Отиди на
Форум "Наука"

Случаят Дятлов


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Кг благодаря за обясненията.Но кажи ми моля те за версийте,според теб какво е станало.Казваш ,че са тръгнали спокойно надолу това значи,че едва ли е имало някаква опасност от нещо,човек , животно.Защо са слезли от палатката,какво е станало долу,много странно да са се пребили така.И опиши действията които се случват понякога след алкохол и хипотермия. И все пак не може ли нещо да ги уплашило в палатката.Кажи всички версий по случая и какво смяташ ти.

Ами то не е лесно да се каже точно какво е станало. Факт е спешното и не през входа напускане на палатката. Не аз, ами следователят, огледал следите, казва, че те не са на бягащи, а на вървящи надолу хора. Вървящи, ама по правило без обувки. Значи слизането не е било като на разходка, но не е било и бързо. Това значи, че всички са напуснали палатката "по команда".

Версиите, за това кое ги е уплашило са няколко:

Лавина или малка лавина или шум от лавина. Лично аз мисля, че някой от тях е почувствал пръв признаците на хипотермия още в палатката и ги е подгонил навън, като са се обували набързо. Станало е много бързо и от подветрената страна, а не през входа - значи на входа нещо ги е спирало - насипан сняг,силен вятър (в друга версия - човек или животно)????

В реката има трима с травми, на обратния път има един с по-лека травма. Травмите на тези от реката несъмнено са получени там - приживе или не?

Ако е приживе, за мен е конфликт между тях (следва разделяне на три!), сваляне на дрехите на загиналите при огъня и занасянето им долу при тези на реката.

Ако не е конфликт между тях, е вънешн човек, който ги е нападнал. Но няма следи, а техни има. Няма и на животно следи.

Удари са им нанесени при реката, в т.ч. и на този който пълзи към палатката с пукната глава, може би.

Просто няма нищо свръхестествено. Забравете, че вестниците са писали и ще видите. Сложно, тягостно и загадъчно, но не е свръхестествено.

Хипотермия:

http://zdrave.rozali.com/zaboliavaniia-zdrave/p814.html

Симптоми:

Те се появяват един след друг в следния хронологичен ред.

Пострадалият се оплаква от студ и умора.

Кожата побелява и става студена на пипане.

Човекът започва да трепери, треперенето спира, заместено от липса на координация на движението, провлечен говор, замъглено зрение и неадекватно поведение.

Пулсът и дишането се забавят.

Потърпевшият изпада в безсъзнание с едва доловима сърдечна дейност и дишане.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 398
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Е, с последното ти просто казваш, нещо ги е уплашило (лавина, снегонартупване пред входа на палатката, животно), спокойно обаче излизат (да речем след лавинонатрупването, оттам и разрязването), тръгват надолу... боси - неестествено заключение - обувките им са в палатката, нали така. АКо някй е бил обаче обут, то пак е останал без обувки - запалили са огън, че да се сгреят тези които са излезли айляк-айляк без обувки, щото не е изобщо студено или пък обувките им са били ледени, та и с тях и без тях - все е лед.

Скарват се - теоретично вероятно, леко пийнали. И почват да се самоизбиват, като никой не оцелява. Забравяме настрана факта, че са опитни планинари и караници в планина по принцип са забранени, но да речем, че алкохола "не прощава".

Комай алкохола е най-важното звено в теорията самоизбиване. Всичко друго е фантасмагория и каквито и факти да има, щом има алкохол, дори и летящ динозавър да ги е нападнал, пак алкохола е острието на Окам. Ще ме прощавате, ама...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Пишете това в сайта и там ще намерите един филм и книги за това,но трябва първо да се регистрирате.

http://rutracker.org/forum/tracker.php

Тайна перевала Дятлова

Гледах малко и дават доста факти,само дето не разбирам руски.Изтеглете го и ще видите доста неща, а и КГ също.Този случай е много интересен.КГ на теб ще ти се види доста интересен филмът.

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, с последното ти просто казваш, нещо ги е уплашило (лавина, снегонартупване пред входа на палатката, животно), спокойно обаче излизат (да речем след лавинонатрупването, оттам и разрязването), тръгват надолу... боси - неестествено заключение - обувките им са в палатката, нали така. АКо някй е бил обаче обут, то пак е останал без обувки - запалили са огън, че да се сгреят тези които са излезли айляк-айляк без обувки, щото не е изобщо студено или пък обувките им са били ледени, та и с тях и без тях - все е лед.

Скарват се - теоретично вероятно, леко пийнали. И почват да се самоизбиват, като никой не оцелява. Забравяме настрана факта, че са опитни планинари и караници в планина по принцип са забранени, но да речем, че алкохола "не прощава".

