Отиди на
Форум "Наука"

Турските сериали и българската историография


Recommended Posts

  • Потребител

Скъпи колеги,

Позволявам си да предложа един наскоро излязъл мой текст, посветен на турските сериали и ролята им в смекчаването на твърдолинейния националистически наратив относно падането на България под османска власт и османските векове в българската история: http://dimitaratanassov.wordpress.com/2013/01/14/nation-vs-region-turk-serials/

Статията има и българска версия, достъпна също в блога ми, която се различава не малко от настоящата: http://dimitaratanassov.wordpress.com/2010/11/25/turkserialshist/

Бих се радвал на всяко споделено мнение. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 76
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Статията, поне българската е меко казано неособено ясна. Дори не става ясно кои точно сериали са визирани. Дори не е ясно дали там влизат любимите на бабите сърцераздирателни семейни драми разиграващи се в нашето време или "Великолепният век", който за разлика от нашия "Златен век" дето още в условията на реален социализъм беше помлян първо от в-к "Трезвеност" заради това, че градивният му камък беше алкохолизма в Симеоновата епоха, а после и от другите медии защото то няма нищо за хвалене, та турския въпреки всички превъзходства над нашия все пак се постави въпросът в самата Турция да бъде забранен (макар тези, дето виждат в него разврат и алкохолизъм просто си нямат на представа какво има в нашенската простотия за цар Симеон).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Как тези „топли”, „семейни” сериали, в които българинът спонтанно отразява своята представа за турчина, но внезапно в огледалото на екрана вижда своите собствени очертания, как при това положение, питам аз, да не се сломи жестокостта и най-коравото, националистическо сърце. Как да не бъде спонтанно резивиран твърдият наратив за Българското възраждане – та турците изобщо не са дребни, черни и кривокраки? Някои от тях, даже повечето, изглеждат красиви, а всички без изключение се отличават с добре сглобен външен вид! Как да не бъдат обезсилени хтоничните езици на националното, след като сериалите, приемани не като фикция, а като напълно съответни на света извън телевизионната кутия, показват ясно, че няма повод да чувстваме заплаха от „потурчване”, нито от фичиеско изтребление на българския род.

Ами представите за хората и народите се променят,а и самите народи също.Имаше също и един хърватски сериал от този жанр и се оказа,че той въобще не отговори на моите очаквания - втълпила си бях,че трябва да е нещо по-модерно.Този жанр сериали явно по правило отразяват патрархално-провинциалния поглед върху живота.Друг е въпросът,че в Турция работят и за количеството и целта е медийна реклама и достигане на положителен имидж.Нещо подобно,което се правеше в България през 70-те години чрез културата - една положителна визия за пред света.Всичките тези фолклорни ансамбли,които обиколиха света,му показаха колко арийски красив е българския народ и древен съответно.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И за мен статията е доста неясна. Ако се прави извод, че турските сериали малко ни 'очовечават' в отношението ни към торците, към османската империя в миналото, рушат някои наложени в миналото заблуди, като иго, османци=турци и т.н., силно се съмнявам. Признавам си гледал съм една единствена серия от "великолепното столетие" и то тук в Чехия и то серията беше за Битката при Мохач (то и затова я гледах). Признавам също, че и много малко от моите приятели (да не кажа никой) и мой познати и роднини (предимно възрастни и то жени) са ги гледали, с още по-малко сме коментирали. Но предвид участието ми в различни форуми (преди сега не толкоз), не виждам никаква, ама абсолютно никаква промяна в там дискутиращите. Привържаниците на игото т.е. на негативизма или не са ги гледали ии ги критикуват (най-често и двете). А повечето от тези привържаници са млади хора не минали през месомелачката на соц. заблудите насаждани в у-ще. От друга страна напъно съм съгласен, че в Бъгария се гледат (и то от по-възрастното поколение) с някаква носталгия именно по патриахалността така присъща на повечето по-възрастни българи. Предполагам и в други балкански страни е така. Пак ще дам пример с Чехия. Тук беше закупен един цикъл от (мисля, че) "Листопад", ами чехите са го осмели (тогава н е бях тук) и е спрян след няколко серии. "Великолепното столетие" също го спряха, но след излъчване на всичките закупени серии от сезона (сега не зная, може и всичките да са били). И накрая ще завърша с един пример (съвсем субективен разбира се), нека попитаме някои от по-възрастните, които ги гледат и чакат. Нека им заддем въпроса, как гледат на пет вековното османско влладичество. Сигурен съм, че по-голямата част ще отговорят - никакво османско владичество не е имало - било си е турско робство. А ако пък попитаме по-младите, които го гледат, отговора според мен би бил (освен на тези дето се интересуват от периода и историята): 'На кого му пука!'

