Отиди на
Форум "Наука"

Кан Тервел - кошмарът на халифата


Р. Теодосиев

Recommended Posts

  • Потребител

Е, аз точно затова не писах историческа критика - цитираното в началото на темата ми се стори съвсем достатъчно, имайки предвид, че потребителите тук разбират от история.

Как ти се струва да речем "царица" като титла на съпругата на българския владетел в началото на осми век?

Ами спомените й как се разхождала из Влахернския дворец - който още не е построен?

Ами това, че ако въобще Тервел се е женил за дъщерята на Юстиниан (което най-вероятно не се е случило), през 717г. тя е била максимум на 14г.? И т.н.

Сега видях тази тема за книгата "Кан Тервел - кошмарът на халифата".

Държа дебело да подчертая - не съм я чел, но прочетох на два пъти глави I. и II. (които са публикувани тук).

И понеже, нали се водя пишман форумен византинист, та веднага започвам с критиката :) Другарят Йончев е отметнал някои слаби моменти, но аз ще го допълня:

- в текста, вместо Арабски халифат или Халифата, авторът е трябвало да използва само "саракини" (т.е. източните люде от гледната точка на средновековните римляни) или "ал-араб" - араби (от гледната точка на самите саракини). Така са били известни тези люде от Изтока, и на тях не се е гледало (специално) като на хора от Халифата (т.е. от някаква си там държавна формация). Подобни понятия като Арабски халифат и Халифата през VIII в. не са съществували за българи и римляни.

- при разговорите между героите от книгата, вместо Лъв III, авторът е трябвало да използва (да внесе в думите им) само Лъв; или само Лъв Исавър (т.е. Исавриецът, Исаврийски); но никога Лъв III. Всъщност, най-удачно щеше да бъде, ако се използваше оригиналната версия на името му - Леон (Λέων). Абсолютно същото важи и при споменаването на Теодосий III. По-добре само Теодосий Адрамит. Нито арабите, нито българите са изчислявали (или пък се интересували) кой точно по ред Теодосий или Лъв е на трона. Това важи и за римляните, за които пък, много по-важни са презимето или никнейма.

- Дамаск, като синоним/понятие/подразбиране на/за Арабския халифат. Неправилно. Някъде да сме видели по изворите "Дамаск воюваше срещу Константинопол"?!? Това не са днешните вестници с топ-заглавия от рода на: "Москва плаши Тел-Авив с доставки на ракети за Дамаск"

- термин като "император(ът)". По-удачно е било да се използва "василевс(ът)".

- „Вукелион“ = Вуколеон (Βουκολέων). Нямам идея защо е допусната такава грешка...

- "целувката в мраморната беседка". Има си хас девствена римска принцеса да изчезне от гинекон-а и да ходи да се целува с този-онзи под Вуколеон-а?!? С всеки един член (от женски пол) на императорското семейство постоянно се тътрят поне (минимум) половин дузина досадници (евнуси и застаряващи дворцови дами-мърморици). Римският двор в Константинопол (като цяло) е толкова консервативен и постен на любовни афери от страна на августейшите деца и пубери, че спокойно могат да му завидят всички пуритани. Всичко е под контрол, а и протоколът не си поплюва, т.е. не можеш да излагаш баща си.

- Разходки по любимите тесни улички из Града!? С кого ще се разхожда принцесата? Сама ли? Както казах: дори в Големият дворец не можеш да се разхождаш свободно, камо ли из тесните мръсни улици на Константинопол. Кой ще я пусне да се разхожда?!?

- 14 август 717 г. Защо "трябва" арабите още преди обсадата да бъдат нападнати от българите, които били облечени целите в желязо?

- "Арабите постепенно се съвземаха от шока и се отбраняваха ожесточено, но пешаците, изправени пред желязната стена на българската конница, падаха покосени редица след редица". Мисля, че тук коментарът е излишен ...

- "Емир Маслама, не по-малко изненадан от внезапния удар и бесен от проспаната заплаха, за около час успя да събере около себе си около хиляда и петстотин от разпилените си в паниката конници." Виждате ли колко им е било трудно на арабите? Още преди обсадата!

- "Емирът закова коня си втрещен и изумено впери поглед напред – никога през живота си не беше виждал такива конници - всички до един облечени с блестящи люспести брони и тежки шлемове." Че къде да е виждал дивакът му с дивак? То, само в българските земи се срещали такива конници...

- "Главите и гърдите на конете също бяха покрити броня". Нашата средновековна металургия е била в състояние да преизпълни всеки един план за превъоръжаване...

