Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Потребител

И продължаваме със специално набиваните модели вече деситилетия!

Моделът чуждия инвеститор е лош! Той изнасял печалбата!

Добре де джанъм, а когато идва и купува или строи предприятие нали налива пари отвън! Нали носи технологии и ноу-хау!

Кое е добре български неомафиот/бившо комунист, който купува предприятие да го продаде на скрап и да изнесе парите в Швейцария. Или всичко държавно и пак кой колко крал и Бог незнае.

Тоя модел върви с крилца. Да забраним вноса да се развива българското. Е какво да я затворим и изолираме тая страна ли да построим Северна Корея.

Следващ модел:

Всички са маскари и всички крадът!

Тея модели дето се набиват замислете се малко кой обслужват.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Фружине не топлофикация София като е държавна, да не клиентите и да са доволни от сметките за парно?

Не е проблема в собствеността.

Има алтернатива тока - топли се и готви на газ, а осветлението, компютъра и теливизора са малка част от сметката за ток!

Дали ще ти излезе чак толкова евтино?

Разбираш ли че проблема е в доходите, а не в цените?

Ако има изкуствено натоварване в цената на тока не е толкова от ЕРПтата, колкото до мегаломанските разходи на НЕК!

Изливат се милиярди в язовири, реновации и площадки? Кой си мислиш че го плаща това? Кои фирми си мислиш че ги получават тея поръчки а?

Ангеле, имаш ли си напредстава каква част от бюджета идва от данък печалба? Спестяването на тоя данък на фона на това една компания да се развива добре да произвежда и да създава хиляди работни места е несъизмерима. Големите компании навсякъде по света, крият доста данъци, даже повече държавите изиливат тайно и явно пари в тях, ако са на зор да не фалират.

Не са страшни фирми дето крият данък печалба ( у нас и най-малките го правят), страшни са фирми, който немогат да произведът нищо ако тяхната партия не е на власт.

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Проблема е, че никой от нас не може да каже доколко тези сметки са верни. Дали такса "нам кво си" е реална или е въведена за да се увеличи печалбата. Реално никой освен малка група тесни специалисти енергетици не знае, дали реалните разходи за еди кво си са еди какви си, а не тези обявени от компанията. Защото компанията може да обоснове примерно 50 стотинки разход еди кво си, но реални разход да е 20 стотинки, а останалите 30 да са надписани. Не, грешка, дори и специалист не може да разбере, дали те надписват, защото естествено документацията не е достъпна за всички (и това е нормално).

Ще ви дам конкретен пример, монополиста, без значение кой решава да увеличи печалбата. За целта той обявява пред обществото- във връзка с курса на долара, цената на газта, идването на извънземните, каквото си пожелаете, нашите разходи се увеличиха, и като така, цената на еди кой си компонент скочи еди колко си, и като така ние сме принудени да увеличим цената на тока с еди колко си. Изпълнявате въпросното упражнение колкото пъти искате и когато искате.

Принципната разлика между държавно и частното е, че частника винаги ще иска да увеличава цената колкото може повече, ако има начин до безкрайност, а държавното само колкото получи указание.

post-70-0-46502400-1362146687_thumb.jpg

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как бе другарю, не се увеличава цената от милиардите напразно изляти.

Ми тогава НЕК ще го продава не по 8 а по 6ст киловатчаса на ЕРП?

Фружине, така си прав. Но не мисля че може да варира киловата ако се стегнат до - 1,2 стотинки. Това далеч не решава финансовите проблеми на българските семейства. Преди да станат частни да не да беше по-леко да си плащат хората сметките.

Добре де колкото кажат? Себестойността е 15 държавата казва 10. Кой плаща другите 5 а?

Ми то го има при топлофикация София. Там нарочно се субсидира топлопроизводството за сметка на електро. Демек част от стойността на парното се прехвърля върху тока. Е това положително ли е за теб или отрицателно?

Таквиз сакати мерки са за заблуда на хората. Ей борете се за високи доходи! Високи доходи генерира развита икономика!

От цената на тока у нас смучат много повече партийни олигарси, отколкото чуждестрании ЕРПта.

А "държавният контрол" и сега го има все пак цената държавата я определя!

