Отиди на
Форум "Наука"

Славяни, които попадат под българско културно влияние


Recommended Posts

  • Потребител

Българите (или прабългарите) имат държавно образувание още през VII век. Имам предвид - Велика България. След хан Кубрат, държавата се мести около Дунав. Тук българите и славяните стават основа на Дунавска България.

Оставям настрана споровете за характера на отношенията между българи и славяни, годината на образуване на държавната формация, войните с Византия и така нататък.:)

Бих искал да попитам следното: има ли славяни, които се, така да се каже, "българизират" след 681 година? Тоест да приемат прабългарските вярвания, обичаи, бит и култура?

Доколкото знам, макар и много малко, има смесени бракове между славяни и българи. Имам предвид - по-компактни маси славяни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

на така поставеният от теб евентуално-хипотетичен въпрос, ще цитирам поета Радой Ралин и неговото становище за кръстосването между славянките и пра/българите:

Срещнали се на полянка, прабългарин и славянка.

Цуни-гуни, вади-тури, народили чукундури.

Хем ебливи, хем крадливи, но най-вече завистливи. :bigwink:

  • Upvote 4
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Пламене, темата е формулирана съвсем некоректно, защото така поднесена, отговор не може да й се даде. Все едно да питаш по колко пъти седмично са правили секс Зевс и Хера.smokeing.gif

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Че той Щърбов се е специализирал именно в пускането на такива мъгляви теми. Бас ловя, че повече няма да напише нито ред тук. :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Според мен има известна конкретност във въпроса му - има ли сведения за славянско племе приело прабългарската религия и култура. И отговора е прост - Не. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

хайде обаче авторът да изпълзи отнякъде и да поясни какво подразбира под 'пра/български бит, обичаи, религия и култура'?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Недейте, де. Въпросът има коректност.

Ми държавната, военната организация и политическа традиция. Това са всички славяни на Балканите, без тези, които са под византийско и католическо влияние, макар, че хърватите както са католици, така пращят всичките си книжнини на глаголица (дори не на кирилица) до 18-ти век. Това са и руснаците в известна степен и сърбите в по-голяма степен, че дори и прословутите власи.

Иначе аз лично като лаик и гад мисля, че сериозна славянска част се е българизирала още отвъд Дунава и си е дошла с българите "наготово" на балканите.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

въпросът на Щърбов е: "Славяни, които попадат под българско културно влияние". Та нека първо той дефинира какво разбира под 'българско културно влияние', за да можем да подхванем дискусия при кои славяни се наблюдава 'българизиране'. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Иначе аз лично като лаик и гад мисля, че сериозна славянска част се е българизирала още отвъд Дунава и си е дошла с българите "наготово" на балканите.

:bigwink:

Нормално, достатъчно дълго време за живели там заедно.

Както и другото смесено съсловие от Панония, което се "разпуска" и връща по родните места след Кубер.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Аз пък мисля, че славяните отвъд Дунава като са били са си стояли в горите, а българите в степите, всеки според възможностите си и културните си особености и доколкото са се сблъсквали някакво значително смесване едва ли е имало в Причерноморието.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да, но византийците абсолютно не коментират такава голяма промяна, като пославянчването на езика, ако се е случило тука, няма как да остане това без внимание...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Искаш да спечелиш баса явно.

Дай на Пламен малко време да видим дали няма да каже и той някоя рима а ла Радой Ралин. ;)

айде, давам време до петък вечер потребителят Щърбов да внесе безценната си гледна точка по въпроса с прабългаро-славянските културни взаимоотношения. :laugh:

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Българите (или прабългарите) имат държавно образувание още през VII век. Имам предвид - Велика България. След хан Кубрат, държавата се мести около Дунав. Тук българите и славяните стават основа на Дунавска България.

Оставям настрана споровете за характера на отношенията между българи и славяни, годината на образуване на държавната формация, войните с Византия и така нататък.:)

Бих искал да попитам следното: има ли славяни, които се, така да се каже, "българизират" след 681 година? Тоест да приемат прабългарските вярвания, обичаи, бит и култура?

Доколкото знам, макар и много малко, има смесени бракове между славяни и българи. Имам предвид - по-компактни маси славяни.

Фактите показват че българите се славянизират, но ти искаш да вярваш в обратното май..

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Фактите показват че българите се славянизират, но някой вярва в обратното, май..

"По-мъдрият (или по-умният) отстъпва."

Така твърди една народна мъдрост.

Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...