Отиди на
Форум "Наука"

Расизмът днес - засилва ли се той?


Recommended Posts

  • Потребител

Много ми е странно,когато се каже,че сериозен проблем днес е "либерастията" и "толерастията".

Обаче нещата не са двупосочни-разисмът не се смята за сериозен проблем на западната цивилизация,въпреки че се усилва отново.

"Толерастията" и "левичарството" били деструктивни,обаче расизмът е нещо което не е деструктивно.

Само преди стотина години разни учени са вярвали,че официално белите са "висшата раса" и то в САЩ и Великобритания.;

В същото време един шведски учен е считал,че аборигените са вид животни.

Нещата не могат да се променят коренно за стотина години.

Това може да се види в цяла Европа и Америка-

-все повече се появяват неонацистки организации,"бели братства" и т.н.

-появата на някой расистки партии,донякъде прикрили се.Ако говориш обаче с някой от обикновените членове,веднага ти става ясно какви са целите им.

-Някой от тези организации имат форуми,където се водят напълно нецивилизовани и нечовешки дискусии-включително и в България.

И продължаващото деление на хората,предрасъдъците и т.н.

Редактирано от ISTORIK
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мхм, пробвай да минеш по улицата на някое негърско гето в Алабама (невъоръжен), да видиш какво е расизъм.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Лорде, а и въоръжен, ония пак ще те опукат, ако си сам! Обаче аз предлагам нещо по-просто на радетеля за толерастия - да обикаля след 22 ч. циганските квартали в големите, в не толкова големите градове, по селата също. За да събере мнения по темата де! Успех! :laugh:

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

:biggrin: Хайде пак обичайните мнения за "невинните бели"."Толерастия" и т.н.

Наистина вярвате ли го това?

Разбира се има го и обратния расизъм,но той не може да се сравнява с чувството на превъзходство на нашата раса.

Да разбирам ли,че засилването на неонацизма не е проблем?

И белия разисъм и чувство за превъзходство не се считат за такъв?

Всеки вид расизъм е осъдителен разбира се,но ако това да го проследиш обективно и от двете страни е "толерастия" тогава с гордост казвам,че съм "толераст". ;)

Не може да гледаме само от своята страна......

Но който продължава да си вярва,че белите са най-великите,най-умните и цивилизованите,а сигурно и най-толерантните-нека си вярва....

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Но който продължава да си вярва,че белите са най-великите,най-умните и цивилизованите,а сигурно и най-толерантните-нека си вярва....

това си е факт. Бялата раса в момента е доминираща във всеки един аспект /кеф ти научно-културен, кеф ти политически/. А и толерантността е продукт точно на западния свят. :)

Редактирано от Last roman
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По-точно западната цивилизация,която далеч не е само на бялата раса-поне днес.

И за да доминира тя унищожи десетки други цивилизации....

Но темата не е за това.

Защото расизмът е бил една от най-ярките черти на западната цивилизация,но дори днес още не е мъртав,даже напротив.

Имам книга специално за отношението на учените до ПСВ,а и след това към коренните жители-бях напълно отвратен.Те буквално не са ги мислели за хора,и това учени... :sneaky2:

Е как няма разни маниаци като Хитлер да развиват расови теории,като дори най-уважаваните учени 20тина години преди него,са го правили същото.....

За съжаление-дори един българин,рядко смята за равен един австралийски абориген...днес. :( :( :(

Но аз като защитник на западната цивилизация съм против него,иначе бих се радвал,че расизма ускорява гибелта й.... :laugh:

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята на темата нещо ми се губи...

Поне авторът й да бе съпоставил глобализацията с расизма като двете противоположности на един и същи процес днес. И от там, на научна основа могат се изведат изводите.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами расизма всъщност е съвсем естествено нещо и няма как да бъде изкоренен напълно. Хората, макар да са много повече еднакви отколкото различни, винаги стигат до някакъв конфликт или нетърпимост заради незначителните си разлики ;)

Искам да кажа, че това е в природата на човека, както и на останалите животински видове, да са настроени против останалите и различните извън собственото им общество, раса, цивилизация.

Имаше преди време един експеримент, несъзнателен просто наблюдение на снимачния екип на един филм "Планетата на маймуните" ако не се лъжа, където статистите - съвсем произволно избрани хора и разпределени на няколко отделни извънземни раси със съответните костюми и грим в обедните почивки, преди и след снимките се групират да пият кафе/пушат цигари и тн. единствено и само по "видове" и общуват помежду си така въпреки, че въобще не са се познавали допреди това, а същевременно не обръщат абсолютно никакво внимание на статистите от другите "видове" и не разговарят с тях. Сценаристите са били поразени от това наблюдение. Та ако на тези групи им се наложеше да съжителстват неопределено време по този начин, различията щяха да се затвърдят, а от тук нататакъ да се стигне до конфликти и омраза е просто въпрос на време. Хомо сапиенси кво да ги прайш :)

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята е да видим дали расизма днес се засилва(не само белия разбира се) и ако да защо.

Без глобализацията и т.н.

Не съм убеден,че и без нея той пак нямаше да се засилва.

Това което става се вижда ясно.

Все пак какво общо имат с глобализацията едни индианци в джунглите?

Но едва ли искрено някой европеец се мисли за равен със тях.

И преди сто години и днес.

Защото расизма винаги го е имало,но е нормално да отслабва все повече,а не обратното.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Идеята е да видим дали расизма днес се засилва(не само белия разбира се) и ако да защо.

Без глобализацията и т.н.

Не съм убеден,че и без нея той пак нямаше да се засилва.

Това което става се вижда ясно.

Все пак какво общо имат с глобализацията едни индианци в джунглите?

Ами без да засегнеш глобализацията (основен, но не единствен фактор), няма как да видиш защо расизмът (евентуално) се засилва сред развитите общества (особено на т.нар "бял човек"). Т.е без глобализацията няма как да си отговориш "защо" поне за част от регионите. Днес, за индианците в джунглата глобализацията е непряко въздействащ процес, но пък джунглените индианци са статистически незначителна част от човешката популация. "Индианците" от бетонно-урбанистичната джунгла са основната част, която се засяга и от глобализацията и от расизма.

Ако искаш да изследваш само джунглените индианци - ами промени си заглавието на темата.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добре-ти си убеден,че расизма основно се засилва заради глобализацията.

Но защо тогава конфликтът не е главно културен,а започва да става и расов?

Голяма част от негрите и азиатците отдавна са част от западната цивилизация.

Но расистите не ги отделят от тези,които не са-за тях всички са по-нисши.

Днес расизма единствено към азиатците е отслабва,към другите се засилва.

Ако расизма е бил слаб преди глобализацията,то нямаше да се възроди толкова лесно.

По-скоро никога не е отслабвал всъщност,само показно...

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Расизмът в наши дни, според мен, е основно икономически детерминиран по своите обективни предпоставки. И затова касае не само белите, а и всички други раси и е пряко свързан с глобализацията, която преди всичко има икономически цели, а културните са само вторично влияние за постигане на първичната цел.

В тази връзка, расизмът много не се отличава от фундаменталния ислямизъм (т.е, когато определяме различност като идеология). При последният, уж в основата е някакво религиозно и културно различие (което в същност го има), но причината е основно икономическа, дори и да не го осъзнаваме на пръв поглед.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ех, отново интересна и провокативна тема...

много добре поставена и разработена от форумеца Gloster; толкова много мисли и настроения събужда в мен, че се обърквам и не мога да ги подредя внятно :biggrin: така че няма какво да допълня...

само един въпрос ми се повдигна от стройните му разсъждения, по точно твърдението му

Защото расизма винаги го е имало,но е нормално да отслабва все повече,а не обратното.

наистина не знам, откъде "знаем", че е "НОРМАЛНО" расизмът да отслабва...

не е ли това проекция на един "предразсъдък"...

аз като се освободих от всичките си предразсъдъци и предубеждения, и разгледах нещата обективно, установих, че не мога да кажа кое е "нормално" - расизма или другото му ( което не е антирасизма, а нещо което не дели хората на раси), тъй като нямам "база" и "критерий" за преценка...

(изобщо, ако обобщим, всяко мислено в категорията "нормално" е продукт на мислене основано на "предразсъдъци, предубеждения и интуиции")

така стигнах до извода, че расизма е нещо като содомизма, той което ту нараства, ту намаляма, в зависимост от предразсъдъците и сърбежите на хората, конкретно за всяко общество и време...

например не мога да разбера защо содомизЪма в нашето общество расте, и содомитите са така настъпателни, но дето се вика, сърби ги, чешат се... това т.нар. толерасти го разбират за "нормално", а виж не било "нормално" расистите да не могат да се почешат дето ги сърби Що?! това не мога да разбера, какво не му е нормалното...

(изобщо хубаво е т.нар толерасти най-напред да изследват своите "предразсъдъци", да открият границите на собствените си претенции, а след това да се опитват да вменямат своето "нормално" на всички... )

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хаах.Свободната сексуална ориентация определено е по-нормална от расизма. :biggrin:

simple_stupid-пак ме разсмиваш,но нямам време за по-добър отговор сега.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хаах.Свободната сексуална ориентация определено е по-нормална от расизма. :biggrin:

simple_stupid-пак ме разсмиваш,но нямам време за по-добър отговор сега.

