Отиди на
Форум "Наука"

3D принтиране


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Пропуснах източника:

http://www.whydontyoutrythis.com/2014/03/3d-printing-2500-ft-house-printed-in-20-hours.html


3D Printing: 2,500 Ft² House PRINTED in 20 Hours Read

The second industrial revolution is here, thanks to a relatively new invention: the 3D printer. This amazing technical achievement can be used in most of the fields one can think of, with unparalleled financial and time-saving advantages. Read More: http://www.whydontyoutrythis.com/2014/03/3d-printing-2500-ft-house-printed-in-20-hours.html | Follow us on Facebook: http://www.facebook.com/whydontyoutrythis

Recently, NASA used a 3D printer to make parts for a rocket engine, which performed just as expected. They also plan to launch a 3D printer into space next year, in order to help astronauts manufacture spare parts on the ISS. Yes, that's how cool a 3D printer is, and you haven’t heard everything yet. Thanks to a company named “Contour Crafting – Robotic Construction System”, the 3D printer can now be used to built entire houses on site, and it will take around 20 hours for a 2,500 square feet home. I don't know how many people fully comprehend the implications of this technology. It's not only much better, faster and cheaper than today's “traditional” technology, but it also has the potential to liberate mankind from physical labor.
Because machines are faster and better than humans at repetitive tasks and heavy industry, it is inevitable that sooner, rather than later, we will all be replaced by them. This doesn't mean that we should fear technology. By contrast, we should embrace it and allow ourselves to be liberated.
What About Unemployment? Unless we consider a viable alternative today, a huge percent of people will find themselves homeless and unemployed, in the near future. Luckily, there is a solution for all to study and take into account: “The Venus Project”. TVP is the model for a futuristic society than can be achieved within 10 years, if we decide to accept the “upgrade”. Because it is built around a Resource Based Economy, there will be no more financial institutions – hence no more elites, corruption, low quality products, wars, poverty, famine, etc.. Given the fact that we already have a viable transition plan towards a RBE, the only questions remaining is “how bad do we want it?”. It is only up to us to make the transition.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 седмици по-късно...
  • Потребител

Ето един чудесен пример който показва едно приложение на тази техника. Една жена страда от задебеляване на черепната кост. Ако не направят нещо, след време черепът и ще и стисне мозъкът смъртоносно.

Лекарите сканират формата на черепа и, и горната част я принтират с нужната дебелина. После и отрязват застрасяващата част от черепа и и "монтирват" изкуствения череп.

Фантастично.

http://sg.hu/cikkek/104362/3d-nyomtatasu-koponyat-ultettek-be

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Видях овината, но не я отразих, но се нодявах друг да го направи. Добре, партнер!

В тебе виждам партньор по отношение на споделянето на хай-тек новостите

Партнер, да земеш някой по-известен език да ползваш!... :post-70473-1124971712:

:post-70473-1124971712:

http://www.popsci.com/article/science/woman-has-her-skull-replaced-3-d-printed-plastic-one?dom=PSC&loc=recent&lnk=9&con=woman-has-her-skull-replaced-with-a-3dprinted-plastic-one

:117::117:


А, чак сега гледах видеото, бива го, но не е за хора със слаби много нерви.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

http://profit.bg/news/Kitajska-kompaniya-napravi-10-kushti-za-den-na-3D-printer//nid-121859.html

Има много неща, които могат да се правят на 3D принтер. Сега към списъка може да се добави и "построяването на къща за един ден". Нека бъдат 10 къщи. Използвайки 3D принтер и рециклирани строителни материали, китайската компания WinSun Decoration Design Engineering Co. успя да направи и сглоби 10 къщи за 24 часа, пише Business Insider. Това не е първият опит да се използва 3D при направата на големи структури за кратко време. Учени от Калифорния работят по принтер, който може да построи къща за 24 часа. По-рано този месец в Амстердам също започна строителството на къща от материали, произведени на 3D принтер. Къщата е направена от пластмасови тухли, които се прикрепят една към друга на принципа на Lego. Материалите за къщата пък се „принтират“ на самия обект. Материалите за китайските къщи от друга страна не са били произведени на обекта. Те са били „принтирани“ и сглобени в район на Шанхай. Частите за къщата се правят от рециклирани строителни материали и промишлени отпадъци, информира Gizmodo. 3D принтерът, използван за направата на къщите, е дълъг 150 м., широк 10 м и висок 6 метра. Построяването на всяка къща е струвало около 4 800 долара. "Закупихме частите за принтера в чужбина и сглобихме машината в завод в Суджоу," казват от компанията. Те твърдят също така, че подобен род къщи, чиито материали са направени на 3D-принтер са природосъобразни и с ниски разходи.

hopr2.JPG

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За съжаление ми се счупи зъб под короната и трябваше да се тегли....

