Отиди на
Форум "Наука"

Познай космическото тяло...


Recommended Posts

  • Администратор
Това са сблъскващите се галактики NGC 2207 и IC 2163.

Знам, че не е мястото, но ще обясните ли с две изречения какво става като се сблъскат две галактики? :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 160
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Потребител
Знам, че не е мястото, но ще обясните ли с две изречения какво става като се сблъскат две галактики?  :post-20645-1121105496:

cracking, точно тук му е мястото, нали идеята е да научаваме това онова един от друг :punk:

Отговорът е - сливат се в една :v:

Първо преминават една през друга, но понеже звездите са на големи разстояние една от друга, звездите от едната галактика могат без проблем да минат покрай звездите от друга без да се сблъскат. Но облаците междузвезден газ, сблъсквайки се с други такива от другата галактика стават по-плътни, в тях се образуват шокови вълни и се получава бум на звездообразуването в тези облаци. За това някои части от сблъскващи се галактики са ярко сини, от нови млади и горещи звезди.

Но при сливането на галактиките всички тела се влияят от гравитацията на новата свръх структура. Виж тази симулация:

http://imgsrc.hubblesite.org/hu/db/2002/11...ts/low_mpeg.mpg

Звездите които са в периферията са по-слабо повлияни от новата концентрация на маса, и за това запазват първоначалната си инерциална скорост по-дълго и се отдалечават от ядрото на сблъсъка. Така се образуват така наречените "Антени". Но "антените" са временни образувания, в края на краищата след "сблъсъка" (сблъсък не е точната дума, по-подходяща е сливане) на галактиките се получава мега микс от звезди, които образуват нова дъщерна глактика, най-често елиптична, въпреки че тези процеси не са изяснени до край.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Меле това е супер яко. Особено симулацията. Доста интересно ми стана. Направо мисля да се направи тема за сливане на галактики ;)

Колко време трае този период, докато се слеят напълно двете галактики? И какво може да стане ако се сблъскат две сланца (звезди)? И ако се случи на нашата галактика ние ще го усетим ли?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Меле това е супер яко. Особено симулацията.  Доста интересно ми стана. Направо мисля да се направи тема за сливане на галактики ;)

Колко време трае този период, докато се слеят напълно двете галактики? И какво може да стане ако се сблъскат две сланца (звезди)? И ако се случи на нашата галактика ние ще го усетим ли?

Това ЩЕ СЕ СЛУЧИ на нащата галактика. След 3 млдр. години нашата галактика ще се сблъсла с галактиката Андромеда. Ще е много яко, но може и да не дочакаме да го видим. ;) Ще е нещо такова:

Andromeda_collision.jpg Млечния път кръстосан от проближаващата галактика.

Колкото и да е странно тази вестникарска статия го е описала сравнително добре:

http://www.segabg.com/online/article.asp?i...onid=4&id=00004

Сблъсъци на звезди сме обсъждали със Spirit тук и не ми св повтаря:

http://forum.starrydreams.com/viewtopic.php?t=876

За продължителността на сблъсъка не съм сигурен, но със сигирност ще е поевче от десетки милиони години. Може би с порядъци повече. :read:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
blahkj6.th.jpg

Хайде няма ли кой да познае този много известен телескоп? Доста време е бил най-големият в света!

Хм определено не е Джемини, нито Субаро, въпреки, че ми изглежда от клас 6-8 метра. Не ще да е и VLT. Ако се съди по оскъдното оборудване, може би става дума ца БТА?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Давайте нататък що зациклихте?! Пък аз като съм съвсем бос в тая област поне снимчици да погледам и да се науча да ги свързвам с разни имена :P:doh::)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми тия пръстени ме насочват към Сатурн или Уран, ярките шапки малко ме притесняват не си спомням да съм забелязвал такива у която и да е от тези двете, но все пак няма коя друга да е... Абе казвам Сатурн!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, най-накрая и аз да позная един път :)): :banana: :bash::dance::party::rock:

Добре. Кое е това космическо тяло и какво се наблюдава на него?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Е, най-накрая и аз да позная един път :)):  :banana:  :bash:  :dance:  :party:  :rock:

Добре. Кое е това космическо тяло и какво се наблюдава на него?

Дай по-голяма снимка!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ами добре - ето една по-ясна на цялото космическо тяло, само че сега вече няма начин да не го познаеш ;)

iofj5.jpg

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

На предната снимка изригва вулкан, а кое е това тяло оставям на някой друг да познае. Айде не познаваме много обекти, на които има активна вулканична дейност :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И то каква, щом и от космоса се вижда :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Ами добре - ето една по-ясна на цялото космическо тяло, само че сега вече няма начин да не го познаеш ;)

Айде познайте го де! Не е трудно. Свалете си някоя програмка като Celestia и се поразровете. В нея можете да ходите до разни обекти като изберете Solar System Browser или Star Browser от менюто Navigation. Давам едно подсказване за обекта: той е спътник на Юпитер. Дори го има на картинката, която се появява при стартиране на Celestia.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Няма посещаемост напоследък, там е причината, иначе ти направо им го каза вече, така че ако искаш давай нататък :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

А от няколко дена не бях влизал във играта , е това е много лесно аз и без указанията на Спирит си мислех че е Йо , а щом и спирит каза спътник на Юпитер 100 на 100 е ЙО

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това снимка ли е? :Oo:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това снимка ли е? :Oo:

Дам снимка е :) Правена е от НАСА аз отивам на море и на планина и сам казал верният отговор на Спирит . :) Хич не е трудно ;)

А Warlord-е нали Йо е твоя верен отговор

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Йо е естествено. А тази снимка ми се струва много нереална, но все пак да предположим, че е слънчево затъмнение. Това на фона много прилича на галактиката Млечен път погледната от земята.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Йо е естествено. А тази снимка ми се струва много нереална, но все пак да предположим, че е слънчево затъмнение. Това на фона много прилича на галактиката Млечен път погледната от земята.

Грешка , но да дам жокер - СВЪРЗАНО Е СЪС СЛЪНЦЕТО .

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Лунно затъмнение?

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...