Отиди на
Форум "Наука"

Значение на фамилно име


Recommended Posts

  • Потребител

Здравейте!

Не намерих по-подходяща тема, в която да задам въпроса си. Моля, ако някой може да ми отговори дали  "Simon" е еврейско име? Например за хора с имена като George Simon или Peter Simon дали би било основателно само по фамилията /Simon/ да се предположи, че са евреи или с еврейски произход? 

Link to comment
Share on other sites

Преди 40 минути, Шпага said:

Здравейте!

Не намерих по-подходяща тема, в която да задам въпроса си. Моля, ако някой може да ми отговори дали  "Simon" е еврейско име? Например за хора с имена като George Simon или Peter Simon дали би било основателно само по фамилията /Simon/ да се предположи, че са евреи или с еврейски произход? 

1, Лично на мен SImon не ми звучи много еврейско. Виж Shimon да, но това е лично име

2. В много държави можеш да си избереш ново име и фамилия

Така че според мен отговора е не

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 часа, Шпага said:

Здравейте!

Не намерих по-подходяща тема, в която да задам въпроса си. Моля, ако някой може да ми отговори дали  "Simon" е еврейско име? Например за хора с имена като George Simon или Peter Simon дали би било основателно само по фамилията /Simon/ да се предположи, че са евреи или с еврейски произход? 

 

Преди 5 часа, Captain Nemo said:

1, Лично на мен SImon не ми звучи много еврейско. Виж Shimon да, но това е лично име

 

Така че според мен отговора е не

Името е еврейско с библейски произход.:)

 

Фамилните имена на евреите ,често са повлиявани  от контакта с народите , сред които са живели. Например:

-елинско влияние- Полиди/ от полити-гражданин/ , Поликар /храбър, юначен/ , Пилософ / философ/

- арабско влияние   - от арабския език в някои фамилни имена са преминали частиците " ибн", " абу" и " ал". " Ибн" е еврейското "бен" , " абу" е " ав" /баща , в смисъл син на../ ,частицата " ал "  заменя пълния член "ха" на иврит. Така от Бен Данан се получило Ибн Данан или Абенданан, превърнало се под испанско влияние в Абелдано. По същия начин от арабското Ибн Саал или Абен Саал  до нас в съвремието е достигнало името Абенцал.

Много са имената  от арабски произход между евреите - Алмозиньо, Алтарас, Алсаид, Алмули, Хабиб, Саадии и пр..

-италианско влияние 

Финци, Криспин, Струто

- германско влияние- Залман, Калман, Фаис / от  Вайс/ , Таджер .Днес има  потомци на германски евреи носители на имената Цеви / от Хирш/  , симха и пр..

- от испанско влияние - Фернандес, Перец,  Кобеш, Ментеш

от турско влияние- Яшар, Дживан, Пияде

 от унгарско влияние - Маджар

от румънско влияние- Валаджи / касаещо изселници от Валахия- Румъния /

 

 

При фамилните и личните имена от еврейски произход има три подгрупи.

- имена от библейски произход ,които преди това са били лични имена. 

Пример : Авишай, Гедаля, Елазар, Ешая , Туви....пр

В някои от имената се виждат и имената на Бога, така както са дадени  в Библията- 

Йехова- Йонатан / даден от бога/ ,  Елоим- Ехиел / Бог е жив / ,Адонай- Хаздай, Хазмонай и пр. На същото основание  към мистичните имена  се причисляват и прилагателните Барух / благословен/ , Менахем / утешител /  и пр..

- имена означаващи физически и морални качества, имена на животни и растения, имена свързани с дадено събитие около раждането на детето.

Пример- Гадол / голям / Лаван / бял / Едом / червен/ , Маноах / покой/ Навон / мъдър/ , синонимите Нахум и Танхум / утеха/ , Сасон  и Симха / радост/ ,калев / куче/ Сафан / заек/ Тамар / палма / Адаса / мирт/ шошана /роза/ Перахя / цвете божие / и пр..

дете ,което сее родило на Песах - Песах, на шабат- Шабат , Шабетай ,  на Пурим- мордехай, на Ханука- Мататя , на родените през десетте дни между Рош а Шана  и Йом Кипур се е давало името - Рахамим/ милосърдие/

- хебраизирани имена или преведени от чужди езици на иврит. 

Пример : имената  Царфат, Сарфати, Царфати от Zarephath - древноеврейското название на Франция.

Сузи / от Суза- Италия /

 Митрани-  Предшестващата частица " ми" е предлогът на иврит" от"  и в случая означава " човекът от Трани"- град в Италия. Аналогичен  произход има и името Мефано.

и пр.пр...

Link to comment
Share on other sites

  • 9 месеца по късно...
  • Потребител

Здравейте.

От много време, но безуспешно търся информация за значението и произхода на фамилното име на моят дядо - Песийски. Само знам, че неговият баща е бил царски офицер и капелмайстор на цар Борис.

Моля ви, помогнете ми да разбера значението и евентуално произхода на фамилията на дядо.