Като цяло системата у нас се сбърква от партийно-олигархично-мафиотската икономика, и няколко милиона крайно нерационални избиратели.

Здраве да е! Лек ден на всички :)

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Стинка, въпроса е там, че държавата е взела решение да прехвърля средства от едно място на друго. Утре може да се вземе по друго решение. Това теоретично, а даже и практически е възможно. При частна компания следва собственика да е клинически психопат с елементи на олигофрения за да не се възползва от монополното си положение да увеличава непрекъснато печалбите с колкото се може повече. Въпроса е принципен. Държавата може да държи цените високи, може да ги увеличава, но ако се вземе решение, те може да се държат и ниски с чисто социална цел-хората да плащат по евтин ток. Частната компания никога, дори теоретично няма как да вземе подобно решение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ангел писа: Е как НЕК? Точно разглеждам една примерна сметка (не моята, намерих една в нета). При цена на електроенергията 8.6 стотинки дневна тарифа, ЕРП-то ти взима от джоба още 4.7 такса пренос и 0.5 стотинки такса достъп до разпределителната мрежа само за да ти достави енергията. ЕРП-то, а не НЕК! НЕК взима 0.9 стотинки за пренос и 0.6 такса достъп до преносната мрежа. Другите сериозни компоненти са зелена енергия 1.1 стотинки, когенерация, 0.4 стотинки и невъзстановими разходи 0.4 стотинки грубо сметнато. Наистина процента за зелена енергия не е малък (в него влизат и другите два компонента, просто са им сложили други имена). Така че около 1.8 стотинки от крайната цена на тока са заради "зелените". Около 1.5 стотинки отиват в НЕК и 5.2 е EVN конкретно в случая. Като проценти, това прави 50% за енергия в производителите, 9% за НЕК, малко под 11% за зелена енергия и около 30% в ЕРП-то. Като това всичко е сметнато на база цена за дневна тарифа. При нощната тарифа процентите са съвсем други, цената за пренос по разпределителната мрежа вече надхвърля цената на електроенергията с около 1.5 пъти!!!!!!!!!!! Така че виждаме и смятаме, а накрая резултатите говорят сами за себеси.
Къде отиват тези пари Ангеле? Преносната мрежа не е на ЕРП-тата. Тя е на НЕК! Т.е. държавна. така, че тези 4.7 стотинки са си директно за НЕК, а 0.5 е за ЕРП-тата, нали те я поддържат. За ЕvN не зная, за Чез зная повече, ама не щото съм в Чешко, а защото имам аверчета дето работят там (в България в ЧЕЗ). Хмм значи само 30% за ЕРП-то? Парите за зелена енергия влизат директно в НЕГ. Освен това голяма част от тези 50% също влизат в НЕГ и това е нормално, нали?

Фружин писа: Проблема е, че никой от нас не може да каже доколко тези сметки са верни. Дали такса "нам кво си" е реална или е въведена за да се увеличи печалбата. Реално никой освен малка група тесни специалисти енергетици не знае, дали реалните разходи за еди кво си са еди какви си, а не тези обявени от компанията. Защото компанията може да обоснове примерно 50 стотинки разход еди кво си, но реални разход да е 20 стотинки, а останалите 30 да са надписани. Не, грешка, дори и специалист не може да разбере, дали те надписват, защото естествено документацията не е достъпна за всички (и това е нормално). Ще ви дам конкретен пример, монополиста, без значение кой решава да увеличи печалбата. За целта той обявява пред обществото- във връзка с курса на долара, цената на газта, идването на извънземните, каквото си пожелаете, нашите разходи се увеличиха, и като така, цената на еди кой си компонент скочи еди колко си, и като така ние сме принудени да увеличим цената на тока с еди колко си. Изпълнявате въпросното упражнение колкото пъти искате и когато искате. Принципната разлика между държавно и частното е, че частника винаги ще иска да увеличава цената колкото може повече, ако има начин до безкрайност, а държавното само колкото получи указание.

