Отиди на
Форум "Наука"

Случаят Дятлов


Recommended Posts

  • Мнения 398
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

...и все пак през цялото време докато четох темата се питах защо умират всичките. Не мога да се отърва от мисълта, че е странно поне един да не оцелее... Всичко е отнело много време едва на 500 м. от палатката. Защо остават толкова дълго далеч и в същото време така близо до нея?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Измръзват, мъчат се да палят огнове и т.н. 

И не, няма извънземни и ракети по простта причина, че спират на 500 м. от палатката и почват да палят огньове, след което се разделят. Има и опит за връщане назад и пр. 

Паника, кавга, сбиване, замръзване. Нещо такова ще да е било. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 39 минути, КГ125 said:

Измръзват, мъчат се да палят огнове и т.н. 

И не, няма извънземни и ракети по простта причина, че спират на 500 м. от палатката и почват да палят огньове, след което се разделят. Има и опит за връщане назад и пр. 

Паника, кавга, сбиване, замръзване. Нещо такова ще да е било. 

Тежки природни условия, полярен Урал, зимата, млади хора - студенти. Възможно еднообразна храна, липса на витамини, консерви , калаено отравяне ? Мисля си че има елемент на психясване ? Дребни спорове в екстремни условия довеждат до психарски истории.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Може и алкохолът да не е бил добър - иначе са били в отлично здраве, за да могат така да вървят из тези планини. Възможно е и това, като нищо. Не знам дали се изследвани токсикологично. По-скоро не защото следствието в тогавашната съветска провинция... 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Изчетох вчера темата. Много сте казали. Трябва пак се изчете, трябва да се провят данните...Наистина не знам дали ще мога да го направя пак, а за този случай чувам за първи път. Много сте се постарали с версиите, респект!

Но на мен изобщо не ми се връзва поведението на тези хора. Всичко това, което са правели само на 500 м. от палатката е шантаво! На първо място изхождам от това, че отнема доста време. Достатъчно, за да се види, че при палатката не става нищо страшно. Ок, затрупал я е снегът, но всичките им вещи за оцеляване са там - на 500 м. Защо да палят огньове едва на 500 м.? Времето не може да е било едно при палатката и друго при горичката...От какво е била застрашена тази палатака? Неадекватно облечени, държат се като умопобъркани и то за часове - не са замръзнали да строят убежище, вместо да се върнат обратно при дрехите. Случилото се не е станало за 10 мин. И нито един не е бил с ума си, за да оцелее? После трима!? тръгват към палатката и умират на почти равни разстояния един от друг не толкова далеч от палатката (или не съм разбрала добре?).

Тези хора наистина приличат на много пияни, решили да си допиват на 500 м. под звездите и в някакви неясни моменти напълно загубвали разсъдък (точно като пияните - ту мислят що годе адекватно, ту са напълно замаяни) - строят убежища, но преди това се обличат се на половина...Това с чорапите не ви ли е странно? Защо да имаш време да сложиш 4 чорапа на 1 крак и да не ти остане време за другия? Логично е да сложиш два тук, два там, а не да отделиш време за цели 4 бр. на един крак! Много старнна паника, би накарала някого да си сложи 4 чорапа в бързината на 1 крак ...все едно е разчитал на още време!? Или трябва да си адски пиян и да не знаеш какво правиш, за да тръгнеш в този вид да пиеш до гората...или и аз не знам какво трябва да те уплаши така, че да имаш време сложиш 4 чорапа на 1 крак,  а толкова уплашен човек, разкъсващ палатки отвътре не би действал адекватно само за единия си крак...

Пак ще се опитам да прочета, но се залутах във верни и неверни данни. Може ли линк към данните от разследването? Не бих могла да съм адекватна и аз ако не си направя скица на събитията, а ми стана много интересно.

 

Защо не се връщат при палатката е въпрос №1

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хм това също е възмжно но нямаше да излязат така зле облечени и нямаще да режат палатката. Там нещо е станало но какво един дявол знае.. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

КГ, ти си адски навътре с историята, снощи те четох с голямо удоволствие. Помисли за глупавите чорапи. От какво ще се боиш щом слагаш 4 на единия крак. Какво може да те залъже, че все пак имаш време? И какво е това, което няма да те върне при палатката с цената на живота ти?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

те имали ли са оръжие????????

Защото на мен това ми прилича на мечка, която е влязла в палтаката - нали е била отворена вратата? Разкъсала я е от вътре, търсела е храна, а те ако са нямали оръжие не им остава друго освен да чакат на 500 м. и да я плашат с огъня, но мал шанс. Накрая сигурно дори са решили да рискуват почти замръзнали да се пробват да си вземат нещата.

