Отиди на
Форум "Наука"

Социалистически реализъм


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Определено ;)

Дали за първосекретарски пост или за някои други по-рабни благинки...

И за двете ... и за двете... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 416
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Оптимизъм друг път. Оптимизъм може да е имало в началото и то само при някои. Ще припомня, че в началото бяха национализацията и колективизацията едни доста неопимистични за голяма част от хората начинания. Правено е нещо защото е използван робския труд на хората включително непълнолетните. Сега покрай 'електрическата' криза се зачетох по темите видях, че тока при себестойност 80ст. на киловатчас през времето на 'дискотеките' в БГ струваше едва 2ст. За цената на хляба съм писал, за 10-кратното преувеличение на данните от 'железното' наодище на Кремиковци тоже. Тук си спорим с ена сталинистка, която убедено твърди, че всичко се е дотирало. Да ама не може така ;), поне не вечно. Дотираха се доста неща, защото труда на хората се ограбваше. Сега в България се протестира с/у монополите, но много хора даже не могат да си представят д-вата какъв монополист беше. Във всичко, включително в отказа да ти признаят правото не само да я напуснеш, а да отидеш някъде на екскурзия. По горе се писа, че 'принципите' 'като ми плащат колкото да не умрем, я че и работим колко да не заспим' и 'моа да копам, ама мое и да не копам' (и един друг 'оти копаш седнал? Оти опитАх легнал, ма не моем ;)) са били балкански. Не не са балкански, те са родени от социализма (тоя нашия си, не скандинавския). Точно както в карикатурата на Бежков в която под портрета на Фердинанд пише "Отучил българите да побеждават", а под портрета на Тошо "отучил българите да работят".

Е сега пак държавата монополист, ма не българската, а ЧЕЗ. И кво праим?

Или някой ще каже, че ЧЕЗ не е държавната чехска компания? :harhar:

Редактирано от kramer
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е, айде сега.. Топлофикация София за сметка на това си е държавна отвсякъде.

Не че ЧЕЗ са цветя, ама има и националенен енергиен оператор варно не съм прочел кои и какви са, но има толкова хрантутници около енергетиката, че...

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Ако има нещо по лошо от държавния монопол, това е часния монопол. Ако говорим за нормалните обикновени хора от народа, а не за фабрикантите, социализма си беше много добър строй. Работа има винаги и за всички, няма как да си безработен. Заплатите се плащаха на точно число, без забавяния, макар и неголеми, те стигаха за да живее човек нормално.

Адаш, как са ограбвали труда на хората? Как може да кажеш, че трудът на някого е бил ограбван, когато той си е получавал нормална заплата на точно число? Ами че то и аз искам да бъда ограбван така! Може да се каже, че е бил ограбван труда на печелившите предприятия, които де факто плащаха заплатите на губещите. Но никой не беше оставян нито безработен, нито клошар! Хората недоволстваха, че не могат да идат в чужбина защото имаха пари да почиват където им е кеф. Днес може да ходиш навсякъде, и каква полза? Осъзнайте се малко, хората в провинцията масово вземат по 300 лв заплати. С такива пари до София не може да идеш, камо ли до сейшелските острови на почивка. Да, хората излизат от България, но не за да гледат Лувъра и Биг Бен, а за да гледат попикани вдетинени старци за жълти стотинки (които пак са в пъти повече от това което им дават "бизнесмените" в модерна България). Добре е когато специалист отива да работи в чужбина за да си повиши квалификацията, но не е добре, когато вишисти отиват в чужбина да мият чиний, защото дори за това пак им дават повече пари, отколкото в България за работа по специалността.

Хората имаха сигурност! Защото тогава беше по безопасно за 18 годишно момиче, окичена със златни украшения в 2 през нощта в тъмна малка уличка, отколкото днес за 40 годишен як кранист с 2 лева в джоба в 2 през деня на оживена улица. Защото тогава нямаше организирана престъпност, а отделните криминални елементи си стояха на топло в затвора.

Да, тогава партията може и да не е била най справедливата, но погледнете какво е днес! Бизнесмени, които в 90% от случаите са свързани с престъпността или с управляващите, и източват държавата. Икономиката не работи точно заради такива "бизнесмени", а реално пладнешки крадци. Това ли ви е демокрацията? Частни монополи, картели, високи цени, ниски заплати. Глад, мизерия, къртовска работа за жълти стотинки! Не благодаря!

