Отиди на
Форум "Наука"

Някои книги за ИИ


Recommended Posts

  • Потребители

Създавам тази тема, за да се поместват книги, които биха били полезни на тези, които биха искали да се занимават с ИИ. Заедно с книгите, ще трябва да се и пише приблизително какво пише в тях.

Започвам с една книжка на руски:

Смолин Д.В. Введение в искусственный интеллект: конспект лекций ФМЛ, 2004

Хубавото е, че е твърде нова. Нещата са дадени систематизирано, но не е наблегнато на същностната реализация (това е недостатъка на повечето книги по ИИ - че много излишна философия вкарват). Иначе, се чете сравнително лесно, а е и полезна, защото се придобива представа за предмета. Приложението към книгата нещо не ми хареса...

Ще отбележа, че още едно предимство е, че горната книжка може да бъде намерена с търсачката за книги poiskknig.ru - например търсейки по стринг "искусственный интеллект". За разлика от Google ще можете да си я изтеглите и разпечатате (както аз направих). При тегленето е необходимо да отговорите на един лесен въпрос - за да покажете "че сте руснак".

Друга книжка е следната:

Nilsson, Nils J. "Principles of Artificial Intelligence" Symbolic Computation / Artificial Intelligence 1982

Има я и в превод на руски:

Нильсон , Нилс "Принципы искусственного интелекта" Москва Радио и связ, 1985

но за разлика от горната не можете да я намерите и изтеглите със споменатата търсачка.

Според преводачът тази книга е настолна за областта на изкуствения интелект. Описано е в детайли, как се реализира ядрото на такава система (т.е. различните методи). Не са дадени, обаче, конкретни приложения, което не е особено съществено. В една от началните глави се дава голямо количество литература, но не изброени, а например нещо от вида (следващото си го измислих само за пример) "разпознаването на образи, с използване на невронни мрежи за първи път е извършено от *** [номер на книгата]". В момента съм в началото на книгата - имаше един утегчителен за четене пример (за някаква игра 8), че дори и се канех да зарежа книгата, но малко след това започна по същество и с други вече полезни примери.

Следващата книжка, към която съм се насочил е:

Попов Э.В. "Общением с ЭВМ на естественном языке" М.: Наука, 1982

И тя може да се намири и изтегли с търсачката. Все още, обаче, не съм почнал да я чета, че да дам мнение.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...