Отиди на
Форум "Наука"

Случаят Дятлов


Recommended Posts

  • Потребител
Преди 32 минути, Skubi said:

Хмммм. Колко си ловувал в Сибир?

Едни дълги и смазващо студени 37 години. Започнах на 3, когато татко за пръв път ме заведе в тайгата. Откакто станах на 19, арендувам 1200 акра ловен участък на Енисей, на 9 километра от Бахта. Имам само един тестис. Другият оставих край Йелогуи след есенна среща с малка, но изключително озверяла от глад вълча глутница. Шест изпостяли но зъбати мърши и пет патрона в мосинката. Шестият бълхарник вместо да побалгодари на късмета и да избяга, реши да атакува скротума ми. Беше така откачил от глад, че изобщо не видя приклада, който 95 килограмовият озверял от болка примат, засилваше към черепа му. Четирикракият умря без никакво достойнство, със смешно вдлъбната черепаха и изскочили от налягането зъркели. 

Спаси ме студа. При минус 45 градуса, кръвотечението и шока се забавят. Четох така било и с ранените в Корея. Студа и алуминиева манерка с 45 градусова горилка. На другият ден ме откри един Ми-8 на Трансгаз. Видели пушека от огъня, който запалих преди да припадна и купчинката мъртви вълци, с които си бях направил заслон срещу северняка .

Не мога да преброя до десет дори да си събуя чорапите. Едно че не съм ходил на училище, друго че севера си взима своето. Имам оттрязани кутре на лявата ръка и палец на десният крак заради измръзвания. Безименният на лявата ръка стърчи там само до първата фаланга, че брадвето се отплесна много лошо, като дялках капан за речни бобри.

Български научих заради един якут. Две седмици с него дялкахме една еднодръвка от бял бор, че сезона на патиците наближаваше. Из пролетната киша на Енисейските блата, само с лека лодка става. Като приключихме, той се напи и ми каза, че лодката е само негова, като се аргументира с изваден нож. Лупнах го с брадвата за дълбане на лодки. На нея острието и е изкриверно навътре - като лъжица. 

Якута оживя, но погледа му сега е един такъв смешен. Движи си само едното око, другото винаги леда надолу, все едно още се чуства виновен, че искаше да ме ръне с ножа. И устата му е като на онзи американец дето игра в Роки. Сега освен да ходи в кръг друго не прави.

Мен ми доха седемодошен пансион в приуралската възпитателна колония. Излежах четири. В моя отряд всички, освен двама украинци, бяхат бесарабски българи. От скука за четири години ме научиха на четмо и писмо. На руски да пиша мога само името си, защото както казах училище не съм посещавал. То в Бахта имаше 16 къщи и една баня, какво училище? Сега има, ама на мен ми е късно. Лекар още си нямаме. То за това Игор умря от едра пъпчивица. Имаме обаче дизелов генератор и 4 часа на ден ток и интернет в училището. Извън сезона, след като опуша гъските и издялам нови ски, гнява даскалицата. Тя е вдовица. Пуска ме да пиша от нейния компютър.

Мечка съм ловил с капан, но не съм хващал. Една обаче за малко да ме хване мен . Добре че са тия новите моторни шейни, иначе вече да съм еволюирал в лайно от кафява мечка. Васийков обаче гръмна една с мосинката преди две зими. Хуаво я чукнал, ама тя не умряла веднага. Така ги намерихме двамата. Той отдолу, мъртвият вмирисан добитък отгоре. От една страна ми беше терсене, щото заедно с него ходехме напролет да слагаме мрежите за белуга и за дреб. Ама от друа страна той беше женен за даскалицата, та не знам. 

Други интелигентни въпроси? 

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 398
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор
Преди 4 часа, Amazonski said:

Ловците в Сибир често оставят знаци по дърветата. Обикновено е свързано с поставянето на капани, или подготовката за такива. Понякога заготовка за капана се прави пролетта (или просто се избира мястото му), а се доизгражда зимата. Какво е имал редвид ловеца, можем само да гадаем, може да е бил неграмотен, да си е мал собствен код и т.н.