Там ми дойде на ум докато чаках упойката да действа, че процесът сега как изглежда.

Пломбите стават все по-големи. Иде момент когато Ти умъртвяват нерва и слагат корона. След време това нещо се тегли и или мост ти правят или ти инплантират чап.

Това вече срува доста. И пари и болки.... Пробиват дупка в която с обратен спирал ти завиват основата от специален порцелан, върху което след време/3-6 месеца/ слагат или корона на един или да държи 2-3 корони на изкусвени зъби.

До колкото съм гледъл по нета това отпред са 4 и острани по 2 корена. Така само горната част при пълна реконструкция иди някъде от 6-8 корена които по 500 еврота/150 000 форинта/ излиза около 4000 само горната челюст. Заедно с долната излиза около български 16 000-20 000 лева?

Тук.

Но когато ти теглят корените на старият зъб /два еднакви няма/ си имат място в кокъла на челюстите и това остава дупка. Тази дупка трябва да зарастне и в тази нова кост правят после дупка да сложат чапа.

Защо не става така, че изваденият зъб да го сканират 3Д, да направят с принтиране нов изкуствен и още в прясната рана да имплантират основата на новият изкуствен зъб. С една упойка, с един стрес ще бъде решен проблемът за вкарване порядък в устата....

:bye2: :bye2: :bye2:

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

оо, дано а е минало всичко вече.. Стискам палци

90-те години гледах но за пломба - 3D скенерче (приличащо на всеки друг зъбарски инструмент) ти заснема пита (издълбаната дупка за пломба), след което нещо като цифрова фреза (дискът дори зе задвижваше от вода) дялка/реже пломбата.

Има по-адвансед технологии дето остават в страни - само за кариес - 1/чрез химия - разтваря се до пигментираното; 2/ члез лазер с кратки импулси - същото - изпарява пигментираното без да загрее зъба;

А някви /що мисля че бяха японци/ разработиха метод за посявка на зъб..

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

http://www.esa.int/Our_Activities/Space_Engineering/Ten_ways_3D_printing_could_change_space

Интересна статия. Не знаех че метал може да се принтира с такава резолюция. На крачка сме от репликаторите в "Star Trek", които пък правят дългосрочните космически мисии напълно реализируеми. Само да измислят евтин доорбитален транспорт и започваме да колонизираме космоса. :) От години си мечтая за астероидни колонии. Индустрията произвеждаща суровите материали е известна и не е сложна. А 3D принтирането осигурява достъпен способ за произвеждане на потребителските стоки на място. Така че колонизацията на космоса вече не е фантастиката от нашето детство.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Потребител

Въпрос към запознатите:

Има ли достъпни на пазара принтери, които не само да оформят триизмерни обекти, но и работните им глави да работят като смесители на компонентите на конструктивния материал? Имам няколко идеи за разработки, но преди да потърся финансиране, трябва да разполагам с технологичен демонстратор, така че събирам информация. Алтернативата за която се сещам е конверсията на мастиленоструен принтер печатащ върху твърди плоскости. Не съм работил с нищо подобно, но ако мога да заменя мастилата с определени реагенти, мога да получа много интересни резултати. Но не знам има ли такива принтери. Та ако някой се сеща за подобен модел (по-стар, че да мога да си намеря втора употреба, но и нов става) бих бил много благодарен ако ме насочи към него.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Позволявам си да отговоря, макар че пряко над пазара наблюдения нямам. Но сега проучих. Услугите ги зарязваме, предполагам, не държиш..

По-скоро не.

Конверсията на обикновен принтер е почти невъзможна

3D принтерите, които ще станат масови и са "евтинни" (разбирай по-възможни за правене в къщи) работят с нишка (направо нещо като корда) от няк'ва царевична еко пластмаса. "Кордата" е на макара и се подава към екструдер (главата). Екструдираната нишка е с дебелина десетина косъма и с нея екструдера /главата рисува /направо чертае/ върху плоскост слой след слой. Тоест - първо има отклонение по X и Y и после като свърши слоя, следва преместване с един слой /нишка/ дебелина нагорe по Z.

Примерна цена за не кой знае какво качество - http://technews.bg/article-62222.html#.U1-Ie1V_t8F

Щом тук го виждаш за толко, значи под формата на китове за сглобяване или от e-bay ще се намери по-евтин. Аз милсlя че пусках още по-евтин как да си направим, с Ардуино контролер.

