Отиди на
Форум "Наука"

Бъдещето на автомобила


Recommended Posts

  • Потребител

Лек пробив в областта на технологиите: хърватски автомобил "Римац"! Интересен е капацитета на батериите - 91kW при 650V напрежение...

Естествено цената е твърде солена, но всяко начало е трудно и скъпо, освен това става дума за суперлуксозна кола тъпкана с екстри...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Имам и лични наблюдения върху проблема. Имам електрически велосипед. Всичко му е добре, само където батериите са слабото място на технологията. Моите са от най-компромисния вариант, и по паспортни данни би трябвало да издържат цели 200 цикъла. При цена която на теория осигурява себестойност около 2 лева за 100 километра пробег. А при по-благоприятни условия на зареждане (липса на пълно разреждане) ресурса би трябвало да се повиши. Да ама не, моите акумулатори се скапаха за няма и 50 цикъла (не са се скапали напълно просто капацитета им е понижен) и колелото в момента не успява да ме върне от работа и е в гаража защото нямам пари за нови акумулатори. Което в моя случай означава че ходенето на работа с електровелосипед ми е струвало по-скъпо от колкото с колата.

Твоят пример е интересен, но дали е обективна информация? На хартия ти си прав, на практика не си,понеже не е ясно качеството на закупения от теб евтин ерзац на батерия...

Дали феро-фосфатните качествени батерии са лоши? Не зная - ти също, но предполагам, че не са! Евтини ли са? Със сигурност НЕ! Но ще станат, повече от ясно е!

Въпросът по-скоро беше в това, че се е появил прототип, който решава най-важния проблем пред електромобила - висока скорост при дълъг пробег! И дълъг пробег изобщо!!!! Очевидно е, че основните проблеми идват от подхода на автопоизводителите - те се стремят да приложат проектните модели на бензиновите агрегати към електрозадвижванията! И изобщо цялостният облик на електромобила да е в съответствие на канона при бензиновите такива!

Още през 80-те "Юник" и "ИВЕКО" бяха създали прототип на лек автомобил с индивидуално задвижване на 4-те колела с направо невероятни показатели на ефективност на задвижването, но липсата на подходящо електрозахранване уби проекта твърде скоро! Кой държи патентите не знам, но явно нещата са сериозни! Сега този проблем изглежда решим, а тяхната двигателна концепция явно е забравена! Хърватина прави нещо подобно, но го прави по най-скъпия и надежден начин - все пак това няма да е кола за нас с теб, а за хора с адски много пари и там няма място за евтини експерименти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Карбонът и композитите не са "аерокосмически" материали от двайсетина години - почти домашни потреби са! Въдиците ми са карбонови, макарите ми са композити...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Какъв друг коментар? Факт е че все още електромобилите не са достатъчно масови за да можем да коментираме пълноценно предимствата и недостатъците им. Хайде за сега само да трупаме впечатления, а да отсъждаме кое става и кое не чак след като го видим по пътищата. Че на хартия всички са велики.

ПС. След като искаш коментар за хърватската кола, ето ти един: Аз ако имам нещо направено от карбон, композити и други аерокосмически материали ще очаквам от него да летя, а не да пъпля по пътищата. ;)

интересно ми е някой от вас карал ли е хибрид или електромобил и въртите ли достатъчно километри за да има смисъл да си правите сметката какво да карате?

теорията е хубаво нещо а практиката е нещо доста по-различно ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за да бъда по-конкретен ще напиша някои мисли, които са доста по прагматични от всичко изписано дотук по темата

при закупуване на нов автомобил, най-големите разходи са свързани с:

1) обезценка

2) данъци

3) застраховка

така ако закупите нов електромобил за 50 000 лв.

1) ще загубите до 50% от стойността за първите 3-4г., което са към 25 000лв.

2) ще платите към 10 000лв. ДДС

3) ще плащате по около 2000лв за каско първите няколко години

грубо казано на година 4 ще сте назад с поне 30 000лв.

за 30 000лв спокойно мога да си взема някоя кола на старо и да я карам на газ (или пък дизелче) не 3-4 а 5-6г.

за хибридите - на дълъг път разхода им е същия като на голф 3 tdi и по-висок от кола на газ - измерено в пари ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nевски, същите разходи ги има и ако не е елмобил, отделно на някой места няма ддс, каското е по-евтино и други такива преференции...

По-неприятни са разходите с подръжката и обслужването + гориво където HEV, BEV и т.н.нямат конкуренция.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

за да бъда по-конкретен ще напиша някои мисли, които са доста по прагматични от всичко изписано дотук по темата

при закупуване на нов автомобил, най-големите разходи са свързани с:

1) обезценка

2) данъци

3) застраховка

така ако закупите нов електромобил за 50 000 лв.

