Отиди на
Форум "Наука"

Възможно ли е второ българско възраждане в днешно време?


Recommended Posts

  • Потребител

Според вас възможно ли е второ българско възраждане?

Имах спор с няколко човека на тази тема.Според мен не е възможно , тъй като в днешно време съзнанието на българина е заето с 'американизирането' и 'американската мечта' , търси се работа извън България, вместо да се остане тук и да се спомогне по някакъв начин за развитието на държавата. Освен това образователната система също играе някаква роля. Ботев и Вазов , както и много други български поети не се учат с желание и разбиране,а се учат наизуст едва ли не, с досада. Културата при младите хора е много по- далеч , от колкото е била при техните родители. Няма го това изграждане на личността. Пък и политиката има пръст в това, да не просперира държавата.

Вие на моето мнение ли сте?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

'възраждането' във всяка цивилизация е единично явление. Когато потенциалът му се изчерпи, настъпва упадък и деградация. Уви, ние сме във последния етап, преди нацията ни да изчезне напълно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Възраждането трябва да се гледа комплексно. И да се изясни това Възраждане което е било, и евентуално очакваме пак, връщане назад към по-славни дни ли е, т.е ретроспекция, или е нещо качествено ново. В първия случай това е безспорен белег за упадък на цивилизацията. Във втория обаче е признак за растеж.

Романа неправилно говори горе за единично явление, упадък и тн. Никоя цивилизация не е обречена на упадък, защото цивилизациите не са живи биологични организми и на теория могат да бъдат безсмъртни. Упадъкът зависи от способността да се решават проблеми - решат ли се, продължаваш да растеж, не успееш ли, пропадаш, но това не е предопределено от нищо. Също така неправилно приравнява нацията с цивилизация. Ако една нация упада, не значи автоматично, че и цивилизацията пропада.

За да е състои второто възраждане трябва да видим налице ли са факторите, които са определили първото...? има ли икономическа революция, която да разтърси обществото в момента? няма. има пълен застой. Следователно към момента второ възраждане е напълно немислимо.

Българското възраждане от 19 век е толкова чудноват процес, плод на строго специфично и често случайно стечение на фактори и условия, че чак е чудно как изобщо се е случило, а да очакваме то да се повтори е много малко вероятно.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпросът е много интересен. Обаче не казваш нищо относно това, как си представяш Новото Възраждане.

През Възраждането е имало няколко паралелни основни линии на развитие:

- икономически просперитет на българите в рамките на Османската империя, общ икономически живот и формиране на единен национален пазар, развитие на занаятчийството, селското стопанство, търговията

- развитие на образованието

- формиране на българската нация; до този момент говорим за българска народност (Макар някои изледователи да предлагат идеята, че нацията възниква през XV век във Франция и Англия, във връзка със 100 годишната война между тях, в историографията преобладава становището, че нацията е "продукт" на XIX век.)

- формиране на новобългарския книжовен език, формиране на възрожденската българска литература

- започва борба за автокефална православна Църква

- започва борба за политическа независимост на българите (въстания, хайдутство, четническо движение и т. н.)

---

Кое от всичко споменато смятат спорещите страни, че може да се случи?

- излизане от икономическата криза и възраждане на българската икономика, възвръщане на загубени пазари, бум на заначтчийството, бум на селското стопанство, масова миграция от града към обезлюдените села? Протекционизъм на българската икономика и на селското стопанство?

- развитие на науките и технологиите - кои?

- развитие на образованието (което в момента е в упадък), но - в каква посока?

- развитие на съвременния български език, но - в каква посока (влияние на диалекти, на заемки, на чуждици)?

- развитие на занаятчийството, в частност - на художествените занаяти; това е интересно, но кои занаяти биха се възродили, кои биха се развили и - в каква посока?

- развитие на съвременната българска (ако щеш - и преводна; чужда) литература, бум на масовото четене на книги (от което има отлив) - на какви книги?

- възраждане на БПЦ - нов достоен патриарх, църковен събор, възвръщане на загубени позиции в обществото, бум на монашеството? Възприемане на нова религия?

- социално-политическо развитие на страната? Нови политически субекти, гражданско общество, друго?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Романа неправилно говори горе за единично явление, упадък и тн. Никоя цивилизация не е обречена на упадък, защото цивилизациите не са живи биологични организми и на теория могат да бъдат безсмъртни. Упадъкът зависи от способността да се решават проблеми - решат ли се, продължаваш да растеж, не успееш ли, пропадаш, но това не е предопределено от нищо. Също така неправилно приравнява нацията с цивилизация. Ако една нация упада, не значи автоматично, че и цивилизацията пропада.