Ако са имал оръжие обаче всичко драстично се променя против външен биологичен враг. Освено това кой тръгва без оръжие, но с 4-те чорапа...

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вижте, всичко така добре прилича на нападение от мечка, че по-хубаво не би могло да бъде. Като по стандарт е.

Значи само да се изясни имали ли са оръжие и вярно ли е това, че палатката е била с отворен и от ципа вход - някъде из темата го четох, но може и да греша.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

От мечка няма следи, а останалите следи са запазени под нов сняг; 2 чорапа се слага на 1 крак тогава, когато си или пийнал или упоен от нещо или пък така бързаш, че си се паникьосал безобразно. Оръжие няма никой, освен ножове. Входът е намерен затрупан. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Четох снощи. Тонове материал са списани, впечатлена съм. Пълна мистерия првдвид намереното. Версията с ниските честоти е пленителна. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, *abi* said:

Четох снощи. Тонове материал са списани, впечатлена съм. Пълна мистерия првдвид намереното. Версията с ниските честоти е пленителна. 

Най-после една добра мистификация за разгадаване за теб Аби:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тя се оказа над силите ми тази :)))) Защото цялата работа прилича на нападение от зверове, но няма следи от зверове (поне така твърдят, но кой знае какво са гледали) и експертизата е показала, че палатката е рязана с нож от вътре (колко е вярно заключението, само може да се гадае). Снощи попаднах на цели схеми, чертежи, какво и не по въпроса. Тази ми е фаворитната: chern006.jpg?itok=7lAabYi3

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Младежите са физически и психически здрави. За това са трьгнали зимьска по полярни планини. Правени са изследвания всякакви включая на радиация. Никакви сьщественни отклонения от нормите. Подценяване на обстановката - морето е до колене. После ужас от нещо дребно. 

 

Чувал сьм - зора лишени от сьн имат видения и получават мания за преследване. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Има малко данни и тук:

http://megavselena.bg/tova-li-e-istinata-za-gibelta-na-grupata-na-dyatlov/

"Това ли е истината за гибелта на групата на Дятлов?

групата на Дятлов

През зимата на 1959 година в планините на Северен Урал изчезват деветима туристи, тръгнали на поход под ръководството на Игор Дятлов.

След един месец спасителите откриват разрязаната им палатка, а в радиус от километър и половина от нея – пет замръзнали тела. Телата на останалите са открити чак през май. Почти всички са подути и полуголи. При някои има смъртоносни травми. И досега не е ясно защо младежите са избягали полуголи на лютия студ към своята гибел.

..."

От подстатията за инфразвука - най-правдиво обяснение ми се струва:

"...

„Инфразвукът оказва влияние не само върху психиката на човека, но и на организма като цяло. Тези колебания са опасни с това, че е сложно да се уловят. Например колебания от 7-8 херца могат да предизвикат нарушения в мислителните процеси, паника, чувство за необяснима тревога, опасност“, коментира кандидатът на медицинските науки Светлана Артьомова.

Силният вятър на морето или в планината, бурята и дори полярното сияние са една от причините за появата на инфразвук. Сега изследователите са на мнение, че тайнствената гибел на двете експедиции е съществуването на звук убиец."

 

Въобще, подценяването на инфразвука, може и да води  до катастрофи - с "надути" уредби с ниски честоти в колите. - при резонанс се губят ориентири.

Още - плаващите "Летящи холандци" - кораби без екипаж, измрял по подобен начин с гърчове и ужаси - също са обяснени с влиянието на инфразвуци.

Интересно е, че с инфразвук (действа на костите, кухината на гръдния кош, а в черепа - също резонира) лесно се предизвиква "смях" и ... ако се продължи дълго - инфаркт - областите в мозъка, които "отговарят" за еуфория и "страх" от ужасии, са много близки.

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За всеки случай хората се взели мерки:

То, что к «проклятой горе» любители экстрима ходят «дикарями», чиновница отрицать не стала.

http://www.gazeta.ru/social/2014/09/12/6211805.shtml

Подтверждая мнение о том, что спрос рождает предложение, Туканова заявила, что с развитием в регионе инфраструктуры необходимо будет запустить туры к перевалу Дятлова: «Туризм — это транспортные сети, гостиницы с питанием. В местности, о которой идет речь, всего этого нет. Кроме самой легенды, нам нечего продавать туристам. А этого мало».

