Отиди на
Форум "Наука"

Не ви върви математиката? Зарежете я!


Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Уф, стига с тая математика!

Или я зарежете, или я забранете!

w00t.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно е. И причината не е образованието по други предмети, все пак по математика явно е добро. Причината е в тясната им специалност.

Верноста на нещо не следва от това колко пъти и с каква увереност е повторено. Математиците нямат по-ниска обща култура от другите. Ако имаш няакави данни, сподели ги.

Намирам позицията ти за доста странна. От една страна си против ниската обща култура, от друга настояваш за забраната на даден предмет, което ще доведе до по-ниска обща култура!!!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Още едно любопитно наблюдение (на клубар от друг форум):

"5/4 от населението на Земята има проблем с дробите!"

...

Политическа лекция от войската:

"Другари, сега на 1/3 от светът има социализам! Но комунизмът ще победи и ще дойде време когато ще е на 1/4, 1/5, даже и на 1/6 другари!!!

:w00t: :w00t: :w00t:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Верноста на нещо не следва от това колко пъти и с каква увереност е повторено. Математиците нямат по-ниска обща култура от другите. Ако имаш няакави данни, сподели ги.

Намирам позицията ти за доста странна. От една страна си против ниската обща култура, от друга настояваш за забраната на даден предмет, което ще доведе до по-ниска обща култура!!!

Всеки има достатъчно обща култура по математика. Затова трябва да се заблегне на други неща. Тясната специалност каквато и да е тя просто не предполага обща култура. това е.

Приятелю Гравити, ти май доста насериозно си ме взел. :tooth:

Редактирано от alvassareiro
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки има достатъчно обща култура по математика. Затова трябва да се заблегне на други неща. Тясната специалност каквато и да е тя просто не предполага обща култура. това е.

Ставаше дума за математиката като училищен предмет, нали? Каква тясна специализация?! И какво означава, че всеки има достатъчно обща култура по математика! Има ако е учил, или смяташ, че колкото имаме по рождение толкова е достатъчно?! А тясната специализация означава дълбоко познаване на конкретна част от дадена област, а не ниска обща култура.

Приятелю Гравити, ти май доста насериозно си ме взел. :tooth:

Взимам те толкова на сериозно, колкото и ти се взимаш.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всеки има достатъчно обща култура по математика. ....

Това за съжаление не е така. Поне не в България. Не че като цяло средното образование дава кой знае каква култура, но има предмети, които представят много повърхностно съответните области от културата. Както в училище музиката е пеене, изобразителното изкуство - рисуване, така математиката се свежда до смятане.

Преди години Благовест Сендов се беше опитвал да промени системата на преподаване на математиката, но не успя да се наложи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Става дума точно за математиката като училищен предмет. Смятане, събиране и изваждане е напълно достатъчно. Може и малко дроби. никакви уравнения, логаритми, степени квадратни и тем подобни щуротии. И никакви задачи с думи.

Взимам те толкова на сериозно, колкото и ти се взимаш.

което ме подсеща - матечатиката убива и чувството за хумор.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гравити, Алвата е форумния забранявач бре. Трябва да внимаваш да не забрани гравитацията, ако не го е направил вече. Какво пък по-добре за мъжете ;).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

което ме подсеща - матечатиката убива и чувството за хумор.

Това въобще не е вярно.С най-голямо чувство за хумор са биле учителите ми по математика.Като бях студентка имах преподавател по теория на вероятностите,който беше голям чешит.Студентите го харесваха,въпреки,че икономистите нямат кой знае каква силна любов към математиката и ходеха на лекциите му почти само за това,че ръсеше постоянно майтапи.Беше ерген и казваха,че не се оженил защото бил влюбен в големите числа

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно е. Щом го казвам, значи е безапелационна истина.

Да, забелязахме, че това е определението на истина.

п.с. Попитали Хилберт за негов бивш ученик. Той оговорил "Той стана поет, за математиката имаше твърде малко въображение." :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Вярно е. Щом го казвам, значи е безапелационна истина.

"Много учения приличат на прозоречно стъкло. Ние виждаме истината през него, но то ни и отделя от истината."

Джубран Халил Джубран

И понеже и други са търсили m1906.gif истината преди нас ,ето още размисли

„Как може да има равнодушни към математиката, които не само, че не я разбират, но и не съжаляват за това?”

Архимед

Говорейки за музиката и математиката, известният математик Силвестър казвал: „Нима не трябва музиката да се опише като математика на чувствата, а математиката като музика на формите?”

Нека онзи, които не е математик, да не ме чете!

Леонардо да Винчи (1452 - 1519 г.)

Read more: http://mathvazov.webnode.com/misli-za-matjematikata/

Create your own website for free: http://www.webnode.com

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...
  • Потребители

Не го вярвам много;хората с вербални заложби имат и математически такива, просто не са ги развили. И обратното - добрите математиците са страхотни вербалисти, само дето не го знаят; Ако някой е добър в едното, е добър и в двете, но може и да не го знае, защото обикновено с времето емфазираме на едното, почваме да се чувстваме силни там, и - колкото повече, толкова повече. но е можело да се случи и другояче. не вярвам в разделението вербалисти-математици. Вярвам в генералната интелигентност. Който е добър вербалист, той има потенциала да бъде и добър математик, но не го подозира. И обратното.