Благодаря ви.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител

За фамилията Роджев дали може да се намери нещо. Всичко което науча за нея ще е о полза понеже нямам никаква представа какво значи от коя част на света/България е и т.н 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 43 минути, Rodzhv said:

За фамилията Роджев дали може да се намери нещо. Всичко което науча за нея ще е о полза понеже нямам никаква представа какво значи от коя част на света/България е и т.н 

https://en.wikipedia.org/wiki/Genealogy

https://en.wikipedia.org/wiki/The_Church_of_Jesus_Christ_of_Latter-day_Saints

Мормоните имат най-голямата база данни където безплатно/до колкото знам/ можеш да търсиш.

https://www.familysearch.org/locations/saltlakecity-library

И в България има наверно подобен център. Ако не, червеният кръст.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребител

Как са се появила фамилията Москов, от личното име Моско ли? Никога не съм срещал човек с такова първо име, а за хора с такава фамилия само няколко пъти съм чувал. Има и село на име Московец, обща етимология? 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, К.ГЕРБОВ said:

Значи си говорим за хора с корени от Москва, заселници, бегълци и т.н. ли? Теоретично възможно, не толкова практически, но не мога да изкажа свое мнение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам какви точно са били съображенията на авторката на изследването, за да достигне до това заключение. Тя уточнява, че може да става дума и за „страни и селища, където е пребивавало лицето със съответната фамилия“. Писателят Иван Аржентински е живял само четири години в Аржентина, но се е подвизавал в българската литература като „Аржентински“.

Така и пребивавалият в Русия, може да бъде приеман като Иван Московията, например. Така може да бъде наричан и почитател на Русия, дори да не е ходил там - не всички, които са вярвали в „дядо Иван“ са били в Русия.

През Възраждането руснаците са наричани „московци“. Казвали са им и „руси“. Т. е. имаме наименования различни от „руснаци“. На Русия пък, са казвали „Московията“. В „Под игото“ тя се споменава  няколко пъти.

Все пак това са предположения. От личен опит знам, че в много случаи, когато се достигне до истината, често тя се оказва различна от предположенията.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 месеца по късно...
  • Потребители

В румънска Добруджа има селище наречено Малък Палаз. Името на румънски е Palazu Mic, което Гугъл превежда „Малък дворец“. https://bg.wikipedia.org/wiki/Малък_Палаз

„Палаз“ вероятно идва от „палат“. Сред българските фамилни имена има Палатов. https://www.google.com/search?q=Палатов&client=

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...
  • Потребител
On 20.02.2012 г. at 0:43, Pandemonium said:

Търсих из интернет, използвайки различни ключови думи, но така и не открих какво означава и с какъв произход е фамилното ми име. Ако някой може да помогне, ще съм му благодарен да го направи. :)

 

Фамилията ми е Камберов.

От кой край на България сте? Майка ми по баща също произхожда от фамилия Камберов 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 48 минути, Divane said:

От кой край на България сте? Майка ми по баща също произхожда от фамилия Камберов 

От Речник на думите в българския език:
 

камбер:

1. изпъкналост,изкорубеност,кривина.

2. авиационно: изкорубеност (на крилото на самолета),леко изпъкнала нагоре греда.

3. изпъквам по средата,извивам се нагоре по средата,ставам (правя) сводест.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, deaf said:

От Речник на думите в българския език:
 

камбер:

1. изпъкналост,изкорубеност,кривина.

2. авиационно: изкорубеност (на крилото на самолета),леко изпъкнала нагоре греда.

3. изпъквам по средата,извивам се нагоре по средата,ставам (правя) сводест.

Камбур на турски е гърбица, от гръцки калмпилос. Кампили на гръцки е крива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Камберов (от астраган): в „Българските фамилни имена – извор на минало и родолюбие“ http://authors.ometeo.net/101kb/05.pdf, раздел „Фамилни имена, свързани с професии и занаяти“, с. 8.

Астраган е вид скъпа обработена агнешка кожа с къдрав черен или сив косъм от току-що родени каракулски агнета. Намира приложение най-вече при изработката на облекла.

Възможни професии на основателя на фамилията:

Шивач https://dve.bg/Палто-от-астраган-view16029.html

Доставчик https://www.olx.bg/d/ad/estestveni-agneshki-kozhi-CID262-ID7DUAp.html?  

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 14 часа, Divane said:

От кой край на България сте? Майка ми по баща също произхожда от фамилия Камберов 

Моят род Камберови е от с. Буйновци в Еленския Балкан. Иначе съм роден в Сливен и израснал в Нова Загора, защото много еленски балканци, самонаричащи се торлаци, се преселват в равнината и оставят имотите си в Балкана. И четирите ми дядовци и баби са торлаци от Еленския Балкан, но фамилията Камберови е от с. Буйновци.

Иначе сега живея във Варна.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 6.11.2023 г. at 23:57, Pandemonium said:

Моят род Камберови е от с. Буйновци в Еленския Балкан. Иначе съм роден в Сливен и израснал в Нова Загора, защото много еленски балканци, самонаричащи се торлаци, се преселват в равнината и оставят имотите си в Балкана. И четирите ми дядовци и баби са торлаци от Еленския Балкан, но фамилията Камберови е от с. Буйновци.

Иначе сега живея във Варна.

Нашите са вДобруджа , Шабленския регион, ноот къде идват в Добруджа не зная към момента. Един от най възрастните в село , говорих с него и той ми каза , че май са от района на Пазарджик, но за съжаление точви сведения не са запазени. От майка ми съм чувала нещо за ямболския район, но и това не е потвърдено. Правели ли сте си ДНК тест, цащото тоа е една много добра база за изследване на родословието

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...