Колкото до причината, аз също се присъединявам към теорията за мечка на resavsky. Всичко друго ми се вижда продукт на умението на мозъка ни да изгражда красиви теории на база недостатъчно информация и на врадената ни любов към мистерии. :)

Защо мисля, че е мечка:

1. Идеално обяснява случката. Разкъсаната от вътре палатка, травмите причинени с нечовешка сила. Човек не може да разкъса бриизентна палатка - нъц. :)

2. Лисващият език. Когато се бият с друг хищник, похвата на мечките е да се опитат да откъснат долната челюст на противника и така да изкарат от строя най-опасното му оръжиие. Доста често хора убити от мечка им липсва челюстта, или части от лицето. Разбира се, езика може да е изяден и от малко животинче, или заради стрес/болка, жената сама да го е отхапала. Нали не мислите, че в оня студ, виелици и сняг, спасителите са имали много време и желание да разследват всеки детайл?

3. Ужаса накарал хората да избягат от палатката. Мечката е ужасно животно. Вероятнно най-жестокият хишник. Кафявите мечки в Сибир (амурската гризли) достигат до 550 кг. Представете си това да влезе през ноща в палатката и да започне да убива приятелите ви, все едно са парцалени кукли.

4. Случаите когато черна мечка убива човек, обикновено са от хишнически подбуди. Точно обратното е при кафявата мечка. Те обикновенно убиват, защото искат да убият. За това и телата не са полу-изядени. Убила ги е щото примерно са я стреснали. Или щото е имала киселини...

5. Както вече написах, мечките са отвратителни същества. Могат да убият някой от група хора и да го завлекат в гората. После нещо да им прещрака, да се върнат и да убият още някой. Това обяснява цялата хаотичнност на местопрестъплението.

6. Кафявите мечки не хибернират в смисъла на другите видове. И най-малкият дразнител може да ги изкара от хибернация. Освен това излизат от леговищата си най-рано от всички видове.

7. Ако спасителите определят че причината е мечка, те са длъжни да я издирят и да я убият. Аз не мога да си представя, как се търси мечка в онези безкрайни замръзнали чукари. Та спасителите по-скоро са имали стимул да израждат други хипотези, извън "мечешката". 

8. Много често когато убият някой, мечките охраняват трупа, дори да не го изядат. Това обяснява, защо хората не са смеели да се върнат а са мръзнали в гората.

 

Но те не са убити при палатката, а са починали после, долу. Ако е мечка, само ги е изкарала навън. Травмите са от натиска на снега и разлагането на телата, доколото изобщо може това да се установи. 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
Преди 1 час, Du6ko said:

Два года назад, Станислав Бернвальд и его коллега Николай Соколов принимали участие в поисках жителя Челябинска, добровольно ушедшего в горы и ставшего отшельником. К сожалению, Олега Бородина спасатели обнаружили мертвым. Замерз он недалеко от того самого перевала Дятлова. Зимой в тех местах действительно можно кануть в лету.

Преди 2 години местен жител Олег Бородин решил да стане отшелник в това място. Двама спасители тръгнали да го търсят го намират замръзнал. " Зимой там легко кануть в лето " - трудно преводим сленг . През зимата там лесно можеш да потънш в небитието. Лето - това е мистична река на забвението след смъртта  в древна Гърция . Лето - лято най топлия сезон. 

Мястото не е хубаво - или поради течение е много студено или просто не е добро. Местните го наричат с нещо като "не ходи там" от памтивека. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 20 часа, Amazonski said:

Едни дълги и смазващо студени 37 години. Започнах на 3, когато татко за пръв път ме заведе в тайгата. Откакто станах на 19, арендувам 1200 акра ловен участък на Енисей, на 9 километра от Бахта. Имам само един тестис. Другият оставих край Йелогуи след есенна среща с малка, но изключително озверяла от глад вълча глутница. Шест изпостяли но зъбати мърши и пет патрона в мосинката. Шестият бълхарник вместо да побалгодари на късмета и да избяга, реши да атакува скротума ми. Беше така откачил от глад, че изобщо не видя приклада, който 95 килограмовият озверял от болка примат, засилваше към черепа му. Четирикракият умря без никакво достойнство, със смешно вдлъбната черепаха и изскочили от налягането зъркели. 