Ми що така? Това само говори, че не си в час и не щеш да си в час. Даже аз от далечна Бохемия се позаинтересувах, видях и тукашни сметки! Ама плюеш, без да си си направил най-малкия труд! Мое мнение! Ти примерно не знаеш как е, ама по дифолт приемаш, че е за увеличение на печалбите, хахаха. Ми вземи го докажи за Бога! Надписвали казваш ;). Как пък точно? Те самите ЕРП-та няма начин да надписват, инкасатора обаче може. Поради некомпетентност. Някакси забравихте, че сметките не са за месец, а за повече от 40 дни и то ба тогаз, когато употребата на електричество е увеличава многократно. Да стига да си е в къщи! Ама някак си не видях протестиращи дето са били на Малдивите и им е надписана сметката. Зарежи Малдивите, не видях и ясни док-ва за таквиз дето са били например на село. ЕРП-тата не могат така самосиндикално да увеличават цената на тока. Еее иска им се, но не могат. Абе отдавна те разкрих теб, че само лустрото ти си мислиш, че е дясно ;), да консервативно е спор няма!. Хиперляв си (според мен) и по-голямата част от темите ти те разкриват ;). Ама тези ми мисли май противоречат на правилата :(. Така че преставам, за сега.
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Атакист съм адаш, и гледам редовно телевизия Алфа. А ти май си десен в стил "Защо монополиста да получава такава печалба, като може да получава още по голяма". Един път не си застанал на страната на бедния народ, все вземаш позицията на богатите.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе хайде без определения и самопределения таквиз. Понятие си нямам каква е таз.....телевизия, ама след като ти я гледаш редовно, определено аз ще я изключа от менюто си дори да я имам (някога). Ето, че обмяната на мнения може да е ...полезна по чудноват начин ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Атакиста Фружин сподели: А ти май си десен в стил "Защо монополиста да получава такава печалба, като може да получава още по голяма". Един път не си застанал на страната на бедния народ, все вземаш позицията на богатите.
Десен съм! Не съм го крил никога ;). Но заедно с това съм на либерални позиции, които изключват монополите по принцип. Дааа ще ме попиташ как става с естествените таквиз (като водата, топлофикация и електрика), ми с контрол, определено държавен, но не в соц. традициите. И никакво преразпределение! Какво точно значи, че не съм застанал на позициите на бедния народ!?! Ти да не би да си? И к'во от това? Само ляляш и файда никаква. Както и....., ама аре да намесваме париите и актуалната политика, че това е забранено и то точно от нас, като модери в тоз форум! Може и да не е точно от нас (че съм от скоро), но съм напълно съгласен с това! Значи много лесно е да се критикарства, трудното е да предложи нещо дето работи. Не че аз съм предложил де, ама и не забивам в утопии отдавна развенчани.
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Какво означава само лялякам? Ми и ти правиш същото, всички в форума правим само това. Защото никой от нас не е нито политик, а още по малко някога е бил бил част от управлението на държавата. Всяка добра идея може да бъде опорочена от лошо изпълнение. На кого да я предложа? На форумците? Че то никой от тях не е управляващ, че да свърши работа.

Иначе, принципно всички естествени монополи следва да са държавни. Обясних 100 пъти защо мисля така.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само да ляляш, значи да критикуваш без да предлагаш алтернатива. Ти това правиш, аз не! Ся ясно ли е? Аз пък може би не 100, но доста пъти обясних, че д-вата всъщност си ги контролира тези...монополи. Без да имаме френската с-ма, или френския модел. Ето че нещата не работят. Електриката е върха на айсберга, ами топлото или горивото? Не са ти виновни нито ЕРП-тата нито гнусните капиталисти, дето само печалби желаят без да дават на бедния народ нито хляб, нито зрелища. Държавата загробва милиарди, държавата посегна на Сребърния фонд, държавата не може да 'оправи' медицинското осигуряване. Ти и подобни теб постоянно ще се осланяте на държавата без въобще и да си помислите, че не ББ, Станиев или Доган са ви виновни, а ДЪРЖАВАТА, защото именно на държавата са делегирани много права и който я яхне той е държавата! Доколкото знам си младо момче и въобще не си живял поне съзнателно по време на бай ти Тошо. Делегирайки права на държавата, като по негово време се постига същото. Не че съм костовист (не мога да му простя много неща и никога няма да мога), но той не веднъж е споменавал - "Повече д-ва - повече социализъм". искаш съд предполагам за тези дето са ощетили д-вата респ. бедния народ. Няма да има съд! Няма и начин да има, защото нещата са направени именно по законите на тази д-ва, и със съдействието и. Повече д-ва, значи размита отговорност, повече д-ва значи деперсолизиране. Всичко е в името и от името на д-вата. К'ва ти тук персонална вина! Ясен ли бях или да продължавам?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