А тогава оптимизъм наистина имаше, вяра в бъдещето, вяра доброто, вяра която умря през тия проклети от целия трудов народ 23 години.

П.П. В католическата религия, при папата има един особен пост "Адвокат на дявола", човек кой има за задача да поставя под съмнение всички действия на църквата. Понеже, виждам, че повечето сте антикомунисти, то аз ще заема тази позиция. Надявам се, да се получи добра дискусия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пише се чешка не чехска (не че нещо де и аз като малък пишех чехска ;)). ЧЕЗ е сържавна, но не е монополист в БГ. Вие какво сега ще искате във всеки град по 10 електроразпределителни компании ли? Вместо да обвинявате ЕРП-тата вижте договорите и това, че половината сметки отиват за да не фалира НЕК, но хайде да не минаваме в актуална политика. Относно ЧЕЗ не са никакво цвете да не си помисли някой, че ги защитавам, не просто проблемите се търсят не там където са.

Ами Ангеле, четох едни доклади от тогаз и там беше дадена такава цена. После май по Луканово време когато искахме заем за модернизация на Козлодуй, а не ни дадоха именно заради тези дотации (и тогава почна да скача тока). Ако живота на село се е подобрил, що селата опустяха тогаз? В аграрна България. Ще кажеш световна урбанизация, ама не е съвсем така. Така че не ми хвали промените в селското стопанство, достатъчно го дъвкахме в темата за ТКЗС-тата. Ако ще приказваме за идеализъм и оптимизъм имало е сред младите. Щото повечето млади са и още глупавички. Но отрезвяването е сигурно дори и да не е толкоз бързо. Ще припомня и още един крилат израз от тогаз, който сега младите няма начин да го разберат "Учи мама за да не работиш". Много, ама супер оптимистично ;)!

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добре Фружине...

Тогава е било добре.. но не продължи, нали...

Аз мисля че на са глупави теориите дето казват, че последните години - след 80-та, сме спрели да произвеждаме... По-скоро сме намалили производство,



достатъчно за да не можем да си произведем благата...

То тази цикличност ако забелязвате става във всяко общество - народът бачка, благоденства /по-скоро покрива някакви нужди/, отучва се да работи и следва - затяганеее на коланааааа :)



Да не говорим как бе започнало да се краде още тогава - преди 10 Ноември...

Кой каквото откъдето докопа - строителни материали, храни, гориво...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Те и презервативите бяха други, не се огъваха като сегашните.

Презервативите до 1985 г. поне, не бяха на мода. Спинът се появи при зрелия социализъм.

„СПИН е описан за първи път в Съединените щати през 1981 година…”http://bg.wikipedia.org/wiki/Синдром_на_придобитата_имунна_недостатъчност

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аре бе! Имаше си презервативи, то не е само СПИН-а, и съфилиса на прощава, ако не го лекуваш на време. И наистина не се огуваха ;). Т.е. по-малко се офъваха, че бяха като от вътрена гума на колело ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, като не си прав-ми не си! ЕРП тата са монополисти. Ще ти дам пример. Имам телефон, и съм на М тел, ама не ме кефят. Прекратявам договора, минавам на глобул, и те не ме кефят, махам ги, ативам при виваком. Сега ще откриват още един оператор, демек, мога да сключа договор и да получавам услуга от всеки един или от всички заедно. При ЧЕЗ не е така, ако не те кефят ЧЕЗ изключваш тока и ... оставаш на тъмно! Ето това е монопол.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе хубаво си беше в доброто старо време. Сега е тотална посткомунистическа пародия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не разбирам защо се гледа така песимистично. Нещата не са се променили много. Тогава имаше развит социализъм, сега пък има упадъчен социализъм - ама все е социализъм.

Тогава имаше любими вождове, но и сега има:

2012_09_07_Boyko_Borisov_i_Todor_Zhivkov

И днес първият държавен и партиен ръководител открива нови обекти по пътя към светлото европейско бъдеще:

photo_verybig_952258.jpg

И днес първите държавни и партийни ръководители награждават достойните и заслужили граждани на републиката:

Nagrajdavaneto-na-Dogan1.jpg

И днес хората празнуват:

Dogan_33.jpg

И днес българските културни дейци разнасят славата на България далеч зад границите й:

Azis.jpg

И днес има добре отхранени българки

Image_1594344_126.jpg

но просто няма достатъчно големи творци и платна, за да бъдат изобразени.

