Отиди на
Форум "Наука"

Последната вест към света???


dejandodo7

Recommended Posts

  • Потребител

Вярно е това, че Библията включва всички извънземни същества, когато говори за Вселената но не някакви примитивни човешки фантазии, а супер интелигентни същества. Ето няколко текста, които загатват това:

С вяра разбираме, че световете са били устроени с Божието слово, така че видимото не стана от видими неща. (Евр 11:3)

Господна е земята и всичко, което я изпълва; вселената и онези, които живеят в нея. (Пс 24:1)

Хм, странно. Ако горното е така, то автоматично изключва земния човек, защото той преди 2000, а и още повече години с оглед на Стария завет е бил всичко друго, но не и същество, отговарящо на една божествена представа за "супер интелигентно същество"... :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 82
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Модератор антропология

Абе човек, (Дейандодо7), ти да не си от бялото братство? Какви извънземни в библията? Признай си, ще те разберем. Каква по-точно е религията ти? Дънов? Ванга? Махатма Ганди? кашпировски? Йода? Джаба Хатянина?

Редактирано от Южняк
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека се опитаме да проверим актуалността на вестта в нейната първа част: "... бойте се от Бога..." Доколко релевантно е това? Дали страхът е толкова важна част от света на човека?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека се опитаме да проверим актуалността на вестта в нейната първа част: "... бойте се от Бога..." Доколко релевантно е това? Дали страхът е толкова важна част от света на човека?

То хубаво да бистрим теория за боенето от Бога, ама все още остава неизяснен въпросът кой точно следва да се бои... Т.е кой е подлога в страдателен залог...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе човек, (Дейандодо7), Каква по-точно е религията ти?...

:grin: Доста по-традиционно християнска от изброените, но темата не е моята религия.

Ето някои идеи за страха от Бог:

През 1994 барабанистът и лирицист на групата "Rush" обяснява в едно интервю какво ги е вдъхновило за една серия от четири песни на групата озаглавена "страх".

"Идеята за трилогията беше предложена от един възрастен човек, който казваше, че според него животът не бил управляван от любов, разум, пари или стремежът към щастие - но от страха. Тази умна, но цинична позиция твърди, че действията на повечето хора са мотивирани от страх да не останат гладни, да не бъдат наранени, да не са самотни, да не бъдат обрани, и т. н., и че хората не взимат решения основани на надеждата, че ще се случи нещо добро, но от страх, че ще се случи нещо лошо. Реагирах на това по начина, по който повечето от нас обикновено реагираме на генерализации: "Добре ама аз не мисля така!" Но по-късно започнах да мисля повече по този въпрос, наблюдавайки как се държат хората около мен, и скоро осъзнах, че има нещо в тази гледна точка....1. А вие какво мислите по този въпрос?

Редактирано от dejandodo7
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

мдам, страхът управлява и определя. Но ако му дадеш лице /т. е. Бог или др. свръхестествено същество/ и се обявиш за негов говорител и проводник - ти получаваш абсолютната власт над другите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

То хубаво да бистрим теория за боенето от Бога, ама все още остава неизяснен въпросът кой точно следва да се бои... Т.е кой е подлога в страдателен залог...

Мда, кой наистина? Аз не съм човека с отговорите, но мога да давам идеи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мдам, страхът управлява и определя. Но ако му дадеш лице /т. е. Бог или др. свръхестествено същество/ и се обявиш за негов говорител и проводник - ти получаваш абсолютната власт над другите.

Страшно си прав. "Апелът към страха" е способ използван по политически, икономически или др причини за постигане на определена цел, чрез експлоатирането на човешките страхове. Добре замислена информация създава определена доза страх и довежда до желания убеждаващ ефект. В подобна връзка се използва и изразът "Култура/климат на страх", за което Херман Гьоринг пише следното: "Хората не искат война, но те могат винаги да бъдат доведени до подчинение на директивите на водачите. Това е лесно. Всичко, което трябва да се направи, е просто да им се каже, че те са атакувани, и да бъдат заклеймени пацифистите като такива, на които им липсва патриотизъм, чрез което излагат страната на опасност. Това работи еднакво във всяка страна." Счита се, че подобни стратегии за укрепване на президентския имидж стоят зад случая 9/11 и заплахите от заразяване с антракс с цел "изфабрикуването" на нова вражеска мрежа" срещу, която правителството да поведе борба "за доброто" на гражданите. Арсеналът от техники, които възприемат страха като голям потенциал за въздействие върху поведението и съзнанието на хората включва още:

- "Продаването на страх" (Fear Mongering)

- "Контрол, чрез страх" (Management by Fear) - Произходът на тази техника се проследява още в писанията на Николо Макиавели (1511)

Но защо в крайна сметка страхът е толкова важен и въздействащ?