Спаси ме студа. При минус 45 градуса, кръвотечението и шока се забавят. Четох така било и с ранените в Корея. Студа и алуминиева манерка с 45 градусова горилка. На другият ден ме откри един Ми-8 на Трансгаз. Видели пушека от огъня, който запалих преди да припадна и купчинката мъртви вълци, с които си бях направил заслон срещу северняка .

Не мога да преброя до десет дори да си събуя чорапите. Едно че не съм ходил на училище, друго че севера си взима своето. Имам оттрязани кутре на лявата ръка и палец на десният крак заради измръзвания. Безименният на лявата ръка стърчи там само до първата фаланга, че брадвето се отплесна много лошо, като дялках капан за речни бобри.

Български научих заради един якут. Две седмици с него дялкахме една еднодръвка от бял бор, че сезона на патиците наближаваше. Из пролетната киша на Енисейските блата, само с лека лодка става. Като приключихме, той се напи и ми каза, че лодката е само негова, като се аргументира с изваден нож. Лупнах го с брадвата за дълбане на лодки. На нея острието и е изкриверно навътре - като лъжица. 

Якута оживя, но погледа му сега е един такъв смешен. Движи си само едното око, другото винаги леда надолу, все едно още се чуства виновен, че искаше да ме ръне с ножа. И устата му е като на онзи американец дето игра в Роки. Сега освен да ходи в кръг друго не прави.

Мен ми доха седемодошен пансион в приуралската възпитателна колония. Излежах четири. В моя отряд всички, освен двама украинци, бяхат бесарабски българи. От скука за четири години ме научиха на четмо и писмо. На руски да пиша мога само името си, защото както казах училище не съм посещавал. То в Бахта имаше 16 къщи и една баня, какво училище? Сега има, ама на мен ми е късно. Лекар още си нямаме. То за това Игор умря от едра пъпчивица. Имаме обаче дизелов генератор и 4 часа на ден ток и интернет в училището. Извън сезона, след като опуша гъските и издялам нови ски, гнява даскалицата. Тя е вдовица. Пуска ме да пиша от нейния компютър.

Мечка съм ловил с капан, но не съм хващал. Една обаче за малко да ме хване мен . Добре че са тия новите моторни шейни, иначе вече да съм еволюирал в лайно от кафява мечка. Васийков обаче гръмна една с мосинката преди две зими. Хуаво я чукнал, ама тя не умряла веднага. Така ги намерихме двамата. Той отдолу, мъртвият вмирисан добитък отгоре. От една страна ми беше терсене, щото заедно с него ходехме напролет да слагаме мрежите за белуга и за дреб. Ама от друа страна той беше женен за даскалицата, та не знам. 

Други интелигентни въпроси? 

Браво! Незнам кой ти е родният език, но боравиш чудесно с българският. Ако имаше тук един редактор можеше и едно ессе да напишете с негова помощ. Ако един ден спреш да ловуваш, може би с писане да си изкарваш хляба....

Само да попитам Ти когато слагаш капани, дялаш ли толкова голямо парче от кората на дървото, па и да пишеш какво си сложил там и то с тайни знаци?

Или....

На мен ми се вижда, че това място да е свято и/или проклето където погребват или ходят заради добрите или лошите духове....

Например на тази картина  29343791754_efc5792883_o.jpg

това като врата за духовете или на тази 29677620840_b9533bba83_o.jpg

на ляво върху тънкото дърво има нещо като тръба поставено, армаган? 

Както тук например 

Képtalálat a következőre: „mansi medve ünnep”

Само за интересно ако разбираш манши това смятане повечето от цифрите се разбират на унгарски

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 22 часа, Amazonski said:

Едни дълги и смазващо студени 37 години. Започнах на 3, когато татко за пръв път ме заведе в тайгата. Откакто станах на 19, арендувам 1200 акра ловен участък на Енисей, на 9 километра от Бахта. Имам само един тестис. Другият оставих край Йелогуи след есенна среща с малка, но изключително озверяла от глад вълча глутница. Шест изпостяли но зъбати мърши и пет патрона в мосинката. Шестият бълхарник вместо да побалгодари на късмета и да избяга, реши да атакува скротума ми. Беше така откачил от глад, че изобщо не видя приклада, който 95 килограмовият озверял от болка примат, засилваше към черепа му. Четирикракият умря без никакво достойнство, със смешно вдлъбната черепаха и изскочили от налягането зъркели. 