Преди навлизането на социализъма в изкуството първо са ставали известни творбите, а после творците. Но социализмът изведе българското изкуство на нови висоти. Днес първо стават известни творците и обхождат да дават интервюта по всички медии, а творбите им я някога станат известни, я не.

IMG_843511-1024x682.jpg

И днешните лидери са не по-малко славни и достойни от любимия ни Гошо Пияндето и Тошо Склерозата:

gei_parad.jpg

Е, вярно! Едно време какви филми имаше само - съдържанието им изпълнено с партизански подвизи и накрая какъв хепиенд имаха само - всички комунисти изправени до стената за разстрел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Соц. носталгията е като носталгията по детството!

Значи да си на 40г. и да искаш да си спомняш времената, когато си бил на десет. Безгрижно си се шляел цял ден, някой друг се е грижил за прехраната ти и т.н. Това е носталгия. Неизбежно е. Но когато поискаш да се върне това време е това вече е страшно.

Това е целия проблем на нашата държава 23г.

Било по евтино парното и тока, ами да съветския съюз даваше петрола и газта за стотинки, и купуваше всичко на заводите ни. И 1989г същия съветски съюз спря кранчето. Просто като бял ден. 23 години да се отчаяно да се опитваш да върнеш нещо, което е заминало, вместо да продължиш напред до какво ще доведе?

България бе бедна страна преди 1944г., изолирана от всички съседи и Европа, загубила войни, изоставаща аграрна икономика. Факт. Проблема е че наистина към България потекоха доста ресурси от СССР след 1944г. Това наред с прогреса,( доста често се забравя това - но и в Гърция преди ВСВ рядко има ток, асфалт и канализация по селата, а сега и без комунизъм има). Наистина даде висок стандарт на живот. И то за почти две поколения.

Страшното дойде, когато СССР спря кранчето. Централно европейските страни за разлика от нас имаха някакво развитие и преди ВСВ. Затова за тях не бе толкова трудно да преодолеят носталгията и въпреки нея що годе да оцелят правия път (БОЖЕ! ДА! РАЗБИРА СЕ ЧЕ ИМА ДОБЪР ЖИВОТ И БЕЗ КОМУНИЗЪМ). За съжаление българите нямаха този опит. Което ги доведе до едно отчаяно драпане с все сила към дъното(миналото).

Аз немога да разбера как може да има нормални хора, който да си мислят, че Станишев ще върне онова време на Тодор Живков?

Между другото, ако следите събитията в страните от бившия СССР и самата Русия. Ще бъдете изненадани колко "модели" и "идеи", който се въртят у нас са абсолютно същите, които се въртят и там. Направо е плашещо!

Редактирано от stinka (Rom)
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пише се чешка не чехска (не че нещо де и аз като малък пишех чехска ;)). ЧЕЗ е сържавна, но не е монополист в БГ. Вие какво сега ще искате във всеки град по 10 електроразпределителни компании ли? Вместо да обвинявате ЕРП-тата вижте договорите и това, че половината сметки отиват за да не фалира НЕК, но хайде да не минаваме в актуална политика. Относно ЧЕЗ не са никакво цвете да не си помисли някой, че ги защитавам, не просто проблемите се търсят не там където са.

Ами Ангеле, четох едни доклади от тогаз и там беше дадена такава цена. После май по Луканово време когато искахме заем за модернизация на Козлодуй, а не ни дадоха именно заради тези дотации (и тогава почна да скача тока). Ако живота на село се е подобрил, що селата опустяха тогаз? В аграрна България. Ще кажеш световна урбанизация, ама не е съвсем така. Така че не ми хвали промените в селското стопанство, достатъчно го дъвкахме в темата за ТКЗС-тата. Ако ще приказваме за идеализъм и оптимизъм имало е сред младите. Щото повечето млади са и още глупавички. Но отрезвяването е сигурно дори и да не е толкоз бързо. Ще припомня и още един крилат израз от тогаз, който сега младите няма начин да го разберат "Учи мама за да не работиш". Много, ама супер оптимистично ;)!

Българският правопис и той като всичкото....ти чехкини ли казваш или чешкини :haha:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дайте да подходим научно, нали сме форум за наука?

