Отиди на
Форум "Наука"

Познай космическото тяло...


Recommended Posts

  • Мнения 160
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

Posted Images

  • Глобален Модератор

Хм, ще тестваме коректността на участниците :) добре и аз тогава няма да го скривам. Това е една от моите любими луни:

europa.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Еми да :)

По какво я позна? По процепите... или по линка? :laugh:

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Еми да :)

По какво я позна? По процепите... или по линка? :laugh:

Европа трябва да може да се познава дори и след 10 бири + 4 уискита, 2 шоколада, половин бутилка Мартини и чаша Малибу с мляко ;) Аз като съм трезвен я виждам и познавам даже през (менте) бинокъл, пък какво остава да я видя на такава голяма и хубава снимка (най-веротно) от сондата Галилео :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Юпитер не я ли скрива от Земния наблюдател с по-яркото си блестене?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Юпитер не я ли скрива от Земния наблюдател с по-яркото си блестене?

Не, вижда си се супер, както и останалите Галилееви спътници, даже и от ужасен за астрономите град като Манхайм. Ето я къде се намира в момента, гледана от Земята:

wspace1ru9.jpg

wspaceef7.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз Еворопа мога да я позная винаги, но може би след 8 шота водка, една бира с мента, три вида цветен алкохол в разнообразна форма и известно количесвто ром, ще се поколебая преди да хвана бинокъл :whistling:

Кой е апарата:

hasmn2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Аз Еворопа мога да я позная винаги, но може би след 8 шота водка, една бира с мента, три вида цветен алкохол в разнообразна форма и известно количесвто ром, ще се поколебая преди да хвана бинокъл :whistling:

Кой е апарата:

hasmn2.jpg

Well, след като уча това, виждам доста нанусови двигатели, капак, който скрива телескоп и голяма радио антена - определено е някоя обсерватория. Честно казано малко прилича на Комптън, но ще потърся.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Явно не е Хъбъл щото щеше да го извикаш на висок глас :):hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Well, след като уча това, виждам доста нанусови двигатели, капак, който скрива телескоп и голяма радио антена - определено е някоя обсерватория. Честно казано малко прилича на Комптън, но ще потърся.

На добра следа си :good:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това беше Съветският космически телескоп Астрон. Предшественикът на Хъбъл. Наистина очудващо е колко е непопулярен този проект. :read: Дори аз трудно открих инфото.

Сега едно лесно. Какво е това:

nrbulauv8.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това беше Съветският космически телескоп Астрон. Предшественикът на Хъбъл. Наистина очудващо е колко е непопулярен този проект. :read: Дори аз трудно открих инфото.

Сега едно лесно. Какво е това:

nrbulauv8.th.jpg

Тая е лесна. Айде ще изчакам малко, може някой друг да я познае. Между другото ти ли си я завъртял на 90 градуса и си сменил малко каналите/гамата или си е така снимката?

А тоя телескоп направо изкърти рибата. Единствената информация, която намирам за него е, че тежи 3250 кг, дори не пише, че е телескоп.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Мисля, че някъде бях виждал подобна снимка, но апаратът беше доста по-малък. Наистина и аз съм шашнат... не знаех, че СССР е имал такова достижение :Oo:

За последното пък въобще незнам, то даден обект ли е или по принцип питаш за този тип явления? :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
За последното пък въобще незнам, то даден обект ли е или по принцип питаш за този тип явления?

Това е следстиве на явление - взривяване на много масивна звезда или иначе казано супернова. Експлозията е в следствие на падането на електронния облък върху протонното ядро на масивна звезда. При тази реакция се отделя повече енергия, отколокото през целия живот на звездата. Остава неутронна звезда с маса 1,44 слънчеви маси и изхвърлени газове. Нарича се "планетарна мъглявина", защото навремето астрономите са мислели, че от тази мъглявина ще се роди планета. То всъщност наскоро бяха открити доказателства за образуване на планети след такива експлозии. Ако масата на звездата е много голяма, тогава ядрото ще надвиши 1,44 слънчеви маси и ще се превърне в черна дупка. Обаче на скоро се оказа, че при звезди с повече от 50 слънчеви маси експлозията е толкова мощна, че ядрото остава малко и вместо черна дупка си имаме неутронна звезда.

Та точно тази "планетарна мъглявина" си има собствено име и каталожен номер. Ето друга снимка:

rgdfgsdgsfgsdfguu3.th.jpg

Едит: до колкото си спомням първата супернова е била наблюдавана към 12-13 век от китайски астроном, според който експлозията се виждала с невъоръжено око през деня в продължение на месец. Не съм сигерин за данните, ако искате мога да проверя и да ви дам точни цифри за първата документирана такава експлозия.

