нещо като християнска секта много силно повлияна от персийската религия. 

Точно. Аз писах погрешно.

Tajné dÄjiny evropy 1 (b. vurm) В 872 година пристигат пауликаните. 

Tajné dÄjiny evropy 1 (b. vurm) В 1218 година помагат на Цар Асен да завземи властта.

Tajné dÄjiny evropy 1 (b. vurm) До 1371 фигурират на балкана и после много от тях приемат ислама.

 Чети. Интересна книга е.

Има още 2 тома но немога да ги купя, защото за аламинут се свършиха и в антиквар ги няма. /незнам други как са но има книги които обичам в ръка да държа, да усещат миризмата на книгата...../Айде. Старчески глупости. Свят Великден.

Редактирано от Skubi
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

През 894 г. Симеон се видял принуден да започне "търговска" война с Римското царство, понеже българското тържище било преместено в Солун и търговците от България търпели много загуби заради митническо облагане. Така. Това го знаем (ако не от изворите, то поне) от учебниците по история.

Въпрос: откъде е преместено тържището? 🙄

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 8 часа, monte christo said:

През 894 г. Симеон се видял принуден да започне "търговска" война с Римското царство, понеже българското тържище било преместено в Солун и търговците от България търпели много загуби заради митническо облагане. Така. Това го знаем (ако не от изворите, то поне) от учебниците по история.

Въпрос: откъде е преместено тържището? 🙄

От столицата Константинопол.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 10 часа, monte christo said:

През 894 г. Симеон се видял принуден да започне "търговска" война с Римското царство, понеже българското тържище било преместено в Солун и търговците от България търпели много загуби заради митническо облагане. Така. Това го знаем (ако не от изворите, то поне) от учебниците по история.

Въпрос: откъде е преместено тържището? 🙄

Да дадем предимство на съвременниците описващи събитията - Продължителя на Теофан, за чиито автор  не без основание се подозира че е самият Теодор Дафнопат (съвременник на събитията), следва  - Лъв Граматик Философ и Математик (роден в Тесалия, съвременник на събитията), - Георги Амартол и Монах - съвременник на събитията....И тримата са категорични - тържището преди да бъде преместено в Тесалоника е било в столицата! 

Явно си надушил друг източник, който е подметнал друг град ?  Тук обаче трябва и една задълбочена представа за популацията и икономическото състояние  на европейските градове на империята в края на IX столетие. (само не казвай че тържището е в някой малоазийски град)

Тоест, ако източникът е по късен не е изключено да има анахронизъм. 

Но да налучкам кой град освен Константинопол теоретически може да бъде "домакин" на търговско тържище от непосредствен голям съсед ? 

Елада вече не е забутана полу-отпаднала територия, а просперира! Създадени са темите Елада и Пелопонес, населението се завръща, генерират се богатства в ръцете на големи фамилии - Сарантапихини в Атина, Данаилиди в Пелопонес .  Главните герои причинители на конфликта -  Ставракий и Козма са ...еладци ! Те работят с евнуха Музик - столичния големец ! 

Да, ама не става тържището на българите да е толкова навътре в Гърция. А еладците явно са облагодетелствани  българските стоки да бъдат преместени по близо до Елада - Солун. И от тук да зареждат стара Гърция. 

Друга опция - Драч ? Вече е засилена имперската хегемония в Адриатика. Но отдалечеността на града от Плиска едва ли е бил подходящ за търговски представителство/тържище/  на българите. Остават Адрианопол или Месемврия в Тракия. 

Но, който и да е град извън Константинопол за изначален домакин на българско тържище ще срещне яростна съпротива и ще са нужни повече от силни аргументи за оборването

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.01.2021 г. at 10:59, deaf said:

От столицата Константинопол.

Верен отговор. Или по-точно: "пред столицата Константинопол".

On 6.01.2021 г. at 13:50, Евристей said:

Да дадем предимство на съвременниците описващи събитията - Продължителя на Теофан, за чиито автор  не без основание се подозира че е самият Теодор Дафнопат (съвременник на събитията), следва  - Лъв Граматик Философ и Математик (роден в Тесалия, съвременник на събитията), - Георги Амартол и Монах - съвременник на събитията....И тримата са категорични - тържището преди да бъде преместено в Тесалоника е било в столицата! 

----------

Главните герои причинители на конфликта -  Ставракий и Козма са ...еладци ! Те работят с евнуха Музик - столичния големец ! 

Да, ама не става тържището на българите да е толкова навътре в Гърция. А еладците явно са облагодетелствани  българските стоки да бъдат преместени по близо до Елада - Солун. И от тук да зареждат стара Гърция. 

----------

Но, който и да е град извън Константинопол за изначален домакин на българско тържище ще срещне яростна съпротива и ще са нужни повече от силни аргументи за оборването

Ами не става (не върви, разбира се) тържището на българите да е някъде в Елада. Ама върви го обяснявай на Лиляна Симеонова, която обича да оригиналничи; в случая - напълно неуспешно.

В една нейна статия тя се опитва да прокара не хипотеза, а направо теза, че - видиш ли - българското тържище е някъде из Елада, а след това преместено в Солун. Всичко това на база превод на Продължителят на Теофан от Яков Любарский, където не е упомената столицата.

Обаче Васил Златарски навремето също е превеждал откъсът за тържището от Продължител на Теофан и упоменава столицата. При своя превод на Продължител на Теофан за ГИБИ Иван Дуйчев също упоменава столицата. 

Въобще при преводите си на Лъв Граматик, Продължител на Георги Монах и Йоан Скилица/Георги Кедрин нашите византолози Геновева Цанкова-Петкова, Василка Тъпкова-Заимова и Иван Дуйчев упоменават столицата.

И не на последно място: според Васил Златарски най-старият извор, където се разправя историята за Ставракий, Козма, Мусик, тържището и "търговската" война между България и Романия е Симеон Метафраст (Магистър, Логотет). Всички останали хронисти и историци - без изключение - са взаимствали от него. В началото на миналия век е направен църковнославянски превод и там се споменава, че тържището е преместено от Цариград в Солун. Преди няколко години блестящ превод на Симеон Метафраст с многобройни коментари направи и Андрей Виноградов, който също превежда - от Града в Тесалоника.

Не знам кое кара Лиляна Симеонова да изпада в "ерес". Дали възрастта; дали кокетничеството и театралността по телевизията; дали оригиналниченето...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
On 25.01.2024 г. at 22:48, natan said:

Неопровержимото доказателство че българите търгуват в Константинов град

неопровержими доказателства за конкретни събития или дейности, които не са обективно потвърдени от исторически източници или научни изследвания. Наистина е възможно българите да са търгували в Константинопол в определени исторически периоди, тъй като Константинопол беше един от най-големите търговски центрове в Средновековна Европа и Източна Европа, където търговията се развиваше интензивно.

Много от търговските маршрути и центрове през Средновековието бяха обект на разнообразни търговски и културни връзки между различни народи и култури. Българите като народ имат дълга история на търговия и контакти с други култури и цивилизации, включително със Средиземноморието и Източната Римска империя, която включваше и Константинопол.

Въпреки това, конкретните доказателства за търговията на българите в Константинопол биха изисквали детайлни исторически архиви, археологически находки и други източници, които да потвърдят такива събития. Тъй като не разполагам с такива неопровержими доказателства в момента.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...