Отиди на
Форум "Наука"

Кой уби Стамболийски ?


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Имаш предвид, че заповедта е НА ген. Вълков, нали?

Твърде е вероятно. Стамболийски жив би бил много, много неудобен. Да го съдят? Но за какво престъпление? Това е трудна работа, той работи като цяло срещу демокрацията в БГ и може би би изиграл ролята на преход към болшевизъм, но това трудно се вмества в Наказателния кодекс. После той би могъл на един шумен процес да обърне нещата в своя полза. Да го изгонят? Той и от чужбина може да упражнява политическо влияние. Остава единствената друга възможност, доста неприятна.

Ген.Вълков също има началници във Военния съюз - и пак странната сянка на бай Кимон изплува от мъглата.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 52
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Глобален Модератор

Показанията на ген. Вълков и на кап. Харлаков:

№ 1

Показания на о. з. генерал полковник Иван Вълков

Именувам се Иван Вълков Вълков, о.з. генерал полковник, в допълнение на показанията ми, дадени по-рано, казвам следното:

Подробностите и показанията ми за събитията около “9 юни”, някъде излишни, замъглиха до известна степен същината. За това тук ще определя по-точно ролята на Царя около “9 юни” и изясня най-същественото по убийството на Стамболийски.

1. За ролята на Царя около 9 юни.

Както и по-рано казах, около два месеца преди 9 юни, Царят ме бе повикал на тайна среща в квартирата на Директора на зоологическата градина при самата градина (това бе немец). Той за пръв път ме вика, за да ме пита какво е положението във войската. Сигурно беше се научил от адютанта си майор Драганов Първан (после п-к, бивш в[оенен] и пълн. м[инистъ]р в Берлин и бивщ м[инистъ]р на Външните работи в кабинета на Багрянов) и о. з. п-к Калфов Христо (бивш адютант на Царя, бивш министър на Външните работи и бивш пр[едседате]л на Н. Събрание), че сме изоставили идеята за преврат през м. февруари с. г. и стана ясно, че повикването бе да окуражи “Военния Съюз” в това направление, т. е. за преврата. Аз му съобщих, че настроението за едно сваляне на правителството е голямо. Помолих го – дали той не може по конституционен път да направи нещо за смекчаване на атмосферата, като се направи някоя реконструкция или нещо друго, за да не набъркваме войската и тя да се успокои. Той отговори категорично, че нищо не може да направи в тая посока. И тогава, след като се обяснявахме надълго и широко все върху едни и същи положения, той заяви, че не остава друго, освен избрания вече път т. е. преврата. С други думи, “Военния Съюз” имаше вече не само съгласие но и неговото желание. След това, аз вече не го виждах до 10-11 юни, но неговият адютант майор Драганов, като член на “Военния съюз” се е отнасял до п-к Калфов, член на Ц У на “В. Съюз”, за да събира сведения за онова, което става във войската и във “В. Съюз”. Най-сетне, когато беше взето решението за датата “9 юни”, Калфов е ориентирал Царя чрез Драганов. Калфов беше връзката с двореца. И царят, разбира се, не е направил никакви възражения, а възприел, както казваше Калфов, с облекчение решението. Това бе много ясно, както казах, поддържано от Царя и при срещата ми с него. Отиването му в Славовица на 7 юни, ясно е, е било за маскиране на преврата, тъй желан от него, а в същото време да се подсигури, в случай, че превратът не би имал успех. След извършване на преврата, както и по-рано изложих, царят сутринта на 9 юни до 11 ч. се е криел из парка на двореца “Враня” т.е. до когато е бил вече сигурен, че превратът е успял. Делегацията от Цанков, Смилов, Казасов,[3] Ал. Цанев (о. з. п-к) и пр., която беше отишла още от сутринта към 8 часа във “Враня”, е била приета от княгиня Евдокия. В 11 часа се явява Царят и след едно кратко привидно въздържание да подпише указа за новото правителство, подава същия указ и делегацията се връща. По убийството на Стамболийски той не отвори никога дума с мен – като че ли нищо не е станало. Значи, това убийство е било желано и одобрено от него. Ясно е, че Царят желаеше и поощряваше по всички пътища извършването на преврата. При това, той е мислил повече за “Трона”, отколкото за България.

2. Най-същественото по убийството на Стамболийски.

