Отиди на
Форум "Наука"

Mount & Blade


Nike

Recommended Posts

  • Потребител

Mount & Blade е игра от типа sandbox RPG. Или с думи български - създавате си герой и го развивате, като трупате опит, качвате нива и, съответно, му вдигате показателите (сила, ловкост, интелект, харизма) и уменията. Разликата между повечето, "обикновени" RPG-а и sandbox такивата е, че при последните не сте ограничени от някаква рамка на играта, както е при ред други RPG игри, където има т.нар. linear storyline, сиреч - ограничени сте от развитието на историята на играта и, например, не можете да посетите районът, от който сте почнали. В Mount & Blade няма нищо подобно - сами избирате къде да почнете и какво да правите, без да имате някаква определена от играта цел - целта вие, като играчи, сами си я поставяте. Ако искате, можете да започнете като най-обикновен селянин, да съберете достатъчно войска, да се сприятелите с благородниците от даден район и да се издигнете до владетел на ново кралство (което, очевидно, не е особено лесно) или пък може просто да си обикаляте из картата, да търгувате, да водите битки с бандитите (или пък вражеските фракции, ако сте станали наемник или васал), да изпълнявате куестове и т.н. - каквото ви душа предпочита.

Основната игра, както и експанжънът й Mount & Blade Warband, са ситуирани в измисления свят Калрадия, който е поделен между 5 (6 в Warband, където е добавена нова фракция) различни държави и култури - Швадите (общо взето базирана на западно- и средно-европейските държави от 15 век), Ваегирите (инспирирани от Източна Европа и особено Русия), Нордите (скандинавци от викингски тип), Родоксите (напомнящи на средновековна Италия), Кергитите (номади), а в експанжъна - и Саранидите (араби). Действието се развива на две нива - стратегическата карта (където героят и войската му могат да пътуват), селищата, които героят може да посети, и битките. Магии и фантастични елементи няма от общо взето никакъв вид, освен ако не броим очевидно фантастичното смесване на култури в несъществуващата Калрадия. Играта има и още два експанжъна - With Fire and Sword (основан на романите на Хенрик Сенкевич) и един мод, който се превърна в DLC - The Napoleonic Wars. От Warband насам, играта има и мултиплейър елемент, който изглежда особено популярен (аз лично не съм го играл, та не мога да кажа).

Играта и експанжъните й могат да се дръпнат от сайта на играта - там са качени целите игри, като имат ограничение на развитие на героя до осмо ниво или преминаване на 30 игрови дни. Съответно, ако някой си е купил играта, може да въведе серийния код (включително и в играта, дръпната от сайта, тъй като, както казах, тя си е пълна версия) и да продължи без никакви ограничения.

Та, да си дойдем на думата - главните предимства на играта, заради които тя ми стана и любима, са две:

-

които са особено приятни. Макар че играта
си е добра.

- Множеството модове, някои от които променят играта до огромна степен. Има много модове на различна тематика - от фентъзи (например, Властелинът на пръстените) до исторически модове за различни периоди.

И от историческите модове за Warband има два, включващи България, които искам да ви представя:

- 1257AD - действието се развива, както се вижда, през 1257, в районът на Европа и Средиземноморието. Модът е пълен с множество нови функции и има завидно красиви графики. Ето и

за него.

- Europe 1200 - тук действието е в същият район, но през 1200-та година. Графиките не са на чак толкова високо ниво (което пък означава и по-малко лаг), но исторически съдържанието е доста по-изпипано, а картата е изпълнена с много повече селища. Ето

за старата версия на първия M&B.

И двата мода са все още в процес на разработка, но и двата, според мен, си заслужават - колкото са близки, толкова са и различни, като и двата имат своите специфични предимства. Лично за мен, 1257 е по-удобен като за игра, докато 1200 - като за историческа игра, с евентуалната възможност да започне да клони и към симулация, до известна степен.А ако последното стане, то играта би била още по-удобна за редица дейности от типа "учи се, докато играеш". Играта дори и в момента може да се използва, според мен, до известна степен за такива цели, както и игрите от поредицата Total War, например, бяха използвани за анимиране и възстановки на битки (ето, например, една немскоезична такава за http://www.youtube.com/watch?v=6WjPluY6M0A, направена по унгарския мод за M2TW).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не става.

