Отиди на
Форум "Наука"

9 май - День Победы!!!


Recommended Posts

  • Потребител

Хърсе, "буриш". Първо въпроса не е в България. Тя не е "освобождавана" от СССР (преди 44-та), нито от германците. А няма сведения, че българите са искали да воюват нито на тази нито другата страна, даже напротив.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 246
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребител

Горният пост ми напомня за един виц от преди 60 години. Разказа ми го баба ми:

"Когато германците навлезли в България, били посрещнати като "освободители". С хляб, сол и клетви за вярност до гроб (вечна дружба!). По радиото (телевизия тогава още нямало) денонощно тръбели, че "7 милиона българи, до последния човек са с германците".

Когато след някоя друга година германците се осрали и дошли руснаците, историята се повторила - хляб, сол и клетви за вярност: "7 милиона българи са с СССР, до последния човек."

Някакъв чужденец бил свидетел и на двете прояви, та възкликнал: "Бре, България е толкова малка страна, а има толкова много народ - 14 милиона души!!! От тях 7 милиона са с германците, а други 7 милиона са с СССР!"

Дайте да не сваляме форума до такова ниво, Дендро? Или ти толкова си можеш?

Хърсе,

извинявам се, но горният ти пост, демонстрира само едно - непознаване (другата дума е невежество) на историята за този период и за посочените държави. Някой път, ако имам време и желание, ще те осветля по въпроса и то не с общи приказки, а с факти.

А ти, вземи и попрочети малко, а? Става ли? Точно да не пада нивото на форума.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърсе, "буриш". Първо въпроса не е в България.

Чакай, как да не е за България? Нали ти каза, че Сталин е освободил половин Европа и щел да освободи и другата половина?! Или България, според теб, не е Европа? Къде е тогава? В Африка?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърсе,

извинявам се, но горният ти пост, демонстрира само едно - непознаване (другата дума е невежество) на историята за този период и за посочените държави. Някой път, ако имам време и желание, ще те осветля по въпроса и то не с общи приказки, а с факти.

За факти говорим, Дендро. За факти. А именно ти ни разправяш общи приказки. Естествено, че в една страна ще се намерят всякакви хора. Дори и малоумници (тази дума стана много модерна напоследък!), които да тръгнат да се записват в чуждестранни легиони, за да ги ползват за пушечно месо.

От това, лично аз не мога да си направя друг извод, освен, че въпросните люде имат нужда от спешна психиатрична помощ.

За някакви обобщения с исторически подтекст и дума не може да става. Иначе трябва да обявим за шизофреници цялото население на десетина съвремнни европейски държави. Точно това се опитвах да ти подскажа с горния виц, но ти не разбираш.

Е, сега ти го казвам в прав текст. Пак ли не разбра?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За факти говорим, Дендро. За факти. А именно ти ни разправяш общи приказки. Естествено, че в една страна ще се намерят всякакви хора. Дори и малоумници (тази дума стана много модерна напоследък!), които да тръгнат да се записват в чуждестранни легиони, за да ги ползват за пушечно месо.

От това, лично аз не мога да си направя друг извод, освен, че въпросните люде имат нужда от спешна психиатрична помощ.

За някакви обобщения с исторически подтекст и дума не може да става. Иначе трябва да обявим за шизофреници цялото население на десетина съвремнни европейски държави. Точно това се опитвах да ти подскажа с горния виц, но ти не разбираш.

Е, сега ти го казвам в прав текст. Пак ли не разбра?

Хърсе,

аз те разбрах, но ти не ме разбра.

Хора всякакви и това се отнася за положението на България, когато СССР ни обявява война и на другия ден влиза в страната ни. Хора всякакви - едни се радват, други са ужасени и т.н

Това, което ти не разбираш е, че за страни като Украйна, Беларус, Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и Финландия германците наистина са по-малкото зло и са освободители. Като прочетеш повече по въпроса и то сериозна литература, ще разбереш от какво са освободители и защо болшинството ги възприема за такива. Всичко друго е именно пропаганда.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Типикъл (за теб), както би се изразила жена ми, когато иска да ме ядоса, че използва чуждици. Така си водиш дискусиите от частното към общото, нищо че частното не е ....типикъл. Ами ако до сега не си разбрал, България е в Европа, но Европа не е България (само). Освен това е и едно голямо изключение, в Оста, но в мир с СССР, нещо повече представляваща интересите на СССР пред Германия. В Оста, но отказала да воюва въпреки, че и е обявена война, напротив сама воюва на страна на съюзниците.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това, което ти не разбираш е, че за страни като Украйна, Беларус, Литва, Латвия, Естония, Полша, Румъния и Финландия германците наистина са по-малкото зло и са освободители.

Айдеее, а Митака ни разправя, че Хитлер не бил освобождавал никого! На кого от двама Ви да вервам?

Хайде да се разберете помежду си и после ми пишете! :biggrin:

П. С. Че и Румъния "освободил" фюрера! Страхотно! С Дракула ли е водил битки? :crazy_pilot:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айдеее, а Митака ни разправя, че Хитлер не бил освобождавал никого! На кого от двама Ви да вервам?