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Според мен турските сериали наистина оказват влияние за един засилен интерес към Турция, нейната култура и история, също и изграждат положителен имидж, както писа Пандора. Но те нямат претенции за голяма достоверност. При тях художествената измислица е в посоката на сапунките - захаросване, лукс, красив интериор, красиви лица, страсти, драми....

Например, в актуалния сега Великолепен век жените не носят нито фереджета, нито шалвари, а прекрасни приказни рокли и цялата история е като приказка на Шехеразада, макар че "черпи вдъхновение от историята", както анонсира в самият сериал.

Не може да се говори и за влияние на сериалите върху историографията, била тя турска, българска или някаква друга. Все пак, навсякъде историографията се разграничава от художествените интерпретации.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

турските сериали са една голяма тъпня, една боза, намармаладосани, имамбаялдъсани, налокумоносани и набаклавосани пускат оперна музика докато местят една тенджера от котлона.....и не виждам защо им се обръща такова внимание, ча чак и научни статии се пишат....аз не знам освен баби кой друг ги гледа тия сериали, така че научната статия да се адресира към тях.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Турските сериали несъмнено са един голям успех за Турция като кинопродукция, защото надхвърлиха традиционните вътрешни граници и успешно се продават в чужбина. Нашенските пък са си пълна трагедия, ама то кое не ни е - вече 50% от живеещите в България се оказаха под прага на бедността.

Но! От една страна турските сериали определено не представят достатъчно добре някои неща за Турция, които са добре известни на хората, които са ходили там - лесно може да се направи разлика подхода при обслужване в търговската сфера у нас и в Турция. Не са достатъчно застъпени и традицоните патриархални ценности, заради което някои от сериалите остро са критикувани и в самата Турция.

И сега стигаме до нашата тема - сериалите определено не представят Турция в по-добра светлина в исторически аспект. Любовните оргии на Роксалана малко притъпяват усещанията, но филмите за Мехмед Завоевателя са особено фрапиращи и не толкова заради това, което се е случило в миналото, а заради това, че създават предствата, че в Турция нищо не се е променило от времето на варварския период и геноцидите. Сещате се за анимационното филмче, в което Мехмед Фатих (Завоевателя) "освобождава" Цариград от злия император. Новият и широко рекламиран заради ефектите филм за завземането на Цариград се оказа същата стока - в него пък Константин Драгаш беше представен като потисник на турците и едно средновековно подобие на Хитлер (особено при речта му на хиподрума), а османците (представителите на другите турски бейлъци бяха в кожи като същински диваци) пък бяха изкарани същинска мисия на ООН. Във филма изглеждаше не че един град се бори срещу една империя, а че турците се борят със злия ЕС. Вярно е, че християните в Европа са симпатизирали на залязващата Византия, но във филма това е представено така, че да изглежда, че Турция и ЕС са две несъвместими неща.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

турските сериали са една голяма тъпня, една боза, намармаладосани, имамбаялдъсани, налокумоносани и набаклавосани пускат оперна музика докато местят една тенджера от котлона.....и не виждам защо им се обръща такова внимание, ча чак и научни статии се пишат....аз не знам освен баби кой друг ги гледа тия сериали, така че научната статия да се адресира към тях.

Със всички "сапунки" е така.Може би авторът на статията сам е "изненадан" ,че в Турция са създали въобще грамотно направени филми,а някои от тях наистина са грамотно направени,просто такъв им е жанра - захарасани семейни драми

Но! От една страна турските сериали определено не представят достатъчно добре някои неща за Турция, които са добре известни на хората, които са ходили там - лесно може да се направи разлика подхода при обслужване в търговската сфера у нас и в Турция. Не са достатъчно застъпени и традицоните патриархални ценности, заради което някои от сериалите остро са критикувани и в самата Турция.