Степента на трудност се увеличава ако искаш една машина да работи с повече от един материал едновременно, иначе може едно след друго и да - има нишки с различен цвят, Примерно за един изпечатан говорител някъде по-назад са ползвали 2 машини. Имай го предwид ако искаш да принтираш работеща електроника или голяма интегрална лабоrатория ;)


http://www.pcuslugi.eu/%D0%9A%D0%BE%D0%BC%D0%BF%D1%8E%D1%82%D1%8A%D1%80%D0%BD%D0%B8-%D1%83%D1%81%D0%BB%D1%83%D0%B3%D0%B8-%D0%9E%D0%9E%D0%94/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%BD%D0%B8/%D0%92%D0%B8%D1%81%D0%BE%D0%BA%D0%BE%D0%BA%D0%B0%D1%87%D0%B5%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D1%8F%D1%82-3D-%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BD%D1%82%D0%B5%D1%80-The-Form-1-%D0%B5-%D0%B4%D0%BE%D1%81%D1%82%D1%8A%D0%BF%D0%B5%D0%BD-%D0%B7%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B2%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%82%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%B0-%D0%B7%D0%B0%D1%8F%D0%B2%D0%BA%D0%B0-%D0%BF%D1%80%D0%B8-%D1%86%D0%B5%D0%BD%D0%B0-%D0%BE%D1%82-$3300 - този е скъп


Ако искаш да миксираш материали както казах отиваш по-далече, дори не видях подобно нещо.

Ако пък ти трябва резолюция:

http://www.instructables.com/id/Build-a-Laser-3D-Printer-Stereolithography-at-Ho/ - в къщи се прави

Имаше един с още по-вискока резолюция, за домашно правене, но той ползваше проектор и фотополимер, така, че...

И още:

http://www.instructables.com/howto/3D+printer/

За домашно правене.. Щом се занимаваш с наука, значи следваш мечтите си ;)

Сайтът указва кое как и къде се намира, цена и др.


Принтер от първия вид съм виждал сглобен, изглежда афифна работа, но видях един капак /на собствената му електроника/ изпринтен от него и не беше много зле.

Подкарахме го с таблет, под андроид, демоверсията на програмата е безплатна естествено, май от гугъл стор но тя само движи главата. Който иска печата, плаща.. 1,5 евра...

Сайтът дето дадох осигурява и програмите

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за отговора. И аз достигам до такива данни, макар че не са се погрижили да изяснят добре тези подробности в информационните сайтове на производителите. Това което всъщност ми трябва на мен е устройство работещо на принципа на мастиленоструйния принтер, но изграждащо слой след слой триизмерен обект. А те вероятно са доста скъпи.

Всъщност онзи ден сутринта попаднах на някакво заглавие за храни принтирани с 3D принтер. Накрая обаче се оказа че просто правят тестени изделия с различни форми на принцип подобен на този който описа, просто екструдера използва тесто вместо пластмаса. Това което на мен ми се иска да се развие е нещо което все още се намира само във фантастичните филми. Не знам дали си гледал Star Trek. Там са описани устройства, които по желание ти приготвят произволен вид храни. Естествено точно това описано там не е възможно на този етап. Но имам някои идеи как някои от по-основните храни да могат да бъдат приготвяни от едно устройство от типа на 3Д принтера. Не за ежедневна употреба естествено, имаме си достатъчно традиционни храни тук, за да се нуждаем от подобни алтернативи. Но за една експедиция независимо дали ще е а антарктика или на луната/марс, би било добре да има устройство, което да може да приготвя разнообразни менюта от унифицирани прахообразни суровини, част от които могат да бъдат и местно производство. За момента мисля че все още сме далеч от такива идеи. Да не говорим че колегите не споделят моя ентусиазъм по темата. :) Но като страничен проект мисля да се пробвам заедно с нашия системен администратор да конвертираме един мастиленоструен принтер, поне да изгражда слоести обекти. Пък ако стане нещо може и да кандидатстваме за европейско финансиране за истински изследователски 3Д принтер. :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

За нищо

Далечко сме да. Това бяха първите концепции, май имаше в началото и такива неща, но подозирам, че със скромни възможности ще са скъпи. И няма как - помисли си като инженер колко е лесно да сложиш екструдери така разположени че да имаш 25 точки на инч /dpi/...

Ако ще се ядат обработени и /полу/синтетични храни защо да им докарваш чак такъв вид? Така че този вид принтери имат някво място, а в този сайт май имаше такъв за шоколадени неща. Иначе един изпринтен доматен резен не би бил много апетитен. Молекулярната кунхя обаче е друго и там става. И ме кефи...