Спаси ме студа. При минус 45 градуса, кръвотечението и шока се забавят. Четох така било и с ранените в Корея. Студа и алуминиева манерка с 45 градусова горилка. На другият ден ме откри един Ми-8 на Трансгаз. Видели пушека от огъня, който запалих преди да припадна и купчинката мъртви вълци, с които си бях направил заслон срещу северняка .

Не мога да преброя до десет дори да си събуя чорапите. Едно че не съм ходил на училище, друго че севера си взима своето. Имам оттрязани кутре на лявата ръка и палец на десният крак заради измръзвания. Безименният на лявата ръка стърчи там само до първата фаланга, че брадвето се отплесна много лошо, като дялках капан за речни бобри.

Български научих заради един якут. Две седмици с него дялкахме една еднодръвка от бял бор, че сезона на патиците наближаваше. Из пролетната киша на Енисейските блата, само с лека лодка става. Като приключихме, той се напи и ми каза, че лодката е само негова, като се аргументира с изваден нож. Лупнах го с брадвата за дълбане на лодки. На нея острието и е изкриверно навътре - като лъжица. 

Якута оживя, но погледа му сега е един такъв смешен. Движи си само едното око, другото винаги леда надолу, все едно още се чуства виновен, че искаше да ме ръне с ножа. И устата му е като на онзи американец дето игра в Роки. Сега освен да ходи в кръг друго не прави.

Мен ми доха седемодошен пансион в приуралската възпитателна колония. Излежах четири. В моя отряд всички, освен двама украинци, бяхат бесарабски българи. От скука за четири години ме научиха на четмо и писмо. На руски да пиша мога само името си, защото както казах училище не съм посещавал. То в Бахта имаше 16 къщи и една баня, какво училище? Сега има, ама на мен ми е късно. Лекар още си нямаме. То за това Игор умря от едра пъпчивица. Имаме обаче дизелов генератор и 4 часа на ден ток и интернет в училището. Извън сезона, след като опуша гъските и издялам нови ски, гнява даскалицата. Тя е вдовица. Пуска ме да пиша от нейния компютър.

Мечка съм ловил с капан, но не съм хващал. Една обаче за малко да ме хване мен . Добре че са тия новите моторни шейни, иначе вече да съм еволюирал в лайно от кафява мечка. Васийков обаче гръмна една с мосинката преди две зими. Хуаво я чукнал, ама тя не умряла веднага. Така ги намерихме двамата. Той отдолу, мъртвият вмирисан добитък отгоре. От една страна ми беше терсене, щото заедно с него ходехме напролет да слагаме мрежите за белуга и за дреб. Ама от друа страна той беше женен за даскалицата, та не знам. 

Други интелигентни въпроси? 

Само един, без да се заяждам, очевидно знаеш за мечките повече от мен, (защото аз например мечка съм виждал само по Дискавъри) къде прочете, че на мястото на инцидента е имало каквито и да е следи от мечка или друго хищно животно? Мечката е голям, тежък хищник, обаче съм чувал ,че ако те подгони трудно ще я надбягаш. Не и ако си бос ,и бягаш в сняг, а пък ако те пипне ,просто ще те разкъса на парчета.  Никаде в цялата история няма ни най-малки следи за хищничество, то изобщо няма следи на какъвто и да е жив организъм, било то мечка, вълк или друг човек, в близост до инцидента.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мечките са доста интелигенти за животни. За това при среща с Бяла мечка в тундрата , където всичко е бяло и няма къде да се скриеш трябва с нещо да я удивиш и шокираш. Например с лице към бялата мечка тръгваш да ходиш обратно. Тя се учудва какво е това дефектно животно което ходи обратно и не те закача. Ако не можеш да ходиш назад , трябва поне да си облечеш шубата и да си сложиш шапката откъм гърба и тогава да ходиш напред. Мечката ще помисли че ходиш назад. 

polarbearfeeding.jpg

В никакъв случай не трябва да бягате панически от мечката , да крещите викате за помощ ! 

