Отиди на
Форум "Наука"

Защо прабългарите не говорят прабългарски?


Recommended Posts

On ‎30‎.‎12‎.‎2017‎ г. at 18:09, nik1 said:

 Примерите са десетки..

Монголите,завоювали цяла Евразия,  навскъде в завоюваните страни и територии губят езика си, и приемат този на завоюваното  население..

Сещам и се за "киданите" на чието име е кръстен Китай, "русите" на чието име е кръстена Русия,

Чак пък десетки :)

За последен път се опитвам да обясня - не става дума за асимилиране и загуба на езика. Става дума за езиков остатък = езиков пласт в новия език.

Правиш ли разликата.

После погледни периодите:

Ти искаш да повярвам че огромният народ на българите е изгубил езика си безследно (БЕЗСЛЕДНО!!! ) за има -няма 150 години ???

И в средата на 9-ти век говори "славянски", пише на "славянски" и си кръщава децата със "славянски" имена, без никакъв спомен за собствения си пра-език ?!

Няма такъв филм

Редактирано от ilianm
  • Харесва ми! 1
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 840
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

On ‎30‎.‎12‎.‎2017‎ г. at 13:42, pliska said:

Голямо духане падна по река Дунав...

 

Това са източниците,  съжалявам. Ако имаше поне един в обратната посока, щеше да си по-възпитан. Но няма .

Както искаш се забавлявай с тях, но положението е ТАКОВА :ag::

Траките се КИПРЯТ, ДУХАТ, колят прасе в края на декември, пожелават си "за много години" и въртят и кимат с глава за "ДА" и "НЕ" обратно на всички други (според Овидий)

Тук всеки реве за "едно доказателство" , а като му се дадат 5 или 6, почва да се прави на осторумен

Редактирано от ilianm
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

On ‎30‎.‎12‎.‎2017‎ г. at 9:41, Last roman said:

траки през 5-6 век са жителите на провинция Тракия. Също като мизите - топоним.

А Дунав в Тракия ли е?

Tопоним със сигурност не е. Сигурно имаш предвид демоним :ag::ag::ag:.

Редактирано от ilianm
  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 3 часа, ilianm said:

А Дунав в Тракия ли е?

Tопоним със сигурност не е. Сигурно имаш предвид демоним :ag::ag::ag:.

Ти първо се върни да поясниш фантазиите си за Киприда и духащия Дунав,  шегобиецо. :)

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 11 минути, Last roman said:

Ти първо се върни да поясниш фантазиите си за Киприда и духащия Дунав,  шегобиецо. :)

 

Фантазии няма, а цитати от Йоан Лидийски, надлежно илюстрирани .

И изобщо не се шегувам :)

"траки" не може да е топоним. Топоним е Тракия, а траки е етноним, като може да е демоним, в зависимост от обстоятелствата.

Например съвременното "тракийци" е точно това. В цитата на Йоан Лидийски обаче траки не може да е демоним, защото става дума за Панония,

Мизия и Дакия, а не за Тракия

Има нещо забавно тук, но то не е от мен.

 

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

Ето как е изобразен в лозенския манастир "Св Спас" прабългаринът (татарин или иранец) свети крал Тривелий, държащ в ръка послание на родния си (тюркски, ирански или марсиански) език

трежели.jpg

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 30.12.2017 г. at 22:39, Frujin Assen said:

Исаве, дай 1 (словом ЕДНО) доказателство, че прабългарите са славяноезични ПРЕДИ 864. Ще съм ти много благодарен.

Съществува доказателство за славяноезичието на прабългарите и то е археологическо. Археологията (а също така и имената на рода Дуло!) показват сарматски произход, а това озвачава индоевропейци с някакъв вид скитка лексика, която през 7 век може да се дефинира и като славянска, доколкото е съдържала думи като Аз, Къде, Мога, Жена, Дом, Държа, Дар, .... (все стари ирански думи)! Не всичко са си разбирали сарматите и горските хора от беларуските и полските гори, но след час-два разговори са можели да намерят обща приказка базирана на основите на езиците си.

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 34 минути, ilianm said:

Ето как е изобразен в лозенския манастир "Св Спас" прабългаринът (татарин или иранец) свети крал Тривелий, държащ в ръка послание на родния си (тюркски, ирански или марсиански) език

трежели.jpg

Изобразен по канона на църковната живопис. И какво доказва това?

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, самотния вълк said:

Изобразен по канона на църковната живопис. И какво доказва това?

