Отиди на
Форум "Наука"

Защо едни нации рухват, а други – просперират?


Р. Теодосиев

Recommended Posts

  • Потребител

Уместно е и даже важно всеки който пише да си дава сметка ТОЙ какъв смисъл влага.

Като някой напише България, да е ясно за кой аспект говори. Щото са много.

А причините не само са много ами и комплексни. Някои политкоректни, други не. Съответно медиите бръмчат за едните и мълчат за другите и т.н. и т.н.

Благодарности на Невски, че споделя. И то от една рядка гл.т. Това, че някъде се разминаваме го намирам за съвсем нормално.

Често тук във форума могат да станат дълги дискусии за прости неща но с дълбок философски корен. Нямам идея как може да се стигне до съгласие. Напр. Кое е по-добре, да харчим или да спестяваме. На исток ли, на запад ли. Аз не мога да отговоря еднозначно.

А проблемите идват когато вземем да мъдрим какв да ни е общия дом/държава/общност. Тогава и без голям зор може да се стигне до патаклама. Ние това го можем и без чужда помощ.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 166
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

проблемът ти е, че аз нямам нищо общо нито с агитнаръчниците, нито с партийната номенклатура

иначе това че съм навсякъде, да на някои хора им е писано да бъдат навсякъде - за последните 45 дни съм летял 5 пъти до УК и обратно и просто е смешно да се опитваш да ми давъш акъл за каквото и да било там

Много българи вече са виждали други държави, тъй че не им е необходимо някой да им обяснява как е там. Да не говорим, че всеки с малко мозък, който ползва интернет лесно може да провери и да научи много повече, отколкото ти знаеш. Тези лафове си ги запази за гласувалите за Любимец 15 - друг няма да ти се върже, освен ако не е заплата на Позитано 20.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не така Галахад. Все едно да кажеш, че всеки е виждал батерия и жици и е наясно с тока.

Някои ги виждат по-така нещата и имат какво да споделят. Затова се ходи и на училище Галахад. Ти с горния си пост направо зачеркна училището като не необходимо. И то от името на много българи.

От човек до човек може да има толкова разлика, колкото и от касапина до кучето.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е нужно дърляне за това. Политиката с рогата напред само показва слабост. И разчита някой тактичен да се откаже да опонира.

Всъщност има и пилоти на самолет, които често ходят до UK въпреки, че едва ли имат някаква значимо мнение за там в което да се вслушаме. Ако изобщо от полети са видели UK.

Както има и неща ненаписани в нета и е нужно да се отиде да се видят.

И двамата са си прави по своему.


Традициите са лицето на даден етнос, понякога държава. Играят роля на писани или неписани правила и закони, които всъщност хората спазват. Понякога дори повече от написаните закони и правила.

Нарушаването им е начало на нарушенията на всички.

т.е. обезличаване.

Обезличените, може да бъде привлечени много по-лесно.

Като естествено си има изключения.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много българи вече са виждали други държави, тъй че не им е необходимо някой да им обяснява как е там. Да не говорим, че всеки с малко мозък, който ползва интернет лесно може да провери и да научи много повече, отколкото ти знаеш. Тези лафове си ги запази за гласувалите за Любимец 15 - друг няма да ти се върже, освен ако не е заплата на Позитано 20.

политизираш и то по много грешен начин, ако не спреш, ще бъдеш рипортван, явно си забравил, че напоследък полизитирането се забрани в този форум

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

........

В Русия ситуацията беше следната в Москва и Питер имаше сравнително доста стоки. В столицета на републиките по-малко, в областните градове още по-малко, в по-малките градове беше зле, а по селата - трагедия. Бях гледал едно руско предаване, в което дискутираха каква е логиката хората да са принудени да ходят да си пазарят в по-големия град, след като така или иначе ще си купят стоката. И отговора беше, че целта е задоволяването да е според номенклатурната йерархия. В СССР повече коли бяха служебни, тъй че да пътува можеше този, който има служебна кола, т.е. този, който е шеф. Колкото е по-голям началник, толкова опциите да иде в по-голям и добре снабден град са по-големи.

В тогавашния Ленинград, също и в други съветски градове съм била преди кризата през 89-та. Имаше стоки, но не бяха много, въобще магазините и заведенията бяха доста по-нарядко отколкото в България. Пред ресторантите - опашки, да чакаш 2 часа за да ядеш. Купихме си продукти от магазин, откраднаха ни ги от общежитието. Ходех най-често с маратонки и дънки българско производство, защото ми бяха най-удобни, но ми беше писнало да ме спират и да ми предлагат да ги продам. Една моя приятелка я бяха съблякли и събули насред улицата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В тогавашния Ленинград, също и в други съветски градове съм била преди кризата през 89-та. Имаше стоки, но не бяха много, въобще магазините и заведенията бяха доста по-нарядко отколкото в България. Пред ресторантите - опашки, да чакаш 2 часа за да ядеш. Купихме си продукти от магазин, откраднаха ни ги от общежитието. Ходех най-често с маратонки и дънки българско производство, защото ми бяха най-удобни, но ми беше писнало да ме спират и да ми предлагат да ги продам. Една моя приятелка я бяха съблякли и събули насред улицата.