Редактирано от dejandodo7
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

всичко това е хубаво, но като цяло темата е в раздел Християнство и е зададена по друг начин. Така че дай да се придържаме към първоначалния план - търсенето на актуалния Апокалипсис.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Точно към актуалността на апокалипсиса са насочени въпросите ми, но темата е дълбока и всеобхватна. Все още разсъждаваме върху първото изискване на първата вест 14-та глава на Апокалипсис на Йоан, а именно: "бойте се от Бога" Това изискване е парадоксално, а зад парадоксите има скрит смисъл. Още нещо за всепроникващата същност на страха: Философската антропология изследва страха като модус за дълбинно изследване на душата. На обикновен език това означава, че страха е такава важна част от човешката същност, че той би могъл да послужи като средство за разбиране на различните страни на сложната човешката личност. Така Аристотел говорил за страх от заплашващото зло. Мишел Монтен разглежда страха като паника. Сьорен Киркегор проследява корените на страха до грехопадението. Според Хорст- Еберхард Рихтер движеща сила в живота на човека е страха от срама - да не се изложим пред другите. Мартин Хайдегер и Освалд Шпенглер обясняват как страхът се подхранва, чрез осъзнаването на празнотата в света и вакуумът от липсата на идентичност както и страховитостта на перпективата, която предлага една вечна вселена и безкрайно време. Жан-Пол Сартр анализира страха, който идва от детерминираността на миналото и неиизвестността на бъдещето. Алфред Адлер говори за страха от обществото и страха от смъртта. Зигмунд Фройд обсъжда най-подробно сексуалните страхове на личността, докато Айбъл-Айбесфелд и Криста Зютерлин се занимават с изясняването на вината като негов главен източник..... тогава вестта от 14-та глава е насочена към сърцевината на човешката личност...., но парадоксът все още остава неизяснен... Вие какво виждате в тази връзка?

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 месеца по късно...
  • Потребител

Привет dejandodo7,

"Страхът от ГОСПОДА е начало на мъдростта и познаването на Светия е разум."

Ако искаш да разбираш наисаното в Библията е добре да започнеш примерно от този стих.

Колкото до стихът от Откровение - вечното благовестие е свързано с вечния Бог .....и "Да" вестта е актуална за нас.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

"Страхът от ГОСПОДА е начало на мъдростта и познаването на Светия е разум."

Това ме покърти.

От Господа ли трябва да имам страх или от Дявола?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Като гледам как апокалипсиса се обяснява с комунистическа поезия си представям ако тоя подход се простре из целия форум. :head_hurts_kr: Примерно се натъпква раздел "Биология" с теми за говорещи мъртви, защото нали поетът е написал:

тихо мъртвият казал:

Не комунист.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да бе сега сигурно щяхаме да заселваме планетите, ако не беше "лошото" християнство. :maniac::laughing1: :laughing1:

Такива "статистики" винаги са весели.

Весели са :drink:

Нека не въприемаме всичко по най-буквалния начин. Но, че религията е възпрепятствала развитието на науката, спор едва можа да има.

Трябва да има кой да обвиняваме, че се е забавило колонизирането на слънчевата система...

След като това не е Ислямът, кой остава?

Аз лично се ядосвам когато се замисля, че в този живот и в този момент нямам рачно на Юпитер (не, че имам на Сатурн).

Че вместо да говорим за цените на тока и да сваляме правителства, можеше да стачкуваме срещу високата цена на деутерия или трития, която ни пречи да отскочим за уикенда до ранчото.

Днес новият парламент можеше да избира не само премиер, но и губернатор на българска колония на Марс, а специалният пратеник на ТВ7 от Фобос да поздравява Бареков за успешната анти-Герб кампания.

Венера предполагам, че великодушно са я отстъпили на CNN, щото там е бая жега и е трудно за бели репортери.

Щяхме да гледаме по NUTV (Nova Universe TV) как извънземните поклащат опашки на поредния кавър на "Излел е Делю хайдутин", а те как със сълзи на очи приемат новината, че Левски не е станал шампион.

И много, много други....

Не е ли за ядосване??

Да сме живи и здрави!

Може би в някой следващ живот...

Редактирано от rumcaiz
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това ме покърти.

От Господа ли трябва да имам страх или от Дявола?

Ми за разумните отговора е очевиден.

А ти сам преценяй за себе си.

По принцип глупаците не се боят от нищо.

Като гледам как апокалипсиса се обяснява с комунистическа поезия си представям ако тоя подход се простре из целия форум. :head_hurts_kr: Примерно се натъпква раздел "Биология" с теми за говорещи мъртви, защото нали поетът е написал:

тихо мъртвият казал:

Не комунист.

Кои комунистически стихове визираш ?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми за разумните отговора е очевиден.

Е, добре де, защо не ни помогнете да се вразумим? От Господ ли да имаме страх, или от дявола? Лично аз се страхувам да имам страх и от двамата, тъй като това би означавало, че ги поставям на едно ниво, и Господ може да ми се разгневи, да ме накаже...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Да се страхува човек от бог или дявол е все едно дете да се страхува, че дядо коледа няма да му донесе подарък. Не, поправям се, страхът на детето би бил разбираем, а не смешен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, добре де, защо не ни помогнете да се вразумим? От Господ ли да имаме страх, или от дявола? Лично аз се страхувам да имам страх и от двамата, тъй като това би означавало, че ги поставям на едно ниво, и Господ може да ми се разгневи, да ме накаже...

:-) ех съжалявам не аз раздавам разума. Кой каквото си е получил да си го ползва със здраве. Пък който не е получил да не се притеснява, то наказанието му вече е в сила.

Да се страхува човек от бог или дявол е все едно дете да се страхува, че дядо коледа няма да му донесе подарък. Не, поправям се, страхът на детето би бил разбираем, а не смешен.

По смешни са изказванията на наследниците на приматите, ама .......нейсе.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...