Хайде да се разберете помежду си и после ми пишете! :biggrin:

Хърсе,

аз може да нямам идея, че те освобождавам, но ти да ме приемеш за освободител.

Или според теб само ако аз кажа и декларирам, че те освобождавам, само тогава ти ще приемеш, че съм освободител?

Айде не се заяждай на дребно и софистично. ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Айдеее, а Митака ни разправя, че Хитлер не бил освобождавал никого! На кого от двама Ви да вервам?

Хайде да се разберете помежду си и после ми пишете! :biggrin:

П. С. Че и Румъния "освободил" фюрера! Страхотно! С Дракула ли е водил битки? :crazy_pilot:

Ти много добре разбираш какво желая да кажа. Не няма да го повтарям. Ма май наистина се заяждаш. Това "разберете се" показва начина ти на дискусия. Не е нужно да имам еднакви позиции с когото и да било, а да се "разбираме" само и само да оборим когото и да било си е направо глупаво. Пък и в случая нямаме разлика с Дендро ( мое мнение, той пък може да мисли друго).

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека не забравяме, че свободата за едни народи през 1945 г., довежда до поробването на други. Това е жестоката истина. Да победителите не ги съдят. За това се говори с половин уста за факта, че СССР и Германия са съюзници до 22.06.1941, или за френския колоборционизъм. Както е добре известно френската антифашискта съпротива е добре отразена в документалната поредица "Ало, ало".

И все пак, някой може ли смислено да обясни защо СССР напада България, при положение, че до 1941 г. сме съюзници, а цар Борис категорично отказал да прати войски на Източния фронт, дори добровоци? Съветската окупация си е чиста агресия, и аз не мога да съм съпричастен към празника, на тези, които поробиха България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нека не забравяме, че свободата за едни народи през 1945 г., довежда до поробването на други. Това е жестоката истина. Да победителите не ги съдят. За това се говори с половин уста за факта, че СССР и Германия са съюзници до 22.06.1941, или за френския колоборционизъм. Както е добре известно френската антифашискта съпротива е добре отразена в документалната поредица "Ало, ало".

И все пак, някой може ли смислено да обясни защо СССР напада България, при положение, че до 1941 г. сме съюзници, а цар Борис категорично отказал да прати войски на Източния фронт, дори добровоци? Съветската окупация си е чиста агресия, и аз не мога да съм съпричастен към празника, на тези, които поробиха България.

За каква агресия става дума?

До колкото знам в България е нямало изнасилване на жени, ограбване на цивилното население, събиране на мъжете от 16 до 50 годишна възраст на "маленкий робот" на по 4-5-6 години по гулазите....

Какава агресия е имало?

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И сега най-важното - Германия капитулира на 08.05.1945. Повторното подписване на капитулацията е един цирк разигран от Сталин.

А също както е добре известно, ВСВ приключва малко по-късно с капитулацията на Япония.

За някой хора обаче явно ВСВ започва на 22.06.1941 и приключва на 09.05.1945, т.е. всичко започва и свършва с битката между братята близнаци - насионалсоциализма и болшевиксоциализма.

  • Upvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, но не само руснаците са виновни. Въпроса е решен преди това, но това си е ОТ. И да "обвиняваме" болния Рузвелт, незаинтересования Чърчил е все тая. А нашите са само пионки и тия и ония.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За каква агресия става дума?

До колкото знам в България е нямало изнасилване на жени, ограбване на цивилното население, събиране на мъжете от 16 до 50 годишна възраст на "маленкий робот" на по 4-5-6 години по гулазите....

Какава агресия е имало?

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

И грабежи и изнасилвания е имало, но малко. Но това е нормално - като изсипиш няколкостотин хиляди войници, все ще има мародери. Агресия е когато безпричинно нападаш чужда държава, а именно това е станало.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, но не само руснаците са виновни. Въпроса е решен преди това, но това си е ОТ. И да "обвиняваме" болния Рузвелт, незаинтересования Чърчил е все тая. А нашите са само пионки и тия и ония.

Лично за мен, българската дипломация е била блестяща. Да не забравяме, че България, макар и победена, излиза с териториална придобивка. А хора, който са се опънали на Хитлер, не е редно да се нарекат "пионки"

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За каква агресия става дума?

До колкото знам в България е нямало изнасилване на жени, ограбване на цивилното население, събиране на мъжете от 16 до 50 годишна възраст на "маленкий робот" на по 4-5-6 години по гулазите....

Какава агресия е имало?

:post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496: :post-20645-1121105496:

Войната Скуби войната! Нейното обявяване е агресия. С/у д-ва с която не само не воюваш, а и те е представяла. Капитулацията е подписана на 7-ми. На 8-ми берлинско време е преподписана, но в Москва е вече 9-ти.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ти много добре разбираш какво желая да кажа. Не няма да го повтарям. Ма май наистина се заяждаш. Това "разберете се" показва начина ти на дискусия. Не е нужно да имам еднакви позиции с когото и да било, а да се "разбираме" само и само да оборим когото и да било си е направо глупаво. Пък и в случая нямаме разлика с Дендро ( мое мнение, той пък може да мисли друго).