Както посочих по-рано, почвайки от 9 юни, в течение на 5-6 дена, ние министрите прекарвахме дълго време всеки ден в Министерството на войната. Там следях събитията и очаквайки установяването на положението. Това още повече, че Цанков на 9-и и 10-и юни беше министър на войната.[4] Там идваха също и членовете на Ц У на “В. Съюз” и други още офицери, но те се събираха и на други места, както помня – в Гарнизонното управление, а понякога – в пощата. В ония моменти в Ц У на “В. Съюз” влизаха: Аз, г-л Лазаров (и двамата председатели), майор Рачев (секретар на В. Съюз), п-к Д. Велчев, п-к Кимон Георгиев, п-к Калфов, п-к Константин Георгиев, подполк. Данчев, подполк. Найденов, п-к Савов, п-к Георги Вълков (не помня добре), подполк. Дипчев (не помня добре), майор Порков и подполк. Мархолев Христо по-скоро бяха офицери за поръчки, но дейни членове на “В. Съюза”. Други офицери, членове на “В. Съюз”, които идваха в Министерството тогава, освен Порков и Мархолев, си спомням к-н К. Стоянов, к-н Каракулаков, к-н Асен Николов (понякога), поручик Куцаров. Понякога п-к Никола Халачев. За майор Стойчев, поручиците Лекарски и Тошев не помня, но бяха дейни членове. Разбира се адютанта ми майор К. Марков. Сега други не мога да си припомня. Майор Рачев (секретаря на В. Съюз) ми доложи, че в М-вото е получено сведение от Сл. Василев на 9-ти вечерта или на 10 сутринта, че Стамболийски оказва съпротива със събраните негови селяни при Славовица и, че е имало нужда от подкрепа на войсково отделение там, изпратено от Пловдивския гарнизон. Това сведение го имал и н-ка на Софийския гарнизон г-л Лазаров. По тоя повод Ц У на “В. Съюз” се събрало в Гарнизонното управление. Аз бях в Министерството на войната при другите министри, за да следя развитието на събитията в страната. За това се съгласи събранието да заседава под председателството на г-л Лазаров, който също беше председател на Съюза. Ние двамата не бяхме поделени на 1-и 2-и председател (аз представлявах действащото, а той – зап. офицерство). Там е било решено да се изпрати к-н Харлаков с една рота (така ми каза после Рачев, но фактическа била дружина в намален състав) при Славовица в подкрепа на войсковото отделение там. При това, майор Рачев ми съобщи, че между членовете на Ц У се е било създало настроение срещу Стамболийски (и без това съществуващо), поради съпротивата му. Някои от тях (подполк. Данчев и Найденов и о.з. п-к Савов) са изказали идеята, че Стамболийски заслужава да бъде ликвидиран за това, като се използва съпротивата му. Това предложение е било прието. Аз трябваше, в качеството си на председател да взема становище по това решение на “В. Съюз”, което и направих, като се солидаризирах с него и одобрих.

Рачев ми съобщи също, че при заминаването на Харлаков, тия, които са дали идеята за ликвидирането на Стамболийски (посочени по-горе) или само п-к Данчев (не си спомням точно), са му предали решението на “В. Съюз” да се ликвидира Стамболийски, като се използва съпротивата на Стамболийски. Рачев ми беше казвал, че Цанков, Русев, Калфов, Станчев и Смилов са обсъждали и решавали също ликвидирането на Стамболийски. Това му казал самият Цанков скоро след заминаването на Харлаков. И затова, именно е бил викан Харлаков от Цанков (още м[инистъ]р на войната), който не смеел, макар и да искал, да повдигне въпроса пред Мин. Съвет в пълния му състав. Харлаков се представил и на мен в Министерството на войната по случай заминаването си за Славовица в бойна форма (до тоя момент Стамболийски не беше заловен). Както ще се види по-долу всички м[инистри после се солидаризираха със станалото при Славовица. Както казах по-горе, при получаването на сведението, че Стамболийски се е съпротивлявал, министрите бяха в Министерството на войната. Всички се настроиха срещу Стамболийски, а Цанков смеейки се, казваше: “Те ще го пречукат него, ама да видим”. А някой друг каза: “а бе щом се съпротивлява, хак му е” – нещо подобно. Харлаков заминава и заварва едно неочаквано за него положение. Стамболийски заловен и се намира в ръцете на Сл. Василев. Значи, не е могъл да влезе в ролята си. Сл. Василев казва, че влязъл в разговор със София, откъдето въпросът се изгладил и следователно нямаше защо да водят голям спор с Харлаков. Майор Рачев ми съобщи, че в мое отсъствие се е обаждал Сл. Василев. Последният разговарял и с г-л Лазаров. Рачев съобщил на Сл. Василев да предаде Стамболийски на Харлаков. Така Сл. Василев предава Стамболийски на Харлаков, който извършил убийството му в изпълнение решението на Ц У на В. С[ъюз], дадената му лична заповед от Цанков и на решението на ВМРО и ръководен от неговото силно желание да убие Стамболийски. Министрите бяхме в Министерството на войната, когато се получиха съобщенията за залавянето на Стамболийски, както и за убийството му. Тия съобщения бяха приети от някои видимо прикрито въздържано, а от други със задоволство, нескривайки радостта си. Особено невъздържан в това отношение беше Цанков, както помня, оше Русев, Калфов, Стоенчев и Смилов. Същите даже и тук още казваха, че ние не можем да не се солидаризираме с войската, която ни помогна да свалим един режим. По-късно узнах, че при Славовица се е намирал съвсем неправилно Величко Великоскопски войвода с около 30 македонци. Тяхното присъствие там се дължеше вече на специално споразумение между Харлаков и самия Величко, т.е. ВМРО, която е упражнила голям натиск върху него. Самият Величко с няколко от своите хора са взели участие в убийството. Взели са участие и някои от офицерите на Харлаков, от които познавам (сега о. з. п-к) Кръстев. За него говорих по-рано. Там са били поручик Савов, когото не познавам, поручик (тогава) Дипчев, когото съм виждал, но дали е взел участие в самото убийство не зная – това не се изясни от г-л Лазаров тогава, когато той направи съобщението си пред Ц У на “В. Съюз”, след доклада, направен му от Харлаков. След връщането си от Славовица Харлаков не се е явявал на доклад при мен, а както се вижда – при г-л Лазаров. Последният ми съобщи, а и Рачев узнал по други пътища, както и н[ачалникъ]т на разузнавателното отделение майор Порков, че Харлаков е говорил, че наредил убийството на Стамболийски, изпълнявайки дадените му по-горе казани нареждания, макар и не при самата съпротива на Стамболийски, имайки предвид уж създаденото настроение сред чиновете поради съпротивата на Стамболийски и намерените пари във вилата. Но това, обаче не трябва да се вярва, защото преди убийството прочел присъдата на Стамболийски от името на “В. Съюз” и ВМРО. Заравят труповете там вън от селото, но след известно време идва Сл. Василев и наредил труповете да се пренесат по-далеч от реката и се заровят. Това било направено, за да се изгубили следите и за това били върнати от Сл. Василев пътуващите за Славовица с автомобили чужди журналисти. За намерените пари Харлаков казал на г-л Лазаров, че ще се представят с протокол от комисия в Министерството на войната, което бе направено както по-рано изложих. Харлаков казал, че дал пари на някои офицери и подофицери, а още в началото (когато се пръснали пари при тършуването на долапите) някои подофицери и войници разграбили известна част. Той обаче построил после всички, които били във вилата и събрал взетите пари. Той сам не взел никакви пари. Същото е заявил на майор Порков и на майор Рачев и на мен при представянето на парите от комисията с главния интендант п-к Стоянов. Парите, както изложих, се изпратиха от Министерството в Б Н Б. Същото се направи и с парите, дадени на поручик Кръстев (сега п-к о.з.), който сам ги предаде в Министерството, както това изложих по-рано. Той - Кръстев заяви, че и Харлаков бил взел пари, мака че отказва.