13082_496801407051024_891879607_n.jpg

Ето нещо, което обаче наистина си отиде безвъзвратно. И днес по плажа тичат девойки, намазани с плажен крем "Нивеа" и с бански, за които тези тричките само са гледали по каталозите на "Нещерман" и са си мечтали. И днес грее слънце. Но има и разлика. Девойките, които тичат по плажа не са тези същите, а други. Тези са млади пенсионерки, които отиват към клуба на пенсионера. Те не само тъгуват за времето, когато са припкали по плажа, но вече скърбят и за времето на Филип Димитров, когато все още са били не пенсионерки, а колежки. И тях ще ги мъчи носталгията дори СССР и СИВ да се възстановят, а Тодор Славков или Тед Влад Живков да стане премиер, дори пак бананите да ги има само по Нова година на 2.50лв, пак да трябва да се чака за панелка, картонена кола, телефон или за телевидор с години, а средната заплата да е около 200лева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Какво представлява комуниста? По своята същност той си остава един обирджия на мандри. Народните партизани лежат из гората, боричкат се с партизанките и като огладнеят обират близката мандра. Но в природата няма безплатен обяд. Неизбежно идва ден, в който мандраджията се разорява и фалира. Комуниста, който разсъждава като паразит обаче така и не включва какъв е проблемът и решава, че мандраджията е затворил мандрата не защото повече няма пари да изкупува млякото, а защото е враг на народа и решават да го разстрелят. Проблема е, че и след като го разстрелят пак няма кой да произвежда за крадене. Но на партизаните им провървяло и с решаващата помощ на братската съветска армия се сдобили вместо само с една мандра за обиране с цяла държава. С държавата се повтаря историята с мандрата - в началото всичко е наред и пада голямо лежане с партизанките, лапане и веселба. Но в един момент и държавата, като мандраджията се оказва опропастена. паразитно мислещия комунист обаче отново търси причината не в своя лешперлък и крадене, а някъде другаде - то че СИВ се е разпаднал, то заради световния капитализъм, който подлял вода на най-успения обществен строй.

Защо комунистите обичат да държат в ръце монополите на стоките от първа необходимост? Защото ако има монопол на други стоки - хората няма да ги купуват и няма да има нищо за крадене. Но стоките от първа необходимост са нещо друго - човек за да живее трябва да се храни, да пие вода и да се отоплява. Иначе казано докато българският народ не бъде изтрит от лицето на земята, то той ще трябва да плаща за тези неща толкова, колкото монополиста каже. А монополиста може да си добавя към сметката каквото и колкото иска и да си определя всякакви правила за плащане. Като не искаш да взимат от монополиста не яж, не пий вода и умри от студ. Какво би се получило, ако се ограничи ролята на държавата, а оттам и ролята на БСП и ДПС да източват фирмите? На пазара има множество конкуриращи се фирми. Всеки от тях търси възможност да реализира по-голям оборот. Затова и всеки гледа да снижи цената колкото може повече, защото по-голям оборот значи по-голяма печалба. БСП и ДПС като не могат да слагат към цените "Добавка Станишев", то и цените са по-ниски. Няма как една стока, която струва 10лв., като и се сложи "Добавка Станишев" да се пусне на пазара под 11лв. Одържавяването не реша проблеми, а създава такива. Ролята на държавата в икономиката трябва да е много ограничена. Няма преуспяла икономика там, където всичко е в ръцете на бюрократите. Виждате какво става и в ЕС, когато еврократите набират все по-голяма и по-голяма мощ - икономиката ан съвюза все повече и повече зацикля, докато навлезе в очакваната тежка криза.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