радвам се, че съм способен да те радвам... :biggrin:

само не разбрах по какво съдиш, че е "по-нормална"...

само това питах, но ти ще имаш време и ще ми отговориш :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Расизмът, ксенофобията и нетолерантността се засилват все повече, при това - от страна на мюсюлмани (араби, турци, пакистанци, индонезийци и др.) и на негри - срещу белите, християните...

И това го има в световен мащаб.

Всяка несправедливост ражда нова несправедливост, която се завръща като бумеранг.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредната тема с недобре прикрит антиевропеизъм...

Докога , бедний ми Глостър ше ни занимавате... и мъчите с мъдрите си слова :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Расизмът не е това, което беше... така да се каже.

Ксенофобията обаче е с много лица. И тя не се ограничава до цвета на кожата или по оста християнство-ислям.

В Нигерия примерно се колят негри-мюсюлмани и негри-християни.

В Шри Ланка будисти и хиндуисти.

Примерите не са малко.

Редактирано от Perkūnas
  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Толерантността (както и расизма) върви в двупосочен път и никога насрещното движение не е било напълно адeкватно. Напоследък все повече се получава (в западното): извинете, сър, май съм ви стъпил под крака... Не съм съгласен да се измитат разни социални проблематики под килима на толерантността, както и този факт да бъде повод за засилване на нетолернтността и расизма (обикновено с политическа платформа са и двете, което говори достатъчно) защото този път води в трета експлозивна.

Расизма, нетолератността (религизна и друга), фанматизма са подправките и понякога кализаторите на войната между бедния юг и по-богатия север (а контрастта се се изостря), която се провежда поне от половин век насам.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Расизмът и расиализмът (като негативно отношение към другите) корелира най силно със степента на индивидулизъм в културите (обществата), и по-слабо със степента на "тревожност".

Най-слаби расистки нагласи има в индивидуалистичните и спокойни култури и общества: страните от Северна и Северозападна Европа, и англосаксонските колонии от Северна Амертика, Австралия и Нова Зенландия..

Във всички предимно родови общества съществуват в значителна степен расистки нагласи (стига в обществата да е нямало смесване на расите)..

Най-силни расистки нагласи има при арабеските, които са много родови и много трежовни култури, и освен това са монорасови..

(В родовите страни в Европа по расизъм водят:

-албанците

-ние българите сме на второ или трето място)

При ксенофобията най-значителните корелации са със степента на тревожност в обществата..

В културите няма "добро" или "лошо"..Всяка култура е "добра" и "нормална" за себе си"..Там, където степента на роводост намалява е "нормално" (следва, закономерно) и намалявянето на расистките нагласи, и общо на расизма

Друг е въпросът че в обществата може да съществуват и расисъм/ксенофобия без предразсъдъци (такива, които не се дължат на предрасъдъци)

Нямам нищо против към джипситата като човешки същества, но не бих искал да живея в държава на джипсита (управлявана от джипсита), поради простата причина че държавите на най-родовите култури са осрани с най-много корупция, шуробажданащина, и неуважение/незачитане към "другите" и на законите (тези които не са от нашия приятелски кръг - не са пълноценни хора или изобщо не са такива)

Бях дал примери за това как се обслужават болните, в болници в Африка: Персоналът казва на посетителите (болните) че в момента се чисти и не се приемат хора (нищо подобно няма, просто болните не са хора на никого, щом са чужди и непознати- то кучетата ги яли)

Редактирано от nik1
  • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Расизмът, ксенофобията и нетолерантността се засилват все повече, при това - от страна на мюсюлмани (араби, турци, пакистанци, индонезийци и др.) и на негри - срещу белите, християните...

И това го има в световен мащаб.

Всяка несправедливост ражда нова несправедливост, която се завръща като бумеранг.

Белия расизъм ражда противодействие.

Ами така е,ако ние не се ограничим,ще ни ограничат те....

И никой не ни е виновен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Поредната тема с недобре прикрит антиевропеизъм...

Докога , бедний ми Глостър ше ни занимавате... и мъчите с мъдрите си слова :tooth:

Къде видя антиевропеизъм?

Значи като говоря против расизма-говоря против Европа? :laugh:

:biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin: :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

радвам се, че съм способен да те радвам... :biggrin:

само не разбрах по какво съдиш, че е "по-нормална"...

само това питах, но ти ще имаш време и ще ми отговориш :biggrin:

Защото когато някой е хомосексуален,стига да не го демонстрира навсякъде не пречи на никого.

Но расизма е открит повечето пъти и затова е деструктивен и нехуманен.

Редактирано от Gloster
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...