Стана необходимо да събера Ц У на “В. Съюз”, за да обсъдим създаденото положение. В него в тоя момент влизаха, както и по-рано изброих: аз, г-л Лазаров (и двамата председатели), майор Рачев (секретар на “В. Съюз”), п-к Д. Велчев, п-к Кимон Георгиев, п-к Калфов, п-к Константин Георгиев, подполк. Данчев, подполк. Найденов, п-к Савов, полковник Георги Вълков (не помня добре), подполк. Дипчев (не помня добре). Г-л Лазаров съобщи на другарите гореизложеното, което и те са знаели и с което се излага армията. Изказа се недоволство за начина, по който е процедирал Харлаков, поради присъствието на македонците там. Повдигна се въпросът за произвеждане анкета, както за убийството, тъй и за парите и пр. Този въпрос се обсъди обстойно от всички страни и се реши, че никаква анкета не може и не трябва да се произвежда. Не трябва да става и дума. Главният мотив бе - излагането на войската пред самата себе си, пред народа и пред света. Трябва всички, целият “В. Съюз” да тегли тая отговорност за действията на Харлаков и др., тъй като той е изпълнил решението на “В. Съюз”. И понеже при подобни решения не може да се преследва самия Харлаков и др., то за да се намалят приказките поне по негов адрес и във войската и вън от нея, да се изпрати в странство за изучаване език на срок 1 година. Това изпращане се оформи по-късно по надлежния формален ред.

В Министерския съвет се знаеше вече гореизложеното и се докладва от мен решението на Ц У на “В. Съюз”. Съветът без да обсъжда надълго създаденото положение реши, че не може да не се солидаризира с армията, която “използвахме” за свалянето на режим, че не бива да се излага тя пред народа и пред света, както и управлението, с произвеждане на анкета, както по убийството, тъй и за парите и пр.

От горното изложение трябва да се заключи, че убийството на Стамболийски е резултат на едно решение на Ц У на “В Съюз”, както и на едно подобно решение на Министерския съвет в непълен състав: Цанков, Калфов, Русев, Стоенчев, Смилов. Дължи се също и на решението на ВМРО, както и на силното желание на Харлаков да извърши убийството.

Архив на МВР, ф. 1, оп. 1, а. е. 306, л. 1-4. Машинопис.

№ 2

Разпит на капитан Харлаков по убийството на Ал. Стамболийски

Превратът стана на 9 юни 1923 година. На другия ден Славейко Василев донася от Пазарджик, че Стамболийски се е вдигнал с населението и застрашава да превземе Пазарджик, като моли да му се изпрати от София помощ. Действително там положението не беше добре и затова от столицата се реши да се изпрати 6-та дружина с една батарея и един взвод кавалерия от гвардията. Решили да изпратят мен. Извикват ме на 10 юни в Министерството на войната, там бяха: Цанков, Калфов и Вълков. Вълков ми казва, че понеже положението в Пазарджик е застрашено, да взема 6-та дружина и даде нареждане на гара Подуяне да се приготви един влак за заминаване за Саранбей[5] и оттам за Славовица, като с войсковата част влезна в подчинение на Славейко Василев. Казах, че не мога да замина веднага, понеже войниците не са спали две вечери обаче той настояваше. След препирня се съгласих да замина на 11 с. м. Целият този разговор стана в чакалнята, а не в кабинета на Вълков, където бяха Цанков и Калфов. Вълков ми предаде заповедта да ликвидирам със Стамболийски и да не го докарвам в София жив, тъй както се залови да се екзекутира веднага. Тогава аз му поисках писмена заповед, на което Вълков ми отговори: ”Никаква писмена заповед, а ще отидеш веднага и ще изпълниш заповяданото, като в противен случай ще отговориш с главата си”. Ударих токовете и заминах. Останалите двама не чуха разговора, тъй като стана в чакалнята, а те бяха в кабинета; обаче когато си отивах по сърдечното ръкостискане разбрах, че са известени каква е заповедта, както те, така и всички останали министри.

Тръгнахме на 11 и пристигнахме на Саранбей. Там се яви Славейко Василев, командвах му мирно и влязох в подчинение, съгласно заповедта. От своя страна той раздели отряда на три части и потеглихме към обекта, като вечерта спахме по квартири около обекта. На другия ден Славейко ме повика по телефона от Пазарджик и ми каза, че по сведения Стамболийски се е движил в тази или онази посока; аз се заех да го търся в тази част, като от местното население вземах хора и на всеки 10 души поставих по един войник. Търсихме около Славовица и Годеч и в дясно имаше едно село; дирихме един два дни. Забравих да добавя, че при тръгването на отряда от София, имаше една команда от цивилни: запасни офицери, подофицери, широки социалисти и те бяха деветоюнци и други доброволци. За ротен командир назначихме един действащ офицер поручик Стамболджиев, сега трябва да е майор или подполковник. Между запасните имаше от рода на Дишковци, от Дишков базар на “Леге” и синът на Алдомилски от ул. “Алабин”. Точният списък ще се намери в 6 пехотен полк, където са зачислени на котлова храна по книгите. Известните командири на цивилните бяха запасни офицери.