Комай алкохола е най-важното звено в теорията самоизбиване. Всичко друго е фантасмагория и каквито и факти да има, щом има алкохол, дори и летящ динозавър да ги е нападнал, пак алкохола е острието на Окам. Ще ме прощавате, ама...

Ами няма друга логика. Проблемът е, че не са изяснили произходът на травмите докрай. Коя от какво е причинена?

Поне това, което казва следователят е, че не са бягали надолу. Но не са си взели и обувките и са сцепили палатката, т.е. бързали са. То в агресивна, студена и тъмна вероятно среда няма как и да бягаш, особено без обувки. Дали е имало скарване не знаем със сигурност, но е факт, че групата планинари е разделена. Едни в реката правят настилка от дърво, други двама горе край огъня умират от студ. Третата група може би е била при първата или при втората, но е тръгнала самосиндикално нагоре.

И най-добрите групи се скарват, особено ако някой е пил или ако почва да губи ориентация от преохлаждане.

Това са възможностите, останалото е произволно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като изгледате филма , кажете си версийте,и КГ най вероятните версий какво е станало.Уликите до колкото ги има се видяха,верно че са недостатъчни.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами няма друга логика. Проблемът е, че не са изяснили произходът на травмите докрай. Коя от какво е причинена?

Поне това, което казва следователят е, че не са бягали надолу. Но не са си взели и обувките и са сцепили палатката, т.е. бързали са. То в агресивна, студена и тъмна вероятно среда няма как и да бягаш, особено без обувки. Дали е имало скарване не знаем със сигурност, но е факт, че групата планинари е разделена. Едни в реката правят настилка от дърво, други двама горе край огъня умират от студ. Третата група може би е била при първата или при втората, но е тръгнала самосиндикално нагоре.

И най-добрите групи се скарват, особено ако някой е пил или ако почва да губи ориентация от преохлаждане.

Това са възможностите, останалото е произволно.

KG, защо си губиш времето в безсмислени спорове /при това намерил с кой/. На хората не са им интересни тривиални обяснения. Те искат да слушат истории за снежни човеци, НЛО, експерименти с психотронно оръжие, така че твоят логичен подход в стил Шерлок Холмс е безнадеждно остарял и неактуален. :laugh:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е така, Last Roman. Иронизираш излишно. Случаят Дятлов по своята логика, е аналогичен на този с прословутия Тунгуски "метеорит", да не говорим за обезобразяването на животни.

Нека подхванем например факт по факт. Липсващия език на един от труповете на скиорите. Това поне аз разбирам от краткото филмче. Ще последват побелелите коси, както и оранжевия (така го разбрах аз) тен на кожите на някои от труповете.

И така да чуем логичните обяснения за липсата на езика: отрязан или самоотрязан в сбиването помежду им (това ли ни казва логиката?)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е така, Last Roman. Иронизираш излишно. Случаят Дятлов по своята логика, е аналогичен на този с прословутия Тунгуски "метеорит", да не говорим за обезобразяването на животни.

Нека подхванем например факт по факт. Липсващия език на един от труповете на скиорите. Това поне аз разбирам от краткото филмче. Ще последват побелелите коси, както и оранжевия (така го разбрах аз) тен на кожите на някои от труповете.

И така да чуем логичните обяснения за липсата на езика: отрязан или самоотрязан в сбиването помежду им (това ли ни казва логиката?)

Обяснението е просто - езикът прехапан /поради уплаха, травма и пр./.

Това че са рязрязали палатката и са побягнали панически без дрехи - значи е имало инцидент - дали лавина, дали свада. Явно не са имали време да си сложат дрехите. Сиреч всичко е станало внезапно.

На мен предположението, че причината за трагердията е лавина ми звучи най-правдоподобно. Усетили са я и всеки е хванал гората накъдето види. Част от загиналите са били пометени, друга част оцеляли, но без дрехите си измръзнали, докато се опитат да се стоплят.

'Оранжев тен' - тен се хваща в планината, когато си изложен на слънце. Побелели коси /или просто заскрежени от престоя на телата на студа? Липсва обективно разследване, а и информацията, достигнала до нас носи почерка на типична градска легенда. Останалото са спекулации.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Липсващия език на един от труповете на скиорите. Това поне аз разбирам от краткото филмче. Ще последват побелелите коси, както и оранжевия (така го разбрах аз) тен на кожите на някои от труповете.

Това с езика е пример за журналистическа манипулация. Липват почти всички меки тъкани на лицето на трупа, който е с глава във водата и така е стоял месеци под снега. Това обстоятелство просто отпада. Без да се зачета в данните, отначало това ме наведе на мисълта за някой откачен, но се оказа, че изобщо няма такова нещо.