Алва, цивилизациите /и народите, които ги създават/ на теория може и да са безсмъртни, но на практика не са. Историческото им развитие е циклично, а не като непрекъсната права. Всичко породено от човека си има срок на годност. Тази тема сме я дискутирали нееднократно и аз все още пример за 'вечна' цивилизация/народ/държава не съм видял. Ще се радвам, ако споделиш някое твое наблюдение по въпроса.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разбира се, че ще споделя с теб пример за нещо вечно.

Такъв пример е Човекът - откакто се е появил, досега не е изчезнал. Същото се отнася и за цивилизацията - откакто се е появила преди 6 000 години досега не е изчезнала. Достатъчно доказателства са това смятам. И двете са една непрекъсната права, не цикъл.

Шпенглер е вече голяма отживелица да ти кажа. Мисля, науката е дръпнала малко от нивото на 30те години на 20 век....

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хубав въпрос.

Сега, със задна дата, можем да видим/разпознаем възраждането в миналото.

Какво би било развитието(сега или в бъдеще), което следващите поколения биха нарекли/разпознали (второто) възраждане?

Редактирано от sirius
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Разбира се, че ще споделя с теб пример за нещо вечно.

Такъв пример е Човекът - откакто се е появил, досега не е изчезнал. Същото се отнася и за цивилизацията - откакто се е появила преди 6 000 години досега не е изчезнала. Достатъчно доказателства са това смятам. И двете са една непрекъсната права, не цикъл.

Дори човекът като вид не е вечен. Май не разбираш същината на еволюцията /и човешката и цивилизационната/.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

(Макар някои изледователи да предлагат идеята, че нацията възниква през XV век във Франция и Англия, във връзка със 100 годишната война между тях, в историографията преобладава становището, че нацията е "продукт" на XIX век.)

хмм, привет, Историк, аз ти вярвам, че съвр. историография така смята, но никак не вярвам на съвр. историография по въпроса. Това са словесни еквилибристики (не твойто, историографското). Ако "нациите" са възникнали преди сто години (а-хъм), как така думата "нация" ги предхожда с две хиляди години? :)

Omnes nationes servitutem ferre possunt: nostra civitas non potest."

("All races are able to bear enslavement, but our community cannot.")

Cicero, Orationes: Pro Milone, Pro Marcello, Pro Ligario, Pro rege Deiotaro, Philippicae I-XIV

Нещо ме съмнява тая работа. :))

да няма нещо грешка съвременната историография? На всичкото отгоре, в анг. превод на стария завет непрекъснато се говори за "nation of Israel", (King James Bible (Cambridge Ed.) "They have said, Come, and let us cut them off from being a nation", psalm 83:4)а е писан преди поне 2800 години. Dа няма някаква уйдурма нещо, някой извънземен, или пак маите (абе обърках се с тоя край на света, на маймуни ни обърнаха, ам тва нация на гръцки си е "έθνος", а то е още по-страо, и дори да не е "έθνος" - гръцкия меко казано не ми е силната страна, сигурно знаеш, че английското nation се употребява малко двусмислено - и значи колкото нация, толкова и народ (виж примерно "Cherokee nation") та претенциите на историографията (не цялата наведнъж) е дискретно да се каже, че народите са възникнали, през 19-ти век. Занм, че в бълг. историография е малко по различно и че традиционно нацция не се превеждаа като народ. Но и така си остава въпроса отворен какво точно да правим с речта на Цицерон и библейските притчи, които с антично нахалство говорят за нации 3000 години преди да се пръкнат съвременните историографии. Извинения за ОТ.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дори човекът като вид не е вечен. Май не разбираш същината на еволюцията /и човешката и цивилизационната/.

а, точно така, еволюцията. Която е качествена промяна по права линия, не цикъл на празни обороти. цивилизацията също има еволюция.

чрез раждането и рухването на цивилизации от различни поколения, има прогрес, не празно повторение. следователно цикличност няма.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз си представям българската еволюция под формата на много нови технологии ,но не знам дали това е правилно .

Примерно Дубай за последните 10 години много се промени.Това не е ли вид възраждане? Но естествено не може да става и дума България да се превърне някой ден в такова нещо.