внимавай като спориш с галахадчо, че имало дефицит през 80те в СССР, да не свършиш и ти заклеймена като агент на Позитано

аз съм обикалял 3 магазина, което ми отнемаше около 1ч, за да има нещо вкъщи за ядене

ситуацията с дрехи, маратонки и други стоки изобщо не ми се коментира - хората бяха облечени доста 'сиво' и то по принуда

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не споря, само допълвам с впечатления. Надявам се сега руснаците да са по-добре материално. Харесвам руснаците, обикновените хора, но техните градове, дори и най-големите бяха доста неуютни. За селата не знам, виждала съм ги само от влака, хората по малките гари изглеждаха бедни и тъжни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз не споря, само допълвам с впечатления. Надявам се сега руснаците да са по-добре материално. Харесвам руснаците, обикновените хора, но техните градове, дори и най-големите бяха доста неуютни. За селата не знам, виждала съм ги само от влака, хората по малките гари изглеждаха бедни и тъжни.

в селата беше драма, буквално на 100-200км от Москва попадаш в друг свят, това още е така - раздлението Русия-Москва е много голямо

Москва не е Русия, Русия не е Москва

накратко казано

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

В тогавашния Ленинград, също и в други съветски градове съм била преди кризата през 89-та. Имаше стоки, но не бяха много, въобще магазините и заведенията бяха доста по-нарядко отколкото в България. Пред ресторантите - опашки, да чакаш 2 часа за да ядеш. Купихме си продукти от магазин, откраднаха ни ги от общежитието. Ходех най-често с маратонки и дънки българско производство, защото ми бяха най-удобни, но ми беше писнало да ме спират и да ми предлагат да ги продам. Една моя приятелка я бяха съблякли и събули насред улицата.

Радвам се че още един сподели подобно изживяване като мен, преживяно по сходно време.

А, аз го написах, понеже ставаше дума за това дали може да се продава нещо в СССР, понеже било много евтино там. И трябвало да се продава под себестойност.

Та вижда се, че има търсене и има какво да се продава там, родно производство.

Ако си мислиш, че НРБ е била по-значима на международната сцена преди 89-та, си в дълбоко заблуждение. Икономически НРБ беше causa perduta -- щом СССР врътна крана, системата просто рухна поради изключителната си неефективност.

Пазарите в Русия са мит -- чул съм от хора, които са учили в СССР през 70-те, че там българските хранителни стоки са се продавали по-евтино, отколкото в България. Т.е. НРБ не търгува с, а субсидира СССР.

За този текст говоря, и после за корекцията от 80-те. И добавката от мен за 88-89.

Прибавих го тук, за да е по-нагледно.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А, аз го написах, понеже ставаше дума за това дали може да се продава нещо в СССР, понеже било много евтино там. И трябвало да се продава под себестойност.

Та вижда се, че има търсене и има какво да се продава там, родно производство.

мироки,

продължавам да мисля, че бъркаш

пазарът в СССР беше необятен, но контролиран, той не се базираше на пазарни принципи

бурканите, чушките, доматите и каквото и да било продавано там тогава е било продавано по административно контролирани цени, а не на пазарни принципи

и да било е продавано евтино

това че си отишъл там и че си видял, че няма достатъчно стока и са ти предлагали пари за дънките и мараотнките е феномен на дефицита, той няма нищо общо с реалния износ и печалбите от него

другата легенда, която витае в този форум и сред атакистите, привържениците на Бареков и тем подобни е за това как БГ 'сега не изнасяла'

това изобщо, ама изобщо не е вярно

БГ икономиката е много отворена

българският експорт е 70% от БВП

http://www.capital.bg/politika_i_ikonomika/bulgaria/2014/04/17/2283931_iznos_na_nadejda/

за сравнение през 80те основно перо в износа е реекспортът на нефтени и петролни продукти, без което БГ би поддържала отрицателно търговско салдо, а експортът трайно се свива от 1980г. до 1989г., като основната част от него е към контролираните административно пазари в СИВ

http://www.bnb.bg/bnbweb/groups/public/documents/bnb_publication/pub_np_research_03_bg.pdf

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не ме разбирай погрешно, не коментирам дали е имало забрана за внос на нещо си. Приемам, че вероятно е имало такава.

Просто коментирах една част от текста, че българските стоки в СССР се продавали по-евтино от в България.

И знам, че не става дума за всички стоки, а за конкретни, но дадох пример с конкретни такива, които са по-скъпи от тук. И съм станал неволен свидетел на това. Виждам, че и ти не го отричаш.

Но започваме полемика по безсмислени неща. Та отиде 2 страници постове.

Това е.

Това, че лютеницата или млякото ги давали по-евтино изобщо не коментирам. Нямам наблюдения по колко са ги продавали нашите. Дори споделих, че там 1,5 л. мляко е 7 копейки по онова време. Което е по-евтино от тук.

