Отиди на
Форум "Наука"

Възможно ли е емпирично да бъде тестван космологичният модел на Сътворението, описан в Библията


Recommended Posts

  • Мнения 85
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

самотния вълк

"Нямаше ли раздел "Религиозна метафизика"?"

А сегашните теории не са ли създадени в съзвучие с концепцията на диалектическия материализъм (или "дарвинизма", което е едно и също) за самоорганизация на материята? Тоест не са ли и те метафизика, само че атеистична? Проблемът е, че тази метафизика не се съгласува достатъчно добре с данните и явно скоро ще се наложи да бъда сменена, а не, както Doris предполага, само "модифицирана".

Редактирано от Valentin Velchev
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

"Да разбирам, че няма разлики в православната, католическата и протестантската библия ли?"

Има 66 книги, които се приемат за канонични (т.е. боговдъхновени) в трите християнски конфесии и в тях няма разлики. В някои Библии (Православна, Етиопска и пр.) са добавени и неканични книги, които се считат като полезни за поучение.

"или че еврейската библия е била винаги една и съща и не се е променяла никога"

Да, написаното в Еврейската Библия не се е променяло, макар да се спори за известни малки откъси, в някои от книгите, че са били добавени по-късно.

да повторя пак въпросите си:

твърдиш ли, че протестантската, католическата и православната библия са еднакви и няма никакви разлики между тях?

Винаги ли книгите в Новия завет са били 27?

твърдиш ли, че еврейската библия е останала непроменена от...ъъъъ..3 век пр.н.е?

В такъв случай защо са им били нужни 3 (три) века да си уточнят какво им пише в библията?

И дали споменатите в статията свитъци от Мъртво море наистина сочат еднаквостта на версиите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

самотния вълк

"Нямаше ли раздел "Религиозна метафизика"?"

А сегашните теории не са ли създадени в съзвучие с концепцията на диалектическия материализъм (или "дарвинизма", което е едно и също) за самоорганизация на материята? Тоест не са ли и те метафизика, само че атеистична? Проблемът е, че тази метафизика не се съгласува достатъчно добре с данните и явно скоро ще се наложи да бъда сменена, а не, както Doris предполага, само "модифицирана".

Не са. Става въпрос за научните космологични теории.

Създадени са като инструмент за опознаване на материята, за това може да решим материалистични, но не търсят отговор защо е създадена Вселената, кой я е създал и поради каква причина. Природните науки, в частност космологията не отричат религиите, религиите просто не са техен предмет на разглеждане. Важното е наблюденията да съвпадат с теорията и още по-важно е теорията да може да предвиди наблюдение, за това има много примери в астрономията - открития с върха на писалката. При това в теориите винаги имакакво да се допълни и промени, защото "отчасти знаем и отчасти пророкуваме". :)

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

самотния вълк

"Нямаше ли раздел "Религиозна метафизика"?"

А сегашните теории не са ли създадени в съзвучие с концепцията на диалектическия материализъм (или "дарвинизма", което е едно и също) за самоорганизация на материята? Тоест не са ли и те метафизика, само че атеистична? Проблемът е, че тази метафизика не се съгласува достатъчно добре с данните и явно скоро ще се наложи да бъда сменена, а не, както Doris предполага, само "модифицирана".

За разделите във форума се оплаквай на администраторите и модераторите. Аз само казвам, че мястото на тази тема е в този раздел - Религиозна метафизика.

А космологията няма нищо общо с еволюционната теория. Ама странно защо всички, които се опитват да "съгласуват" библията и науката ги смесват.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че условията на която и да е конкретна планета, в който й да е етап от развитието й са предмет на изучаване от космологията, като наука за процесите във вселената.

Поне според определението, дадено в Уикипедията: "Космология е изучаването на Вселената, по-специално създаването на теории за нейния произход, история и еволюция и едромащабната ѝ структура. В съвременна интерпретация това е науката за Вселената, считана за част от астрономията и наричана физическа космология... Предметът на космологията е Вселената в нейната цялост и история."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Напълно нормално е да смесват различните науки. При условие, че дори нямат представа какво е наука. Лично аз го отдавам на ниската научна култура на хората като цяло. За което основна вина, според мен, имат учителите. Но това е отделна тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не мисля, че условията на която и да е конкретна планета, в който й да е етап от развитието й са предмет на изучаване от космологията, като наука за процесите във вселената.

Поне според определението, дадено в Уикипедията: "Космология е изучаването на Вселената, по-специално създаването на теории за нейния произход, история и еволюция и едромащабната ѝ структура. В съвременна интерпретация това е науката за Вселената, считана за част от астрономията и наричана физическа космология... Предметът на космологията е Вселената в нейната цялост и история."

Между "допирни точки", за които аз споменах и "предмет на изучаване" , с който ми възразяваш има голяма смислова разлика. За това в определението от уикипедията няма да намериш нищо споменато по въпроса. И съвременната научна космология, както и древните религиозни космологични истории се свързват логично с възникването на живота и появата на човека. Космологията дава отговор на въпроса как се появяват звездите с възможните им планети , къде и как се образуват в космоса градивните елементи на живота - водород, въглерод, азот от веществата в познатите ни форми на живот. Така че връзка има, поради факта, че и животът е част от космоса.

Напълно нормално е да смесват различните науки. При условие, че дори нямат представа какво е наука. Лично аз го отдавам на ниската научна култура на хората като цяло. За което основна вина, според мен, имат учителите. Но това е отделна тема.

Гравити, както винаги напираш да обърнеш дискусията в безсмислен спор за "кой е по-по-най". Заради тия заяждания така и не разбрах защо Валентин смята за толкова важна онази странна галактика.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

Напълно нормално е да смесват различните науки. При условие, че дори нямат представа какво е наука. Лично аз го отдавам на ниската научна култура на хората като цяло. За което основна вина, според мен, имат учителите. Но това е отделна тема.

Прав си.Смесват се и не се познават.Аз ползвам често <Космическа еволюция> , <Материална еволюция> и др. Това за да обобщавам промените и взаимодействията на материя,всякаква в наблюдаемия Космос, Вселена .Там са засегнати почти всички науки.
Каква е <Космологията> на другите световни религии.Как е при хиндуизма, будизма. Ислям разчита ли на Библията, какво пише в корана.Сега като ите вземат да <нагласят> науката ,ще стане забавно.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам как е при другите религии, но в един от епизодите на "Космос", Карл Сейгън говореше за хидуизма. Единствената, при която, възраста на вселената е от правилния порядък години. Не си спомням точно колко, но беше милиарди години, за разлика от другите с хиляди години. След което даде много добро обяснение защо това не означава нищо.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...