Чудя се дали ,ако всички българи по чужбина се върнат ,ще стане по- добре или пък по- зле... Факт е ,че заседналото мислене на българина пречи да се чуе гласът му ,а вместо това политиците си пълнят джобовете с пари. Вместо да гледаме напред,ние сме се обърнали към миналото (към Първото българско възраждане например) и обясняваме на чуждинците , колко велика страна е била България едно време...

Според вас има ли хора в България,които се опитват да възродят (така да се каже) страната? Примерно Мартин Карбовски може ли да бъде пример за протеста на обикновения българин ? Макар че журналистите прекалено се изложиха в последните години. Ами Слави Трифонов не придава ли една комерсиализация на българското минало със съвкупността от просташки изказвания и 'хайдушки песни' в репертоара си ? Въобще има ли пример за хора , живеещи днес, които имат потенциал за Второ българско възраждане?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дубай е профукт на петродолари, не на Възраждане.

Българското Възраждане от 19 век е причинено от демографски бум, икономически бум, което води и до културно-национален такъв. Причините са биологически, икономически и политически промени в Осм. империя. Главно отслабванетп и, повече права за християните, намаляване ефекта на епидемиите, върху населението и т.н.

Сега за съвременно българско Възраждане. Определено трябва икономически бум, демографски до задържане на емиграцията и приемането на нови мигранти. Това е!

С мафиотско-комунистическа икономика няма да стане! Само един пример комунистите си направиха банки 90те, където хората си внесоха парите и после ги ограбиха сами, също и заводи. Това е само един пример. а милиони гласуват и ги избират отново и отново. Разбираш ли няма икономика или държава, която да издържи такива удъри. Днес почти всяка местна фирма голяма и средна у нас е силно политически обвързана. Всички ги знаят бсп и дпс фирмите. Така нормална икономика никога няма да имаме. И съответно и нормална държава. Явно каквото се разбира под съвременно възраждане.

Колкото до патриотизма неможе младите сабалян да стават с мисълта за Ботев и Левски, не е нормално. Разбира се той трябва да се подържа. Но неможе да се очаква, че хората ще "врът" в българизма, както в борбите през 19 век.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според вас възможно ли е второ българско възраждане?

Имах спор с няколко човека на тази тема.Според мен не е възможно , тъй като в днешно време съзнанието на българина е заето с 'американизирането' и 'американската мечта' , търси се работа извън България, вместо да се остане тук и да се спомогне по някакъв начин за развитието на държавата. Освен това образователната система също играе някаква роля. Ботев и Вазов , както и много други български поети не се учат с желание и разбиране,а се учат наизуст едва ли не, с досада. Културата при младите хора е много по- далеч , от колкото е била при техните родители. Няма го това изграждане на личността. Пък и политиката има пръст в това, да не просперира държавата.

Вие на моето мнение ли сте?

Какво точно разбираш под 'второ' българско възраждане? Ако визираш онова под османска власт въпроса е силно некоректен! Сега България е свободна и демократична д-ва (за тези дето ще скочат ще допълня, колкото всичките с нашата територия, ф-ма на управление и население с малки изключения). Но все пак, ако това визираш прочети темите свързани с това възраждане и сам ще си отговориш на въпроса. Ще ти дам няколко податки. Тогава Европа е била в подем, както западна, така и източна, тогава е имало излишъци и т.н. и т.н. Сега сме в криза и то световна. Тогава българите са били, ако не водеща икономическа сила в рамките на ОИ, то доста добре икономически, сега сме на опашката на Евросъюза по почти всички показатели и вината не е само наша, нито на нашите политици (но определено имаме вина, но без да я преекспонираме).

Какво значи 'американизиране' и преследване на 'американската мечта'? Аз вече почти година работя зад граница и познавам вече доста добре средностатистическия българин работеш в Европа. Няма такова нещо!

Българите поне в Европа не си правят илюзийте, че ще станат милионери, освен това ако не огромна, то поне голяма част от тях пращат пари в Бългрия.

Да се остане в БГ и да се помогне по някакъв начин ;) и то на д-вата. Колко идеалистично, неточно, невярно и невъзможно. Ще перифразирам, помогни си сам и така ще помогнеш и на семейството си и на д-вата ;). Голяма част от тези дето са останали само мърморят и обвиняват д-вата ни, като че тя е длъжна да им помогне. Не не е длъжна. Д-вата това е (трябва да бъде) регулатор. Колко се справя е друг въпрос, но това е и наша на данъкоплатците и жителите работа. Ако е зле и ние сме виновни, не и ние, а най-вече ние!