Казвате - народъ живееше по-добре. Добре. Проценти? Какви са им били нуждите тогава, какви са им били приходите, какви са им нуждите сега и какви са им приходите - тогава да сравняваме.

Ако кажем, че тогава е било по-зле, трябва да видим за кого и на каква база го казва.

Тъжно е, че се водят такива разговори години след падането на системата. Ясно е защо.

....

Нормално е при една диктатура на пролетариата Партията да се грижи за обикновения човек. Обаче какво става с тези, които искат малко повече от просто храна, телевизор, кола и пенсия? Те са подозрителни. Какви са те? Неблагонадеждни.

Двигателят на един цял народ е спрян. Защото тези хора би трябвало да бутат напред цялата нация.

А в резултат какво става? Процъфтява просредствеността. Една държава формира средствата си от износ. Кощунство е да произвеждаш калпави стоки. Извинете за повторението. Но аз никога не бих го сторил. Нищо, че няма кой да ми върне продукцията. Един ден балонът се пука, чува се мощно пръъъд и после някой плаче.

Производство на дефектни стоки, които никой не би купил при други условия.

Аз съм любител фотограф и смея да кажа, че соц техниката всичката е брак. Тази, която е във фотографското направление. Просто да се чудиш как са го измислили.

За мен това не е липса на кохкуренция. Защото ако аз бих бил директор на Практика, бих газал - другари, не може така. Отгоре стои емблемата на Цайс. Трябва да я защитим! И инженерите няма да спят, докато не

Просто отидете и попитайте бащите си - тате, вярно ли произвеждахте калпаи стоки, щото и без това дядо Иван няма да ги върне? Вярно ли е, че системно сте недоглеждали и сте предавали дефектни стоки за редовни?

Ми какво викате, че било лошо сега? Това са последствията. Чехия едно време държеше на качеството - и днес произвеждат. Ние - лапаме мухи.

Ако нашите родители бяха си вършили работата, вместо да спят...нямаше да се питаме дали било по-хубаво тогава или сега...

Редактирано от Emil z Lonneberg
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

270029_451668711564294_1167642936_n.jpg

Слънчев бряг - перлата на българското черноморие

13082_496801407051024_891879607_n.jpg

Изглед от курортния комплекс Златни пясъци,1968 г.

543972_493931154004716_487059250_n.jpg

София - входът на Южния парк, ул."Бяла черква" и кварталите "Лозенец" и "Иван Вазов

421376_496664133731418_1542415305_n.jpg

Правителственият столичен хотел "Рила", открит 1962 г.

385834_495718977159267_118335733_n.jpg

Емблематичният хотел "Щастливеца" на Витоша, 70-те

558114_495848547146310_10538019_n.jpg

Птицекомбинатът в Костинброд, основан 1965 г., най-големия на Балканския полуостров

549327_496391477092017_1770775202_n.jpg

Летището във Варна - един от най-красивите градове в НР България

13129_496347047096460_927496110_n.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гербов спомена:Е, тия дето ходеха по курви, хващаха сифилис и трипер.

Хмм аз не съм ходил по к**ви и нищо не съм...'хванал'. Би ли формулирал термина? Щото може пък да съм? Или те да са идвали при мен? Аре малко по-сериозно, ако може?!

Фружинчо писа:Адаш, като не си прав-ми не си! ЕРП тата са монополисти. Ще ти дам пример. Имам телефон, и съм на М тел, ама не ме кефят. Прекратявам договора, минавам на глобул, и те не ме кефят, махам ги, ативам при виваком. Сега ще откриват още един оператор, демек, мога да сключа договор и да получавам услуга от всеки един или от всички заедно. При ЧЕЗ не е така, ако не те кефят ЧЕЗ изключваш тока и ... оставаш на тъмно! Ето това е монопол.

Не е обаче проблема на ЧЕЗ. А на БГ държавата. Тока не ти е ДЖиеСеМ. какво не те кефят ЧЕЗ? Абеее я малко се поинтересувайте! Аз ли да ви върша работата? Монополиси били ЧЕЗ, ужасс! Да не би те да произвеждат енергията? Абее смешно си е, да де, ако не беше толкоз трагично! Аз съм преизпълнен със статистика, ама нЕма да свърши работа! Средни цени в Чехия ( 30 евро на гигават), средни цени в Европа (60 евро на гигават). Мили ми Фружине, биете самара, а не магарето! А яяя да те питам какво е твоето предложение? Ама аргументирано и обосновано?