Още няколко съвета 

Не спите в палатках в тех местах, где есть медведи. Если другого выбора нет, то кто-то должен постоянно дежурить снаружи. Всякие охранные периметры не работают. Медведь заинтересуется палаткой, найдет вас там лежащим без движения и съест.

Никогда не разделяйте маму и медвежат. По статистике в первый год выживает всего лишь 25% медвежат. Остальные погибают. Так что мамы охраняют своих детей как могут и ни перед чем не остановятся в случае опасности.

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ако някой се интересува как се ходи до туалетната в тундрата , тука една девойка разказва какво трябва да се направи за приятно и безопасно посещаване на туалетната в тундрата. Оказва се че Елените освен лишаи и мъхве - ягель обичат да си хапват сняг с свежа ... урина. Явно минералните вещества са дефицит в тундрата . 

Вот многие спрашивают: «Лора, а как в тундре с туалетом?» «А с туалетом в тундре, — говорю я, — всё замечательно. Нигде больше вы не найдёте такого шикарного туалета, как в тундре . Этот туалет простирается буквально от горизонта до горизонта.

XRlVpSSWy5u_cy5lQXRRaOFti9Qhaz7g7Wu7dF7Y

Ако наглите северни елени пречат да ползваш туалетната в тундрата трябва да вземеш прът и силно силно да им креснеш вълшебни думички.

- Смотри, как надо, — сказала Алла и, набрав воздуху, крикнула на полтундры:

- А НУ НА *УЙ БЫСТРО!!!

Олени всё еще бежали, когда Алла встала и расправила ягушку. Когда встала я, олени уже возвращались, но были еще далеко.

С того момента я ходила в тундру без провожатых. «А ну на *уй быстро!!!» — это я ведь и сама умею сказать, когда приспичит. Причем, вскоре выяснилось, что данную фразу не обязательно кричать полностью, достаточно и усеченного варианта. «А ну на *уй!!!» — доносилось время от времени из тундры. Это означало, что кто-то из обитателей стойбища пошёл в туалет.

https://gwinplane.livejournal.com/3248296.html?page=3

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

image.png.3b0959688d55e931dae557156c6f34a6.png

image.thumb.png.720727083fad7e6451041dd7071b4a13.png

62°27`49,16`` North 89°00`22,37`` East

От какво живеят тук хората? Гаспром, риболов, кожа? Дърва виждам ими достатъчно.

Но да питам на Празник на Мечката /през зимата / и на Коня /през лятото/ участвал ли си?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Skubi said:

image.png.3b0959688d55e931dae557156c6f34a6.png

image.thumb.png.720727083fad7e6451041dd7071b4a13.png

62°27`49,16`` North 89°00`22,37`` East

От какво живеят тук хората? Гаспром, риболов, кожа? Дърва виждам ими достатъчно.

Но да питам на Празник на Мечката /през зимата / и на Коня /през лятото/ участвал ли си?

Свиневъдството е основен поминък в Украйна. Сланината им с чесън е и национално ястие и наистина е много вкусно. 

0_91ad4_a0dea3eb_orig

В Ханти Мансийск столицата на Ханти Мансийският Автономен Окръг  на границата между Урал и Западен Сибир так където е Довлатовският перевал доходите са по - високи отколкото в Монте Карло. Там на реката Об е един от най големият мост в Евразия. Самата Об при вливането си в Ледовития океан е като море. Гледах немско предаване за тия места. От гимназистите завършили 12 клас около 1/3 отиват студенти в Москва и Петербург. Около 1/3 в местните фирми и около 1/3 продьлжават традицията на бащите и дедите си тайгата със  стадата елени. 

