Отиди на
Форум "Наука"

Казус: Може ли Бог да се самоубие?


Recommended Posts

  • Потребител

Това е реформа на папата от преди няколко години. Незапознатия си ти.

mitaca, стига си ми спамил темата. Твърдял съм, че съм измисли нещо, а не че съм първия, който го е измислил. Имаш проблеми даже с логическото мислене.

Искаш да кажеш, че няма ад в католицизма? :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 144
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Няма да навлизам в тези опасни теологично-логически дебри, но ми се струва че темата е от типа "ябълката на Ерида" и вместо до решение на казуса може да се стигне до Троянска война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам за ума на Ворфакс, но извън моя ум определено не могат да съществуват нито потвърждения, нито опровержения, нито нищо. И да съществуват, пак не съществуват. Всичко, което съществува за мен, няма къде да е другаде освен в ума ми.

Значи не правиш разлика между обективното и субективното съществуване.

Изобщо, пак скандални прозрения от теб.

Искаш да кажеш, че няма ад в католицизма? :haha:

Класика. Православен се присмива на католиците, а те правят същото към него.

В момента ми липсва интерес да обеснявам елементарни неща, това какво е число и какво запис на число и какво бройни системи. Елементарни неща, за които може лесно да се намери много информация. Нали знаеш за спасението и давещите се.

Не ми обяснявай как не ти се обяснява. Изучавал съм достатъчно математика, включително история на математиката от древността. Едва ли ще успееш да ми кажеш нещо, което вече не съм го знаел.

Не виждам противоречието.

Е, художествената измислица, ако щеш и научната фантастика са си ограничени, по простата причина, че ограничен по възможностите си орган ги измисля. Непознаваемостта предполага езотеричен произход.

Няма да навлизам в тези опасни теологично-логически дебри, но ми се струва че темата е от типа "ябълката на Ерида" и вместо до решение на казуса може да се стигне до Троянска война.

В общество с кабелна телевизия размислите не могат да бъдат повод за война.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи не правиш разлика между обективното и субективното съществуване.

Изобщо, пак скандални прозрения от теб.

Класика. Православен се присмива на католиците, а те правят същото към него.

Не ми обяснявай как не ти се обяснява. Изучавал съм достатъчно математика, включително история на математиката от древността. Едва ли ще успееш да ми кажеш нещо, което вече не съм го знаел.

Е, художествената измислица, ако щеш и научната фантастика са си ограничени, по простата причина, че ограничен по възможностите си орган ги измисля. Непознаваемостта предполага езотеричен произход.

В общество с кабелна телевизия размислите не могат да бъдат повод за война.

Присмивам се на нелепите ти теологични изкзвания, а не на католиците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Vorfax, като казваш Бог, какво имаш предвид?

-това дето пише в свещените книги като дефиниции и характеристики

- твоя си представа, различаваща се от свещените книги (може би комбинация)

мислиш ли че съществува

във вида описан в книгите или някакъв друг

?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А как би различил фикцията "непознаваем абсолют" с реалноста "непознаваем абсолют"?

Или, съществува ли "непознаваем абсолют"? Щото по принцип аз допускам нещо да съществува без ние да можем да разберем за неговото съществуване. Но ако е съвсем непознаваемо, тогава... как знаем за него? Знаем ли или си въобразяваме?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали свещените книги не трябвало да се тълкуват буквално? Мисля, че бог е непознаваем абсолют и не може да бъде описан с човешки думи.

Ако наистина смяташ така, въпроса ти наистина няма смисъл, т.е. е тъп.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

mitaca, ако повториш една глупост 100 пъти, тя няма да стане мъдрост. Не знам вече как да те третирам в темата - като средство за развлечение или просто досадник.

sirius, съществуването на божественото е обект на друга тема. Може да не давам добър пример, но гравитацията е непознаваем абсолют. Знаем, че съществува, можем даже да я измерим, но всъщност защо има такива, а не с друго проявление сили нямаме обяснение, нито можем да дадем дали са съществували вечно и как са се образували. Друг абсолют е времето - безусловно, неограничено, независимо, перфектно. Всички имаме представа за него, измерваме го, ползваме го, но на фона на вечността колко от него познаваме или разбираме? Това, че назоваваме нещо не значи, че го разбираме или че може да бъде разбрано. В древността природните сили, за които е нямало обяснение лесно са се превръщали в божества. Вятъра, гората, Слънцето, Луната, какво ли не.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравитацията и времето не са добри примери. За гравитацията знаем повече отколкото предполагаш. А това за времето е съвсем погрешно. Не е абсолютно, нито неограничено, нито независимо...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Известна ми е теорията на Айнщайн по отношение забавянето на време. И все пак на практика не знам как може да се докаже. Въпросът все пак е не колко знаем за тях, а колко не знаем.

