Отиди на
Форум "Наука"

Епицентърът на Големия взрив?


Recommended Posts

  • Потребител

Гравити, мисля, че грешиш. ОТО предвижда сингулярност. Решенията, свързани с тази теория, водят/стигат именно до сингулярност. Там "удрят" на камък - тоест на крайно неудобни за всяка теория безкрайности...

За кое греша? Подчертаното(болдиранпто) е вярно. В конкретния модел на Айнщайн за статичната вселена няма сингулярности. Не всички решения имат сингулярности. Най-известното, пространстовото на Минковски, няма сингулярности, както и много други.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 132
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Doris, не търдя и не смятам, че съм безгрешен, но ти постояно твърдиш, че не съм прав, а не казваш за кое! Как точно да разбирам такова поведение? Става изключително трудно да продължавам да вярвам, че имаш почтени намерения. Кажи къде съм сбъркал, ще се разровим из дебелите книги и ще проверим, ако съм сбъркал ще се поправя, така ще се отстраним евентулана грешка и никой четящ няма да бъде подведен от мен (без умисъл разбира се).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

... В конкретния модел на Айнщайн за статичната вселена няма сингулярности...

А какво общо има конкретния модел на Айнщайн за статичната вселена, след като темата е за Големия взрив?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако не формализираме математика в стил П. Дирак има създаден механизми за справяне с безкрайностите /съкращаваме ги/ и резултатите са съвсем прилични. Има и термин за извършване на подобни действия - нормализация.

По този повод С. Хокинг казва, че в математиката трябва да бъде направен качествен и количествен скок за преодоляване на тези проблеми.

Е, с нормализация или не - формулите работят - как? Никой не знае.

Благодаря ти, Богданов! Ще прочета малко повече за т. нар. "нормализация". Не ми е особено ясна и може би затова ми изглежда някак си в стил "Нагласьов"... :head_hurts_kr:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря ти, Богданов! Ще прочета малко повече за т. нар. "нормализация". Не ми е особено ясна и може би затова ми изглежда някак си в стил "Нагласьов"... :head_hurts_kr:

Аз съм "заяждал" едно светило на българския физически небосклон по повод използване на нормализацията. И той дигаше рамене и казваше, че резултатите са изключително точни, независимо от факта, че се зачертава с дебела линия безкрайностите в числителя на формулите.

Използва се в Стандартен модел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А какво общо има конкретния модел на Айнщайн за статичната вселена, след като темата е за Големия взрив?

Няма общо с темата, Дорис го спомена, аз само казах, че е пример без сингулярности. Ти каза, че не съм бил прав за нещо и беше подчертала точно тази част от моя пост, за това аз реших, че си имала пред вид именно това. Би ли пояснила какво имаш предвид.

Редактирано от Gravity
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хайде, пак Дорис е виновна....

Doris, не търдя и не смятам, че съм безгрешен, но ти постояно твърдиш, че не съм прав, а не казваш за кое! Как точно да разбирам такова поведение? Става изключително трудно да продължавам да вярвам, че имаш почтени намерения. Кажи къде съм сбъркал, ще се разровим из дебелите книги и ще проверим, ако съм сбъркал ще се поправя, така ще се отстраним евентулана грешка и никой четящ няма да бъде подведен от мен (без умисъл разбира се).

Не ми харесва когато дискусията се измества от зададената тема към обсъждане на участниците в нея и не искам да се случва отново. Не разбирам, защо смяташ това за непочтено.

Много пъти писах и повтарях, къде бъркаш - в това, че свеждаш цялата космология до ОТО, а реалното пространство - до математическото. Ако искаш, ще ти посоча пак примери и цитати - мои и твои.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Колеги, моля ви, придържайте се към темата.

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...