0_91abe_f4c86485_orig

От източната , азиатската , сибирска част на перевала на Дятлов. Там в някои места е 6 месеца ден и 6 месеца нощ. 

https://gelio.livejournal.com/224662.html

 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 18 часа, Ronin said:

Само един, без да се заяждам, очевидно знаеш за мечките повече от мен, (защото аз например мечка съм виждал само по Дискавъри) къде прочете, че на мястото на инцидента е имало каквито и да е следи от мечка или друго хищно животно? Мечката е голям, тежък хищник, обаче съм чувал ,че ако те подгони трудно ще я надбягаш. Не и ако си бос ,и бягаш в сняг, а пък ако те пипне ,просто ще те разкъса на парчета.  Никаде в цялата история няма ни най-малки следи за хищничество, то изобщо няма следи на какъвто и да е жив организъм, било то мечка, вълк или друг човек, в близост до инцидента.

Не знам чак толкова. Чета за мечките, защото около мен има доста, идват и в двора и искам да знам с какво си имам работа. Иначе за следите, след две седмици не е задължително да има следи. Както написах, обикновено кафявите мечки не убиват хората за храна, за храна го правят черните. Та не е задължително мечката да и е разкъсала, след като ги е убила. Не е задължително дори да е искала да ги убива. Може да е мислила че се защитава и да е удряла с лапите. 

Ясо е че не знам каквоо и как се е случило, но мечка ми се вижда най-вероятното. Другото което ми се вижда вероятно също сте го споменали. При тежка хипотермия хората изперкват. Халюцинират, става им топло и т.н. Ако изведнъж много рязко температурата е паднала? Докато са спели? В Западен Сибир температури от минус 52 гадуса не са редки. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 21 часа, Skubi said:

На мен ми се вижда, че това място да е свято и/или проклето където погребват или ходят заради добрите или лошите духове....

Съгласен съм, че може и да е светилище.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е Бахта. Когато отпусне времето всичко става кал. През зимата сигурно е по-красиво....Монте Карло......божичкеееееее.:dance3:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 4 часа, Skubi said:

От какво живеят тук хората? Гаспром, риболов, кожа? Дърва виждам ими достатъчно.

Ако изгледаш този клип ще разбереш. Основно от лов. Огромната частт нямат парични доходи, но всичко си правят сами. Мисля, че правителството ги спонсорира с брашно. Нещо като нашето, което кара хляб по бедните селца в Странджа. 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Невероятно съвпадение ! Днеска мой приятел немски руснак Е. има юбилей половин век навършва и му бяхме на гости. Той е от Салехард - Аарктика на реката Об между Карско Море , Ямал и полярен Урал. По време на Вт. Св. В. част от руските немци от река Волга при преселват на река Урал , с цел да не попаджнат в лапите на фашистите. Той въпреки че е руски немец и поне 15 години е тука , още не е научил немският , но това са подробности. В бежанският лагер се запознава с руснак от Пермският  край - от другата страна на Урал.  

И така историята. Този уралски руснак за даване на бежански документи го разпитват как е попаднал в Европа ? Руснака разказва.

- Аз съм алпинист любител ! Обичам да се разхождам из Урал , красива планина, езера, гори , пещери , върхове. Един път видях някаква пещера. Изследвах я малко и се прибрах. Разпитах хората никой не беше чувал, никой не знаеше за тази пещера ! Реших да я изследвам основно пещерата . Взех си огромна раница, храна, котлони , сапун, свещи, кибрит и тръгнах. Загубих се в пещерата. Много време съм се лутал. В пещерите няма слънце и не знам как дълго съм бил там. Седмица или месец ? Най накрая излязнах от пещерата през някакъв изход. В някаква непозната гора. Ходих из гората хванах една пътечка. Видях някакъв човек с униформа. Предполагам лесничей. Питам го - кой град е наблизо ? Той лесничея на непознат за мене език ми обясни - Мюнхен, Алпите. Така се оказах в Германия. 

Комисията която провеждала интервюто умряла от смях. След 3 месейа руснака от Урал получава разрешение за Германия. 

Аз не повярвах на руският немец Е. Не беше пиян. Той  откакто приятеля му Серьога украинеца почина от препиване вече не пийва капка алкохол. Но въпреки това историята ми се стори невероятна. Тогава той се обади по скайпа на приятеля си от Урал. Човека потвърди историята ! Лично го видях ( по скайпа ) и говорих с него. Женен е за германка има вече 2 дечица. 

Ето какви работи могат да станат , когато човек подцени планината и пещерите ! 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1 hour ago, Du6ko said:

 ......Той  .....не пийва капка алкохол.