Едното май няма връзка с другото - за тези различни способности отговарят различни области/части на мозъка, не е ли вярно?

Не казвам че виждането което предствяш няма основания, просто имам по-друго разбиране за момента

*Аз имам математическо образование и съм горе долу сносен "писател" (във форума); последното е така защото:

1 Защото асцендентът ми и луната са във "въздушни" сектори (математическите заложби имат връзка с други дадености) :)

2. Защото пиша често и много в работата си (не програмен код, а текстови документи). т.е "тренирам".

------------------

Математическото образование и ум помагат да се види проблема и да се реши : ACID го е обяснила много добре чрез наблюденията върху собствения си татко, само дето за хората с математическо и логическо мислене е горе-утрепия да се живее и работи в среда като българската, например в българска компания (комросмиси, компромиси, компромиси)

Защо е така: Просто е: на българина му е сбъркан чипа (т.е програмата) и съответно работата и бизнеса, управлението (тук става дума за психология и народопсихология, а не за IQ), и това се вижда от всеки човек с логическо мислене, който "опира" до сбръкаността на "системния" чип.

(проста илюстрация: както написах в темата за ловците-събирачи- щеще да ми много по лесно ако си политиканствах в темата, защото истината и логиката не се вписва в системния чип)

---------------------------

По скоро математиците в БГ стават инженери (и то не посредствени, напротив)

От випускът ни от МГ (шест паралелки от по 30 човека)

-към 90 процента (плюс-мунус) имат/имаме следващо инженерно образование, (вкл няколко, да клажем двама- инженерна физика),

-един-двама човека имат следващо математическо образование

-имаме двама лекари.

-останалите са с икономически насочено такова.

(Брат ми, по голям от мен, е със средно математическо и с висше математическо образование, Той попада в отклоненията от 90-те процента, макар че и неговото математическо не е чисто такова, а е информатика, т.е има приложна и техническа насоченост)

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

@nik1: Какво точно разбираш под математик? Така както си написал, че математиците в България стават инжинери, навява на мисълта, че под математик разбираш всеки на който му върви математиката в училище. Лично аз използвам думата по друг начин. Математик е този, който има математическо образование, под което разбирам PhD.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Под "математик" имам предвид човек, който в сравнително (условно) ранна възраст има/показва склонност, влечение и заложби към/в математиката, и който се насочва към математическото образование в тази ранна възраст.

ПС Не на всеки инженер му върви или го влече математиката в училище; да кажем 95 процента от (завършилите) инженерите, който познавам, "откриват" че имат "заложби" (такива и толкова каквито за необходимите за завършване на образованието си) по математика в университетите.

Пояснявам:

-част от инженерите в по-ранните си години имат влечение и заложби в техниката (или технологиите), и имат средно техническо образование,

- другата голяма част от инженерите се насочват случайно (под външни влияния и фактори) към техническите университети и факултети.

За последното: Системата ни момента ни е такава, че както се изразиха един мой практикант-бакалавър, и един мой приятел преподавател в ТУ: "куцо и сакато завършват"; Вероятно ти е известно че бюждетите и субсидиите за Вузовете са свързани (опредлят се от) с броя на студентите?

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не знам какво е общоприетото определение за математик, но лично аз намирам смисъла, който ти влагаш в думата, за странен. Предполагам, че не наричаш писател всеки, който "в сравнително (условно) ранна възраст има/показва склонност, влечение и заложби към/в литературата..."

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не знам какво е общоприетото определение за математик, но лично аз намирам смисъла, който ти влагаш в думата, за странен. Предполагам, че не наричаш писател всеки, който "в сравнително (условно) ранна възраст има/показва склонност, влечение и заложби към/в литературата..."

Според мен или се заяждаш, или нещо толкова много те фрустира и дразни, защото/толкова че изкривяваш (мисля двойно) простия принцип, който предложих/приложих

(отстрани ми изглежда ми че "софтуера на ума" - твоя, прави кофти шеги с теб, имам предвид че те имам за доста интелигентен, и че можеш да разбереш какво пиша, а според мен тук не разбираш нещо елементарно)

Обяснявам и отговарям:

Да, бих нарекък "литератор" (млад или не все тая) (а не "писател") в сравнително (условно) ранна възраст има/показва склонност, влечение и заложби към/в литературата и (+) който човек се насочи в тази образователна област , (ако имаше такава) и сътветно добие образование в тази област.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

нещата трябва под друг ъгъл да се погледнат. факт е че в училище шестици по математика и другите предмети получават тези които четат, като най-добри с оценките са така наречените "зубъри", които четат най-много. така отличници по математика са освен момчета, но и много момичета, сред които има блондинки, брюнетки и червенокоси. :) та въпросът явно е че момчетата, които не четат, не им върви математиката защото не четат и не учат математика (тоест са мързели или се занимават с по яки готини неща), а не защото нямали склонност към нея по рождение! момичетата и зубърите които са научени от родителите си да четат и учат явно са независими от генетиката си и научават всичко. така едно дете ако бъде отгледано от вълци в гората колкото и да е генетично предразположено към математика, а не към история, ще си порасне като прост дивак, а не като математик. :)

висшата математика не е кой знае колко трудна, за тези които са изучили по низшата, а тя пък няма как да бъде усвоена лесно, ако детето не е научено да събира и изважда като малко.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...