Освен това, ако в нашия край на галактиката избухне някоя звезда, най-вероятно с живота на Земята е свършено - радияцията ще погуби всичко - атмосферата, водата, живота.

Редактирано от Spirit
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Това е следстиве на явление - взривяване на много масивна звезда или иначе казано супернова. Експлозията е в следствие на падането на електронния облък върху протонното ядро на масивна звезда. При тази реакция се отделя повече енергия, отколокото през целия живот на звездата. Остава неутронна звезда с маса 1,44 слънчеви маси и изхвърлени газове. Нарича се "планетарна мъглявина", защото навремето астрономите са мислели, че от тази мъглявина ще се роди планета. То всъщност наскоро бяха открити доказателства за образуване на планети след такива експлозии. Ако масата на звездата е много голяма, тогава ядрото ще надвиши 1,44 слънчеви маси и ще се превърне в черна дупка. Обаче на скоро се оказа, че при звезди с повече от 50 слънчеви маси експлозията е толкова мощна, че ядрото остава малко и вместо черна дупка си имаме неутронна звезда.

Наско, малко си се омазал с теорията. :Oo:

Тази мъгляеина е планетарна, тя се е образувала след хелиево избухване в ядрото на червен гигант. Не след свръхнова! Това е доста спокойно явление, обвивката съвсем плавно се изхвърля от ядрото. А освен това останките от свръхнови се наричат останки от свръхнови, а не планетарни мъглявини, те изглеждат различно, разширяват се по-бързо и имат друх химичен състав.

За свръхнова в двойна система можеш да прочетеш тук и да се осведомиш също и за Границата на чендрасекар - (1.44 слънчеви маси). Това е масата която определя съдбата на мъртвата звезда, дали тя ще е бяло джудже или неутронна звезда, за да стане черна дупка, масата е друга, но май пак има нещо общо и с тази. :book:

Освен това, ако в нашия край на галактиката избухне някоя звезда, най-вероятно с живота на Земята е свършено - радияцията ще погуби всичко - атмосферата, водата, живота.

Мда, пази се от IK Pegasi (HR 8210)- перфектен кандидат e! :bye2:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За точно тази звезда не знам да ли е избухвала. De facto звездата в центъра на тази мъглявина е бяло джудже. То тогава каква е разликата между останка от супернова и планетарна мъглявина - как се получават двете. Все съм си мислел, че е едно и също нещо :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Еми не е.

Ключа е в масата и Желязото.

Всички звезди когато остареят се раздуват, докато в ядрото им се синтезират все по-тежки и по-тежки елементи, защото леките се свършват. Нали по дефиниция звездата вече е изгорила Водорода си. Ето тук идва разликата.

Ако една авезда е по-малко масивна, то тя ще си издуха обвивката още щом започне да гори хелий, за това се нарича и Хелиево избухване. И понеже началната звезда е с малка маса, остатъка е бяло джудже, което няма достатъчно гравитация за да се стане нужното налягане за трансформация в неутронна звезда.

Планетарните мъглявини, се образуват от малко масивни звезди, а хелиевото избухване не може да даде кой знае каква скорост на външните слоеве, за това те са по-нежни на вид, с по загладени форми.

Ако обаче остарява масивна звезда, в ядрото и се горят по-тежки елементи от He, докато се стигне до Fe, при което вместо да се отделя енергия при синтеза му, енергия се поглъща. Следва гравитационен колапс и синтез на абсолютно всички възможни елементи. Всичко за което можеш да се сетиш. Това е Свръхнова. По-точно свръхнова от втори тип. Първи тип е в двойни системи - IK Pegasi.

Та останките от SN, са по-разпарчосани, с повече дребни детайли и много по-богати на тежки елементи.

при SN се образуват черни дупки и неутронни звезди, защото остатъчното тяло е много по-масивно.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ясно, планетарните мъглявини са един вит угаснали звезди, а останките от супернови са след взрив. Тука хелиевия взрив не го броя, защото не е много силен, въпреки, че може да дестабилизира звезда. Все пак хелиевия взрив е къде къде по-слаб от суперновата.

Айде останалите търсете планетарни мъглявини в NGC каталога. Не забравяйте, че гуугъл има опция за търсене на картинки. Тоя обект е доста известен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Това е луната на Сатурн Пандора. Иначе кодовото име на Ескимос е NGC 2392. Ще е хубаво такива неща да се споменават.

Пандора е открита от екипа на Вояджър и обикаля във външния Ф-пръстен на Сатурн. Размерите й са 114х84х62 км и повърхността й е осеяна с много кратери. Двата най-големи кратера са 30 км в диаметър. За момента в наличие имаме само много оскъдна информация за тази луна :(

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...