Крамер писа:Българският правопис и той като всичкото....ти чехкини ли казваш или чешкини

Аз ли? В България чехкини, в Чехия чешки, за разлика от мъжете които са чеси, и за разлика от езика, който е чешчина. Не става въпрос само за правопис, а и за правоговор. ЧЕХСКИ е тотална глупост! Ся разбра ли? Или още трЕба?
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Слънчев бряг - перлата на българското черноморие

13082_496801407051024_891879607_n.jpg

Тази снимка определено предизвиква носталгия.

На мен лично ми предизвика три носталгии.

Иначе комунистите са създали още нещо много важно:

Създали са любовта....за да могат да чукат без пари.

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Адаш, а какви са заплатите в централна европа? Пак ли по 300 лв? Значи може да искат да се плаща по европейски, ама като дойде време те да плащат на работниците си, плащат по балкански. То и аз мога така да въртя бизнес, всеки може.

Въпроса ти е адски наивен, мега наивен. Ми не ме кефи ЧЕЗ, просто тъй, за спорта. Искам да го сменя, и какво, ще купувам ток от Козлодуй ли? Това е монопол, слагат ти една цена и толкова, няма неискам, няма недей, или плащаш или стоиш на тъмно. Същото е и с Софийска вода-не те кефят, ей тъй, за спорта. И какво? Откъде другаде ще ти доставят вода? От Марс ли? Това са естествени монополи, които няма как да се разрушат. И като така, следва да са държавни, и поради това, одържавяване на ЕРПтата.

При такава ситуация държавата заявява, "Това е наше решение, неустойки не плащаме, на съд не ходим, арбитражи не приемаме". Толкоз. Държавата е единственото юридическо лице, което може с шут да влезе през вратата на закона, и в случая трябва да го направи.

И понеже ще питаш "Но как така, международните институции няма да разрешат, това ще доведе до катастрофа", ще ти дам примера с Аржентина. Там бяха в страшна криза, дойде нормално правителство, одържави петролни компании, отказа да плаща някой дългове, и в резултат, днес Аржентина е в икономически възход. А България е на път да се превърне в бананова република.

Редактирано от Frujin Assen
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Снимките показват, че - да плановата икономика има потенциал. Тоя потенциал обаче непорекъснато намалява, с всяка генерация. И съвсем очевидно в един момент потенциалът се превръща в дефицит. След дефицита следва глад. След глада следва разпадане на системата. Икономиката много бързо се превръща в неконкурентна - поради вграденото, планирано отсъствие на конкуренция. И от мога да копам става защо да копам, скед като без друго ще ми платят? И никога няма да ме уволнят? И всички спират да копат, всяка генерация копа по-малко от предишната. И се появява дефицит. Комунистите ги усещаха тези неща, усещаха гробовната опасност от отсъствието на заинтересованост - от там и приказките за "комунистическо самосъзнание", борбата в въображаем враг - "всеки буркан краставички, -удар по лицето на международния империализъм", "роналд рейгън - враг номер едно на тутраканска селищна система" и т.н. Комунистите се опитваха да мотивират хората, усещаха, че мотивацията отсъства, а без мотивация настава всеобщо лежане и системата рухва, отиват и правите булеварди, и 30 дневните отпуски на златните; По същата причина баха и разните конкуренции между трудовите колективи, стахановците производители, и най вече - "социалистическите съревнования" - които се предполагаше да са имитация на конкуренция. Комунистите знаеха, че социализма не е съобразен с човешката природа и ще замине светкавично. Да си спомним Бай Тошо. "Социализмът е едно недоносче".

Т.е. знаели се, че всичко отива по дяволите поради грешка в системата, от тия, непоправим порок.

Държавната собственост в никакъв случай не е някакво страшилище и много прилича на корпорациите и корпоративната култура в западна европа. Общото между двете е, че изключително много се краде и на двете места, като на балканите обааче се краде крайно изключително много, поради което според мен и двете - и кап. корпорация, и държавна соц. собственост, светкавично се превръщат в бездънни икономически дупки и се разтичат по джобовете на работещите в тях. И идват дълговете. Социализмът не е за всеки. За мен лошото е, че и капитализмът не е за всеки. Не виждам какви точно са шансовете на балканците при една наистина свободна конкуренция с , примерно, германци, или китайци. Никакви. Тогава? Париите на света? Най вероятно париите на европа - при всеки строй. Много трудно ще се конкурираме дори с едни чехи или унгарци. И за България при капитализма идва моментът на истината. С удивление откриваме кои сме и къде стоим.