Споделих просто, че има пазарна ниша. И е можело с конкретни стоки да не "субсидираме" СССР. За което стана дума.

Предполагам сега ме разбра.

Редактирано от miroki
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

при планова и военна икономика е трудно да се говори за ниши, цени, пазари и печалба

нишите, цените, пазарите и маръжът на печалба не са реални, а са такива каквито плановаците решат, т.к. те не съвпадат с търсенето, винаги има дефицит и черен пазар

предполагам и ти ме разбра

всички разговори с използване на пазарни понятия за търговският обем преди 1989г. са малко или много лишени от смисъл

може само да се отчитат някакви цифри, но те са изкуствени

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не така Галахад. Все едно да кажеш, че всеки е виждал батерия и жици и е наясно с тока.

Някои ги виждат по-така нещата и имат какво да споделят. Затова се ходи и на училище Галахад. Ти с горния си пост направо зачеркна училището като не необходимо. И то от името на много българи.

От човек до човек може да има толкова разлика, колкото и от касапина до кучето.

Какво общо има училището с това, че Невски разправя небивалици за това, което е в чужбина на хора, които за разлика от него наистина са виждали тези държави, да не говорим, че всеки който пише и чете във форума има също така достъп до интернет магазините и офиц. сайтове на институциите на която и да е държава и може да получи информация от първоисточника (а и желаната стока на посочената цена). Или говориш за училище, което произвежда кадри, които не знаят и не могат нищо по специалността си, но са с промити мозъци.

политизираш и то по много грешен начин, ако не спреш, ще бъдеш рипортван, явно си забравил, че напоследък полизитирането се забрани в този форум

Просто ти обръщам внимание да спреш с явната пропаганда в полза на точно определена партия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Общото е, че някои хора не забелязват някои връзки. Напр. аз съм много зле с хората. Доверявам се до наивност. Докато други виждат разни работи дето аз не виждам. И съответно постъпват по-адекватно от мен. Виж техниката за мен е по-чиста вода - там трудно могат да ме излъжат.

И това важи за всичко освен най-най-очевидните и обективни неща. Представата "какво е оттатък" в размитата област, където някои са по-наясно. И не всичко е очевидно за всеки.

Ето напр. аз не виждам никаква, камо ли явна, пропаганда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Общото е, че някои хора не забелязват някои връзки. Напр. аз съм много зле с хората. Доверявам се до наивност. Докато други виждат разни работи дето аз не виждам. И съответно постъпват по-адекватно от мен. Виж техниката за мен е по-чиста вода - там трудно могат да ме излъжат.

И това важи за всичко освен най-най-очевидните и обективни неща. Представата "какво е оттатък" в размитата област, където някои са по-наясно. И не всичко е очевидно за всеки.

Ето напр. аз не виждам никаква, камо ли явна, пропаганда.

Виц:

Гоце пита Станишев: Е, как се получи така, че Моника спечели пари по европрограма едва когато ти стана лидер на ПЕС?

- Моля, не чух?

- Как се получи така, че Моника спечели пари по европрограма едва когато ти стана лидер на ПЕС?

- От това място нищо не се чува?

- А стига де, а да пробвам?

- Как бизнеса на сина ти потръгна, та чак си купи апартамент в центъра на Париж едва когато ти стана президент?

- Ей, ама наистина от това място нищо не се чувало.

Та когато човек не иска, не чува и не вижда много неща.

Просто сравни написаното в "Дума" и на сайта на БСП с написаното тук от Невски и посочи идейните разлики между тях по всички актуални политически въпроси: Белене, Украйна, обръчи от фирми, доносници, Орешарски, цени и заплати в България и т.н.

Ако хората толкова искаха да четат и слушат такива работи нямаше да искат да им дават по 50лева за ходене на митинг и на избори. Пък на форума не са отпуснали такъв фонд, тъй че е крайно нежелателно той да бъде обърнат във филиал на в-к"Дума". Защото като не е интересно за четене и като не може да се дискутира ще останем без потребители, а само с агитаторите, според които всяка критика на БСП е политизация на въпроса, а правилния научен подход е да се хвали Партията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво общо има училището с това, че Невски разправя небивалици за това, което е в чужбина на хора, които за разлика от него наистина са виждали тези държави, да не говорим, че всеки който пише и чете във форума има също така достъп до интернет магазините и офиц. сайтове на институциите на която и да е държава и може да получи информация от първоисточника (а и желаната стока на посочената цена). Или говориш за училище, което произвежда кадри, които не знаят и не могат нищо по специалността си, но са с промити мозъци.

Просто ти обръщам внимание да спреш с явната пропаганда в полза на точно определена партия.

аз съм най-антилевия човек в този форум, разни прокламатори на дясното като КГ изглеждат леви в сравнение с мен

никога ама никога не съм пропагандирал за която и да било БГ партия пък камо ли за тази

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...