13082_496801407051024_891879607_n.jpg

Ето нещо, което обаче наистина си отиде безвъзвратно. И днес по плажа тичат девойки, намазани с плажен крем "Нивеа" и с бански, за които тези тричките само са гледали по каталозите на "Нещерман" и са си мечтали. И днес грее слънце. Но има и разлика. Девойките, които тичат по плажа не са тези същите, а други. Тези са млади пенсионерки, които отиват към клуба на пенсионера. Те не само тъгуват за времето, когато са припкали по плажа, но вече скърбят и за времето на Филип Димитров, когато все още са били не пенсионерки, а колежки. И тях ще ги мъчи носталгията дори СССР и СИВ да се възстановят, а Тодор Славков или Тед Влад Живков да стане премиер, дори пак бананите да ги има само по Нова година на 2.50лв, пак да трябва да се чака за панелка, картонена кола, телефон или за телевидор с години, а средната заплата да е около 200лева.

Днешните кифли не стават. Ей това са истинските жени. За съжаление, вече на преклонни години.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Само да ляляш, значи да критикуваш без да предлагаш алтернатива. Ти това правиш, аз не! Ся ясно ли е? Аз пък може би не 100, но доста пъти обясних, че д-вата всъщност си ги контролира тези...монополи. Без да имаме френската с-ма, или френския модел. Ето че нещата не работят. Електриката е върха на айсберга, ами топлото или горивото? Не са ти виновни нито ЕРП-тата нито гнусните капиталисти, дето само печалби желаят без да дават на бедния народ нито хляб, нито зрелища. Държавата загробва милиарди, държавата посегна на Сребърния фонд, държавата не може да 'оправи' медицинското осигуряване. Ти и подобни теб постоянно ще се осланяте на държавата без въобще и да си помислите, че не ББ, Станиев или Доган са ви виновни, а ДЪРЖАВАТА, защото именно на държавата са делегирани много права и който я яхне той е държавата! Доколкото знам си младо момче и въобще не си живял поне съзнателно по време на бай ти Тошо. Делегирайки права на държавата, като по негово време се постига същото. Не че съм костовист (не мога да му простя много неща и никога няма да мога), но той не веднъж е споменавал - "Повече д-ва - повече социализъм". искаш съд предполагам за тези дето са ощетили д-вата респ. бедния народ. Няма да има съд! Няма и начин да има, защото нещата са направени именно по законите на тази д-ва, и със съдействието и. Повече д-ва, значи размита отговорност, повече д-ва значи деперсолизиране. Всичко е в името и от името на д-вата. К'ва ти тук персонална вина! Ясен ли бях или да продължавам?

Е, що да не критикува?

Я държавата ги контролира тях, я някой контролира държавата... тъй е то.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Монополите са зло винаги и нявсякъде.



В България западните фирми бързо се разпасват, намират му лесното, няма съпротива, възприемат поведението на балканската среда. Трябва да има съпротива, някойх да ги стресне. В тоя смисъл протестът беше необходим и желателен. като държавата не може да ги озапти, някой друг ще трябва да ги озапти.



Навсякъде монополите са едни икономически хулигани.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Всеки народ има право на протест срещу властта по дефиниция. Пак по дефиниция властта е зло. Монополите са власт. Единовластие на пазара. Значи са зло по дефиниция. В същото време за мене притестите протестираха срещу възможно най-малкото зло, и мнението су не съм го крил от никого, вкл. от форумните си приятели. Митак, всякак генерация в БГ има право на протеста си., дай да не ги лишаваме от това право. И да види, да се увери кои сме и какво сме, и да опита да го промени. С тебе па сме ревали по други протести, и камъни сме хвърляли и останалите удоволствия от 90-97ма. Тия сега хвърлят камъни по грешните глави, да, но то праведна глава на политически връх по правило не може да има. Проблемът за мене е, че ако рамениш местата на протестиращи с местата на тези, срещу които протестират, няма да видиш никаква разлика, най-много да стане далеч по-лошо . :)

Не искам точно във форум за наука да забивам в злободневна политика, бегам.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За съжаление, в България наистина западните фирми бързо се разпасват. Не те налагат моделите си, а българските мениджъри - своите. В България, в цялата икономическа схема, единствените, които са истински безпомощни са:

- потребителят;

- гражданинът;

- работникът;

______________

бълг. народ

Това е то. Това се случва и поради отсъствието на държавност и поради отсъствието на национална консолиация и поради отсъствието на бизнес етика.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Munkasallam.bmp

Много пъти....