Впрочем, Константин Кузнецов отметил, что если соблюдать определенные правила безопасности, то совершать туры к перевалу можно.

«Чтобы остаться живыми и невредимыми, мы не ночуем в том месте, где была найдена палатка, и не ходим в походы группами по девять человек. Были жуткие моменты, но они на уровне ощущений. В целом же ничего смертельного», — уверяет экскурсовод. В следующем году гид Клуба искателей приключений собирается организовать к перевалу Дятлова детский тур.

:baby:

А че мястото и околностите му не са Рая на света, няма спор и редовно взимат жертви: http://www.gazeta.ru/social/2016/01/11/8015441.shtml

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Потребител

Когато имам време се запознавам по-детайлно с този случай и извън повечето нелепи версии, на този етап смятам, че проблемът е предимно в бедността на експертизата направена в края на 50-те. Тук са публикувани повечето материали от засекретяваното, в последствие разсекретено дело:

https://sites.google.com/site/hibinaud/home

С пълното дело в оригинал се твърди, че са се запознавали значително малък брой хора. (не видях все още снимките качени ли са)

До колкото попрегледах каченото - времената са били такива, че експертизата не ни дава, това на което можем да разчитаме днес. Версията пиянско сбиване по-скоро отпада, защото стъпките са били на стройно движеща се, организирана група, без паническо придвижване. Следите са многократно снимани. Алкохолните проби са отрицателни за 5 тела https://sites.google.com/site/hibinaud/system/app/pages/search?scope=search-site&q=алкоголя

За трите тела с нараняванията - не откривам информация за алкохолните проби в делото. Не са упоменати в актовете за изследване на труповете. За ударите по телата, според експертизата са като причинени от хвърляне на тялото или сблъсък с нещо тежко, а не от директно нанасяни удари един на друг (или от нещо друго). Две са на мъже, едното е на жена.

8 човека напускат палатката - липсва 1. (Това не е много сигурно, възможно е всички заедно да са напуснали палатката - още не съм проверила доводите относно броя напуснали според делото)

Да приемем, че са осем. 4 или 5 от 8 -те със сигурност не са били пияни.

За съжаление не мога да разчета добре хистологичните анализи - но надали казват нещо, което да не е било ровено от други любители и да е дало насоки. И все пак - повечето търсачи искат сензацията и не бих се учудила ако са отхвърлени очевидни за експертното око причини. Ако някой има желание - нека разчете анализите и да сподели има ли в тях нещо съществено за случая. https://sites.google.com/site/hibinaud/home/gistologiceskie-analizy

Стига периодично ви хрумват нови версии, може да се проверяват през делото.

Редактирано от *abi*
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител
On 10/10/2013 at 0:06, КГ125 said:

Нямаме зверско пребиване, защото травмите са от притискането от снега... с изключение на 1 - 2. Може би има сбиване някакво което е наложило разделянето на група при огъня и група в заслона.

 

Здравей,

Отскоро чета доста по темата и не съм съвсем съгласен с това твое изказване...С изклячение на 1-2 имаш предвид Дубинина и Золотарев там е повече от ясно че смърта е насилствена и то по доста жесток начин/също така травмите са много сходни,или с други думи са умрели/убити по един и същ брутален начин/.

НО/едно голямо НО...

Ако се поровиш малко по на дълбоко/доклади от актопсиите и прочие/ще откриеш още доста премълчани смърти случаи,извъшени по насилствен начин-

1/ Тибо-Бриньо-Множество фактури по главата и слепоочията и голям кръвоизлив налвия бицепс,като според д-р Борис Возрождений падането от голяма височина е ИЗКЛЮЧЕНО.Той по скоро го отдава на лавина,която е връхлетяла палатката,докато групата е спяла,..КАТЕГОРИЧНО това не би могло да се е случило!Един или почечето разрези на палатката го доказват/Единия е вертикален,прав и прецезен,както и повечето от останалите.Тоест оказва се,че теорията за напускането на палатката в пристъп на страх и паника е просто пясък в очите на непросветените..но затова по нататък...

2/Слободин-Борис Возрождений ПРЕДПОЛАГА,че фрактурата на черепа не е ФАТАЛНА и Слободин ще изгуби кординация,но ВЕРОЯТНО не това е причинило смърта му...Тоест доктора НЕ Е УБЕДЕН дали е Хипотермия или удар в главата.Въпреки всичко послушния доктор вписва в протокола Хипотермия,като причина за смъртта.