Няма да е зле и ти да намалиш капките :ag:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега по руската телевизия  1 канал върви предаване за групата на Дятлов в ток шоу ) Хвърчат искри. някакъв вече възрастен човек обвиняма сестните манси , че те са предизвикали паника сред руската група туристи. Представител на народа манси - един мансиец казва че това не е вярно. 

Мансиеца разказва за тайнствените знаци чертички 4 черти наклонени 4 човека. други черти са за кучетата. 

Редактирано от Du6ko
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 3 часа, Du6ko said:

Сега по руската телевизия  1 канал върви предаване за групата на Дятлов в ток шоу ) Хвърчат искри. някакъв вече възрастен човек обвиняма сестните манси , че те са предизвикали паника сред руската група туристи. Представител на народа манси - един мансиец казва че това не е вярно. 

Мансиеца разказва за тайнствените знаци чертички 4 черти наклонени 4 човека. други черти са за кучетата. 

Не са толкова тайствени те, само, че този който знае мълчи. А другите говорят глупости. Нарочно или от незнание това е вече друг въпрос....

Както много пъти по-майтап си казваме на упорито питаштия: Ще Ти кажа истината, но после трябва да те убия..."

Link to comment
Share on other sites

  • 3 месеца по късно...
  • Модератор История
On 1.03.2018 г. at 23:43, Du6ko said:

Мечките са доста интелигенти за животни. За това при среща с Бяла мечка в тундрата , където всичко е бяло и няма къде да се скриеш трябва с нещо да я удивиш и шокираш. Например с лице към бялата мечка тръгваш да ходиш обратно. Тя се учудва какво е това дефектно животно което ходи обратно и не те закача. Ако не можеш да ходиш назад , трябва поне да си облечеш шубата и да си сложиш шапката откъм гърба и тогава да ходиш напред. Мечката ще помисли че ходиш назад. 

polarbearfeeding.jpg

В никакъв случай не трябва да бягате панически от мечката , да крещите викате за помощ ! 

Още няколко съвета 

Не спите в палатках в тех местах, где есть медведи. Если другого выбора нет, то кто-то должен постоянно дежурить снаружи. Всякие охранные периметры не работают. Медведь заинтересуется палаткой, найдет вас там лежащим без движения и съест.

Никогда не разделяйте маму и медвежат. По статистике в первый год выживает всего лишь 25% медвежат. Остальные погибают. Так что мамы охраняют своих детей как могут и ни перед чем не остановятся в случае опасности.

Душко много ги разбираш мечките.Човек ще реши че цял живот си бил с тях.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител
On 2.03.2018 г. at 18:30, Amazonski said:

Ако изгледаш този клип ще разбереш. Основно от лов. Огромната частт нямат парични доходи, но всичко си правят сами. Мисля, че правителството ги спонсорира с брашно. Нещо като нашето, което кара хляб по бедните селца в Странджа. 

 

 

Здравей! Извинявай, но докато ровех из форума стигнах до историята с вълците и другите ти приключения и останах с впечатление, че си руснак и живееш в Сибир. Или греша? Може ли да те питам нещо? Като казваш, че нашето правителство кара хляб на бедните села в Странджа кое правителство имаш предвид? На Медведев или Борисов? Нещо се обърках. Нали си учил български в затвор(колония) от бесарабски българи, те ли ти разказваха за Странджа? Иначе историята ми хареса много с изключение на това за скротума ти. Съжалявам за травмата, но се радвам, че си жив и здрав! Поздрави!

Извинявам се на модераторите за отклонението от темата. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 2.03.2018 г. at 18:24, Amazonski said:

Чета за мечките, защото около мен има доста, идват и в двора и искам да знам с какво си имам работа. Иначе за следите, след две седмици не е задължително да има следи. Както написах, обикновено кафявите мечки не убиват хората за храна, за храна го правят черните. Та не е задължително мечката да и е разкъсала, след като ги е убила. Не е задължително дори да е искала да ги убива. Може да е мислила че се защитава и да е удряла с лапите.

