Отиди на
Форум "Наука"

ЕКОЛОГИЯ, ОПС и ООС


goshawk

  

15 потребители са гласували

  1. 1. Екологията е наука която се занимава с:

    • изучаването на редки и защитени видове
    • интеграцията на природата в урбанизираните райони
    • връзките, които обуславят функционирането на биосферата
  2. 2. Опазване на природната среда е дисциплина която:

    • оценява реалните и теоретичните рискове за живата природа
    • изучава ландшафтите и взаимодействията протичащи в тях
    • се занимава с консервацията на защитени природни обекти
  3. 3. Опазването на околната среда изследва:

    • антропологичното влияние върху природната среда
    • заобикалящата среда и начина по който тя се отразява на организмите
    • изменението на климата и влиянието му върху икономиката
      0


Recommended Posts

  • Модератор Биология

Наскоро пак трябваше да обяснявам, че еколози, природозащитници и хипита не са едно и също. Бях потресен от не разбирането на понятия като: „екология”, „природозащита”, „резерват”, „екосистема” и т.н.

Това ме провокира да пусна тази тема – анкета, още повече, че от доста време се каня да го направя, осъзнавайки всеобщото не разграничаване на тези понятия .

Нека да направим един опит за разяснителна дискусия по въпроса и да отнесен към правилните раздели съответните понятия.

Само да направя още малко уточнения и анкетата може да започне.

Така, …

позволил съм си малко по – свободна интерпретация на дефинициите, с цел олекотяване на анкетния блок.

И накрая да помоля потребителите, решили да участват в анкетата, да не проверяват отговорите си в интернет. Молбата ми е изрична, защото знам, че много хора в стремежа си да се покажат всезнаещи прибягват до услугите на „Чичко Гугъл”.
Идеята е да се получи едно сравнително безпристрастно проучване, все едно някой
ви е спрял на улицата и ви задава въпроси.

Благодаря за отделеното внимание и емоционално четене на задаващата се бъркотия ;)

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Мерси, че пусна теммата.

И така - моите отговори са:

1 - 3;

2 - 1;

3 - 1;

Не ангажирам никой с тях. Може и да съм сбъркал, нека никой да не се влияе от отговорите ми.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Нека още някой да вземе участие в допитването, за да имаме по - добра база за анализ.

Жоро, въпроса не е да се явяваме на изпит.

Идеята е да има що - годе някаква дискусия по въпросите, защото много хора ги бъркат и смесват.

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Няма шанс смисъла на думата екология да бъде изчистен и ясен на всички. За това е най-добре науката екология да си намери ново име. Ето никой не се опитва да наложи смисъла думата астрология като наука за звездите, каквото казва самото име. За тази наука си има друга дума астрономия. А астрологията е вид шаратания.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Нека още някой да вземе участие в допитването, за да имаме по - добра база за анализ.

Жоро, въпроса не е да се явяваме на изпит.

Идеята е да има що - годе някаква дискусия по въпросите, защото много хора ги бъркат и смесват.

Ок де.. Не съм си го и помислял, казвам моите отговори и ми се ще да чуя други, и от там нататък...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, блаво.. Щом на един кантар ги слагаш...

Не ме разбра. На един кантар слагам астономия и екология. Навремето никой не се е мъчил да използва думата астрология за това за което се използва астрономия, макар и да е по-точно. Защото е загубена кауза. Същото е и с екология. Достатъчно много хора са убедени, че екология е нещо съвсем различно от това което всъщонст е. Нали и затова е тази тема. Аз просто казвам, че е най-добре да се намери ново име за науката за да няма грешни асоциации.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За въпрос 2 - природната среда включва освен живата природа и неживата - напр. въздух, води, почви. Може би тук отговорите трябва да се прецизират.

От друга страна за разлика от екологията, която като наука е достатъчно точно дефинирана, то за ОПС и ООС дефинициите могат да бъдат доста широки.

Най-общо разликата, е че природната среда включва живата и неживата природа, докато околната среда включва както природната среда, така и антропогенната среда създадена от човека (напр. градска среда, производствена среда и пр.).