1) ще загубите до 50% от стойността за първите 3-4г., което са към 25 000лв.

2) ще платите към 10 000лв. ДДС

3) ще плащате по около 2000лв за каско първите няколко години

грубо казано на година 4 ще сте назад с поне 30 000лв.

за 30 000лв спокойно мога да си взема някоя кола на старо и да я карам на газ (или пък дизелче) не 3-4 а 5-6г.

за хибридите - на дълъг път разхода им е същия като на голф 3 tdi и по-висок от кола на газ - измерено в пари ...

затова - най-добрата кола е служебната кола.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Nевски, същите разходи ги има и ако не е елмобил, отделно на някой места няма ддс, каското е по-евтино и други такива преференции...

По-неприятни са разходите с подръжката и обслужването + гориво където HEV, BEV и т.н.нямат конкуренция.

това горе изобщо не е вярно

давам прост пример от личен опит

тойота приус 2

среден разход за последните 30 000 мили 47 mpg - всеки читав дизел дава подобен разход, а при всички нормални коли на газ разходът ще е по-нисък в парично изражение ...

смяна на ауспух на скоро - при дилър 1200 паунда, най-евтина оферта в частен гараж 500 паунда, при нормална кола същото струва 200 паунда ...

затова - най-добрата кола е служебната кола.

това е частно мнение, което може да е валидно в БГ и още няколко държави ...

в UK служебните автомобили се облагат с данък общ доход и осигуровки, все едно са ти добавък към заплатата и изобщо не са на далавера, далаверата е да караш личен автомобил за служебно цели и да плащат на миля, тези пари вече са свободни от данъци ...

отново да попитам колко коли сте карали ... щото аз съм карал 20 коли през последните 3г и въртя средно по 50-60 000 км на година

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

приусът, с който имаме опит му няма нищо на батериите и мощността след 7г употреба ...

по принцип тойота дават 8г. гаранция на хибридните компоненти, включително батериите ...

8г. приус с прилични километри струва към 4000 паунда, ако му се прецакат батериите, ще трябва да извадиш още 1000-2000 паунда при дилър, освен ако не си намериш батерия от някой ударен и отписан приус ...

аз обаче продължавам да не мога да видя смисъла от кола като приуса, която дава същия или по-голям разход от колите от 90те на дизел и газ ... реално въпросният приус е купен на 2г. и се е обезценил със около 7000 паунда за 5г. без да е спестил капка гориво сравнено с голф тди например ... удоволствието да караш кола с 2л турбодизел обаче е несравнимо с това да караш приус ... а разходите за обезценка и гориво са същите ...

единствената файда от нея в англия, е че не плащаш като влизаш в центъра на лондон ...

при много каране, в момента категорично излиза най-евтино на газ и метан ... а не с електромобили или хибриди ...

цените на горивата трябва да растат още ...

иначе аз отдавна съм им прозрял бъдещто на хибридите и електромобилите - хибрид от дизел работещ в оптимален режим и зареждащ батерия и/или захранващ електродвигател с възможност за зареждане и от контакт ... така няма нито проблеми с пробега, нито се губят предимствата от това да караш кола на ток на къси разстояния, а дори и на нафта пак ще е икономично ...

сега остава да направят такава кола достъпна, защото няма кой да плаща 2-3ти повече отколкото за нормална кола, освен ако няма значими данъчни облекчения ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Приусът му няма нищо защото има и ДВГ /+компютър дето следи трансфера на ток/ и защото ползва обикновен оловно кисел акумулатор. По-скоро батерия от такива за да осигури нужния капацитет. Тези акумулатори имат най-много цикли заряд разряд от всякакъв друг тип на пазара. тук включваме и предимството че непълен заряд/разряд не се отразява на драстично живота им, а освен това са и най-евтини. Но пък са и най-тежки - неподходящи за задвижване.

Смисълът на подобните коли е да намаляват разхода на гориво там където се кара неравномерно и се налагат чести спирания - в градовете и по криви пътища - което не е малко, но е добре да се знае за какво ще се ползва преди да се купи. Ако е джип - вероятно също. Но на магистралата е по-неефективен и единственното предимство е, че може да осигури ускорение на кола с по-мощен двигател /ако има такава опция акумулатор и ДВГ/. Неварномерният режим на работа прави един ДВГ много по-неефективен, докато при електрозадвижването не е така.