Фружине, в бананова република ще се превърнем, ако сме народ от бананаджии. Ако не сме, няма. Никой няма насила да ни връчи бананите в ръцете, ако не си ги сложим сами.



Тука едно уточнени за тутраканската селищна система и нейния враг роналд рейгън. Спооред мене тоя човек взе на сериозно лозунга за врагуването си с тутракан и заради единия тутракан съсипа цялата социалистическа система. Човек трябва да сеи подбира враговете. Не можеше ли малко по-скромно, например махатма ганди - враг на тутраканската селищна система? Оня беше пацифист и само щеше да си го премести в другия крачол, освен това беше умрял. Защо чак рейгън? И какви бяха тия буркани с краставички, удар по лицето на международния империализъм? Ами ако международния империализъм отвърне на удара?



Добре , Фружине, сега аз да ти забия един въпрос; Защо чешкия ЧЕЗ купи българското електроснабдяване, а не обратното., примерно НЕК да купи чешкото? Защо стана така? Имаш ли някакво обяснение на тоя фвеномен? Защо чехите купиха българското електроснабдяване, а не българите - чешкото?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Дам, да си припомним - любимия соц:

"1988-ма година. Тодор Живков изнася доклад, половината зала спи. Изведнъж някъде се появява плъх. Будните се развикват:

- Хванете го, убийте го!
Един заспал, стреснат от виковете се събужда и започва да вика:
- И сина му, и сина му!"

Питат радио Ереван:

- Какво е порочен кръг?
- Това е, когато Тодор Живков дава на Владимир Живков орден "Людмила Живкова"...

Още соц - как се каляваше стоманата :)

Замърсеното тяло поддържа духа неспокоен. (Надпис в обществена баня)

Хигиенизацията е враг на бактериологическата диверсия.

Въшката е най-опасен враг на родината. Унищожавайте я.

Мечката се мие, чисти във потоците сребристи. Има ли за тебе пречка да постъпваш като мечка? (От агитационен плакат за чистотата)

Не слагай чужди тела в устата си!

Събличай се бързо, и други чакат след теб!

Планината е извор на прогресивни идеи.

Дръж маркуча си в изправност!

Обещаваме да намалим стойността на един човеколеглохраноден с 0.02 стотинки. (Обещание в почивна станция)

Водачи, бъдете осторожни! Секунда невнимание, а после - цял живот мъртъв.

Теляшка бригада за комунистически труд "Н. В. Гогол"

Почин на моряците от кораба "Лом": "Закачи - откачи"

Да покрием навреме младите кобилки.

Във всеки дом добитък. (Плакат, издаден от "Наука и изкуство")

Другарю, помни, че всяка изгубена минута струва 0.05 стотинки.

Българско значи висококачествено, а тополовградско - отлично.

На партията - вярност, на народа - чиста вода. (Надпис в служба "Водоснабдяване и канализация")

Човекът е главна фигура в животновъдството.

Да живее българо-съветската дружба между народите!

Да живее международното положение!

Дружбата между хората ражда криле на същите.

Всяка ръка на крак!

Да строим социализма с подръчни средства!

Всеки палет готова продукция - гвоздей в леглото на империалистите. (Лозунг в консервен завод)

Всяко яйце - бомба, всяка кокошка - летяща крепост срещу агресорите! (Лозунг в птицеферма)

След глад и мизерия настъпи тежка индустриализация.

25 години народна власт - 25 години цирк. (Светлинен надпис над купола на цирка)

Цехът за бързи услуги е дело на партията.

Комунизмът е неизбежен.

