Отиди на
Форум "Наука"

Юлия Хаджи Димитрова-новият "шаман" на автохтонските аборигени или "матриарх" на българската историческа наука?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

500 бройки? Това е лично платено или спонсорирано издание. Смятам, че работата е ясна: от Усури до Мисури... траки в новички потури.

Тая дама трябва да я пуснем на Боцмана - той ще я разбие по начина, който е заслужила.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Цената май била около 25 лева. Бутикова работа:)

Онзи ден приятеля, който ми я подари идва на гости и подробно коментирахме и анализирахме книгата и той за два часа успя доста смислена хипотеза да предложи без крайностите на повечето автохтонци(да Рицар, тебе имах предвид:)) За някои неща съм склонен да се съглася, но все още не мога да мина на другия бряг:)

Между другото колкото повече чета, толкова повече се засилва в мен убеждението, че Готите не са германско племе. И преди някой да почне да ме базика, че съм изперкал ще уточня. Така наречените готи(всичките им разновидности) са сбор от различни племена и някои от тях(елита) ввероятно са германи. Факта, че се шматкат из Европа няколко века(от Русия до Испания) означава, че по пътя си са забърсванли всякакви племена(тюрки, славяни, алани, угро-фини и каквито си искате още). В един момент имаме огромна маса народи под една шапка-готската. Аналогичен е случая с хуните и прочие конгломерати в този период. Не мислите ли, че има логика?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Готите не са германско племе. И преди някой да почне да ме базика, че съм изперкал ще уточня. Така наречените готи(всичките им разновидности) са сбор от различни племена и някои от тях(елита) ввероятно са германи. Факта, че се шматкат из Европа няколко века(от Русия до Испания) означава, че по пътя си са забърсванли всякакви племена(тюрки, славяни, алани, угро-фини и каквито си искате още). В един момент имаме огромна маса народи под една шапка-готската. Аналогичен е случая с хуните и прочие конгломерати в този период. Не мислите ли, че има логика?

Стоедине, това е на практика вярно за всички мигриращи "народи". В този смисъл готите не само не са чисти германи (то какво ли и значи това, по дяволите, та това е предимно езиков термин с относително по-размито антропологическо/биологично значение), но в голямата си част не са и собствено готи. Вероятно собствено "готи" например вече в пети век са само няколко знатни рода начело на кралствата им. Но пък са германоезични. Подобни неща можем да кажем и за българите, и за гепидите, и за вандалите, и за франките, и за аварите, и за маджарите, и за аланите... Всеки е наясно, че тези класификации са в рамките на допустими отклонения в картината. Е, вероятно все пак не е имало чернокожи готи :)

Но това още не може да ни направи автохтонци. Колкото и сложен да е произходът на българи, готи и всякакви такива, те действително са част от Великото преселение, което си е реалност. А тия миграции специално на траки по целия свят или са измишльотина на неграмотници, или са някакъв опит да се обясни Великото преселение for dummies. Допускам - с известно оплитане в проблематиката около легендите за готи в Прибалтика и много по-ранното келтско нашествие из Южна Европа (III в. пр. Хр., Белг и Брен, разграбването на Рим... запознат си).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За някои неща съм склонен да се съглася, но все още не мога да мина на другия бряг :)

Не минавай - там е кално. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ей, че весели неща си разправяте по празниците! :grin:

В същност, шарлатани в науката винаги е имало. Спомням си един момент от биографията на Шамполион, когато научава, че някакъв "учен" (сега му забравих името) се хвалел, че бил разчел египетските йероглифи. Силно покрусен, той отишъл да си купи книгата му и още в книжарницата започнал трескаво да чете. След малко книжарят изненадано вдигнал глава защото Шамполион се тресял от смях... захвърлил книгата и успокоен си отишъл да работи върху Розетския камък. Та, така...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен най-много ми е терсене, че нищо не откривам за госпожата! Почвам да си мисля, че е измислена личност зад която наднича авторски колектив автохтонци решили, че една дама няма да обере много негативи, а напротив, лансирайки теорията за вечното завръщане в бащината къща...Ако някой открие нещо за тази госпожа на немски или английски да го преведе и пусне, моля! Все нещо трябва да се знае за човек рекламиран като независим специалист. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мен най-много ми е терсене, че нищо не откривам за госпожата! Почвам да си мисля, че е измислена личност зад която наднича авторски колектив автохтонци решили, че една дама няма да обере много негативи, а напротив, лансирайки теорията за вечното завръщане в бащината къща...Ако някой открие нещо за тази госпожа на немски или английски да го преведе и пусне, моля! Все нещо трябва да се знае за човек екламиран като независим специалист. :)

Човека, който стои зад въпросната авторка на "монументалният труд" представящя се под името Julija Chadži Dimitrova е и издател така да се каже, управител на издателството Перпериком със седалище София, ул. Г. С. Раковски 173.