На 3 или 4 ден от търсенето, Стамболийски се предаде сам на войниците ми, там е бил адютантът на дружината, братът на генерал Дипчев, поручик. След залавянето лично Славейко Василев дойде да го вземе, като за целта му поисках разписка, че го е получил. Такава ми написа на един обикновен лист хартия. Закарва го в Пазарджик и от там се обажда в София, обаче от там го наругали, защо се бърка в работи, които не са негови, като му предали да се изпълни заповедта, предадена на капитан Харлаков. Извика ме наново от Славовица, гдето бях и Славейко ми предаде Стамболийски и да изпълня заповедта, каквато съм получил от София. На този разговор бяхме само двамата. Разписката обаче остана в мен.

Стигнахме във вилата на Стамболийски в Славовица и се чудя какво да правя. В това време идва една команда от 30 македонци, начело с Великоскопски воевода, на когото правиха миналата година тържества в Скопие. Въобще македонците бяха пуснати по мене да следят действията ми. Тази група беше от хора на Тодор Александров и Ванчо Михайлов и подполковник Георги Атанасов. Викам поручик Кръстев, той е македонец и беше ротен командир, той е жив още и поручик Савов и им казвам заповедта е такава, обаче никой от нас не трябва да си опръсква ръцете с кръвта на Стамболийски, затова ние двамата ще присъстваме само, а македонците ще свършат работата. Двамата, особено Кръстев Антон е жив и е генерал-майор, човек на Дамян Велчев. Що се отнася дали Савов или Димчев бяха, може да греша: един от двамата. Върнах се във вилата и ми доложиха, че е погребан.

Къде е извършено убийството не знам, понеже излизах, пък и не съм чул гърмежи, дали близо или далече, не зная, на гроба му не съм ходил. По-късно научих, че не е бил застрелян, а убит с нож, обаче не мъченически, а изведнъж. Казаха ми, че бил погребан под вилата, обаче след няколко дни идва Славейко Василев, минава покрай вилата и прави оглед, там бяха още македонците и са му показали гроба. Понеже разправяха, че ще идват чуждестранни журналисти, Славейко ме извика и ми заповяда да го заровя на друго място, да не е около вилата. Извиках поручик Кръстев и поручик Савов и им казах да го заровят по посока на Марица на някое място, където малко се минава. Кръстев ще Ви каже, кои хора са го заровили, той ги познава всичките. След това се прибрах в София и отидох при Вълков на доклад, като му казах, че заповедта е изпълнена, на което ми отговори отлично.

След това обаче почнаха да ме гонят. По едно време Славейко излезе с една брошура[6] и твърдеше, че е невинен. Една вечер, когато се прибрах в полка, понеже там спях, дадоха няколко залпа о мене, аз им отговорих. За мене беше ясно, че са изпратени офицери против мене. След това около моята къща забелязах да се въртят македонци и затова си назначих охрана от моите хора в полка.

По едно време Вълков поиска да се отърве от мене и ме изпраща заедно с жена си и дъщеря си на Ломското пристанище. Беше ми дадена командировка в странство, да уча език в Бордо. По едно време на пристанището жената на Вълков, която щеше да пътува с мене, получи нервни припадъци. Вълков през всичкото време се разхождаше нервно нагоре надолу. От всичко се досетих, че се крои нещо за мене. След кризата на жена му, след дълги размишления, реши, че трябва да замине за Франция. Като отидох до Париж, разбрах, че княз Мещерски, който щеше да ме упъти, по разговора още в Лом е човек на Вълков и сигурно ми се крои нещо, затова се скрих в Париж. Същият Мещерски е правил някакви мошеничества и френската полиция го е дирила, правила му е обиск в къщата и намерили някакви писма от Вълкова – значи е бил във връзка с него. По този въпрос ме осветли първия наш секретар Сава Кънев.

В 1927 година баща ми се разболя тежко и реших да се върна в България. По това време в Париж беше Дамян Велчев и току що си беше отишъл, а Пенчо Златев беше там, с когото се срещахме често. Пред него съм критикувал Вълкова и съм го псувал, с моите разсъждения беше и Златев, но после донасял на Вълкова за разговорите ни. На тръгване се обадих на Пенчо Златев и той ме изпрати на гарата. В България баща ми се помина и по едно време получих писмо от Пенчо, да го почакам да се върне от Париж и после двамата да заминем за Франция. Не го дочаках, понеже наближаваше времето да се върна. Съгласно правилото трябваше да си взема сбогом, т. е. да се явя на началството си и отидох в кабинета на Вълкова, взехме си сбогом и се разцелувахме. Преди да замина вземах охраната от 6 дружина и заминах за Русе. Отидох в полицията да ми заверят паспорта, обаче там почнаха да се бавят. Корабчето замина за Румъния, донесоха ми кафе обаче аз не вземах моето, а на директора, а той не посмя да изпие моето. Попитах го дали няма да ми заверят паспорта, а те ми отговориха, че имали заповед да не заминавам. След това извиках един войник и му поръчах да ми купи билет за Габрово, та да мога да се прехвърля на Г. Оряховица на влака. На гарата дойде началника Митев и каза, че да ида да дам някои обяснения в полицията. Аз му отговорих, че в полицията няма да ида. Поискаха да ме насилят, обаче понеже аз носех в себе си винаги два пистолета, поисках да извадя единия, но той изгърмя и да не става повече шум, ме оставиха да се кача на влака. Във влака превързах раната си, но беше пълен с агенти да ме следят. На гара Горна Оряховица видях поручик Бакърджиев, който беше в Гражданската мобилизация напоследък. Като ме видя и се скри. Това беше през 1927 година. При тръгване на влака за Габрово се прехвърлих и заминах благополучно. С пристигането си викам мои ……[7] и им разправям всичко и през всичкото това време съм се движил с тях. Три дни след тази случка идват двама офицери изпратени от Бакърджиев, единият се казва Велизаров, сега командир на 18 пехотен полк и поручик Гинчев, с цел да ме убият. Дойдоха в къщи и излязохме да се почерпим. Като поръчахме по една бира, попитах ги защо са дошли, а те отговориха да се видим. Казах им да се махат от тук, защото: мама им ще разплача. Те си заминаха. Имали заповед от Вълкова, чрез Бакърджиева да ме очистят. След тази случка ми дадоха паспорта да замина. За странство заминах през Свищов. Преди да замина драснах на Вълкова писмо и му описах всичко, което става с мен. Той ми отговори, че това е работа на вътрешното министерство и ако искам да ми даде доверени лица.