Образованието навсякъде е подобно, не виждам какво то пречи? А мястото на Ботев и Вазов съвсем не е в тази тема! Ми наизуст ще ги учат, как да ги разберат, като ситуацията в момента е коренно различна. То и аз съм ги учил наизуст и не съм ги разбирал. А сега след толкоз години, може и да съм ги разбрал, но става въпрос за минала и съвсем различна епоха.

Какво им е на културата на сегашните млади хора? Различна е! Нашата също беше малко по-различна от тази на нашите родители. И нас ни изкарваха хаймани и безделници не милеещи за Род и Родина.

Кой трябва да ти изгради личността? Д-вата? У-щето? Образованието? Глупости, ако беше така, аз и хората от моето поколение щяхме да сме яростни комунисти! А не сме, поне в по-голямата си част.

Личността си я изграждаш сам! И никой не ти е виновен. Родителите, семейната среда те формират в началото до голяма степен, после собствената ти среда, приятелите, съучениците, улицата. Ама това съм го повтарял милион пъти тук и не само тук!

Политиката! Ми ти също прави политика, ако гласуваш, ако не си делегират твоето право на други и не бива да се оплакваш!

Аз си представям българската еволюция под формата на много нови технологии ,но не знам дали това е правилно .

Примерно Дубай за последните 10 години много се промени.Това не е ли вид възраждане? Но естествено не може да става и дума България да се превърне някой ден в такова нещо.

Чудя се дали ,ако всички българи по чужбина се върнат ,ще стане по- добре или пък по- зле... Факт е ,че заседналото мислене на българина пречи да се чуе гласът му ,а вместо това политиците си пълнят джобовете с пари. Вместо да гледаме напред,ние сме се обърнали към миналото (към Първото българско възраждане например) и обясняваме на чуждинците , колко велика страна е била България едно време...

Според вас има ли хора в България,които се опитват да възродят (така да се каже) страната? Примерно Мартин Карбовски може ли да бъде пример за протеста на обикновения българин ? Макар че журналистите прекалено се изложиха в последните години. Ами Слави Трифонов не придава ли една комерсиализация на българското минало със съвкупността от просташки изказвания и 'хайдушки песни' в репертоара си ? Въобще има ли пример за хора , живеещи днес, които имат потенциал за Второ българско възраждане?

Много нови технологии ;). Ми от де ще се пръкнат, че и да се пръкнат от де ще се вземат мангизи за реализирането им?

Примера с Дубай освен некоректен е и глупав!

Ето пак българите в чужбина! Ти колко познаваш? И като се върнат какво ще правят? Какво разчиташ, че ние (щото и аз съм от тях) ще оправим положението (и как?) или сме един вид ...дезертьори (май това?).

Различни хора, но ми дай някакво проучване за това дето го твърдиш, колко хора гледат назад, колко обясняват и на кои чужденци (то там в Горно Нанадонище разби'иш ли е бъкано от чужденци).

Карбовски и Славейко Трифуновски, не ги знам що ги вършат? Единия го четях едно време, другия го гледах едно време. Но журналисти и набедени шоумени надали ще свършат работа. Те просто се борят за рейтинг и тъй като е много по-лесно в тая ситуация да псОват, това и правят, всъщност правеха. Не вярвам да са се променили в друга насока. Само хората могат да възродят страната си и не става само с идеали и желание, трябват и пари и работа и акъл. Е ако знаех как щях да се върна в БГ, да си направя партия и да вземем властта с колегите от БГНаука (не само екипните ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Българската нация, така както - и японската, застарява, при това - с бързи темпове. Днешните пенсионери са децата от бейби-бума около (по-скоро - след) Втората световна война.

В този смисъл, приемът на имигранти, предимно - българи от останалата част на света и звръщане на нашата емиграция са наложителни от демографска гледна точка. По-голяма раждаемост на българите (поне по 2-3 деца на семейство) също би била добре дошла.

От икономическа гледна точка обаче... Държавата не стимулира достатъчно майчинството, а с тази мафиотска икономка избягалите зад граница нямат стимул да се завърнат, макар някои и да го правят, предимно - за да си харчат тук пенсията, спечелена в чужбина, но младите - да си зарежат учението или работата, за да се завърнат в българското "блато" - това не виждам как ще стане. Политическата класа е несменяема от 1944 г. - насам, все едни и същи стари муцуни гледаме, без значение коя партия е (официално) на власт. Те си уредиха и правнуците, а обикновените хора тънат в безработица и мизерия. Безработица и мизерия - това можем да предложим на младите ни поколения у нас и в чужбина. Това е жалката истина. Учиш, завършваш и после няма работа. Или, ако има, е ниско платена, понеже работодателите се изживяват като неоробовладелци.