Нищо. Само илюстрира :)

Някакви предположения за надписа в ръката му ?

 

 

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, ilianm said:

Нищо. Само илюстрира :)

 

Прав си. Илюстрира две неща. Как са се изографисвали църквите и как автохтонците изопачавате фактите и доказателствата.

  • Харесва ми! 3
Link to comment
Share on other sites

Преди 1 минута, самотния вълк said:

Прав си. Илюстрира две неща. Как са се изографисвали църквите и как автохтонците изопачавате фактите и доказателствата.

Вече казах - нищо не доказва.

доказва само, че според канона името му е Тривелий, бял, с брада и очевидно замонашен

Приказки на едро кой какво изопачава не коментирам, щото ще стане разправия

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 минути, ilianm said:

Вече казах - нищо не доказва.

доказва само, че според канона името му е Тривелий, бял, с брада и очевидно замонашен

Приказки на едро кой какво изопачава не коментирам, щото ще стане разправия

И държи свитък на кирилица... От което следват две неща - или всичко изобразено е вярно и Тривелий не е Тервел, или е Тервел, но изобразен, както си го е представял зографа и както следва да се изографисват църквите. Освен, ако не приемем, че по времето на Тервел е имало кирилица. Не знам ... ти кажи

  • Харесва ми! 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 16 минути, ilianm said:

Нищо. Само илюстрира :)

Някакви предположения за надписа в ръката му ?

Еми не е нищо. В случая се показва нагледно как някои хорас чисто любителски методи се опитват да тълкуват в полза на идеологиите си разни неща без да разбират от хронология, изкуство и други подобни.

Редактирано от makebulgar
  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Преди 6 минути, самотния вълк said:

И държи свитък на кирилица... От което следват две неща - или всичко изобразено е вярно и Тривелий не е Тервел, или е Тервел, но изобразен, както си го е представял зографа и както следва да се изографисват църквите. Освен, ако не приемем, че по времето на Тервел е имало кирилица. Не знам ... ти кажи

 

Тук вече съвсем излезе от разумния път

Зографа не изобразява светците "както си ги представя", а както ги представя канона

Тривелий е т.нар. Тервел, защото на други изображения е наречен цар Български. И очевидно за църквата той се е замонашил, защото и тук, и в троянския манастир е изобразен като монах

 

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

Преди 3 минути, makebulgar said:

Еми не е нищо. В случая се показва нагледно как някои хорас чисто любителски методи се опитват да тълкуват в полза на идеологиите си разни неща без да разбират от хронология, изкуство и други подобни.

Колко пъти да повтарям - не доказва НИЩО.

търси ти под вола теле

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 1 минута, ilianm said:

 

Тук вече съвсем излезе от разумния път

Зографа не изобразява светците "както си ги представя", а както ги представя канона

Тривелий е т.нар. Тервел, защото на други изображения е наречен цар Български.

Именно де канона. Нали и аз това казвам. Само че канона не е отражение на действителността. Пък и премълчаваш за кирилицата на изображението. Според теб, ако всичко е точно този надпис има ли място в изображение на Тервел?

Link to comment
Share on other sites

Just now, самотния вълк said:

Именно де канона. Нали и аз това казвам. Само че канона не е отражение на действителността. Пък и премълчаваш за кирилицата на изображението. Според теб, ако всичко е точно този надпис има ли място в изображение на Тервел?

Не знам, какъв е надписа, знаеш ли?

Link to comment
Share on other sites

 

Преди 8 минути, Doris said:

Всяко царство, разделено против себе си, запустява . Матей 12: 25.

Интересно!

Защо тези думи държи цар Тривелий :) ? Можем да гадаем, но първо да видим ирански или татарски език е говорил този български цар...

Редактирано от ilianm
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 29 минути, ilianm said:

Всъщност каква е тюркската (иранската, пущунската, фарси, хинди) етимология на името ТриВелий:ag::ag:

 

А каква е тракийската (славянската) етимология? Явно сте посветен в тайното знание и сте наясно с отговора.

  • Харесва ми! 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, tervel said:

 

А каква е тракийската (славянската) етимология? Явно сте посветен в тайното знание и сте наясно с отговора.

Не знам, да се разчита на етимологии не е моят подход. Посветени в тайни знания "разчетоха" думи като шегор на тюркски (ирански и т.н.езици), а  думи като авра  - на чист персийски.

 

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...