В България се върнах след преврата 19 май [1934 г.], след като Д. Велчев беше арестуван. От 1929 г. съм пенсиониран, но получавам и наем от дюкяна ми в Габрово.

Във вилата на Стамболийски намерихме чужда валута: френски франкове и швейцарски и когато пътувахме с него в автомобила за Славовица приказвахме с него и ми каза, въпреки че не е военен, височините около Славовица били удобни за позиции; за парите каза, че са му били дадени във връзка в странство с някои лица, за облекчаване на българското положение. Каза ми, че преврата сме го направили много майсторски.

На един банкет преди 9 юни, където бил и Вълков, Стамболийски му подхвърлил, че знаял, че се готви преврат и начело стоял Вълков, обаче последният му отговорил, че не е вярно.

Що се отнася до Муравиев, той е спал през всичкото време, не е взимал никакви мерки, въпреки че е надушвал, обаче е мислил, че македонците ще правят преврат.

От всичкото извършено на 9 юни моето дълбоко убеждение, че убийството е било по знание и съгласие на царя.

Връзки с генерал Русев не съл имал никога. Парите бяха около 18 милиона. Приехме ги с комисия и ги описахме; като се върнахме в София ги предадох на генерал Лазаров, полковник Здравко Георгиев и др., обаче се научих че в банката били внесени само 4 милиона.[8]

Централен военен архив – В. Търново, ф. 23, оп. I, а. е. 823, л. 81-83. Машинопис.

[1] Български конституции и конституционни проекти. С, 1990, с. 21-23.

[2] Палешутски, К. Македонският въпрос в буржоазна Югославия 1918-1941. С., 1983, 134-135; Василев, В. Правителството на БЗНС, ВМРО и българо-югославските отношения. С., 1991, 303-312; Марков, Г. Парола “Сабя”. Заговорите и превратите на Военния съюз 1919-1936. С., 1992, 42-50; Тюлеков, Д. Обреченото родолюбие. ВМРО в Пиринско 1919-1934. Благоевград 2001, 40-42.

[3] В текста е неписано Казаков.

[4] От 10 юни 1923 г. за министър на войната е назначен Иван Вълков.

[5] Става дума за ж.п. гара Септември

[6] Става дума за брошурата на Сл. Василев “9-и Юний и събитията около Т. Пазарджик (из дневника ми)”, издадена през 1924 г. в гр. Пловдив

[7] Изпуснат текст в документа.

[8] Част от тези пари се предоставят на ВМРО в знак на благодарност за съучастието на нейни дейци в преврата. Съществуват различни версии за техния размер. Според Стойчо Мошанов те са 8 млн. лв. (Василев, В. Цит. съч., 310-311), докато задграничният представител на ВМРО Георги Баждаров споменава за сума от 1 млн. лв. (Баждаров, Г. Моите спомени. С., 2001, с. 118).

Взето оттук: http://grebenarov.blogspot.com/2007/04/links_07.html

Само, че, само че....... дадени са пред комунистически следователи. Може да са верни, може да не са. Може да са по принуда, може да не са. Може да са нагласени и по натиск, може и да не са. За голямо съжаление, съдебните документи от този период носят много голяма вероятност да не са верни и дори да не са автентични, т.е. да не отразяват истината, да твърдят някаква неистина и дори да не са съставяни от този, който ги е подписал.

Прави впечатление оценката на ген. Вълков за царя - "Мислел е за Трона, а не за България". Това са очевидно вкарани му думи, или ги е написал следователя, или арестантът се е докарвал пред него - Вълков е един от подръжниците на монархията и организатор на преврата срещу Стамболийски. За какъв дявол би му било да ругае царя, ако е искрен? На второ място - казва - Борис не ми каза нищо за убийството - значи го е одобрявал. Това е произволна логика - може да е, може да не е, мълчал е. Правителствата се сменят, царя остава - той избира кога да мълчи и кога не.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Харлаков предава Стамболийски на хората на ВМРО да свършат те мръсната работа.Но трябва да се кажат две неща:

1.Харлаков никога не би го направил без заповед от София.Никога.Заповедта е не генерал Вълков.

2.Сведенията за мъчения на Стамболийски /рязане не пръсти и т.н/ не са потвърдени от независим източник.Всъщност подобни неща са забранени от устава на ВМРО и изключения не са правени.Дори за Стамболийски.Абсолютен мит /да не кажа откровена лъжа/ е че главата на Стамболийски е отрязана и закарана в София.