Това наистина е така,но вероятно имат и игрални филми ,които разглеждат проблемите по-дълбоко.Или поне трябва да имат и ще имат.Важното е ,че са намерили ниша в киноиндустрията и с която се справят добре и се търгуват добре

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми грамотното им е това, че се харчат. Направени са по всички правила на жанра. Ние тука нямаме такова нещо, успешни български сапунени сериали. Все ги избива на пародия.

За съжаление не се сещам за сериозни турски филми. Наскоро даваха по телевизията "Среднощен експрес" , но той не е турски, а за Турция, пък и е много стар.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изобщо не са направени грамотно. Кое по-точно им е грамотното?

Не знам как да ти отговоря на този въпрос.По принцип не съм любител на този жанр,но ми стана интересно да сравнявам различни производства.И затова гледам по няколко епизода.За мен лично на дъното са латиноамериканските.В сравнение с тях турските са направо на европейско ниво.Единствено Великолепния век определено не ми харесва,може би изискванията за исторически сериал "сапунка" са по-различни.Испанския например ,който преди време също обсъждахме и определихме като сапунка за мен е далече по-добър.Също преди време гледах и няколко епизода от чешки сериал.Така ,че въпрос на сравнение и вкус.

Редактирано от Пандора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разправят, че имало специални екскурзии за посещение на места в Истанбул, където са снимани сериалите, например една къща на брега на Босфора.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ми грамотното им е това, че се харчат. Направени са по всички правила на жанра. Ние тука нямаме такова нещо, успешни български сапунени сериали. Все ги избива на пародия.

За съжаление не се сещам за сериозни турски филми. Наскоро даваха по телевизията "Среднощен експрес" , но той не е турски, а за Турция, пък и е много стар.

жанрът е пълна пародия, а турските сериали са пародия в пародията - едни празни погледи, едни безумни повторения, истерии, патос, напрово ми се драйфа.
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз не виждам връзката между някакви сериали (пък били те - и турски) със сериозната наука (история, археология, лингвистика, етнология, културология, география...), с написването на научни монографии, на учебници, на научно-популярни книги, на комикси, ако щете. Какво общо имат тези сериали с написването на общобалкански или общоевропейси учебници? С налагането на научна терминология? Нито сценаристите, нито актьорите, нито дори зрителите се занимават със сериозна наука и не могат да влияят върху развитието на историографията.

Не разбирам каква е тази истерия по сериалите? Да, хората, които нямат кабелна и цифрова телевизия, са ПРИНУДЕНИ да гледат онова, което се дава по ефирните телевизионни канали.

(Кои бяха те? - Всички програми на БНТ, bTV, bTV Action, Ринг БГ, Нова телевизия, ТВ7, Супер 7, ББТ, Bulgaria On Air, България ТВ, Вест ТВ, ТВ Европа, Еврофутбол ТВ, TV Guide, TV1, The Voice TV, Балканика, Фен ТВ, Фолклор ТВ, Шанс ТВ, ТВ Черно море, ТВ Варна, Дарик ТВ, Пинк БГ.)

Всеки, който не желае да се ограничава с тях и има финансовата възможност да се сдобие с кабелна (и цифрова) телевизия, би могъл да го направи. Който няма тази финансова възможност, ще трябва да си повтаря поговорката, че на харизан (безплатен) кон зъбите (кусурите) не се гледат и да се задоволи с онова, което му се предлага. Но дори и в този случай каналът може да бъде сменен, а в краен случай - телевизорът може да бъде изключен и заменен от радио, например. Или - от книга, вестник, списание, интернет...

В този смиисъл, не разбирам радостната истерия за липсата на бТВ от пакета на определен кабелен оператор и даже появата на стихотворение по темата ("Няма бТВ").

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

жанрът е пълна пародия, а турските сериали са пародия в пародията - едни празни погледи, едни безумни повторения, истерии, патос, напрово ми се драйфа.

Хм, явно не само баби се заглеждат по сапунките :), но съм напълно съгласен с това което казваш. Трябва да се забранят. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

жанрът е пълна пародия, а турските сериали са пародия в пародията - едни празни погледи, едни безумни повторения, истерии, патос, напрово ми се драйфа.

Истерии, патос, драми, а някои мъже - ревльовци и пу_ьовци, които жените водят за носа. Скука, локуми - за 5 серии време отварят вратата на тоалетната, за 20 серии време пикаят, повръщат или акат, за 10 серии време дърпат въжето на тоалетното казанче... Ако гледаш първия и/или последния епизод, почти всичко ти се изяснява.