На времето, бивщият дом на унгарската компартия стана офиси на парламентните депутати. Имаше там едно фреско (едно от най-големите в Унгария)с заглавие Страната на работниците рисувано от Аурел Бернарт в 1968 година....Тогава най- бесните искаха с чук да избият картината от стената. Но кат нема пари решиха с една завеса да закрият този монумент на соцреализма....Досега.

Сега някой се сети да разгледат тази картина със очите на специалисти и....и откриха такива неща които ако бяха открили навремето, наверно тогава щяха да я разбият.

Въобще основното е, че на картината никой не работи сериозно.

Например Кадар играе на шах, в композицията точно там където и в реалност му е бил офиса (на пещенската страна на мостът Маргит), Лазар го гледа. Но важното почва играта с лява ръка държи черна пешка...

Кадар е бил деснак и не е обичал да играе с черните.

post-5590-0-95542000-1362254225.jpg

Също в композицията и скрит убитият от Кадар Имре Надь, ама без очела...

Kadar-Nagyimre.bmp

Интересно е, че горе стоящите фигури, слушат един който им говори ама без уста.

Земледелците са с джапанки, който успее да се изкачи дясна страна, го чакат с кола с отворена врата, който се провини лява страна кадър с кървава ръка го пращат долу....

И тази картина гледали но не я виждали другарите от 68 чак до ден днешен....

Хем гъмжи от клишетата та соцреала, пред носът им била убийствената критика на РАБОТНИЧЕСКАТА ДЪРЖАВА....

Munkasallam2.bmp

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ами още в "Как се каляваше стоманата" на Островски е показано, че кризата на социализма е започнала още с появата на СССР. Там ентусиастите се блъскат и страдат заради грешката на номенклатурен кадър. Изначално номенклатурния кадър е некадърник, който знае, че го държат на висок пост и се облажава не защото е способен, а защото изпълнява всичко.

Като цяло социалистическия реализъм е поръчково изкуство - работи се определени шаблони и в нечия угода. Много творци са работили за някой клиент по поръчка, та да могат да се издържат, но наред с това са правили и други произведения в които са се изявявали, а много често и самите клиенти са им давали тази възможност, за да се сдобият с шедьовър. При социалистическия реализъм господстват шаблонът и уравниловката - и при изработката и при реализацията на произведенията.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ами още в "Как се каляваше стоманата" на Островски е показано, че кризата на социализма е започнала още с появата на СССР. Там ентусиастите се блъскат и страдат заради грешката на номенклатурен кадър. Изначално номенклатурния кадър е некадърник, който знае, че го държат на висок пост и се облажава не защото е способен, а защото изпълнява всичко.

Като цяло социалистическия реализъм е поръчково изкуство - работи се определени шаблони и в нечия угода. Много творци са работили за някой клиент по поръчка, та да могат да се издържат, но наред с това са правили и други произведения в които са се изявявали, а много често и самите клиенти са им давали тази възможност, за да се сдобият с шедьовър. При социалистическия реализъм господстват шаблонът и уравниловката - и при изработката и при реализацията на произведенията.

Незнам какво искаш да кажеш но сигурно е така.

Тук става дума, че в така нареченият соцреализъм повечето произведевия ги смятаме за боклук. И само сега гледайки ги през други призми виждаме /е не във всичките/ гениално скритите символи, критики, мнения за тогавашният строй.

Например обичаха да рисуват първите секретари в житно поле гледайки с любов огромните пращящи от семена златисти класове.

ДРУГАРЯТ СЕ ГРИЖИ ЗА ХЛЯБА НА НАРОДА.

Представи си ако същата тема я нарисувам с бай Тошо, ама гледано от близо се вижда само, че златистите житни класове са различни полупроводници, а той държи между пръстите си една интегрална схема а не житен клас. Какво щеше да си мисли един средно българин?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Че догодина ще направим завод за цели проводници и че е време за смяна на чипа? Думите от примера имат специфичен подтекст в родната вицова култура.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...