Ами смислово аз съм написал по-горе същото.....

Относно главата на Стамболийски - изобщо има ли декапитиране на трупа му?

Силно се съмнявам не, ами направо не го вярвам това за отрязването на главата....

За мъченето го вярвам, защото Стамболийски е най-меко казано противоречива фигура...Много го обичат, но десните политици, интелектуалци, военните разбира се и националистите, воглаве с ВМРО го ненавиждат, при това основателно...

Нишката спогодба......Озлоблението към личността на Стамболийски е доста силно и основна причина за това е неговото диктаторско поведение и маниери като политик...

Истината е че другарите комунисти с кеф са гледали ,,борбата на селската срещу градското буржоазия".Те също са мразели Стамболийски, не само заради това, че поне външно той е антиболшевишки настроен, но и поради неговарата популярност сред селското население, което е доста пауперизирано...Един вид комунистите завиждат и го мразят заради тази му популярност и силни позиции(((

От 1921г. нататък политиката на Стамболийски става откровено противобългарска......

За Харлоков от Габрово:

Капитан Харлаков има нелеката и направо казано на жаргон гадна задача да присъства на извършването на убийството.Така му е наредено.Той е военен, офицер-изпълнява.

Истината е, че генерал Иван Вълков е бил доста решетелен и твърд човек и не си е поплювал....

Съдбата на Харлаков обаче е неблагоприятна и незаслужена....Това е срамно за военните като цяло...........Отношението към Харлаков, което се променя още в 1927г...............

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В показанията на Харлаков (дадени пред комунистически следовател - т.е. в тази част може да им се има доверие!)изрично се казва, че не е имало варварски действия (макар убийството само по себе си да е точно такова). Това е явен комунистически мит, насочен към създаването на поредния "светец" и съответно заиграване със селяните, отделно и поредното оправдаване на техните собствени репресии.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 years later...
  • Модератор История

Между другото все повече се убеждавам че е неслучайно присъствието на Стамболийски в Славовица на 9 юни.Не си правете илюзии земеделското правителство има някакви сведения за готвения преврат /макар и не съвсем точни/ .Стамболийски би се чувствал най сигурно при един преврат именно в Славовица а не в София да речем .Има и исторически аналог със Стефан Стамболов и присъствието му в Търново на 9 август 1886 година откъдето организира успешен контрапреврат.Тези опасения на Стамболийски намират потвърждение във факта че дори в родното село е охраняван от 35 човека с няколко картечници.Явно Стамболийски е смятал че дори и да бъде извършен преврат в София той от Славовица ще успее да събере земеделска армия с която да смаже превратаджиите.Наивност разбира се защото на 9 юни нито един български офицер не се обявява в защита на земеделското правителство.А и  подкрепата която Стамболийски получава от селските маси не е така внушителна както той си я представял.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител
On 8/16/2016 at 10:38, resavsky said:

Между другото все повече се убеждавам че е неслучайно присъствието на Стамболийски в Славовица на 9 юни.Не си правете илюзии земеделското правителство има някакви сведения за готвения преврат /макар и не съвсем точни/ .Стамболийски би се чувствал най сигурно при един преврат именно в Славовица а не в София да речем .Има и исторически аналог със Стефан Стамболов и присъствието му в Търново на 9 август 1886 година откъдето организира успешен контрапреврат.Тези опасения на Стамболийски намират потвърждение във факта че дори в родното село е охраняван от 35 човека с няколко картечници.Явно Стамболийски е смятал че дори и да бъде извършен преврат в София той от Славовица ще успее да събере земеделска армия с която да смаже превратаджиите.Наивност разбира се защото на 9 юни нито един български офицер не се обявява в защита на земеделското правителство.А и  подкрепата която Стамболийски получава от селските маси не е така внушителна както той си я представял.

В това, което си написал има много резон Ресавски...Ако Стамболийски бе в София, през нощтта на 8 юни 1923г. срещу 9 юни 1923г., задачата на превратаджиите би била много по-лесна даго неутрализират...В Славовица Стамболийси се е чувствал по-сигурен....Да не забравяме ефективите на Оражжевата гвардия...

В цялата тая мръсна история около преврата на 9 юни 1923г., все пак е добре, че ръководство на БЗНС действа мудно / в навечерието на премпреврата / и не раздава масово огнестрелно оръжие на Оранжевата гвардия...Тогава щеше да се стигне до още по-ужесни неща...

Не че оранжевите щяха да спрат преврата / нямат шанс срещу аргтилерията на малката, но професионална Българска армия /, но жертвите щяха да са много повече...Българската армия след съкращенията по Ньойския договор, остава незасегната от комунистическо влияние и е лоялна на Царя. Офицерството / особено останалите на активна служба / мразят Стамболийски...

Не си прав за едно обаче / не се сърди, не те нападам /, не си прав да твърдиш, че подкрепата за Сатамболиски не била масова...напротив масова е.Просто едните са селяни / максар и служили в армията /, но зле въоръжени, а от другата страна е войска / кадрова / и добре органицзирани чети...Просто Оражнжевата гвардния и другите обикновени сподвижници на Стамболийски НЕ СА толкова добре организирани и структурирани като сила...Все пак, срещу армия, нямат никакъв шанс......Да не забравяме,че превратаджиите действат много бързо, много координирано и организирано, безкомпромисни са и смазват всяка въоръжена съпротива, използвайки всички  налични сили и средства по места...

само ще кажа, че и през т нар ,,Юнски събития " 1923г. / имащи характер на скоротечен, стихиен метеж /, а също и през Септемврийското въстание от същата година, срещу земеделците, а после и комунистите  е използвана артилерия....