Липсва действието, липсва дълбочината на сюжета, липсва дълбочината на характерите. Вземете един латино сериал, например - "Скъпа моя Валентина" или "Робинята Изаура" (има и други интересни, но не помня заглавията им), те са много по-интересни и забавни.

Единственото интересно нещо в турските сериали е... хм, не мога да измисля такова! Даже музикалния фон е дразнещ, разни виещи маанета, все едно вие вълк.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм, явно не само баби се заглеждат по сапунките, но те трябва да се забранят.

Нали трябва да можем да изкажем мнение и по тази тема. Ама едно е да хвърлиш едно око от любопитство, съвсем друго - да се вманиачиш в тези филми и да не търсиш други теми за разговор с хората около себе си.

Една част от моите (бивши) турски студенти - които са по-малко образовани и европеизираи, изпадат в умиление, даже през междучасието гледат таива сериали на лаптоп. А други, които са по-високо образовани, владеят повечко езици и са по-европеизирани и по-контактни, ги считат за боза. И гледат български сериали, за да могат да опознаят езика на страната, в която студентстват, както - и българите.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хм, явно не само баби се заглеждат по сапунките :), но съм напълно съгласен с това което казваш. Трябва да се забранят. :)

ами всеки ден моята баба гледа в моята стая по три часа турски сериали, щото е по-топло и има голям екран. Ужас - а и не чува много, та бумти, та се не трае. Трябва да ми плащат вредни.

аз през това време играя на Сим сити :) що градове съм понастроил вече.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Истерии, патос, драми, а някои мъже - ревльовци и пу_ьовци, които жените водят за носа. Скука, локуми - за 5 серии време отварят вратата на тоалетната, за 20 серии време пикаят, повръщат или акат, за 10 серии време дърпат въжето на тоалетното казанче... Ако гледаш първия и/или последния епизод, почти всичко ти се изяснява.

Липсва действието, липсва дълбочината на сюжета, липсва дълбочината на характерите. Вземете един латино сериал, например - "Скъпа моя Валентина" или "Робинята Изаура" (има и други интересни, но не помня заглавията им), те са много по-интересни и забавни.

Единственото интересно нещо в турските сериали е... хм, не мога да измисля такова! Даже музикалния фон е дразнещ, разни виещи маанета, все едно вие вълк.

напълно съм съгласен. Много слаба драматургия та даже липсва. няма персонажи, няма образи. Едни монотонни и скучни лица само.

А в латино сериалите има много силни персонажи - винаги една лоша змия, обикновено свекървата, няколко лекета подмазвачи, една непорочна девица и един мачо. Персонажи ярки та дрънкат.

между другото аз доскоро первеждах бразилски и аржентински сериали за една телевизия, ама явно сега трябва да уча турски.

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нали трябва да можем да изкажем мнение и по тази тема. Ама едно е да хвърлиш едно око от любопитство, съвсем друго - да се вманиачиш в тези филми и да не търсиш други теми за разговор с хората около себе си.

Това ясно, нали затова съм сложил усмивка :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От друга страна, продажбата на "сапунени" и "шампоанени" турски сериали и туристическите посещения в къщите, където те са снимани, е бизнес, от който се печели много. Не е луд онзи, който прави бизнес, който яде "баницата", а другите, които му я дават.

Има телевизионни зрители, които дори кръщават децата си на имената на герои от тези сериали.

Много е непрятно и обидно на празници като 3-ти март, 1-ви ноември, 15-ти септември, 6-ти септември, 25-ти декември и 31-ви декември да се дават турски филми или сериали по нашите телевизионни канали.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Защо да е обидно?

Ако дават гръцки,латино или хърватски на тези празници не е обидно,но за турски е обидно.

Съгласен съм да не дават никакви чужди сериали на тези празници,или пък да дават всички.

Но не може да се спират тези идващи само от Турция.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе турските сериали ако ги правят по-кратки ще са по-добри.

Много дълги стават и се повтаря едно и също.То и за част от българските важи това.

Само "Стъклен дом" беше добър,другите стават банални."Седем часа разлика" тръгна добре,но вече и там се развива много бавно действието.

Няма динамика.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...