Редактирано от vorfax
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Значи папата според теб си е измислил Ада? :fool::haha:

Нелепото е, че се явяваш в тази тема като капацитет, който е зает да се присмива, а сам се показваш като неук, след като не знаеш дефиницията за Ада според католическата църква. То бива да се въздържам, след като си тръгнал да правиш забележки плод на невежеството ти, ама и да ми се правиш на интересен идва в повече. Ако иконки като :haha: те карат да се срамуваш по-малко от себе си - добре, но имай малко достойнство и си опресни знанията.

Според теб не е доказана на практика ли?

Не ми е известно да е доказана. Което не пречи и да е, защото е далеч от интересите ми, за да знам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали свещените книги не трябвало да се тълкуват буквално? Мисля, че бог е непознаваем абсолют и не може да бъде описан с човешки думи.

Това ти си го написал, не аз!

mitaca, ако повториш една глупост 100 пъти, тя няма да стане мъдрост. Не знам вече как да те третирам в темата - като средство за развлечение или просто досадник.

Да ме третираш значи! Хммм! Заплашваш ли ме?

Да обобщим:

ворфакс смята, че Бог е непознаваем абсолют и не може да бъде описан с човешки думи! Виж по-горе. НО, задава въпрос с човешки думи относно Бог. Мисли си (милия, по-точно горкия), че е открил някакъв парадокс, щото мОла ви се, бил решил всички парадокси (ако и не се пъчи, че е първия). Всъщност, ако Бог е непознаваем, няма начин да се зададе такъв въпрос, щото той би бил.......ми тъп от гдето и да го погледнеш!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:doh:

Хайде да лишиш всички ни от безполезното си присъствие. Ако нямаш какво да кажеш, просто си замълчи. Ясно е, че си тук за да изпитваш наслада от това да дразниш с провокации, както прави и mitaca, но пък е незряло и много тъпо отстрани. Може би е редно да се погледнете отстрани? Големи хора сте да ви правя забележка, ама и вие не се сещате. След като не знам нещо и си го признавам, не виждам нуждата да се биеш по челото. Мненията, които се изчерпват до емотикони са спам и като такъв ще го докладвам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

като ви прочете нелепиците Бог наистина ще се самоубие. мъка.....Ворваксе, и ти ще си главният виновник за божието самоубийство.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не си ли се замислял, че може би ти трябва да направиш това? Ще взема да направя един анализ на темите и мненията ти ;), ако не ме мързи де.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Написах коментар към твой пост. Твоят отговор беше, че не знаеш дали била доказана теорията, в което се съдържа съмнението, че може би не е. Е, провери ако искаш, но тоерията е много добре проверена и потвърдена.
Това ли е начина да пренебрегнеш моят коментар? После се оплакваш, че моето присъствие е безпредметно.
Ето повтарям си коментара

Гравитацията и времето не са добри примери. За гравитацията знаем повече отколкото предполагаш. А това за времето е съвсем погрешно. Не е абсолютно, нито неограничено, нито независимо...

С допълнението, че теорията е потвърдена.
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде да лишиш всички ни от безполезното си присъствие. Ако нямаш какво да кажеш, просто си замълчи. Ясно е, че си тук за да изпитваш наслада от това да дразниш с провокации, както прави и mitaca, но пък е незряло и много тъпо отстрани. Може би е редно да се погледнете отстрани? Големи хора сте да ви правя забележка, ама и вие не се сещате. След като не знам нещо и си го признавам, не виждам нуждата да се биеш по челото. Мненията, които се изчерпват до емотикони са спам и като такъв ще го докладвам.

Че ти хем не знаеш, хем не си мълчиш! По отношение на насладата не съди по себе си :). Митака тук е от години (не в този форум, а във форумното пространство в БГ) не го мисли.

Какво не знаеш? И какво си си признал? Че термоядрените реакции не са химия ли? Голям човек си натисни няколко клавиша и научи, после малко помисли. Не се изхвърляй (постоянно), като еяколат на мокър силициев диоксид :).

Той бил не знаел моля ви се и това го оправдавало. НЕ, не е така. ТУК не е нито БГМама, нито БГУ-ще, нито Щуротии БГ!

Не зная дали на Гравити са били скривани мнения, но твои да, знам със сигурност, и то не от мен (и ти знаеш това).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То и търпението го знаем ама.

Гравити, ... моя часовник най-много да се развали. Иначе работата му е да отмерва секунда след секунда по един и същ начин. За нас, нашето усещане за време, като цяло, през живота по-скоро отговаря на описанието на Ворфакса, от колкото на твоето(на физиката)

Ми оставете го да си развива темата. Тя няма да ви мръдне часовниците.

Митак, радвай се, че някой задава въпрос, дори и тъп. Че тук май всички знаят и не задават въпроси.

Та ако не ви бърка, оставете темата философска или каквато и да е, щото не е физична.

Ето моя въпрос към Ворфакс.

Как разбра или установи съществуването на "непознаваем и неописуем абсолют"? Или по-скоро, как аз да го установя? Щото по примера с гравитацията и времето - имаме начин да установим тяхното съществуване, имаме дефиниции, уреди и дори сами изпитваме тяхното ... присъствие/наличие/влияние.

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...