Така, че подкрепа за Стамболийски е била голяма сред селяните, но същите не са добре структурирани / за щастие / в някакква сериозна военизирана структура / Оранжевата гвардия е извадена от строя за броени часове в хода на преврата /  и не им е раздавано масово оръжие, така както е настоявал например Муравиев.....

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Виж сега Андрей до голяма степен Стамболийски сам си е виновен.В началото на управлението си той е обграден от изпитани бойци като Райко Даскалов,Александър Димитров Брадата ,Георги Дамянов и други.Димитров е убит а другите от старата гвардия са разкарани по един или друг повод от Стамболийски.Вероятно с цел получаване та еднолична власт .Райко Даскалов е пратен чак в Прага.Стамболийски де обгражда с млади кадри от типа на Константин Муравиев и Христо Стоянов новото поколение земеделци по образовани но недостатъчно борбени.На 9 юни повечето от тях се изпокриват или са арестувани по доста позорен начин.Все си мисля че Райко Даскалов би оказал по съществена съпротива.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 часа, resavsky said:

В началото на управлението си той е обграден от изпитани бойци като Райко Даскалов,Александър Димитров Брадата ,Георги Дамянов и други.

 

Преди 2 часа, resavsky said:

 

resavsky, не грешиш ли за Георги Дамянов, или пишеш за някой друг Георги Дамянов, а не този, който подготвя септемврийското въстание в Лопушна, Лопушанската дружина?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 56 минути, resavsky said:

Това са две различни личности.

Благодаря, уточнението беше полезно. :)За да се избегне всякакво объркване, според мен, редно е да се изпише името, презиме и фамилия, защото точното име на този земеделски деец е Георги Дамянов Марков; или ако се изписва само име и фамилия е Георги Марков.

 

Георги Дамянов Марков е български политик от Българския земеделски народен съюз (БЗНС).

 

Георги Първанов Дамянов е  политик от Българската комунистическа партия (БКП), член на Политбюро от 1945 година до смъртта си.

 

Първият линк е към биографията на Георги Дамянов Марков; вторият е към тази на Георги Първанов Дамянов.

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%9C%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%BE%D0%B2_(%D0%91%D0%97%D0%9D%D0%A1)

 

https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%B5%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B8_%D0%94%D0%B0%D0%BC%D1%8F%D0%BD%D0%BE%D0%B2

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Ключово на 9 юни според мене  е отсъствието на Райко Даскалов.Май единственият офицер сред върхушката на БЗНС и по мое скромно мнение единственият който можеше да .обърне хода на преврата.Стамболийски въпреки цялата си агресивна риторика никогат не е държал пушка в ръката си и неслучайно се проваля в.усилията си на 10 юни да превземе Пазарджик защитаван от няколко много слаби роти /Стамболийски разполага поне с 2 000 въоръжени селяни почти всичките бивши фронтоваци/.Райко Даскалов е съвсем друга история и през септември 1918 г. успява да направи от разбунтувалите се войници боеспособни части с които почти превзема София.Стамболийски тогава също се проваля позорно като не успява да дигне бунт в Дупница.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ключово е и поведението на комунистите, които знаят за подготовката на преврата срещу Стамболийски, но издигат помежду си лозунг "Оставете двете буржоазии (селска и градска) да се унищожат помежду си, после ние ще вземем властта". Един от тези комунистически дейци е и споменатият по-горе Георги Първанов Дамянов, който по-горе обърках със земеделеца Георги Д. Марков (те са и почти връстници, а и иронията е, че земеделеца е бил един от тия, които са желаели съюз с въоръженото крило на БКП); Армията ги бие поотделно - първо дружбашите на Стамболийски, после комунистите, водени от Г.Димитров и В. Коларов (които първи бягат в Югославия, оттам в Австрия); В потушаването на септемврийското въстание участват и ВМРО на Ванче Михайлов, но това е за друга тема.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

1923 година Иван /Ванче/ Михайлов е все още една обикновена писарушка във ВМРО където лидери са Тодор Александров и  Александър Протогеров.Във ВМРО не само знаят за въстанието но имат и подписано споразумение с комунистите за неучастие в потушаването му.По късно и двете страни не изпълняват своята част от споразумението.Но все пак е многозначителен факта че ВМРО не уведомява правителството на Цанков за готвеното въстание.Както и странния факта че докато в Горноджумайско и Дупнишко четите на ВМРО избиват няколко десетки комунисти във Виена най спокойно продължават преговори между емисари на двете страни.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 15 минути, resavsky said:

1923 година Иван /Ванче/ Михайлов е все още една обикновена писарушка във ВМРО където лидери са Тодор Александров и  Александър Протогеров.Във ВМРО не само знаят за въстанието но имат и подписано споразумение с комунистите за неучастие в потушаването му.По късно и двете страни не изпълняват своята част от споразумението.Но все пак е многозначителен факта че ВМРО не уведомява правителството на Цанков за готвеното въстание.Както и странния факта че докато в Горноджумайско и Дупнишко четите на ВМРО избиват няколко десетки комунисти във Виена най спокойно продължават преговори между емисари на двете страни.

В Лопушна, Гаганица, Дълги дел и още десетина села от тогавашното Фердинандско (Монтанско) точно хората на ВМРО, наричани "шпицкоманди" правят т.н. "кървави хора" с разстрели, играене на хора около трупове на въстаници, това е описано и в "Хоро" от Страшимиров, има и записани спомени на очевидци, но всичко това няма пряка връзка с въпроса "кой уби Стамболийски"; а и така поставен въпросът е доста стеснен, ако се разглежда формално като кой е физическия убиец на Стамболийски, ако е в по-широко разбиране, нещата са доста сложни за анализ и, според мен, би трябвало да се разглеждат в такава светлина - могло ли е правителството на Стамболийски да оцелее при така провежданата от него политика.