Познат е в интернет пространството:

ЕКСПЕДИЦИЯ ДО ОБЛАСТТА ОКСИТАНИЯ В ЮГОЗАПАДНА ФРАНЦИЯ,

РОДИНАТА НА КАТАРИТЕ - БОГОМИЛИ

Д-р Петър Хаджидимитров, Швейцария

Страница за прабългарите. Език, произход, история и религия в статии, книги и музика.

http://www.protobulgarians.com/Saavremennti%20temi/Katarite%20-%20expeditsiya%20v%20Oktsitaniya.htm

По професия е зъболекар, свръзката на лидера на наша националистическа партия със службите на една съседна държава ...

Юлия Хаджи Димитрова (Julija Chadži Dimitrova) е независим изследовател. Родена през 1958 г. в Сливен.

JULIA-FOTO_1.jpg

Напуска България през 1974 г. и се установява в Швейцария, където живее и до днес.

С популярен и разбираем език, авторката разглежда историята, миграцията и съдбата на тракийските гети, които през III век ще бъдат наречени готи.

Естеството на темата я принуждава да постави под съмнение и уточни редица изворни, исторически текстове на различни езици и техните преводи.

Множество наложили се авторитети биват свалени от техния пиедестал и подложени на проверка.

В книгата е проследена съдбовната роля на лангобардите, които първи всред германските народи са превели и написали Евангелието на своя народен език.

Разбулена е мистерията около прословутата "Библия на Вулфила" - Codex Argenteus, нейния произход и законен собственик.

С проницателен подход в книгата се откриват уликите и действащите лица при създаването на готицизма, кулминиращ в Тридесетгодишната война (1618 - 1648 г.), разорила Западна Европа. Разгледана е подробно ролята на Тевтонския Орден и неговите съучастници за колонизиране и поробване на старите пруси, наследници на гетите-готи в Прибалтието.

Авторката е приложила обилна лексика, документираща как е изглеждал истинският готски език. Историята на готите, прадеди на днешните българи, се поднася за първи път в тая си форма на българските читатели. Книгата "Gothi, qui et Getae" - "Готи, сиреч Гети", написана въз основа на богат изворен материал, е уникален принос към темата за автохтонността на българите на Балканския полуостров...

http://gothi-getae.com/

Редактирано от Eньо
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, независимата изследователка изглежда много добре запазена. Може пък и да прочета "Gothi, qui et Getae"...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работата е ясна! Свинята е бясна:)

Що не се изненадвам, че и тук са забъркани разни дс-субекти? Каква е целта? Ами историята май не ги вълнува, защото основното бяха разни закачки с ЕС, Гемания, Белгия, Швеция и други "зли империалисти и колонизатори"...Ех, Българийо, една история си имаше и това ти взеха...Благодаря на Еньо за информацията! Този зъболекър съм го проспал, но вече ще съм нащрек за някоя нова сензация идваща от Швейцария:)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Навремето професор Теофил Иванов се хвалеше как разкривал подмушнати ченгета на международните форуми по археология: заговарял ги професионално и те гък не можели да кажат или плещели глупости. Ето ти го същото.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребители

Яяяяя, това съм го пропуснал !

Стоединовата загаТка  !!!

On 24.12.2013 г. at 14:37, Стоедин said:

Прощавайте, ако пиша банални и вече предъвквани неща, но тази нова звезда на небосклона на тракийското величие е загатка за мен. Имате ли поглед върху труда и "Готи, сиреч гети" или някакви други нейни работи? Освен това нещо удрям на камък търсейки информация за тази наша забележителна историчка. Защо така? Някой има ли нейни биографични данни? Къде е учила, какво е учила, какво е писала и пр.

Един мой много добър приятел(всъщност най-добрия) е запленен от нейния труд и ми го подари наскоро. Прочетох книгата по диагонал, но ми направи впечатление на доста повърхностна работа. Интерпретацията на фактите е много посредствена. Иначе поклон за ентусиазма и огромната работа, която е свързала, но просто не знае какво да прави с материала, който е събрала. И изобщо работата е доста субективно-тенденциозно-антиевропейско-антинемско писание, което цели поредните внушения за световен антибългарски(антитракийски) заговор. Ако някой е чел книгата ще съм любопитен да си каже мнението, За Рицар:)я е ясно, че госпожата е светица , но ме интересува какво мислят и останалите. По нататък ще пусна цитати, които особено много ме подразниха или разсмяха.

Изследователят Юлия Хаджи Димитрова.doc

 

 

Ще си позволя да сложа мнението си за книгата "ГОТИ СИРЕЧ ГЕТИ" на Юлия Хаджи Димитрова. Книгата изобилства със своите ценни качества на обширна библиографска справка на постренесансовитe ватикански "труженици" плъзнали из Eвропа и създали сарматизъм, готизъм , германции др. подобни преди 300 г. Но, не е в реда на нещата в 21 в., обаче да се следва един половинчат пример от зората на науката и да се имитират тези жалки опити със създаването на "тракизъм" с безразборна компилация на главно постренесансови откровени фалшификати наложили " готиката" .  2/3 от обема на книгата са  биографични справки из които се губи човек в между личностните отношения на заговорниците на т.нар. „готска вълна“ обзела западняците, чиято конспирация е разкрита от авторката, за да бъде подменен от нещо установено от още по-съмнителни доказателства, че всъщност готското наследство било лангобардско и това било признато от един от конспираторите в книгата му. От своя страна, авторката доказва своята теза с още по-голям фалшификат , който се явява една оловна плочка намерена от "честен иманяр", която била точ в точ с написаното от съставената през 16 век Сребърна библия, само, че вместо латинското „Ес“ (S) се използвало гръцкото Сигма (Σ), което било нормата на лангобардите за шести век. Нормата още от босфорските владетели е да се използва кирилометодиевото черковнослаянско "С" и византийците отдавна са изоставили сигмата, за може да бъде използвано това за доказателство за автентичност на плочка ненамерена при редовни археологически разкопки.

Следват доказателствата, че траките били старите пруси с приложен речник , за които пък траки връзката и доказателството, на авторката , че били старите пруси е старобългаркия език ? От своя страна той , бил тракийският , т.е готският, защото старопруския е като старобългарския !?
Авторката на познава или напълно изключва, както подчертах от тази обширна справка на постренесансови автори сведенията на същите тези ( например от главните заговорници в "готската" конспирация семейство Меркатор б.а), изрични изказвания за езика Вендич, на т. нар. вандали, венди , и наричането на езика "Вендич", който се говори и от Българи и от Пруси, от Адриатика до Балтика, и от Германия до Босфора. Или има добре очертана връзка между език на пруси и езика на българи и той не е неясното  понятие "тракийци", за което  тя дори не счита за нужно да изясни какво е, да го дефинира и изведе. Безкрайната редица от автори споменали понятието "траки" и тракийци, без обаче да е ясно кой какво има предвид едно и също езиково семейство, териториална единица, племенна общност и т. нат.  ги превръща в митични персонажи, като амазонките , на които може си присвояваме каквито и да е качества и стойности . Това е и цялата лудница с "взаменки" на дефиниции за племена, териториални, географски единици , общности и т.нат.
В паноптикума от антични автори ще посоча това на Дио Касио в което ГОТИ е с главни букви, стоящото до него траки е с малки, в примера ясно демонстриращ, че т. нар. траки са нещо различно от описаните гети, даки :
" Аз наричам тоя народ даки, името което използват самите жители, а също и римляните, въпреки, че зная, че някои гръцки автори, с право или не, ги наричат Гети; тия за които аз зная, живеят отвъд Хемус покрай Истър. "
"... Даките населяват двете страни на Дунава. Тия, които живеят на отсамната трана и близо до трибалите се причисляват към територията на Мизия и се наричат- с изключение на тия, които живеят съвсем близо до тях ( трибалите)- мизийци, докато населението отвъд реката ( Дунава) носи наименованието даки и представлява или един клон от Гетите, или са траки, които принадлежат към племето на даките, което едно време населявало области в Родопите. "
Авторът подчертал "Гетите" ( подчертаването на Гети е основно приложено доказателтсво б.а), но е пропуснал конструкцията ИЛИ/ ИЛИ на изречението, " ...представляват ( даките б.а) ИЛИ един клон от Гетите ИЛИ са Траки. "
ИЛИ Мъж ИЛИ жена, за никакви биологични хермафродити, като исторически персонажи не става дума.
Авторката не забелязва, не познава и не използва огромният нумизматичен материал, на практика безценни документи дал изписването на измислените "готи" на тези метални документи монетите издания от монетарници на градове из цялата империя, което противоречи на всичко написано от нея, като го и оборва изписваното Готи с единствения приказен разказ за Каракала и Гета наличен в още по- късната от нейните постренесансови късната копмилация наречена "История августа" , като това на практика единствения аргумент , а именно успоредното изписване на Готи и Гети в един и същи пасажи от изброените автори напр. Прокопий, Йордан и т.н. също не е отбелязано.

Това произведения, което има своите качества, на обширна библиографска справка на автори и сведенията и трябва да се отдадат заслужените адмирации на авторката за положения интелектуален труд в тази насока, което е и единствено полезното, но не може да се използва за друго освен за справка за тези автори и историята около създаването на късните им произведения, чието "разгромяване" е излишно, защото всичкото това е създадено далеч след времето за което да може да служи  като исторически източник, в началото на зараждащата се ватиканска патриотична историо-агиография, която за съжаление държи влага и до днес и на други освен арменците.