Данъчните облекчения ги има заради поизкривените от пазара представи кое е по-природосъобразно. Хибрид не означава електромобил - но концепцията е добра. Лошото е че от киловат енергия ов горивото в акумулатора ще постъпи 150 W от които той ще върне малко над половината. Просто трябва да се ползва не акумулатор а суперкондензатор, супер/маховик или дори бутилки със сгъстен газ /азот/ за минимизиране на загубите. Дали ще са по-ефтини и дали ще са безопасни е друг въпрос. Суперкондензаторът е безопасен, но не е ефтин и е с 1/3 от капацитета на оловно-кисел и и има пъти по-голям саморазряд.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да - с възможност за зареждане от контакт ако е хибрид. И ако може да не е с ДВГ а с горивни клетки - има такива дето работят с въглеводороди.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Приусът му няма нищо защото има и ДВГ /+компютър дето следи трансфера на ток/ и защото ползва обикновен оловно кисел акумулатор. По-скоро батерия от такива за да осигури нужния капацитет. Тези акумулатори имат най-много цикли заряд разряд от всякакъв друг тип на пазара. тук включваме и предимството че непълен заряд/разряд не се отразява на драстично живота им, а освен това са и най-евтини. Но пък са и най-тежки - неподходящи за задвижване.

Смисълът на подобните коли е да намаляват разхода на гориво там където се кара неравномерно и се налагат чести спирания - в градовете и по криви пътища - което не е малко, но е добре да се знае за какво ще се ползва преди да се купи. Ако е джип - вероятно също. Но на магистралата е по-неефективен и единственното предимство е, че може да осигури ускорение на кола с по-мощен двигател /ако има такава опция акумулатор и ДВГ/. Неварномерният режим на работа прави един ДВГ много по-неефективен, докато при електрозадвижването не е така.

Данъчните облекчения ги има заради поизкривените от пазара представи кое е по-природосъобразно. Хибрид не означава електромобил - но концепцията е добра. Лошото е че от киловат енергия ов горивото в акумулатора ще постъпи 150 W от които той ще върне малко над половината. Просто трябва да се ползва не акумулатор а суперкондензатор, супер/маховик или дори бутилки със сгъстен газ /азот/ за минимизиране на загубите. Дали ще са по-ефтини и дали ще са безопасни е друг въпрос. Суперкондензаторът е безопасен, но не е ефтин и е с 1/3 от капацитета на оловно-кисел и и има пъти по-голям саморазряд.

приусът има предимство само и единствено при градско каране ...

разходът му обаче не е много по-нисък от един този на един смарт или fiat twinair ... дори бих казал, че в практиката е същия ...

за ускорението на приуса - то е пълен ташак - в момента карам малка кола с 1.2TSI двигател, която просто го съсипва във всички скорости, обороти и режими ...

за екологията - всичко на запад е криворазбрано, коли като приуса ползват някакви данъчни преференции, примерно данъкът на година ти е 15 паунда, а не 115, колкото е на нормална кола ... мен ако ме питате не трябва да ползват никакви, защото самият приус е бъкан с отрови и редки метали (като всяко високотехнологично нещо с батерии) и не е ясно как ще се рециклира и колко ще струва това ...

да не говорим, че по-екологично от това да си караш старата кола няма, защото при производството на нов автомобил се отделят толкова емисии, че колкото и да е екологичен той, ще трябват сигурно 15г. да се избие разликата ...

лобитата на автомобилните компании, обаче изпозлват екологията за да си продават новите и ужким екологични коли ...

всичко, което четете в официалните статистики за разход също е пълна измама, производителите минават през стандартизиран тест и си настройват колите за него, в реалният свят такъв разход няма ...

колата, която карам в момента би трябвало да има разход около 5 на сто на смесен цикъл (по книга), а реално аз трябва да внимавам как я карам за да съм под 7 на сто, като дори не мога да стигна до 6 (освен ако карам по селските пътища в неделя рано сутрин) ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

и отново да продължа с конкретиката - сега по темата за застраховки ...

Toyota Aygo и Skoda Fabia са в застрахователна група 2 в UK (колкото по-висока група, толкова по-скъпа застраховка)

Seat Ibiza и VW Polo мисля, е че са група 3

Prius, Fiat 500, Smart и т.н. са в групи 7,8,9,10 ...

при някои застраховки (например при моята защото въртя много километри и имам само една 1-2г. no claims bonus) тази разлика в групите може да доведе до 500 паунда разлика на година ...