п.с. За Иван михайлов, да, прав си, по онова време той не е бил решаващ фактор във ВМРО.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Не Киров шпицкомандите не са чети на ВМРО.Това са въоръжени привърженици на правителството на Цанков.

П.П. Това за тези кървави хора са глупости на Антон Страшимиров.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 2 минути, resavsky said:

Не Киров шпицкомандите не са чети на ВМРО.Това са въоръжени привърженици на правителството на Цанков.

П.П. Това за тези кървави хора са глупости на Антон Страшимиров.

Баба ми е била 19-годишно момиче, когато пред очите й в Лопушна се е играло такова хоро, карали са ги да плюят върху труповете, един неин втори братовчед е бил разстрелян на площада - аз със очите си съм виждал стената на къщата, където това се е случило, през 1987 г. стената на тази къща още стоеше запазена. Не мисля, че е имала причина да ме лъже.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 1 минута, resavsky said:

добре - така мислех.но това не са кадри на ВМРО.

Възможно е, поне с такова впечатление са останали хората от селото тогава, при всички случаи тези зверства са ги вършели цивилни, не армията, тя ги наричаше "македонците".

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Е те са били обичайните виновници но чети на ВМРО на север от Балкана не е имало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 10 минути, resavsky said:

Е те са били обичайните виновници но чети на ВМРО на север от Балкана не е имало.

Не съм се задълбочавал да чета исторически извори, може би си прав, при всички случаи, ако е имало участие на някакви формирования на ВМРО, то не е било легализирано, или са били отделни хора, но че е имало "наказателни отряди", които са дошли преди армията и са раздавали "правосъдие" съм го чувал от доста стари хора-очевидци от този край, още когато бяха живи, ходил съм поне десетина пъти из тези села (по рибарлък) и понеже имам рода от там, съм говорил с доста хора - кое е легенда, кое истина, може да се установи само от архивите.

п.с. Друго интересно, което се сетих, е че за лопушанската дружина, която е била около 1000 души, повечето служили на фронта през войната, са ми разправяли, че поне половината са били земеделци, имали са и оранжево знаме, освен червеното, тоест земеделците са участвали масово поне в този край.

Редактирано от Б. Киров
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Киров поне 70 процента от участниците в Септемврийското въстание са земеделци.Въстанието всъщност избухва точно в крепостите на БЗНС Монтанско и Старозагорско.Решението за въстание е спуснато от Москва и въобще не се приема с ентусиазъм от всички членове на БКП.Има нещо като тих бойкот.В София БКП има няколко хиляди члена но не се дава и един изстрел.В Пловдив същата работа.но това е друга история.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Писал съм по въпроса, по това време БКП все още не е съветизирано до край. Това Ресавски не е тих бойкот, защото по това време Партията е голяма и не е подчинена напълно на Москва. Примерно в София партийната организация взема решение да не участва във въстанието смятайки (при това напълно правилно), че условия за въоръжена борба липсват и мнозинството даже не хора, а партийни членове няма да иска да воюва. В годините от 1919 до 1923 в България реално има две масови партии, това са БЗНС и БКП. Борбата между тях е значителна. Доколкото съм чел между комунисти и земеделци по места често избухват побоища, понякога завършващи и с убийства. Това е и причината комунистите да гледат сеир и да чакат своя час.

Прочее Стамболийски наистина върви към диктатура и при това поглежда за идеи към СССР.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
On 10/1/2016 at 2:20, Frujin Assen said:

Прочее Стамболийски наистина върви към диктатура и при това поглежда за идеи към СССР.

Върви? То си е чиста диктатура неговото, с огромни релресии точно срещу едрите земеделци. 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Всъщност някои от превратаджиите ги виждаме активисти след това на 19 май, а след това и на 9 септември 1944г. Тъй че някои от сведенията, които ги има за обстоятелствата около смъртта на Стамболийски трябва да се четат с едно на ум, т.е. да се държи сметка за матеморфозите, които са претърпели управляващите, по времето на които са правени тези "проучвания". Сиреч Стамболийски от един момент от враг, е станал герой и ролята за смъртта му на някои хора е силно принизена, като е насочена към други, от които много не е зависело.

На второ място както се спомена БКП отказва да подкрепи опита за контрапреврат на земеделците.

Забелязвам, че в темата се пропуска въпросът за "оранжевата гвардия" - "селяните", които първо се опитват да защитят Стамболийски, а после правят и въстанието не са някакви спонтанни ентусиасти тръгнали със слънчогледи, както са описани от Гео Милев тези от следващото въстание на БКП. "Оранжевата гвардия" си е било паравоенна формация подчинена на БЗНС, създадена като алтернатива на силно намалената по силата на Ньойския договор редовна българска армия. 

Тъй че причините довели до смъртта на Стамболийски са доста повече и по-комплексни, а не се свеждат до някакви мистерии за срязани жици, да не говорим, че по едно време пропагандата успешно беше насадила в главите на по-незапознаните, че една карикатура на Бешков е исторически факт. Говоря за карикатурата, в която на поднос дават на царя главата на Стамболийски. Разбира се тук има значение и интелектуалното ниво на повярвалите, в смисъл, че това са били хора, които не могат да отличат символиката на една карикатура и са я възприемали като изображение на достоверен исторически факт.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Военно дело

Прочее Галахаде да те допълня. България по това време е пълна с мъже преживели няколко тежки войни, отлично обучени и знаещи за какво иде реч. Това не са прости неграмотни селяндури не виждали нито оръжие, нито строй, нито офицер, а отлично обучени и преживели много ветерани. Отделно много от тях имат оръжие с което са се сдобили на фронта.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...