Отиди на
Форум "Наука"

Хапвате ли маргарин?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Аз най-много харесвам вкуса на френското масло "President". Има и разни немски масла с автентичен вкус на масло. Но не се сещам за имената им.

Колкото до маргарина, ям го, но - рядко, поради липсата на масло.

Тъщата го предпочита пред маслото, вероятно - заради цената или е свикнала с вкуса му. Аз не го харесвам, понеже ми се струва пресолен. И е доста мазен. А тя си го маже дебело...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Въпроса не е толкова еднозначен. Примерно завишената консумация на масло ще е по-лесна за диагностициране като причинител на здравословни проблеми от завишената консумация на маргарин. Маслото директно влияе на холестерола, докато маргарина не влияе, понеже е растителен продукт. Съвременните маргарини съдържат все повече емулгирани растителни мазнини, докато съвременните масла съдържат все повече маргарин. :) За мен все още маргарина е основен елемент от закуската, но то не е от здравословни причини. Като закуска ние Българите си имаме един прекрасен продукт за мазане наречен лютеница. :) Не ми побира главата защо и аз в магазина си купувам маргарин и забравям за лютеницата.

За лютеницата си много прав. И аз забравям за нея, а мога да я ям на закуска, обед и вечеря.

А какво ще кажете за майонезата? Как е тя спрямо маргарина като причинител на здравословни проблеми?

Приятелю Михов, ние с теб също имаме общи интереси в редица области, но най-много споделяме еднакви политически възгледи, единомишленици сме, затуй като черпиш с мента не ме забравяй. :biggrin:

Няма лошо, Алва, макар и често да спорим, те уважавам и с интерес чета написаното от теб.

Богданов обаче го черпих мента, защото ме поздрави с песен. Направи го и ти (хайде да не е в тази тема, че спамим, но в темата за музика) и имаш ментата. И побързай, че бързо свършват! :biggrin:

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Майонезата, маргарина и сметана трябва да се забранят!

А лютеницата си е друга работа… особено онази с хорото на етикета е класика!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Майонезата, маргарина и сметана трябва да се забранят!

А лютеницата си е друга работа… особено онази с хорото на етикета е класика!

Незнам какво разбираш под класика,но повярвай ми че няма по хубава лютеница от домашно приготвената!Тази с хорото на етика е някакво подобие на лютеница.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Незнам какво разбираш под класика,но повярвай ми че няма по хубава лютеница от домашно приготвената!Тази с хорото на етика е някакво подобие на лютеница.

Под класика разбирам продукт, който присъства на пазара от десетки години и чийто вкусови качества са ми познати.

. . .

Не всеки има достъп до домашно приготвена лютеница .. аз например нямам и не мога да я коментирам.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Майонезата, маргарина и сметана трябва да се забранят!

А лютеницата си е друга работа… особено онази с хорото на етикета е класика!

забраните първо минават през мен! затова Ви забранявам да забранявате г-н Богданов! :biggrin:

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди малко гледам в магазина кисело мляко "Био" на двойна цена спрямо другите кофички. Запитах се другото кисело мляко от какво е направено, щом като не е био? Купих кашкавал за пици, и се оказа, че е направен с маргарин, сега ще видим дали става за ядене като е запечен.

Маргаринът не ми е особено вкусен, за това не го ям, но мисля, че и маслото, дето го продават не е съвсем масло. Кравето масло, когато го извадиш от хладилника е твърдо.

Ех, какво масло правеха моите баби!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Майонезата, маргарина и сметана трябва да се забранят!

Ох, без маргарин мога, не знам откога не съм ял, но без майонеза и сметана едва ли ще издържа...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако искаш истинско кисело мляко, мини през Пловдив, в същата сграда където работя продават лиофилизирана закваска на истинското Българско кисело мляко(5 лева пакетчето), след което си го правиш в домашни условия, не е особена философия само да имаш достъп до прясно мляко което не е разредено че няма смисъл иначе. А това от магазините уж го пооправиха, но нямам набюдения качеството да е постоянно и същото като това което трябва да е истинското кисело мляко.

Мерси за информацията, интересно, че продават закваска и то никак не е евтина. Ако реша да си заквасвам супер кисело мляко, ще трябва да ми кажеш адреса. Правила съм и кисело мляко и сирене и масло, но това си иска доста време и най важното автентичен материал иначе наистина няма смисъл.

Ако в кофичките има истинско кисело мляко, то би трябвало ако ги оставиш за няколко часа на топло, или ако престоят в хладилника повече време - над 2-3 дни, да им се издуят капачките. Лично аз отдавна не съм виждала нещо такова.

ПП: Оказа се , че кашкавалът с маргарин придобива по-добър вкус и става за ядене след като се запече.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди малко гледам в магазина кисело мляко "Био" на двойна цена спрямо другите кофички. Запитах се другото кисело мляко от какво е направено, щом като не е био? Купих кашкавал за пици, и се оказа, че е направен с маргарин, сега ще видим дали става за ядене като е запечен.

Маргаринът не ми е особено вкусен, за това не го ям, но мисля, че и маслото, дето го продават не е съвсем масло. Кравето масло, когато го извадиш от хладилника е твърдо.