с 500 паунда се купуват към 360литра бензин ... ако карате нормални километри (примерно 10 000 на година), как ще спестите с Prius 360 литра, като общият ви разход за годината ще е 600 литра ...

за да продължим с подробностите - едно Aygo от 2005г. с еднолитров бензинов двигател, и един Prius от 2005г. имат горе-долу еднакъв среден разход на смесен цикъл - грубо около 50 mpg (UK), което е под 6л/100 ...

реално приусът няма никакви предимства пред Aygoто за градско каране ...

а ако искам голяма семейна кола за извънградско каране тя няма да е Prius, а ще е комби с турбодизелов двигател ... комфортът ще е по-добър, а разходът може и да е по-нисък ... Ford Mondeo 2002, със стария TDDI двигател, който е разработка от 90те години, дава разход 48 mpg, което е около 6 на сто и съвместимо с Prius (това съм го засичал на 50 000км и то нормално каране, а не изсмукани от пръсите официални данни) ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

от колите на пазара в момента може би Amperaта най-много се приближава до желаните качества от нов тип автомобил ...

може да си я зареждаш вкъщи, да си я караш градско без да позлваш гориво ...

можеш да тръгнеш и на дълъг път, защото има бензинов двигател вързан за генератор ...

реално в европа, повечето хора, пътуват по-малко на ден отколкото е rangeът на тая кола ...

за съжаление обаче тя е безумно скъпа - около 40 000 Евро, което автоматично означава, че разходите от обезценка и за каско, ще изядат всякаква икономия на гориво първите 5г. ... да не говорим, че няма кой да извади 40 000 евро кеш за кола, т.е. тия коли трябва да се купуват на лизинг, което при лихва 5% на година, ще даде още 2000 Евро допълнителен годишен разход ...

сега погледнах, е и Toyota са извадили Plug-in хибрид Prius, нещата с цената стоят аналогично ...

т.ч. за да тръгне бъдещето на автомобилите в тая насока трябва да се случат 2 неща:

1) самите алтернативни автомобили да поевтинеят още

2) горивата да поскъпнат още и то в пъти, 10-20-30-40-50% разлика не са достатъчни, ако поскъпнат двойно или тройно нещата стават други ...

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

за финал трябва да добавя, че всички сметки са коренно различни за физически и юридически лица ... фирмите могат да си върнат ДДСто (в зависимост от данъчния режим) и могат да си смъкнат данъците със сумата на обезценките и лихвите ... в държави където корпоративния данък е 25-30% от това може да има сериозен смисъл дори и със скъпи електромобили ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Приусът му няма нищо защото има и ДВГ /+компютър дето следи трансфера на ток/ и защото ползва обикновен оловно кисел акумулатор.

пак пишем работи дето не са верни ...

NiMH си му е акумулатора на Prius ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странно, ситуацията е точно обратната при старите коли. При мен консумацията при извънградско каране съм я докарвал до 5-10% по-ниска от каталожната (и със скорост по-висока от въпросната каталожна). Предполагах че си оставят толеранс и дават по-висока консумация от реално достижимата.

каталожната консумация се пише при точно определн цикъл на каране ...

прави се тест, който е контролиран при съответния цикъл ...

този цикъл не съществува в реални условия ...

за повечето бензинови модели реалната консумация е с около 20% по-висока от каталожната ...

в UK вече има два сайта, които дават данни за реалната консумация, вместо каталожната ...

повече по темата

http://en.wikipedia.org/wiki/New_European_Driving_Cycle

проблемите са очевидни - няма вятър, няма наклони, на извънградско обикновено се кара с по-висока скорост от тази в теста ...

ето и един от сайтовете, за да се види разликата

http://www.honestjohn.co.uk/realmpg/

http://www.honestjohn.co.uk/realmpg/why-are-the-ec-figures-so-optimistic-true-mpg/

Редактирано от Alexander_Nevski
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък имам проблеми точно с оловнокисел акумулатор. Най-късия живот на хартия комбиниран с около 4 пъти по-къс живот в реална обстановка. Не знам как стои въпроса с тяговите акумулатори с течен електролит. Там може и да е вярна сметката. Но тези които сега масово продават в България за електровелосипеди от необслужваемия тип по паспортни данни им дават едва 200 цикъла. Литиевойонните почват от 4-500 цикъла на горе(пак при идеални условия).

