Отиди на
Форум "Наука"

Recommended Posts

  • Потребител

Много хора, тласкани от различни причини, вземат решение да спрат да пият кафе.

До тук добре, но привикнали да пият кафе, те не могат да се разбудят бързо и ефективно.Главоболието често е спътник на отказалите кафето.

С какво вие заменяте кафето или с какво битхе посъветвали да го заменят другите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кафето като го спрях (не съм си поставям за цел да го спирам за дълго) и естествено почна да ме били главата, но проблема се решава с по една две глътки кафе. И така след време се спира без проблемно.

Аз го замених зимата за чай. Взех си различни видове за да представляват интерес.

Навикът също играе голяма роля, може и някое приспособление да се добави, за да се създаде навик, като кана за гореща вода и др. подобни за правене на чай.

И така изкарах до лятото, когато почнаха горещините и вече не ми се пиеше чай.

Успешно би се заменило за една чаша "закуска" или бульон. Т.е. нещо което да отпиваш по малко до 10 часа :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Навикът е непреодолимата сила у мен

Правя ги по много - често 5

Главоболие ли? Това пък какво беше

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
  • Потребител

Едно време имаше нещо като заместител , Инка май се казваше и беше от цикория. Сега не може да няма нещо такова. Доста сполучлива имитация беше поне на вкус.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сега има леблебия и ръж. Може да се пият поотделно или смесено. Въпрос на вкус.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега има леблебия и ръж. Може да се пият поотделно или смесено. Въпрос на вкус.

Ти пък много назад ни връщаш, баба ми пиеше такива отвари... А се оказа че Инката още я има

http://bio.kasida.bg/kafe-inka-150-gr-28-9812.html

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Имаше леблебия и ръж, но майка ми искаше да и купувам Никарагуанско или Виетнамско

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И моята баба (лека й пръст!) също пиеше такива неща, че даже и черпеше гостите си с такава смес. Май 1:1 смесваше тя леблебията и ръжта. Аз съм пробвал, ама не ми харесва на вкус.

Ръжта предпочитам да я консумирам, вложена в ръжен или в ръжено-пшеничен хляб.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

........

Ръжта предпочитам да я консумирам, вложена в ръжен или в ръжено-пшеничен хляб.

Проблемът е, че в 99% от случаите ,ръжта е само на етикета

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

До тук добре, но привикнали да пият кафе, те не могат да се разбудят бързо и ефективно.Главоболието често е спътник на отказалите кафето.

За бързо и ефективно разбуждане, за енергизиране, както и срещу главоболието, идеална работа върши петминутно редуване на топли и студени душове. Не че е приятно, но щом се налага да бъде спряно кафето... :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пия кафе от 7-ми клас. Тогава нес, сега от година и половина в Чехия пак нес. Сам си правя смесите и предпочитам 50% да е робуста. Чиста арабика не ми харесва. Предпочитах де. Тук пият запарки. Само попарват кафето. По принцип съм нощна птица и не пия кафе след14.00. Щото после не мога да спя. Преди две години, когато за първи път се върнах в Чехия (в съзнателните си години), направо се втрещих. Пия кафе, а си лягам в 22.00! Че и заспивам. После се сетих защо е. Просто чехите не екстрахират кафето. Като оставим това и е с ниско качество. За тяхната ихлавка иде реч.

Иначе на заместителите се казва ерзац. И са си такива.

Аз без две кафета рано сутрин не отивам на работа. Мога, ама и работат ще ми е ерзац ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз съм чел, че ръжта често се съдържа само в описанието на съдържанието на съставките в хляба, описано на етикета. Чел съм и, че вместо ръж, някои производители слагали употребено мляно кафе.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Работих почти 4 години в хлебопроизводството в БГ. Никакво кафе не се слага в хляба. Само оцветители. Ако ръжения хляб е двойно по скъп може и да има ръж. Типовия си е оцветен. Прави се от същото брашно от което се прави Добруджата. Но това е ОТ и е за нова тема, но сега нямам време ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

...... Чел съм и, че вместо ръж, някои производители слагали употребено мляно кафе.

Не, слага се малц да го докара на цвят и добавки/миксове да го докарат на мирис. Видиш ли някакъв "черен" хляб , хубаво бухнал и с големи шупли - чисто менте е. Чисто ръжен - няма, истинския ръжено-пшен. , типов и разни там пълнозърнести, трябва да са клисави и леко кисели.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И на нас не ни пука за него. Лаф да става!...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава да си кажа и аз. Идеята за заместителите никога не ми е допадала. Самата идея подсказва слабохарактерност и липса на воля. Ако не можеш да се откажеш от нещо, значи то притежава контрол над живота ти. Аз не бих си позволил този лукс. Може би когато грохна от старост или остана без ръце или крака или ми извадят и двата бъбрека. Вярно, че не пия кафе, за да съчувствам на мнимия мъченик, обаче не пия тъкмо защото нямам нужда от стимуланти и други форми на наркомания.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За събуждане и против главоболие сутрин(независимо от причината) - шкембе чорба с много оцет и чесън и лютив пипер с 1-2 ледени бири.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За бързо и ефективно разбуждане, за енергизиране, както и срещу главоболието, идеална работа върши петминутно редуване на топли и студени душове. Не че е приятно, но щом се налага да бъде спряно кафето... :post-20645-1121105496:

Леле Боже не съм чак такъв мазохист ;)! А главоболието къде го набъркахте? Що пък трябва да ви боли главата и то всяка сутрин? Не визирам Шпага де, питам по принцип!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна теза! Само за вещите ли се отнася или и за хората?

Сега откривам в тезата ми думи на един майстор зидар, чиито мръсни дрехи не пречеха, пък може и да помагаха, да философства. С две думи, че имането е източника на човешкото нещастие.

Изглежда в различни направления съм изразявал все една и съща мисъл. От треперенето над здравето на болното ти дете, до одраскването на колата и изплащането на дома. Разсъждавал съм и върху свободата в този контекст. Че би следвало да е онази, която не се определя от инстинктите ни. Защото успешното задоволяване на нуждите ни вероятно се приема от останалите като реализирането на свободата, но ако свободата е преследване на нуждите ни, то къде е свободният избор в това дали изобщо да го правим? И третия момент, за който се сещам, че съм писал, това е авторитета. Като малък боговете са мама и тати. После ги хвърляме в калта и се (у)равняваме с връстниците, следват заслужилите престиж, слава и богатство - философи, атлети, миротворци... Ако следваме пирамидата на Маслой, на върха, който вероятно малцина стигат през живота си, би следвало да е Аз-а. Човек става свободен, когато най-важното мнение за него не е нито на родителите, нито на приятелите, нито на великите мозъци, а личното. Някой ще каже, че това го може и всеки средностатистически идиот, но следвайки логиката в израстването по пирамидата на Маслой, то за този идиот условията не са изпълнени, защото той най-вероятно не е имал истински родители, приятели или идоли, което го е и формирало като това, което е.

Всичко това беше отговор на въпросът ти. Съзнавам, че понякога инстинктите ми ми подават наркотици за да ме побутват как трябва да реагирам на определени стимули, сякаш съм кучето на Павлов, но като цяло съм независим от чужди внушения. Това с лишаването от хората изглежда трябва да провери човечността ми. Все пак да не забравяме какъв аватар имам. Помня като малък, че на погребения изплаквах реки. С времето очите ми изсъхнаха и приемам загубите си, а не ги отричам.

Марк Твен: Най-лесното нещо на света е да откажеш пушенето {кафето}. Аз самият съм го правил хиляди пъти.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...