- И в края на краищата, защо мрачният Маслама си мисли за... "Византия", а не за Рум?!? Да, наистина: трудно се пишат исторически книги! Трудно се прониква в средновековната атмосфера. Трябва някой да те въведе :)

п.с. драги Йончев - дворецът при Влахерна е бил построен цели два века преди разглежданите събития, но в него доста по-късно започва да кипи истински дворцов живот, т.е. изключено е принцесата да се разхожда из него ей-така. Тя просто няма работа там :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Епик фейл си е отсекъде :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Малко другарска критика към форума. Книгата е за деца(10-12 годишни). Не че автора е търсел тази аудитория, но така се е получило. Библиотеката ми е пълна с подобни недоразумения, но от гледната точка на един 35 годишен, улегнал циник с елементарни познания по история. Когато бях на 4-5 клас подобни книги ме радваха много. Имаше ги стотици. То за Кукузел, то за Момчил, за меча на Атила, за пламъците над крепостта и за Фружин. Сега когато ги прелиствам са нелепи, но те запалиха искрата и любовта ми към историята.

Сега, белята е станала и автора не се е стърпял и е написал тоя роман. Стават грешки, както се казва. Но! Ако се купува като подарък за подрастващи или се заредят детските отдели на библиотеките и в училищата ще свърши работа.

За всеки изкушен от историята и над 14 години романа категорично не се препоръчва!!!:-)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Малко другарска критика към форума. Книгата е за деца(10-12 годишни). Не че автора е търсел тази аудитория, но така се е получило. Библиотеката ми е пълна с подобни недоразумения, но от гледната точка на един 35 годишен, улегнал циник с елементарни познания по история. Когато бях на 4-5 клас подобни книги ме радваха много. Имаше ги стотици. То за Кукузел, то за Момчил, за меча на Атила, за пламъците над крепостта и за Фружин. Сега когато ги прелиствам са нелепи, но те запалиха искрата и любовта ми към историята.

Сега, белята е станала и автора не се е стърпял и е написал тоя роман. Стават грешки, както се казва. Но! Ако се купува като подарък за подрастващи или се заредят детските отдели на библиотеките и в училищата ще свърши работа.

За всеки изкушен от историята и над 14 години романа категорично не се препоръчва!!!:-)

Така де, само дето подобни книги насаждат патриотарство и фалшиво самочувствие. И след това порасналите тийнейджъри почват да се сърдят, че светът не ни клати непрекъснато капа, след като сме толкова велики. А после в захлас четат Г.Ценов, Ст.Гайд и пр., верват и псуват мръсниците, които стоят в дъното на "световния антибългарски заговор". Накрая започват да се кълнат в "Атака" или нещо от този род.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Обръщам внимание, че трябва да се гледа в кой раздел се пише. Разделът е литература, а не история. И това, което се обсъжда е роман, а не монография на академик-историк. А като е роман, в него може да има летящи чинии, крилати дракони транспортиращи войската на Тервел до Дамаск и Кайро, машини на времето и какво ли още не.

Исторически погледнато името "Анастасия" е плод на един уикипедиен роман. Анастасия всъщност е майката на Юстиниан ІІ и на някой е хрумнало да кръсти на нея неизвестната дъщеря. Тъй като относно родните царици са се натрупали в книжнината доста недоразумения и често литературни герои се озовават в учебниците по история ще пусна на сайта ми информация за българските царици - това, което е известно за тях. Само дето ще е в обратен ред на времето, т.е. ще почна от съпругите на Шишмановци, заради годишнините от турското завоевание.

Та за принцесата - освен написаното от Никифор и Теофан има и някои други известия, които дават основание за размисли, дали се касае за съпруга, дали за племеница или за дъщеря на Тервел, а може да има и две дамски персони. При всички случаи за първата жена на Юстиниан се знае малко и най-вероятно дъщерята е от брака с хазарката. Ще рече, че принцесата най-вероятно не е била виждала изобщо Цариград до сватбата си, а след това, заради свалянето на баща си е ходила в града по-рядко и от Тервел.

Маслама има битка с българите докато плячкосва бълг. земи, с което предизвикал нападението на Тервел.

Обложката на корицата наистина не е удачна, а също и заглавието. Тервел може да е бил кошмар за арабската армия обсаждаща Цариград, но ханът не е нападал халифата, та да е тревожел толкова населението на цялата държава.

Като роман се преследват художествени цели и в случая е била лоша идея да се направи нещо, което относно филма "300" беше много критикувано - смесването на събитието от миналото с актуални образи. В случая арабите са представени като фанатици-терористи, дето се канят да взривят каруца с хазари-юдеи в България. Явно е търсено и да се угоди на някои пазарни тенденции и вкусове култивирани с холивудски филми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тервел заслужава един наистина добър роман, а защо не и епичен холивудски екшън. Скоро ще има годишнина от събитията и може да се направи обща продукция с гръцко, българско и американско участие. Гладиатор пасти да яде...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Лесно е да се каже, трудно е да се направи. Ей на турците, дето имат толкова гледаеми у нас сериали се провалиха със сериала "Златния век" и филма Фатих, а бяха направи с много пари и много добри екипи. "Междузвездни войни" пък стартира като нискобюджетен филм с неизвестни артисти, а се превърна в легенда. Мнозина се опитват да направят хит, но малцина успяват. Ама то ако всички са звезди, то какви ще са тези звезди, дето са като всички?!?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...