повечето хибриди не са нито с оловни нито с литиевойоинни акумулатори, а с никел метал хидридни ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добри хибриди според мен са Lexus LS600h L, 5-литров V-8 ( $100 бона базова цена) и Mercedes S400 Hybrid пак към 100 бона базова цена. Тия приуси са афиф работа :biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Добри хибриди според мен са Lexus LS600h L, 5-литров V-8 ( $100 бона базова цена) и Mercedes S400 Hybrid пак към 100 бона базова цена. Тия приуси са афиф работа :biggrin:

тия лексуси и мерцедеси, нали знаеш, че на дълъг път ще харчат повече от голф III, а на градско повече от някое Clio 1.5dci ...

ако искаш да караша скъпа кола и те кефи идеята да е хибрид - добре, ма не разчитай на икономии ... една стотинка няма да избиеш ...

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

пак пишем работи дето не са верни ...

NiMH си му е акумулатора на Prius ...

Не пак, отново. Извинения ще проверявам по-обстойно информацията занапред, не открих това дето ме бе подвело.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

изобщо цялата тая работа с развитието на автомобилите според мен е тъпа и в ущърб на потребителя ...

още си спомням последната ми карбюраторна кола Пежо 309 1993г. (отдавна отиде на скрап) - турих и една газова за 300-400лв. и си беше със същата икономия като сегашните модерни дизели и хибриди ...

има една съществена разлика обаче - колата се поддържаже лесно и то от всякакви майстори ...

автомобилните компании се усетиха, че понеже следгаранционното им обслужване е скъпо, губят страшно много клиенти ... изпозлвайки за предтекст екологията, те максимално усложниха автомобилите (по точно двигателите им, т.к. купето и окачването трудно се усложняват), т.ч. дори и за най-малкото нещо да трябва да ходиш на компютърна диагностика, а всички оторизирани дилъри имат такава ...

в крайна сметка вече сме 2012г. и е очевдино, че всеки кандидат притежател на автомобил има един враг в лицето на държавата, която го съсипва от данъци (най-вече през горивото) и втори враг в лицето на автомобилните компании, които се опитват да му продадат коли, които са сложни и скъпи за поддръжка ...

прост пример

една от колите, която карах последните години беше Mondeo 2.0 турбодизел комби ...

при този тип 'модерни' автомобили (дори да са на 10г. пак е валидно) има 2 скъпи проблема - съединител и дюзи ... при една такава кола на 7-8-9г. ако ви се случи такава повреда в Англия, колата няма финансов смисъл да се прави ... самата кола струва между хиляда и две хиляди паунда, а ремонтът само на съединител (щото бил с 2 диска да обира вибрациите от трансмисията и трябва да се разкачи целия преден мост за да се смени, което е 8ч труд) е 600-800 паунда и то не при дилър ... ако заминат дюзите (което често се случва при TDCI моторите след 100К км) пак 800 паунда за нови и препрограмиране и то отново не при дилър ...

каква е разликата с преди 20-30г. ... ами че преди 20-30г. като си купиш нов дизелов мерцедес можеш да си го караш следващите 20г. и да го поддържаш навсякъде за приемливи пари ...

всичко това ме убеждава, че всъщност технологичен прогрес няма, от десетилетия, има само хватки как да бъдат лъгани потребителите да си дават парите за добре изглеждащи, но недомислени таралясници ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

мой приятел има джета, която направи 32г. тази година и още е в движение ...

вече стана нерентабилна за поддръжка и ще я хвърля ...

повечето сегашни коли стават нерантабилни за поддръжка след 10тата, а в най-добрия случай 15тата година (в БГ условия при ниски цени на труд) ...

при високи цени на труд, ако нямаш познати гаражчета и дилърите ти дерат кожата, новите коли се хвърлят да ги купи някой балък най-много след 7-8г. каране ...

после тъпите производители ще ми говорят за екология ... по-екологично е да караш една кола 30г. на газ ако трябва, отколкото да ги даваш на скрап на 15г. ...

а в цялата работа съучастник е държавата отгоре на всичко, що субсидии се изляха за нови коли в западна европа последните няколко години ...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Интересна дискусия се е заформила тук! Само дето сте се отдалечили от електромобила и сте се вторачили в проблемите на конвенционалния автомобил... :unsure:

Няма как проблемите на бъдещето да бъдат решени с творческия модел на миналото, когато беше по-важно нещо да е по-евтино, макар и увеличаващо проблемите!

Засега проблема е в енергоносителя - електрозадвижването само по себе си е по-лек вариант от конвенционалния ДВГ и всичко опира до пустите батерии! Иначе има "двигателчета" (всъщност комплект двигател-редуктор!) с мощност около 10 kW и тегло под 8 кг.! При индивидуално задвижване на колелата сумата е 32кг.!!! И това ще търпи развитие към миниатюризация...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...