/Според мен е ударен с някакъв предмет,например нож,изгубва съзнание и силите му бавно го напускат.По тялото има и доста други наранявания,които свидетелстват,че той се е борил с някой/нещо./

3/При Кривонищенко,макар че е типичен модел за смърт от измръзване,прави впечатление че нивото на урина в пикочния мехур е високо.Доста нехарактерен факт, предвид че умирайки от измръзване тялото най-вероятно ще се освободи от излишна течност.Да де ама тук май нишо не е логично....

4/КОЛМОГОРОВА-Тук интересното е че ЛИПСВАТ снимки на тялото когато е намерено/обърнете внимание при другите не е така/.Някой друг замисли ли се защо е така????.В протокола като причина за смърта ХИПОТЕРМИЯ ПОРАДИ НАСИЛСТВЕНА СМЪРТ/множество охлузвания и синини по тялото/

След като потърсих по подробно,намерих данни че когато спасителите откриват тялото на Колмогорова,тя е държала предпазна военна маска...Може би на някой,които я нападнал???....Кой знае????

Има още дузина факти,който по скоро сочат че някои от членовете на групата са зверски убити,а не че просто са си ходели боси на -30 градуса в ледената пустош и са чакали да измръзнат или да се претрепят по някое дефиле...

Толкова от мен засега...КГ125 много ще ми е интересно да знам мнението ти по някои от фактите и въпросите който изложих.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега пак се зачетох в един преразказ http://ezoterik-page.com/tajna-perevala-dyatlova/

Все се чудя онези следи на групата "8 човека" тръгнала в особена посока, перпендикулярно на вятъра - дали тези 8 човека вървели под строй и организирано, за каквото се твърди, че свидетелстват следите - дали са били 8 от групата или да кажем 5 от групата и 3-ма непознати. Но за други следи не става дума (прим. следи от друга посока дошли към палатката).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 2 часа, *abi* said:

Сега пак се зачетох в един преразказ http://ezoterik-page.com/tajna-perevala-dyatlova/

Все се чудя онези следи на групата "8 човека" тръгнала в особена посока, перпендикулярно на вятъра - дали тези 8 човека вървели под строй и организирано, за каквото се твърди, че свидетелстват следите - дали са били 8 от групата или да кажем 5 от групата и 3-ма непознати. Но за други следи не става дума (прим. следи от друга посока дошли към палатката).

Здравей Аби,

Следите са от 8 човека,които бавно и организарано напускат палатката в посока обратна на мястото,където те са оставили припасите си необходими им за обратния път....Следите са от боси нозе и само една обувка,което напълно отговаря на описанието на групата.Има и следи от урината на двама от мъжете в близост до палатката.След 500 метра следите изчезват в гората или са заличени.Едва ли ако е имало други хора извън групата които също да са боси.Тоест следите доколкото ги има са на 8 от 9 членове на групата!Деветия едва ли е бил носен/може дори изобщо да не е бил в палатката във въпросната вечер.ДОТУК БЯХА ФАКТИТЕ.

Може да се е изгубил или отцепил от групата.Това донякаде обяснява грешно разпожената/и грешно монтирана/ палатка/.Мястото е избрано там,за да имат видимост към позицията,където до последно са били заедно.Надявали са се да е изостанал и да ги настигне скоро,затова правят лагер на място където лесно ще ги намери.Не тръгват да го търсят поради липсата на светлина, студа и ниските температури,и разразилата се буря или снежна виелица!

Ами ако точно този,който е липсвал е запалил огъня,а не двамата Юриевци!Би трябвало да е най-добре облечения сред намерените тела,вероятно и да е умрял първи, понеже е престоял повече време на -30 градуса от останалите.....

Това е само началото на Една от теориите ми какво БИ МОГЛО да се е случило...Как ти звучи дотук?

 

 

1369013233_image023.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2016. 02. 14. at 13:42, *abi* said:

Тя се оказа над силите ми тази :)))) Защото цялата работа прилича на нападение от зверове, но няма следи от зверове (поне така твърдят, но кой знае какво са гледали) и експертизата е показала, че палатката е рязана с нож от вътре (колко е вярно заключението, само може да се гадае). Снощи попаднах на цели схеми, чертежи, какво и не по въпроса. Тази ми е фаворитната: chern006.jpg?itok=7lAabYi3

Според тази карта, тука и други са умирали. Манси, туристи.....Но няма дати. Всички хора през зимата ли, същата година ли, едновременно ли са починали?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...