Така книгата "Готи сиреч Гети" остава в историографията със своите ценни качества на обширна библиографска справка на постренесансовите ватикански труженици плъзнали из Европа и създали сарматизъм, готизъм , германци и др. под преди 300 г. Основния проблем остава обаче  анахронистичното следване през 21 в. с един половинчат пример от зората на науката да се имитират тези опити със създаването на  "тракийство" чрез "тракийски прусизъм“.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Рицарю, недей така, нали знаеш, че 'гарван гарвану око не вади'.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ех , приятелю иска ми се това да е шега от твоя страна, защото в противен случай си остава просто пример от когнитивната психология.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
On 25.12.2013 г. at 15:06, Frujin Assen said:

Забравих името на българската изследователка, живяла и работила през 60 те в западна Германия, която наистина открива никотин в египетски мумии. Доколкото знам, става въпрос за сериозна наука, а не простотии. Този факт още виси във въздуха и не може да се обясни.

Прочее, не знам защо трябва да се отричат толкова настървено инцидентни връзки между Стария и Новия свят преди Христофор Колумб.

Светлана Балабанова, но тя е руски съдебен експерт.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On ‎27‎.‎12‎.‎2013 at 19:54, Стоедин said:

Цената май била около 25 лева. Бутикова работа:)

Онзи ден приятеля, който ми я подари идва на гости и подробно коментирахме и анализирахме книгата и той за два часа успя доста смислена хипотеза да предложи без крайностите на повечето автохтонци(да Рицар, тебе имах предвид:)) За някои неща съм склонен да се съглася, но все още не мога да мина на другия бряг:)

Между другото колкото повече чета, толкова повече се засилва в мен убеждението, че Готите не са германско племе. И преди някой да почне да ме базика, че съм изперкал ще уточня. Така наречените готи(всичките им разновидности) са сбор от различни племена и някои от тях(елита) ввероятно са германи. Факта, че се шматкат из Европа няколко века(от Русия до Испания) означава, че по пътя си са забърсванли всякакви племена(тюрки, славяни, алани, угро-фини и каквито си искате още). В един момент имаме огромна маса народи под една шапка-готската. Аналогичен е случая с хуните и прочие конгломерати в този период. Не мислите ли, че има логика?

Готи , хуни и прочее алани , сарманти , унугундури са били доста подвижни и на приблизително еднакво ниво на развитие и лесно са се смесвали помежду си. По немски думата за НАРОД - ФОЛК   ( да си спомним Фолкс ваген - Народна кола ) произхожда от глагола ФОЛГЕН = СЛЕДВАМ. Всеки който следва (фолген) някакъв хан, кхан, кагах, вожд , княз е неговият народ - фолк.

Дълго време народа - фолка е следвал вожда до тогава докато е получавал плячка. Ако вожда се оказва неуспешен или умира народа се разбягва . Залеза на хунската империя за няколко години. По- късно когато земеделието започва да играе важна и решаваща роля разбягването става по - трудно и народа става по- постоянен и започват да се формират народи и нации.

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 24.12.2013 г. at 14:37, Стоедин said:

Прощавайте, ако пиша банални и вече предъвквани неща, но тази нова звезда на небосклона на тракийското величие е загатка за мен. Имате ли поглед върху труда и "Готи, сиреч гети" или някакви други нейни работи? Освен това нещо удрям на камък търсейки информация за тази наша забележителна историчка. Защо така? Някой има ли нейни биографични данни? Къде е учила, какво е учила, какво е писала и пр.

Един мой много добър приятел(всъщност най-добрия) е запленен от нейния труд и ми го подари наскоро. Прочетох книгата по диагонал, но ми направи впечатление на доста повърхностна работа. Интерпретацията на фактите е много посредствена. Иначе поклон за ентусиазма и огромната работа, която е свързала, но просто не знае какво да прави с материала, който е събрала. И изобщо работата е доста субективно-тенденциозно-антиевропейско-антинемско писание, което цели поредните внушения за световен антибългарски(антитракийски) заговор. Ако някой е чел книгата ще съм любопитен да си каже мнението, За Рицаря е ясно, че госпожата е светица :), но ме интересува какво мислят и останалите. По нататък ще пусна цитати, които особено много ме подразниха или разсмяха.

Изследователят Юлия Хаджи Димитрова.doc

За мен най-големия проблем е датирането на определени култури , най-вече тракийска, а също и пра-българска. В една друга работа срещнах датировка за тракийска - 3-то хилядолетие пр.н.е., за прабългарска - 8- 10 век. На мен първата ми се вижда ранна, втората - късна.

 

 

 

 

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...