И с тена е измислица - следователските документи казват просто - цвят на кожата - бледо-червеникав. (Това е просто констатация, с оглед бъдешата съд.медицинска експертиза, а не някаква кой знае каква особеност).

За побелели коси също не става дума в протоколите.

Един сайт твърди, че човека с пукнатия череп е намерен при палатката, това може да обясни какво се е случило в началото, но в статията от уикипедията (руска е и е прецозна) се проследяват документите, а там пише друго.

И пак - данни за свръхестественост няма никакви, освен по страниците на пресата от 1990 г., която не е никакъв източник, защото това е време, в което по телевизията облъчваха вода да я пиете по лъжичка, за да нямате махмурлук и радикулит. Второто нещо са тогавашните слухове, които заливаха социалистическите общества с вярна и измислена информация при пълната липса на такава по пресата.

Да имаше НЛО, нещо необяснимо, какво ми пречи да се съглася? Нищо. Но просто няма. Неодовършено и недоизпипано следствие, това е.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Обяснението е просто - езикът прехапан /поради уплаха, травма и пр./.

Това че са рязрязали палатката и са побягнали панически без дрехи - значи е имало инцидент - дали лавина, дали свада. Явно не са имали време да си сложат дрехите. Сиреч всичко е станало внезапно.

На мен предположението, че причината за трагердията е лавина ми звучи най-правдоподобно. Усетили са я и всеки е хванал гората накъдето види. Част от загиналите са били пометени, друга част оцеляли, но без дрехите си измръзнали, докато се опитат да се стоплят.

'Оранжев тен' - тен се хваща в планината, когато си изложен на слънце. Побелели коси /или просто заскрежени от престоя на телата на студа? Липсва обективно разследване, а и информацията, достигнала до нас носи почерка на типична градска легенда. Останалото са спекулации.

Точно, да. Поне за началото. Не е било кой дето свари, надолу са тръгнали що-годе организирано и в една посока. Долу са се разделили. Тези отдолу са взели дрехите на починалите при огъня, като са ги срезли и са ги свалили долу при тях. И после - два вида травми има - две глави, едната с летален, другата с нелетален изход и три гръдни коша. И тъй като следователите не са си направили труда да проверят внимателно как са нанесени, нещата спират дотук.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не е така, Last Roman. Иронизираш излишно. Случаят Дятлов по своята логика, е аналогичен на този с прословутия Тунгуски "метеорит", да не говорим за обезобразяването на животни.

Италиански учени ходиха наскоро на езерото и с апаратура установиха, че на дъното му има много отрязани дървета, т.е. това е кратер на метеорит.

Друго е интересно - имената на планината са едни... да я заобиколиш от 100 км. Вероятно заради ужасния климат. Дори групата преди тръгване е била предупредена от пилот - любител изследовател на местните легенди да не отива там...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Сириус, ти да не би да имаш данни, че от радиация /контакт с извънземни/ се придобива оранжев тен? Сподели, ще ми е забавно да прочета. :tooth:

И предложи 'адекватна' теория, щом си толкова навътре с мистериите и загадките. :biggrin:

Колкото до отрязаните дъврета /че темата все повече отива към Тунгуския метеорит/ - ти за взривна вълна чувал ли си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не бе Романе, просто ми е интересно, от къде ще намериш хора неразличаващи слънчев от оранжев тен и сиви коси със заскрежени.

И хубаво си чувал за взривна вълна, ама да си чувал за "отрязано" от взривна вълна дърво?

Ако на такива заключения ти стоят изводите ... незнам човече.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И аз не знам, ако на базата на съмнителни показания си правиш кардинални заключения. Проблемът си е твой. :smokeing:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Много са си добри "тривиалното обяснение" на Last Roman и разсъжденията на КГ123. При измръзване 1ва степен кожата се зачервява (от слънцето също), а при мъртвите тя е бледо-жълта. Та смесваш цветовете и получаваш желания оранжев. При силен стрес косата може да побелее мигновено, това е факт. Дървета вероятно са пометени от лавината, която смятам и аз за зподозрян Но 1.

Редактирано от bravo
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Наистина мистерия. Ако е била лавина, палатката пометена ли е? Нещо ги е изплашило, за да бягат от палатката, дали шум от лавина, а дали диво животно? Мечка?

Останалото е свършил студът и объркването.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нито има странен цвят, нито има пречупени дървета, които могат да са от значение. В протоколите, които са по правило едно от най-детайлните неща, които може човек да си представи, е описано много, в т.ч. цветът на кожата на хората. Не защото е кой знае колко странен, а защото той си се описва при огледа по начало. И така - следователят казва - цвят - бледо-червен. Журналистът подема: "Странното е, че ....".

