Отиди на
Форум "Наука"

Закупуване на монети с цел инвестиция


Recommended Posts

  • Потребител

Искам да вложа парите си в нещо, което да е различно от традиционния депозит. И тъй като нямам достатъчно познания за борсите и валутната търговия, реших да си купя монети(български). Търсейки по сайтовете последните дни ми направи впечатление нещо - там продават монети на цена по-ниска от тази, на която ги продават БНБ. И то с разлика от 10-15 лева, при положение, че монетите струват 70-80 лева.
Дали си заслужава да се купуват?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз искам да вмъкна едно мнение относно стойността на златото и среброто.

Златото и среброто са високо надеждни проводници, устойчиви на ерозия. Това е причината да бъдат използвани в производството на електротехника. Химичните реакции могат да бъдат значително ускорени при добавяне на сребро. Приблизително 700 тона сребро се използват непрекъснато в световната химическа промишленост за производство на пластмаса. Компютърната индустрия използва няколко стотици тона злато всяка година (318 тона през 2003 г.). В световен мащаб това е водещ фактор за поскъпването на метала.

При това малко от тези материали се рециклират. Близо един милиард клетъчни телефони (със среден срок на ползване 2 години) се произвеждат всяка година. Повечето от тях съдържат злато за около 50 цента (24 мг), 250 мг сребро и 9 мг паладий (от групата на платината). През 1998 г. 524 466 кг злато са изхвърлени над земята под формата на нерециклирани уреди. Тенденцията оттогава е нарастваща.

Интересно обаче е съотношението на двата метала. Цената на една стока се изразява чрез два фактора - полза и рядкост. Оказва се, че има около пет пъти повече злато в наличности над земята, отколкото сребро! Защо тогава среброто не е по-скъпо от златото?

Общото количество сребро произведен в историята на света е около 1 275 729 т. Годишно в целия свят се произвеждат 19 278 т сребро.
От 60 години в промишлеността се използва повече сребро, отколкото се произвежда. Днес световните наличности от сребро са в най-ниската си точка от 200 години.

Чел съм, че ще има огромен бум на търсене на сребро, поради неговата ценност, рядкост и силно подценяване. Според мен цената на златото се поддържа нереално висока, заради асоциациите които са свързани с нея - за благосъстояние, брачен обет, благородничество и т.н. В крайна сметка търсенето определя цената.

Помните за шампанското със златно фолио. А защо няма със сребърно?

Доколкото помня в Русия има практика за сребърни куполи. В България главната църква на Рилския манастир е с посребрени куполи.

Не знам кога, но всички прогнози сочат, че цената на среброто ще скочи неимоверно и вероятно това е най-подценявания материал.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ds, за монетите има два основни момента - нумизматична и инвестиционна стойност. Едната се опира на рядкоста на монетата, а другата на ценноста на метала. Аз не знам нищо за нумизматиката. Но ако е за инвестиция - инвестиционни (не знам дали така им е точното наименование; те са в по големи емисии) монети от злато или сребро. Те дефакто се продават на цената на металите в момента; или много близка.

Но... аз напр. си взех злато преди година, когато цената му бе към 1700USD а сега е 1300... - има си рискове.

Но се надявам цената му да порасне... Аз съм си взел канадски кленов лист - най-масовата канадска инвестиционна монета - никаква нумизматична стойност.

Да допълня Ворфакс. Още една причина златото да расте е че повечето основни валути се печатат на воля. И златото остава като един от малкото "спасителни острови" където да се акумулират спестявания без да ги яде инфлацията.

Има слухове, че китай може да обезпечи юана си със злато и да го направи световна валута. Бръмчи се, че постоянно изкупува злато. А сега и че продава американски дълг... ама това е друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А дали ако си купя монета, която да има и някаква нумизм. стойност няма да има по-добра възвращаемост? Имам предвид монетите, които издава БНБ (по-скоро монетния двор) и за които стана дума и в първия ми пост.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Монетите и златото имат един някои сериозни недостатъци като инвестиция - те трябва да се съхраняват, което често е свързано повече с разходи, отколкото с приходи и на второ място в тях за замразяват пари, които иначе може да се завъртят и да донесат почалба или поне частично компенсиране на негативни ценови движения.

Монетите пускани като юбилейни може да се окажат много ценни, но големият недостатък е, че това може да стане след 1000г. При монетите важна е редкостта и тъй като левчето е по-малко известно от $ или €, то и шансовете му да стане по-рядко са по-големи. Лошото е, че купувача от БНБ може и да не доживее този момент.

Инвестирането е сложен процес и именно затова то прави някои богати, а други бедни. Тъй че каквито и отговори да се дадат, то винаги има вероятност това, което по-малко се препоръчва да се окаже най-изгодното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има слухове, че китай може да обезпечи юана си със злато и да го направи световна валута. Бръмчи се, че постоянно изкупува злато. А сега и че продава американски дълг... ама това е друга тема.

Преди малко прочетох, че най-големите физически купувачи на метала са Китай и Индия, като Индия консумира 28% в световен мащаб.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Информацията не може да се тълкува като предложение, оферта, съвет, препоръка или друга услуга за направата на инвестиции.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Преди малко прочетох, че най-големите физически купувачи на метала са Китай и Индия, като Индия консумира 28% в световен мащаб.

Азиатците, особено индийците и арабите, но и китайците, купуват злато за изготвяне на бижута или да го държат у тях като символ на благосъстояние и материална сигурност. А не с някакви инвестиционни цели. Типичен аналог имаме у нас с едно малцинство с мургав тен.

Искам да вложа парите си в нещо, което да е различно от традиционния депозит. И тъй като нямам достатъчно познания за борсите и валутната търговия, реших да си купя монети(български). Търсейки по сайтовете последните дни ми направи впечатление нещо - там продават монети на цена по-ниска от тази, на която ги продават БНБ. И то с разлика от 10-15 лева, при положение, че монетите струват 70-80 лева.

Дали си заслужава да се купуват?

Ако държиш да влагаш хартиени пари в ценен метал, пробвай в този продукт - злато, сребро, платина на блокчета като шоколад. Направени са така, че при нужда можеш да си чупиш (точно като от шоколада) толкова, колкото ти трябва.

https://www.valcambigold.com/category/38-best-selling-products.aspx

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
On 2.02.2018 г. at 9:29, stefan56 said:

Здравейте, колеги! Някой има ли представа къде в София мога да продам няколко инвестиционни кюлчета?

В чейнджа срещу театър Иван Вазов. Със сива фасада е не съм сигурен но май се казва Фактор ИН или фактори, нещо такова е :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
On 1.03.2018 г. at 9:25, galin65 said:

В чейнджа срещу театър Иван Вазов. Със сива фасада е не съм сигурен но май се казва Фактор ИН или фактори, нещо такова е :)

Мерси! Там ходих. Фактор ИН се казват, дадоха ми отлична цена. Май и курсовете им са доста добри - сториха ми се по-изгодни от тези на никар и тавекс

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...