Отиди на
Форум "Наука"

Интересни топоними в Османската империя


Recommended Posts

  • Потребител

Не си спомням дали има подобна тема за имена на селища или други географски обекти, затова реших да отворя такава.

Интересът възникна по повод въпрос за съществуването на селище с име Кумуклар в пределите на България към 18 в. Не зная точно къде да потърся информация, ако някой може моля да ме упъти.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Имаше някъде сайт за руски топографски карти от 19 в. вкл. и на Балканите. Ако не е било някоя прекалено убита паланка може и да са го отбелязали някъде там.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сигурно ли е, че това селище днес се намира в границите на България. Защото има „Речник на селищата и селищните имена в България”, където са дадени всички градове, села и паланки към 1989 г. с техните стари имена. В речника име Кумуклар няма. Близки по звучене са Кумрулар и Кумбурлар, които са стари имена на село Ангел войвода, Хасковски окръг.

Иначе понятието „България” през 18 в. е относително понятие. Около Одрин е имало български села и техните жители масово са се изселвали в Бесарабия. Тези села обаче ги няма в речника.

Според мен щом Кумуклар го няма във въпросния речник, много трудно ще бъде открито къде е било то. Думата изглежда че от кумански произход.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най близкия топоним, който откривам е някакво село Кумук в Дагестан, точно до Дербент, но са се преселили там от планината през 60-те на ХХ в. защото старото им поселение било разрушено от земетресение.

Kum в тюркските езици значеше пясък струва ми се, може би е някакво производно. Според последните клюки от модераторския раздел проф. Добрев е отбаннат (ама май още не го знае) и може да се появи и да хвърли малко светлина върху въпроса ;)

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пандора би трябвало да търси в стари австрийски карти от 18 век. Те са сравнително подробни, но ще изисква откомандироване в Народната библиотека.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Австрийците не знам дали са правили подробни на Бг, виждал съм на Босна, на Черна гора, Албания. Но вярно голямо търсене с лупа ще трябва да падне.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сигурно ли е, че това селище днес се намира в границите на България. Защото има „Речник на селищата и селищните имена в България”, където са дадени всички градове, села и паланки към 1989 г. с техните стари имена. В речника име Кумуклар няма. Близки по звучене са Кумрулар и Кумбурлар, които са стари имена на село Ангел войвода, Хасковски окръг.

Иначе понятието „България” през 18 в. е относително понятие. Около Одрин е имало български села и техните жители масово са се изселвали в Бесарабия. Тези села обаче ги няма в речника.

Според мен щом Кумуклар го няма във въпросния речник, много трудно ще бъде открито къде е било то. Думата изглежда че от кумански произход.

Предполагам, че става въпрос конкретно за 18 в., защото днес може и да не съществува.

Най близкия топоним, който откривам е някакво село Кумук в Дагестан, точно до Дербент, но са се преселили там от планината през 60-те на ХХ в. защото старото им поселение било разрушено от земетресение.

Kum в тюркските езици значеше пясък струва ми се, може би е някакво производно. Според последните клюки от модераторския раздел проф. Добрев е отбаннат (ама май още не го знае) и може да се появи и да хвърли малко светлина върху въпроса ;)

Най-вероятно става въпрос за наименование произлизащо от име на етнос - кумики. Тези на Дербент вероятно са преселници, а навярно , ако имало такова селище по нашите земи , става въпрос също за някакви преселници.

Пандора би трябвало да търси в стари австрийски карти от 18 век. Те са сравнително подробни, но ще изисква откомандироване в Народната библиотека.

Би било интересно посещение, но не виждам как. Мисълта ми е ако някой е писал нещо и извличал подобни данни. Или пък упоменаване в турските документи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предполагам, че става въпрос конкретно за 18 в., защото днес може и да не съществува.

Най-вероятно става въпрос за наименование произлизащо от име на етнос - кумики. Тези на Дербент вероятно са преселници, а навярно , ако имало такова селище по нашите земи , става въпрос също за някакви преселници.

Точно кумуклар = кумики. А от къде е сведението за това селище. Ако е от 19 век, може да са преселници от Кавказ. Иначе има къде по-интересни топоними навсякъде из Балканите и Кавказ.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересът възникна по повод въпрос за съществуването на селище с име Кумуклар в пределите на България към 18 в.

Кумлука, тогава до /сега вече в/ Бургас няма ли да ти свърши работа. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно кумуклар = кумики. А от къде е сведението за това селище. Ако е от 19 век, може да са преселници от Кавказ. Иначе има къде по-интересни топоними навсякъде из Балканите и Кавказ.

Кумлука, тогава до /сега вече в/ Бургас няма ли да ти свърши работа. :)

Конкретно за това селище се интересуват кумики от Дагестан, възможно е те да имат някаква информация. Преселниците може и да са от Крим не знам точно. Също не зная колко точно е просъществувало селището.

Нарочно озаглавих темата по-общото, ако някой има желание или информация за други топоними да напише нещо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кумлука, тогава до /сега вече в/ Бургас няма ли да ти свърши работа. :)

Квартал Кумлука има и в Сливен, но това все идва от турското пясък, песъчливо място, а не от кумици.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...