Просто трябва да се пита някой съдебен лекар и нещата ще се изсяснят.

Има няколко пречупени дървета в неблизката околност на мястото - те обаче са на различни места, не са пречупени по някакво правило или системност и следователят, който се насочва към техногенна причина, директно ги пренебрегва.

Побелели коси също не се виждат в описанието на следствените материали.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много са си добри "тривиалното обяснение" на Last Roman и разсъжденията на КГ123. При измръзване 1ва степен кожата се зачервява (от слънцето също), а при мъртвите тя е бледо-жълта. Та смесваш цветовете и получаваш желания оранжев. При силен стрес косата може да побелее мигновено, това е факт. Дървета вероятно са пометени от лавината, която смятам и аз за зподозрян Но 1.

Наистина мистерия. Ако е била лавина, палатката пометена ли е? Нещо ги е изплашило, за да бягат от палатката, дали шум от лавина, а дали диво животно? Мечка?

Останалото е свършил студът и объркването.

Мистерия е, защото не е проведено щателно раследване. Не е проведено, защото първо са се насочили към агресия на местни, арестували са няколко и са били на път да ги пребият, след което щяха да оформят признания и всички щяха да забравят за тоя случай. Късметът е, че една женица, случайно взета като поемно лице на огледа, се оказва тъкачка и обръща внимание на следователя, че е рязно отвътре. Тогава той назначава експертиза и тя го потвърждава това.

Вече обаче е късно, телата ги няма на първите намерени на местата, а следващите се откриват доста късно за да се намери евентуално нещо.

Малка лавина или виелица, която е блокирала входа. Или друго - никога няма да разберем.

Може просто връзките на входа да са замръзнали. Но тогава щяха да си вземат обувки....

Това си е бягство от нещо.

Въпросът е, че и извънземни няма. Мястото е "лошо". С тия му имена и бидейки абсолютен рационалист, ако мога да избирам не бих отишъл там. Това е вероятно заради някаква климатична особеност - навявания, релеф, усилващ вятъра и следователно охлаждането (нали знаете - "температура минус 7; усеща се като минус 12"). Ами ако е минус 15 и се усеща като минус 25? Има места, на които е нетърпимо да стоиш.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Наистина мистерия. Ако е била лавина, палатката пометена ли е? Нещо ги е изплашило, за да бягат от палатката, дали шум от лавина, а дали диво животно? Мечка?

Останалото е свършил студът и объркването.

Палатката е доста засипана със сняг и смачкана в средата. Може това да е. лавина. Просто информацията не стига да се правят заключение.

Отначало много се подведох по данните от първия линк и сметнах, че или някой луд ги е нападнал, или някой от тях е отвъртял. Но нещата са по-сложни и по-простички същевременно.

Нещо ги е изкарал бързо вън, останалото е свършило жестокото време. Огънят е един, изгаряния имат двамата до него и още един човек. Явно и той е бил там. Има разменени дрехи и взети дрехи от явно починалите до огъня хора.

Това е, Бог да ги прости и толкоз. Има неразрешен инцидент, но не виждам данни за летящи чинии.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Все пак обясни защо са се разделили така,какво толкова са чакали да се върнат.Защо са се скарали и една точно групичка е убита,малко странно.Как лавина ги е изплашила,май само шум или малка и са си помислили ,че ще идва скоро голяма. И все пак твърде бавно са слезли надолу.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, човека каза,че някой неща са биле измислени от журналистите и то си е така.След 90 година на изток немалко случай така бяха поукрасени и измислени,това е.А и случая не е много добре разледван.Сириус кажи и ти някоя версия.

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хах,ми интересни са ми, е случая е много интересен.Има и други такива,не митологизирани с паранормалното , а и такива.Иначе кажи литература ха ха, какво пък.Искам да знам твойте версий за този случай ,според теб какво е станало?Кажи и някой нтересни случай. :P

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е от климатичните особености, в миналото може да е станало нещо и ето името.Има много такива имена по света, но нищо особено.Хах ,защо?Ти какво намираш в името?Иначе както казах митологизирането на случай става ,ако е по особен(рядко природно или криминално явление), поне случая няма достатъчно данни и не добро разследване.От там тръгват нещата обикновено,а и случай и с повече данни може да се митологизира.А тези неща за косата и тена са преувеличени и измислени от журналистите.Този случай поради гореизброените неща почват да го митологизират след 90 година както и доста други.Колко паранормалмни явления, полтъргайси уж се появиха тогава.То това беше и политика в тия времена.

Ааа какво стана с книгите които щеше да ми даваш. :P

Редактирано от loop
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...