Отиди на
Форум "Наука"

Философията на Брус Лий


Vladimir N

Recommended Posts

  • Потребител

Интересна статия с цитати от Брус Лий за философията и живота:

”Ако ви кажа, че съм добър, вероятно ще си помислите, че се хваля; ако ви кажа, че не съм добър, ще ЗНАЕТЕ, че лъжа.”


”Бъди безформен, като водата. Ако сипеш вода в съд тя се превръща в
него, ако я сипеш в бутилка, тя става бутилка, ако я сипеш в
чайник, тя се превръща в него. Водата може да тече, или да се
стовари. Бъди вода приятелю.”

Източник: "http://bruceleebulgaria.tk/facti/68-filosofia"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брус Ли е действително добър философ. Самостоятелно мислещ човек. Има една реплика във филма "Enter The Dragon" - "Не мисли! Усещай!"

Сигурен съм, че тази реплика е по негово настояване. Това е и същността на философията му. В основата са усещанията. Усещанията са тези, които пораждат мислите, а не обратното. Независимо колко сложни са мисловните конструкции, всички те имат за основа усещанията, чувствата, възприятията. Най важното нещо е основата. Усещанията са непосредствени. С тях започва всичко.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Потребител

Относно втората му мъдрост за водата, т.е да си приспособим - мисля че това важи много в днешно време, когато трябва да умееш да водиш политика и да даваш на хората това, което искат, а не да им посичваш грешките, защото няма да те харесват.

Точно на това трябва да се науча и аз, защото ми е много чуждо, а си е нужно в днешния свят, колкото и да не ми се иска.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За водата. Брус Ли има предвид осъзнаването, че всичко тръгва от симетричното несъзнателно, където симетрията е пълна и потенциала за действие е пълен. Там няма ограничения. То е източника на волята, която създава ограничения. След акта на волята, вече не си вода. Ти си вода, която се стоварва или заема формата на съответният съд. Ако осъзнаеш, че си вода, ти осъзнаваш своите пълни възможности, пълния си потенциал. Заеми формата на съда или пък се стовари, и след това отново стани вода, за да събираш сили и да разполагаш отново с пълния си потенциал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Относно втората му мъдрост за водата, т.е да си приспособим - мисля че това важи много в днешно време, когато трябва да умееш да водиш политика и да даваш на хората това, което искат, а не да им посичваш грешките, защото няма да те харесват.

Точно на това трябва да се науча и аз, защото ми е много чуждо, а си е нужно в днешния свят, колкото и да не ми се иска.

Едно, че хората не знаят какво искат, второ, че няма начин всеки да получи каквото иска, трето, че ако всеки получи каквото иска, няма да е щастлив.

mecho1, Брус Ли ли ти каза какво си е мислил, че да извеждаш от тях своите си представи? Защото, ако не е, то ни занимаваш с изопачена пропаганда на философско течение, което не е негово.

Думите му за водата могат да бъдат съотнесени към много неща, но в крайна сметка опират до приложението им в онова изкуство с което се е занимавал - бойното. За да намлатиш някого често силите не ти стигат и затова трябва да ползваш неговите. Ако си як ще се счупиш, а ако си гъвкав като вода може да го засилиш така, че да изгуби равновесие, да нямаш поражения по тялото си, да го удариш откъдето не очаква. В бойните изкуства боецът се нагажда спрямо възможностите (формите) на противника си. Тъкмо в това откривам метафората с водата и купичката. Защото всеки боец е силен, колкото най-голямата му слабост и това е пътя той да бъде победен. Това е пътя и да цепиш дърва, да спечелиш нечия любов или да избереш на кой цвят да пресечеш светофара.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...