Ех, какво масло правеха моите баби!

най-голямата простотия е, че биопродуктите са по-скъпи, и то много по-скъпи от другите. например кафявата захар, която не е рафинирана, е п-скъпа, макар, че рафинирането струва пари. абсурд....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

най-голямата простотия е, че биопродуктите са по-скъпи, и то много по-скъпи от другите. например кафявата захар, която не е рафинирана, е п-скъпа, макар, че рафинирането струва пари. абсурд....

Кое му е абсурдното? Цената се определя от търсене и предлагане, а не от някаква обективна стойност на продукта. Ако има кой да купувал лайна и се търсят много и те ще са скъпи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

забраните първо минават през мен! затова Ви забранявам да забранявате г-н Богданов! :biggrin:

На Вашите заповеди г-н alvassareiro!

Ще бъде изпълнено! Акуратно и в срок!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Кое му е абсурдното? Цената се определя от търсене и предлагане, а не от някаква обективна стойност на продукта. Ако има кой да купувал лайна и се търсят много и те ще са скъпи.

там е въпростъ, че никой не търси.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Кое му е абсурдното? Цената се определя от търсене и предлагане, а не от някаква обективна стойност на продукта. Ако има кой да купувал лайна и се търсят много и те ще са скъпи.

Донкъде си прав, ама не баш. Потребителите са будали, ама не чак толкоз. Биопродуктите като такива се сертифицират а не просто някой производител решава и слага думата "Био" пред.. кашкавала примерно.Или яйцата. Така че имат по-висока себестойност. Сертифицирането е скъп процес не само като документи, но и като спазване на условията за да се получат. Не говорим за случаите когато някой се е сдобил със сертификат по втория начин или е дори фалшив. Щом го/ги има, предполага се че е удовлетворил условията. Е какви аджеба са условията?

- Яйца от щастливи кокошки.. Най-вероятно кокшките щъкат из двор като при бабите ни, а не са в клетка натикани както ние в градския траспорт примерно. И не им се удължава деня до 16 часа с лампи с цел получаване на 1.5-2 яйца дневно. Хранят се вероятно с минимум или без хранителни добавки. а как ли се лекува заболяло животно предназначено да дава биопродукция? Опаковката на продукта също може да се прибави към био мерките /може дори да е предмет на отделно сертифициране/ - кора за яйца от рециклирана хартия е по-скъпа от полистиролена.

Това ме навежда на мисълта, че през комунизма бяхме яко еко френдли или био - близки са. Опаковките масово бяха хартиени - пакети, кесии, пазаруваше се с мрежички за многократна употреба, олиото беше в стъклени бутилки, често се изискваше амбалаж... А да бирата, млякото и разни други не караха дълго.

Някой сети ли се какво означава за производител или продавач какво значи стока дето трае два-три дена? Заради това, че е покрито изискване за миимум / липса на консерванти Дали няма да рефлектира върху цената?

Вероятно съвсем резонно възниква въпроса доколко е био домашната продукция. Колкото си го направите, ако надзиравате процеса. Хората масово ползват изкуствена тор за градинките си..

А бабичките дето продават домано мляко и домати по улиците? Колко е био продукцията им? Първо - не могат да го докажат, вярва се на документ, а сертификат дали ще извадят? Аз вих и купил, но от познати / съседи. От кого си го търсите ако млякото е старо или животното болно и се подрискате в най-добрия случай?

С всички излияния до тук съвсем не исках да кажа, че са изключени злоупотреби със сертификати, понятия и недостатъчна информираност..

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

.. например кафявата захар, която не е рафинирана, е п-скъпа, макар, че рафинирането струва пари. абсурд....

Е как няма да е по-скъпа след като я правят от рафинирана с добавка на боя и аромат .

Същата работа е с типовия хляб,който е по-скъп от белия, надявам се че никой не си мисли че го правят от типово брашно ,просто защото няма мелница у нас която да прави брашно тип 1150 , демек - типово. :happy:

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • 3 years later...
  • Администратор
Цитирай

Маргарин Калиакра Веган... Новата извратения, с която ви лъжат, че маргарина е полезен. Ама бил 100% растителен - от рапица, която, увещават ни, била супер полезна... Бога ми, не купувайте и не кусвайте от тази извратения! Наистина, ако имате и най-нищожна грижа за здравето си, не пипайте! Лъжат мошениците долни от Unilever че рапицата била богата на омега-3... Лъжа! Ако има някакви количества омега-3, то има хилядократно повече омега-6. А омега-6 разболява, защото съдейства на възпалителните процеси в тялото. И сякаквите там мазни национални консултанти и напудрени уж разбирачи по хранене, в името на 2-та си лева хонорар ви лъжат и разболяват. Готов съм на национален диспут със залог собствената ми глава, за да докажа, че съм прав - всъщност правият съм не конкретно аз, а науката, която ме аргументира. Така че - не пипайте и грам маргарин - никакъв, камо ли веган!

https://www.facebook.com/GeorgiBaldjiev/posts/10212228903294473

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...