Може би ако се носят продуктите и се ползват някакви роботизирани машини събиращи се в обем като хлебопекарна ще стане...

Но се сетих още нещо - принтерите за метал дето синтероват прах /малко по-назад някъде/ с лазер може да се окажат по-пригодни за това дето искаш. Или машина включваща възможните методи и пак с уговорката че не може да прави всичко...


Но като страничен проект мисля да се пробвам заедно с нашия системен администратор да конвертираме един мастиленоструен принтер, поне да изгражда слоести обекти. Пък ако стане нещо може и да кандидатстваме за европейско финансиране за истински изследователски 3Д принтер. :)

Ако и той има тоя хъз дерзайте. Но май ти ще трябва да разработиш мастилото. И някой /може и вие/ да разработи управлинието и механизма за движение по вертикала.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Например чрез екструдиране на фибриларен протеин през разтвор с определена киселинност се получава нишковидна структура подобна на месото. Предполагам при комбинацията на подобни техники с различни видове желета могат да се получат добри приближения на различни видове храни. Вярно е че най-доброто е това което е отгледано на полето. Дори дехидратирано за дълготрайно съхранение. Но в перспектива не навсякъде има полета, където да се отглеждат директно продуктите. А както е взело да нараства населението, дори няма да се налага да гледаме към космоса, като коментираме липсата на традиционните отглеждани на поле храни. Повечето селскостопански продукти имат изключително ниска ефективност, ядливи са само малка част от растенията. Та ако задълбаем малко във темите за затворени екосистеми, накрая ще опрем до нуждата от дълбоко оползотворяване на получената биомаса. Един от способите е чрез отглеждането на дрожди за получаване на микробен протеин. Който пък по гореописания способ може да се преработи до заместител на месото. Това е една технология която ми е известна от доста време. Може да се използват и микроводорасли, които също са диектен източник на микробен протеин. Но да ядеш само каши няма да е много вкусно. :) Така че ми е интересно (за момента само на теоретично ниво) да науча различни начини по които от получените базисни микробиологични суровини може да се направят разнообразни приближения до традиционните ни храни. 3Д принтирането комбинирано с така наречената молекулярна кухня ми изглежда интересен подход.

Ако и той има тоя хъз дерзайте. Но май ти ще трябва да разработиш мастилото. И някой детой /може и вие/ да разработи управлинието и механизма за движение по вертикала.

Едва ли ще се стигне до нещо сериозно. Но имам колега, който се занимава със желета и не може да надскочи етапа на пълнене на желета в буркани, но мога да използвам неговите желета за основа на някои радикално нови мои идеи. Пък никой не е казал че не трябва да се разработи някоя съвсем нова храна.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Стискам палци. Пък като стане.. Заповядайте да споделите ако е допустимо.

Как каня като в мой си форум, а?


Даде идея за тема - затворените екосистеми...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 седмици по-късно...
  • Модератор Инженерни науки

Днес посетих фестивала на науката в градинката Заимов. Не съм много впечатлен от книжарничката, интересните неща си ги купих миналата година и нови почти нямаше, Освен списанията Техносфера и Природа, които пак не бяха актуални /всички от 2013 г/ но ги нямах някои. И не взех от всичко.

Обаче за любознателни ученици имаше доволно интересни неща и не липсваха посетители в експлораториума - шатрите с демонстрациите..

Та - имаше един щанд с 3Д принтирани неща. Ок. Интересното е, че имаше мостри направени с основните методи за 3Д принтиране:

- с лазерно синтероване (платмаси обаче, ветал нямаше, скъпо е още явно) - .3Д лабиринт / куб/ със затворено топче, фигурки на сканирани хора, визитници,

- с фотополимер - методът дето позволява най-висока резолюция /някои от фигурките бюстове/ и

- май с екструдирана нишка, каза ми момичето "с този принтер" който не видях /бързах/


Мострите са поръчани от чужбина

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Да не съм лош пророк ама... :)

Всъщност макар и бавно настъпва, но масовото приложение засега ще е за бързо прототтипиране - дизайнерите да могат да си пипнат творението.

В цивилицования свят в университети и библиотеки може човек да си изпечата безпатно или на символична цена свои 3D разработки.

Миналата година на фестивала на науката ги нямае тези неща :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ориентираш се ти.. ;)


Ако е за лично ползване, аз лично имам повече проблем със земята.. В София, иначе другаде не е :)

Иначе само си представи - модифицирана бетон помпа - отклонението на маркуча по ширина, дължина и височина се управлява от компютър...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...