При това различията се правят в българския език най-вече под влияние на руския език, докато в английски най-често се използва като понятие environment и всички производни, което може да бъде доста широко и въпреки, че съотвества на използваното у нас "околна среда" в много случай се има предвид природната среда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

goshawk, така както си формулирал въпросите, доста хора ще затрудниш. Случайно да не си автор на учебници, щото преди време редовно трябваше да "превеждам" учебниците на щерката на разбираем за децата език.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ако хората бъркат ОПС и ООС това не е толкова страшно и някои специалисти у нас ги бъркат. :)

Не би трябвало да се бъркат екологията - като наука за организмите и тяхната среда с приложните аспекти в опазването - ОПС и ООС. Различните аспекти на ОПС и ООС могат да се прилагат от различни специалисти - физици, химици, еколози, геолози и географи - всички тези науки имат някакви приложни аспекти в опазването.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

@JImBeam

не съм автор на учебници.

Само че, съм се сблъсквал с учебниците и какво да кажа - такава каша рядко се вижда.

И това при положение, че са ги писали специалисти!

Нарочно съм ползвал тези термини (причината ще споделя по натам).

Сега по темата:

причината да направя темата беше, че точно между екология и природозащита не се прави разлика.

Термина екология си е много правилен и точен за сферата на занимание на тази наука.

Проблема е, че не се прави разлика между класическа и приложна наука. в случая говорим за класическата екология и приложните дисциплини ООС и ОПС, които влизат "под шапката" на екологията т.е. те са си екологични дисциплини.

Понятието "природозащита" (заради което се зароди основно полемиката) може почти да се отъждестви с ОПС, но не и да го замести или да покрие пълния му смисъл. Природозащитата е разклонение на ОПС, което преди всичко се занимава с редките и защитени видове и местообитания. Но дисциплината ОПС не е само това, тя се занимава и с битови отпадъци, пречиствателни станции, радиация, вулканичен прахоляк, нива на шум, пресъхващи езера, опаразитена гора, епидемии заплашващи различни природни съобщества и т.н. Надявам се да съм обхванал възможно най - широк спектър, в който се изявява ОПС. Разбира се, всичко се гледа от страна на ползите за човека.

ООС, също, се пречупва през ползите за човечество, което не е коректно.

ООС е дисциплина която изучава заобикалящата средата и начина по който тази среда оказва влияние на организмите които я ползват. Простичко казано, ООС е морето, пясъка, слънце, хотели на първа, втора и т.н. линия, Нефтохим, Морската градина, птичките и пчеличките, гларусите и т.н. и всичко това как влияе на бургазлии и на пеликаните в Атанасовско езеро.

А, екологията си е екология. Тя си се занимава с взаимодействията и взаимовръзките на компонентите на биосферата и така. Това си е сериозна наука.

Хайде сега кажете ми дали еколог, природозащитник и хипи са едно и също нещо (между впрочем точно в това се опитаха да ме убедят!)



Достатъчно много хора са убедени, че екология е нещо съвсем различно от това което всъщност е. Нали и затова е тази тема. Аз просто казвам, че е най-добре да се намери ново име за науката за да няма грешни асоциации.

За това са виновни преди всичко некадърните учени, неразбиращи журналисти и огромното количество "природозащитници".

Темата е точно за тези хора (гореописаните, като за тях ще стане дума малко по - натам), дано малко от малко да разграничат нещата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За това са виновни преди всичко некадърните учени, неразбиращи журналисти и огромното количество "природозащитници".

Темата е точно за тези хора (гореописаните, като за тях ще стане дума малко по - натам), дано малко от малко да разграничат нещата.

Или просто хората не четат.

Погледнах във вездесъщата уикипедия - има доста прилична макар и кратка статия за екологията в българската версия:

Екология

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B3%D0%B8%D1%8F

Впрочем като се има предвид, че доста хора ползват именно уикипидия за справки, а тя и отворена за допълване и редакция - спокойно това което тук се дикутира може да се опише и обясни там :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Впрочем като се има предвид, че доста хора ползват именно уикипидия за справки, а тя и отворена за допълване и редакция - спокойно това което тук се дискутира може да се опише и обясни там :)

Добра идея! Не бях се замислял.

