Отиди на
ISTORIK

Как да пишем удареното и (ѝ

Recommended Posts

ISTORIK    2638

ѝ - Ѝ... Как да ги пишем?

Във форуми, във Word, в коментари под статии...

Ето няколко сайта, които може да са ви полезни:

http://vstoykov.hit.bg/accent.html

http://www.bjotev.cjb.net/

http://www.bacl.org/itaestbg.html

Last roman    9447

аз го пиша като й, за да не се затормозявам. Мисля че има достатъчно интелигентни и грамотни хора, които да правят разликата.

• Upvote 2

glishev    4566

Има два начина.

Най-разпространеният е със заместващото "й". За пишещите на "фонетична" кирилица (кирилица-qwerty, която принципно е предназначена за чужденци) клавишът "й" е същият като латинското "j". За тези, които ползват БДС (тоест българската кирилска подредба на клавиатурата), си има клавиш "й", който отговаря на латинското "х".

Има и начин да се изпише наистина "ѝ". Получава се просто като натиснеш Shift+"ь" (латинско "a" в qwerty) при БДС-употреба на кирилица.

glishev    4566

То зависи май от версията на текстовия редактор.

Редактирано от glishev

DendroaspisP    1879

... Има и начин да се изпише наистина "ѝ". Получава се просто като натиснеш Shift+"ь" (латинско "a" в qwerty) при БДС-употреба на кирилица.

Наистина не работи, а тамън се зарадвах, че ще го пиша като хората....

Я, виж за какъв текстови редактор става думи или какво друго трябва да се направи.

glishev    4566

Трябва някой по-грамотен от мен да го обясни.

Аз съм с Уиндоус 7, Гугъл Хром и Уърд 2007 у дома - и го пиша без проблем.

Но на работа съм с Уиндоус Виста, ИЕ7 и Уърд 2003. Тук не става.

Зависи от подредбата на клавиатурата.

Аз съм с Виста в офиса. Едно от първите неща, които направих след като я инсталирах, беше да пробвам новата тогава фонетична подредба на клавиатурата. Е, пробвах и не ми хареса! След като рабрах, че и предишните файлове които ставаха за ХР и 2000 не работят, потърсих в Интернет и намерих, че от Майкрософт си имат програмка, с която да си пренаредя клавиатурата по мой вкус - Microsoft Keyboard Layout Creator 1.4. :) Използвах, че имам клавиш в повече (|\) до левия Shift (който е малък) и там си сложих удареното и - ѝ,Ѝ :)): .

Това е историята при мен.

• Upvote 1

Galahad    3615

Има и вариант да си напишете текста в Уорд, като си вмъкнете желаните символи. Проблемът е, че при скоростно писане, а повечето правят именно това, използването на някои от посочените способи забавя доста. Посоченият от Христо Серафимов вариант е вече подходящ за скоростно писане, но трябва да се усвои навика за ползване на още една буква.

meandor    74

Ако на някоя клавишна комбинация, с помощта на Microsoft Keyboard Layout Creator, се пристави самото ударение, ще може да се изписва винаги, когато е необходимо, а не само над И. Аз така процедирам напоследък и то автоматично си се намества над предхождащата го буква (освен при някои по-дървени шрифтове).

• Upvote 1

Друг вариант, за който се сещам, е да се използва програмката Character Map, която, ако е инсталирана с Windows-а, се намира в Start Menu\Programs\Accessories\System Tools. Уникода на "ѝ" е 045D, но не се вижда с всички фонтове. С Ариел се вижда със сигурност. От там може да се копира и да се ползва, където е необходимо.

Или още по-лесно, ако ще се прави с копи/пейст... Правите си буукмарк към тази тема, отваряте я в отделен прозорец или таб и си копирате "ѝ" от заглавието или постовете. :)

ISTORIK    2638

Character map

Start -> Run

Написвате charmap.exe и натискате ОК.

Избирате фонт (шрифт) и намерете ударението, което Ви интересува. След това остава да го маркирате (select бутон в програмата) и да го копирате (copy в програмата). Отивате в текста, където искате да е ударението, и натискате Ctr. + V от клавиатурата.

ISTORIK    2638

Как да пишем букви с ударения под Linux?

http://svilen-online...8/06/linux.html

Редактирано от ISTORIK

Windows 10 - клавиатура Bulgarian (Phonetic Traditional)

Използвано е, че няма букви с голям ер-малък (ь) и ударено и (ѝ). И двете се намират на латинското X. ѝ е с натиснат Shift, ь е без Shift :animatedwink: ьѝьѝ

Предполагам, че това го има и в по-ранните версии на Windows клавиатурата със същото име.

Едит: сега видях, че тази информация я има и в Wiki-то - и главни могат да се пишат като се натисне CapsLock.

Редактирано от hristo_serafimov

Регистрирай се или влез в профила си, за да коментираш.

Трябва да имаш регистрация, за да може да коментираш.

Регистрирай се!

Регистрацията на нов акаунт в нашата общност е много лесно!

Нова регистрация!

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход