Отиди на
Форум "Наука"

Какво пише на плаката?


КГ125

Recommended Posts

  • Потребител

Най-вероятно "Работници от всички страни, съединявайте се", на мен ми прилича на ирански, но може и турски да е. Ето от гугъл излиза така на персийски:

کارگران همه کشورها متحد شوید

а това е на турски: Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin - значи отпада

Редактирано от mason
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

а това е на турски: Bütün Ülkelerin İşçileri Birleşin - значи отпада

Не отпада. Турците до 1928 г. пишат на арабица, така че е възможно да е на османотурски, зависи от коя година е събитието.

Редактирано от Михов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

..Дали тая снимка не е някакъв сборен монтаж? :post-20645-1121105496:

Няма как да е монтаж, тогава фотографията е била със сребърни плаки, не е имало фотошоп, а ако е правено нещо за вестниците, то е под формата на изрезки и лепене - колаж, но това не е колаж. Личи си, че е цяла снимка без лепени елементи или добавени изрезки.

Пробвах още първия път на арабски и понеже символите не изглеждат така, както е на плаката, ги изключих, но мисля, че дори и турците да са ползавли арабица по това време, не е на турски, но най-добре да го сравниме:

العمال من جميع البلدان، وتوحيد

И аз се заинтригувах, ще помисля за връзката с Иран по това време, видях на снимката, че годината е 1901-ва, да видим какво ще излезне. :hmmm:

Редактирано от mason
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега прегледах няколко странички от книги на османотурски тука и надписа ми заприлича много на нещо подобно, сравнявам ги с персийските книги тук и също ми прилича, не знам, логически би трябвало да е на османотурски. На снимката пише, че е първомайска манифестация, затова мисля, че вероятно е лозунг по повод ден на труда. Книгите се отварят като се разцъкат стрелките за стр.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пише:

Ако БГ Наука Ви харесва - дарете и помогнете. Със събраните пари ще купим камера и ще започнем заснемане на редица документални филми! (http://video.nauka.bg)

:whistling::whistling::whistling:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Може да е на турски, просто тогава турският все още се е пишел с арабица.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...