И ще бъде направено.

Само дискусията, тук, да понабере малко мнения, за да може да се помисли за една по - точна и ясна обосновка на термините.

Дори ни прави впечатление, че дори потребители в нашия форум не до разграничават понятията. А и с осем човека участвали трудно може да се направи каквато и да е преценка.

Редактирано от goshawk
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За екология - каквото казва въведението в тази наука - от които думи идва и кога се въвежда. Определят се предмет, цел и задачи.

За опазване на околната среда - Там са антропогенните фактори - ние пазим от нас. Предимно. Библията е закона, има наредба какво работи екологът - НАРЕДБА № 92 от 22.11.2013 г. за придобиване на квалификация по професията "Еколог"

И аз не съм съгласен с терминът "Министерство на екологията", нo...

Термин "Опазване на природната среда" не съм срещал. Аз все пак само 6 г съм го учил, не повече.

Редактирано от goshawk
дублиран постинг
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Термин "Опазване на природната среда" не съм срещал. Аз все пак само 6 г съм го учил, не повече.

Както писах по-горе това е прието у нас най-вече под вляние на руската научна литература.

Природная среда

http://dic.academic.ru/dic.nsf/fin_enc/27776

ОХРАНА ОКРУЖАЮЩЕЙ СРЕДЫ

http://www.cnshb.ru/AKDiL/0039/base/RO/004987.shtm

ОХРАНА ПРИРОДЫ

http://www.cnshb.ru/AKDiL/0039/base/RO/004988.shtm

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Екологията си е най-обикновена биология, но на надорганизмово ниво. На мен това кратичко определение най ми допада. Някак по-лесно смилаемо е за неспециалисти.

Но Gravity е прав, за жалост. Твърде голяма преднина набра омешването на термините, необратимо е вече. Понякога ме е срам да си призная, че съм еколог, честно. Не е редно някак...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ай стига много станахме... Честита ни наредба тогава. Следиш лш ги тези? То май е нова / изменена но и старата е тази или миналата година. Общински ли си или производствен като мен? То моето и не се води така.

Ме Ме е срам че съм. Ама вече го реших въпроса - подготвям промяна... Апак и се анимавам с интересни за мен неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Понякога ме е срам да си призная, че съм еколог, честно. Не е редно някак...

О неразумний ....

А грешка - това съм го писал много отдавна по друг повод ;)

Достатъчно е просто да се разграничат екология и еколози от екоактивизъм и екоактивисти. Екологията е наука, а екоактивизмът - политическо движение. Просто екоактивистите (които могат да бъдат всякакви по професия) не бива да се бъркат с професионалните еколози.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Разбирането на тези понятия е част от т.нар. екологична култура. Може би тук е мястото да се постави и този въпрос - какво трябва да се разбира под екологична култура и дали е удачно самото понятие.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ай стига много станахме... Честита ни наредба тогава. Следиш лш ги тези? То май е нова / изменена но и старата е тази или миналата година. Общински ли си или производствен като мен? То моето и не се води така.

Ме Ме е срам че съм. Ама вече го реших въпроса - подготвям промяна... Апак и се анимавам с интересни за мен неща.

Ами аз съм по-скоро полевак :grin: Участвам в теренни проучвания (най-вече птици и китоподобни). Каквото дойде. Което си е супер, страшно ми харесва. Докато не се наложи да обяснявам някъде, че съм еколог (по образование).... и всички решават, че съм екотерористка - "Аааа, от онези вечно недоволните значи" :(

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Биология

Интересно ...

Дори при 11 човека попълнили анкетата започва да се забелязва не яснотата по въпроса.

Някои хора бъркат екологията с ОПС и ОПС с ООС.

Най - интересното за мен становище е приемането на екологията като един вид градски фун-шуй!

Може би най - неточно е мнението по отношение на ООС.

Нека все пак още хора да попълнят анкетата, за да може да се ползват данни на по - широка база.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...