Чудно ми се вижда че мечката няма да остави следи по труповете.Без да съм ловец като тебе, ми се струва че трябва да има някакви счупвания на кости, разкъсвания, следи от зъби или нокти.Не е задължително всички да са налице.Все пак хората не са умрели от страх като са видели звяра.Биха останали следи по екипировката ,дрехите, хич никой да няма характерните разкъсвания и да липсват следи от кръвоизливи ми се вижда нереално.Мечката не може да прибере ноктите си като удря с лапи.То хора като се сбият хвърчат копчета, дрехите се късат и разпарят. 

 

On 1.03.2018 г. at 0:12, Amazonski said:

Едни дълги и смазващо студени 37 години. Започнах на 3, когато татко за пръв път ме заведе в тайгата. Откакто станах на 19, арендувам 1200 акра ловен участък на Енисей, на 9 километра от Бахта. Имам само един тестис. Другият оставих край Йелогуи след есенна среща с малка, но изключително озверяла от глад вълча глутница. Шест изпостяли но зъбати мърши и пет патрона в мосинката. Шестият бълхарник вместо да побалгодари на късмета и да избяга, реши да атакува скротума ми. Беше така откачил от глад, че изобщо не видя приклада, който 95 килограмовият озверял от болка примат, засилваше към черепа му. Четирикракият умря без никакво достойнство, със смешно вдлъбната черепаха и изскочили от налягането зъркели. 

Спаси ме студа. При минус 45 градуса, кръвотечението и шока се забавят. Четох така било и с ранените в Корея. Студа и алуминиева манерка с 45 градусова горилка. На другият ден ме откри един Ми-8 на Трансгаз. Видели пушека от огъня, който запалих преди да припадна и купчинката мъртви вълци, с които си бях направил заслон срещу северняка .

Не мога да преброя до десет дори да си събуя чорапите. Едно че не съм ходил на училище, друго че севера си взима своето. Имам оттрязани кутре на лявата ръка и палец на десният крак заради измръзвания. Безименният на лявата ръка стърчи там само до първата фаланга, че брадвето се отплесна много лошо, като дялках капан за речни бобри.

Български научих заради един якут. Две седмици с него дялкахме една еднодръвка от бял бор, че сезона на патиците наближаваше. Из пролетната киша на Енисейските блата, само с лека лодка става. Като приключихме, той се напи и ми каза, че лодката е само негова, като се аргументира с изваден нож. Лупнах го с брадвата за дълбане на лодки. На нея острието и е изкриверно навътре - като лъжица. 

Якута оживя, но погледа му сега е един такъв смешен. Движи си само едното око, другото винаги леда надолу, все едно още се чуства виновен, че искаше да ме ръне с ножа. И устата му е като на онзи американец дето игра в Роки. Сега освен да ходи в кръг друго не прави.

Мен ми доха седемодошен пансион в приуралската възпитателна колония. Излежах четири. В моя отряд всички, освен двама украинци, бяхат бесарабски българи. От скука за четири години ме научиха на четмо и писмо. На руски да пиша мога само името си, защото както казах училище не съм посещавал. То в Бахта имаше 16 къщи и една баня, какво училище? Сега има, ама на мен ми е късно. Лекар още си нямаме. То за това Игор умря от едра пъпчивица. Имаме обаче дизелов генератор и 4 часа на ден ток и интернет в училището. Извън сезона, след като опуша гъските и издялам нови ски, гнява даскалицата. Тя е вдовица. Пуска ме да пиша от нейния компютър.

Мечка съм ловил с капан, но не съм хващал. Една обаче за малко да ме хване мен . Добре че са тия новите моторни шейни, иначе вече да съм еволюирал в лайно от кафява мечка. Васийков обаче гръмна една с мосинката преди две зими. Хуаво я чукнал, ама тя не умряла веднага. Така ги намерихме двамата. Той отдолу, мъртвият вмирисан добитък отгоре. От една страна ми беше терсене, щото заедно с него ходехме напролет да слагаме мрежите за белуга и за дреб. Ама от друа страна той беше женен за даскалицата, та не знам. 

Други интелигентни въпроси? 

 От какъв зор пишеш тия измишльотини?Някой обиди ли те, че се подиграваш с нашата интелигентност?

Редактирано от vvarbanov
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...