Защо да не става? Напротив, доста добра е според мен... Аз съм фен и на "Total War" и на "M & B" и мога да кажа, че битките при M&B са много нива по-добри от тези в "Total War", просто играещият има много по-голям контрол и детайл от този в Total War, където "голямата стратегия" е - дали да атакувам отляво с конницата или отдясно. Тук за разлика от "Total War" може да се указва дори и какъв тип оръжия да ползва дадената войска. AI-то на битките е също много по-добро от Total War. Играл съм и двете доста и докато на "Total War" в доста от битките се изкушавам да избера "Auto-resolve", то при "M & B" всяка битка си заслужава да си я изиграеш отначало до край (особено на високото ниво на трудност).

Двете игри като цяло са доста различни - едната е RPG (M&B), а другата си е чиста походова стратегия (Total War), като и двете са интересни в различни части от геймплея - "Total War"-а е много по-добра в макро-мениджмънта, а M&B е по-добра в детайлите - можеш така да се каже "да грабнеш меча" и да участваш в битката. :)

Това, което ме дразни при M&B обаче е точно измисленият свят - играта има добър потенциал и щеше да има значително повече фенове, ако бяха я направили да се играе с исторически фракции както TotalWar-a, с исторически реални елементи - брони, оръжия и т.н. на една исторически достоверна карта. Т.нар. модове са само експерименти на разни хора - и в общият случай не стават за сериозна игра - винаги има нещо недовършено там....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Защо да не става? Напротив, доста добра е според мен... Аз съм фен и на "Total War" и на "M & B" и мога да кажа, че битките при M&B са много нива по-добри от тези в "Total War", просто играещият има много по-голям контрол и детайл от този в Total War, където "голямата стратегия" е - дали да атакувам отляво с конницата или отдясно. Тук за разлика от "Total War" може да се указва дори и какъв тип оръжия да ползва дадената войска. AI-то на битките е също много по-добро от Total War. Играл съм и двете доста и докато на "Total War" в доста от битките се изкушавам да избера "Auto-resolve", то при "M & B" всяка битка си заслужава да си я изиграеш отначало до край (особено на високото ниво на трудност).

определено нямаш вкус и усет за стратегии /или просто компа ти е дървен/. Но щом се кефиш на блейда - жив и здрав.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

не става.

Много изчерпателно мнение. Благодаря за вниманието!

Впрочем, не виждам причина M&B да се сравнява с TW игрите - прекалено различни са и единственото общо между тях са голямата модификаторска база, която и двете игри имат.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

определено нямаш вкус и усет за стратегии /или просто компа ти е дървен/. Но щом се кефиш на блейда - жив и здрав.

Ами то аз се кефя не само на блейда, а и на тотал вар-а.... Двете игри са различни. Идеята ми беше, че не може просто така да казваш "не става", а трябва поне една причина да дадеш, защо според теб не става. Ти най-вероятно би казал и за World of Warcraft че не става (и аз също), но не така мислят милионите фенове на играта - и сигурно си имат причина....

или просто компа ти е дървен

Какво общо има компа тук? Човек може да се забавлява с игри и на комп отпреди 15 години - тая работа идва от главата - не от видеокартата

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какво общо има компа тук? Човек може да се забавлява с игри и на комп отпреди 15 години - тая работа идва от главата - не от видеокартата

Точно.Днес ми хареса една детективска игра още от 1980.Годината не е решаваща и класиката си е класика.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Абсолютно съм съгласен, че човек може да се забавлява с отдавна излезли игри. Маунта специално е страхотна игра, аз не знам друга в която да можеш да предвождаш своя банда от наемници и да плячкосвате злополучни села и да избивате нещастните им жители.:laugh:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...