Повече камъни за народа. (Надпис в каменна кариера)

Студенти, икономисвайте отпадъците! Те са за вас. (Лозунг в студентски стол)

Граждани, гответе се за отпадъци! (Лозунг на кампания за събиране на вторични суровини)

При директора се влиза само по голяма нужда! (Надпис на вратата на директорски кабинет)

Рейгън - враг номер едно на Тутраканска селищна система! (Лозунг на входа на град Тутракан)

Да живее 10 септември, ден на народната милиция - единствена опора на народната власт! (В участък)

С всички сили - пет за четири! (Петилетката - за четири години)

Всеки кооператор - свиня! Всеки комунист - две! (Животновъдна кампания)

Повече кожи за Партията! (Лозунг на кожарска фабрика за 9 септември)

Всеки буркан компот - юмрук в лицето на империализма! (В консервния завод в Пазарджик)

Всяко кебапче - куршум в сражението срещу cветовния империализъм! (В кебапчийница)

Да влезем в комунизма с лъснати обувки!

Да живее СССР - вечният строител на социализма!

Съветските болни - най-здравите болни в света!

Да не оставим нито един пациент да умре без лекарска помощ! (Лозунг от социалистическа болница)

Да не оставим неодрусана слива в нашето село!

Който не познава Сибир, не познава СССР! (Лозунг от "Интурист")

Милицията принадлежи на народа и народът принадлежи на милицията. Тодор Живков

Швейцария: страна, близка до Либия, но по-неразвита. Муамар Кадафи

Всички комунисти - под земята! (Лозунг в мина)

Един допуснат брак - беда за целия колектив! Лозунг 1985 г.

Мирният атом - във всеки дом ("Работническо дело", 1974 г., по повод откриването на 1 блок на АЕЦ " Козлодуй")

Здрав дух в здраво комунистическо тяло! (Лозунг на стадиона в гр.Несебър)

25 ПОБЕДНИ ГОДИНИ обикновен локум (Надпис на опаковки локум)

20 години плодотворна размяна на циркови номера между СССР и България! (Лозунг в цирка)

Всички луди - на борба за мир! (Агиттабло в лудница)

СССР - родина на всички безотечественици!(Надпис край жп линия)

Народната милиция - единствена опора на народната власт! (Надпис в Созопол)

Всеки комсомолец - пример за хулиганите! (Лозунг на заводска ограда)

Радващи успехи (Заглавие, което на няколко пъти се появи в "Работническо дело")

И нека не забравяме, че улица "Път към комунизма" в София извеждаше точно срещу един от входовете на Централните гробища.

Селянино изми ли си яйцата? (лозунг АПК)


-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


По социалистическо време група студенти се явяват на изпит по политикономия. Излиза един - доволен, ухилен... Колегите му го питат:
- Какво стана бе?
- Скъсаха ме.
- А защо си такъв доволен?
- Това нищо не е, Пешо направо го арестуваха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз се чудя на акъла на хората по него време. Мислели са, че със спане и посредственост ще мине номерът. Ето - завод за домакински уреди в Силистра - Хром - произвеждал много навремето. И като се появяват и други тенджери на пазара, хората, които произвеждат тенджерите отказват да ги купуват - какво да кажем за тези, които са вън от производството - теникога не биха купили такава стока. Производството рухва.

Или българската фабрика за фотохартия Фохар, която българите купуваха, но мечтаеха за чешка. И в момента, в който чешката хартия се озова в България, Фохар клюмна... Чешката фотохартия е калпава в сравнение с английската, нормално, но българската е като тоалетна хартия на фона на втората.

Ето, доскоро за компютрите нямаше много избор. От скоро човек може да избира и съм сигурен, че една голяма корпорация ще слезе от сцената, защото нейните продукти никога не са били купувани с желание, а поради липса на алтернатива. Гугъл скоро ще пуснат истинска ОС, на която да работят програми под Windows :-)

...

И пак да се повторя - тези хрантутници държавни, дето закопаха държавата, са нашите родители.

Мене като ме пита един ден внучето - дядо, вие що :-) :-) на ресурсите с този ваш консумизъм сега ние да се чудим как да се оправяме, ще му кажа - щото ни беше готино, дядовото. Не сме мислели за никой друг, освен себе си.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

имаше и доста модерни за времето си и перспективни предприятия /Плама, Балканкар/, ама всичко беше 'приватизирано' за жълти стотинки и разграбено след това.

Иначе лафа на деня е:

"Мужики в поле пахают,

598513_491591730905325_826294022_n.jpg

граждане у станков стоят,

531667_489129107818254_580177759_n.jpg

а товарищи в горкомах сидят"

538199_488212817909883_1233994608_n.jpg

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...