Гражданcкото общество е слабо, крие се в интернет, а офлайн е трудно да бъде открито. НПО-тата пък са зависими от волята на спонсорите си.

Селското стопанство е в упадък.

Разчита се на икономическите сектори аутсорсинг и услуги. Обаче без реално производство и износ икономиката няма как да живне. Много производства, заводи и пазари са загубени или унищожени.

Езикът и културата се варваризират.

Образованието не е приоритет за голяма част от младите.

С други думи - да, необходимо е българско Възраждане, но е необходимо "национално съгласие" по темата, необходимо е да се работи за възраждане в много сектори (икономика, образование, наука, език, култура, излизане от демографската криза...). Веоятно възраждане на страната би било възможно, но - след нас. Някое от бъдещите поколения би могло и да го осъществи. Дано!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Помогни си сам и така ще помогнеш и на семейството си, и на държавата си!

Или, както един икономист беше казал: "Мисли глобално, но действай локално!"... Или пък беше обратното - "Действай локално, но мисли глобално!"...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не първото е ;), ако първо действаш, мисленето понякога идва късно, но пък и ако прекалено мислиш, може да е късно за действието :).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Българското възраждане няма как да се повтори.

Първо - това не е възраждане (ренесанс), а процес на национално оформяне. Като такъв няма как да се повтори, тъй като нацията ни е факт. Няма нужда, а и не може да се преформулира отново.

Второ - процесът протича в Османската империя - държава без аристокрация (тогавашните елити). Това позволява икономическия бум и свързаните с него последствия да се усетят благоприятно от всички слоеве на населението, а не само от една малка прослойка. Преходът е плавен и положителен дори и за най-бедния селянин.

В останалата част от Европа, за по-голямата част от хората, годините от 1840 до 1915 са едни от най-драматичните, въпреки всичките успехи на "национално ниво" в стопанско, културно и образователно отношение. Глад, мизерия, принудителна емиграция - това е било положението за за по голямата част от хората в централна и източна Европа.

Сега си имаме елит и силна държава (силна в отношенията гражданин-администрация). В тази връзка всяко "преформулиране", "възраждане" и др. подобни, ще е по-скоро болезнено отколкото благоприятно за по-голямата част от населението.

Редактирано от Atom
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Само и единствено образованието могат да ни направят конкурентни. Трябва да инвестираме в -на първо място - добро начално и средно образование. А мутрите и бизнесмените трябва да инвестират в благородни начинания като списание "Наука", например. Иначе никакво ново възраждане, ни свръхраждаемост ще ни спаси, ни емигрантите. Аз си оставам оптимист за България и народа ни и вярвам, че е време съдбата да ни се усмихне най сетне, но няма да е лошо и да и помогнем.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Така е, всичко започва с просвета и с образование, с писане на книги, на граматики и на учебници, с развитие на науката.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Образованието е хубаво нещо. Благодарение на него българите определено ще станат по-конкурентни. В индивидуален план сигурно ще са по-добре ..... някъде навън. За страната обаче съм песимист. Със сегашните "елити" няма оправия.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

а, точно така, еволюцията. Която е качествена промяна по права линия, не цикъл на празни обороти. цивилизацията също има еволюция.

чрез раждането и рухването на цивилизации от различни поколения, има прогрес, не празно повторение. следователно цикличност няма.

еволюцията никога не върви по права линия. А сегашният 'прогрес' си е точно повторение на някогашния такъв. И следва закономерният регрес и опростяване на системата.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

За спираловидно развитие ли говориш?

post-471-0-89398700-1358452936_thumb.jpg

post-471-0-06479900-1358452946_thumb.jpg

post-471-0-43373700-1358452958_thumb.jpg

post-471-0-01853500-1358452970_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

в цивилизационен аспект бих казал, че е направо циклично. И нема оправия. :harhar:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според вас, възможно ли е второ българско възраждане?

Имах спор с няколко човека на тази тема...

И какви бяха аргументите на спорещите страни за и против такава възможност?

Би могъл да поканиш тези хора да споделят мнението си тук...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

еволюцията никога не върви по права линия. А сегашният 'прогрес' си е точно повторение на някогашния такъв. И следва закономерният регрес и опростяване на системата.

права или крива, еволюцията е развитие, не празно повторение. а прогресът не е никакво повторение, да не би преди пет хиляди години да е имало космически полети и високи религии? Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...