Така е. Нямаме разлика във вижданията.

Съвсем не е необходимо по логиката на Хърса, германците да веят знамена "Освободител", за да бъдат приети за такива през 1941 година от всички народи около Русия, които не само са насилствено присъединени към СССР, но и чиято национална политическа върхушка ако не е избягала, е веднага унищожена или въдворена в Сибир за умиране от "самосебе" си. И е заместена от отрепки, живеещи под крилото на Сталин в Москва.

Сигурно Хърс не е чувал и за "революционното правителство на Финдандия", спретнато в Москва още в първите дни на войната (1939 - 1940), когато СССР без каквото и да е основание обявява война на тази страна. Само че, финландците хвърлят такъв бой на руснаците, че дори, когато руснаците най-после успяват да пробият отбранителната им линия, Сталин е толкова притеснен от нови още по-големи жертви и още по-спаднал международен престиж, че е съгласен на мирен договор вместо да окупира страната, както е мислел в началото на войната (да не се бърка с това, каква е била идеята му преди войната). И след това повече никой не чува и една дума за това "революционно правителство" на Финландия. Още повече, че финландските комунисти също се записват като доброволци във войската и редом с другите финландци се стражават геройски срещу "съветските освободители".

Този номер с "революционните правителства" минава в Литва, Латвия е Естония, които са буквално окупирани за един ден, включително с използване на съветски десанти части и парашутисти.

На това аз му викам "освобождение", но Хърс вместо да се изказва неподготвен, да вземе и малко да почете непредубедена история за този период.

Да не говорим, че Украйна още от началото на 30-те години е изпитала съветския геноцид и по официални съветски данни от него са загинали над 5 000 000 украйнци (включително и от глад, ако Хърс е чувал за това отвратително деяние на Сталин и приближените му). За неофициалните, т.е истинските данни никой не може да назове точната цифра. Но има снимки на цели населени места, в които не е останала и една жива душа, барабар с животните. И такива снимки са били случайно публикувани дори в официалната съветска преса докато се усетят и ги свалят и забранят.

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Войната Скуби войната! Нейното обявяване е агресия. С/у д-ва с която не само не воюваш, а и те е представяла. Капитулацията е подписана на 7-ми. На 8-ми берлинско време е преподписана, но в Москва е вече 9-ти.

Истината е че на Червената армия въобще не й трябвало да навлиза в България. Германците, които и без това са били малко, се отегляли без бой. Обаче, Червената армия е трябвало да влезе в България, защото нямало как иначе съветските мекерета - българските комунисти, да вземат властта. Между другото много е интересна позицията на българските комунисти до 22.06.1941. Интересно, на кого симпатизирали - на Великобритания или на Германия :117: Как аджеба първият партизанин не излезна на 02.09.1939?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И грабежи и изнасилвания е имало, но малко. Но това е нормално - като изсипиш няколкостотин хиляди войници, все ще има мародери. Агресия е когато безпричинно нападаш чужда държава, а именно това е станало.

Баща ми пасеше конете, когато минаваха през селото...На по 3 войника с една пушка, одрипани, изморени...С едни дребни монголски кончета пред къруците...Когато видял един офицер конете на дядо ми, два чифта огромни немски за работа и един чифт арабски за файтона, веднага ги конфискувал. Като дал вместо тях монголските....Баща ми яхнал едното конче и напарво в комендатурата в селото. Като чул това тамошният шеф, веднага седнал в джипката и хаде до колоната, да покаже конете. Като ги намерили, върнали ги а отговорният офицер му скъсали пагоните, и искали да го застрелят. Баща ми и другите бойци се молили да не го убият. Накрая изкарали един войник от колоната, бутнали в ръцете му пагоните и пиштофа на оня а него го вкарали като обикновен войник, но всичките му награди ги окъсали.....

Така беше.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И сега най-важното - Германия капитулира на 08.05.1945. Повторното подписване на капитулацията е един цирк разигран от Сталин.

А също както е добре известно, ВСВ приключва малко по-късно с капитулацията на Япония.

За някой хора обаче явно ВСВ започва на 22.06.1941 и приключва на 09.05.1945, т.е. всичко започва и свършва с битката между братята близнаци - насионалсоциализма и болшевиксоциализма.

За съжаление е точно така. СССР вече участва във ВСВ, когато идва 22.06.1941 година. И то участва за себе си (войната срещу Финландия, войната срещу Полша от 1939-та, завладяването на Литва, Латвия, Естония, Южна Молдова и Буковина - тук Хърса да не се чуди, защо след това румънците участват ефективно с военни сили във войната срещу СССР) или на страната на германците.

Дори простичкият факт, че през 1940 година е имало официални протести от английското правителство пред Сталин, защото по доста авиационни бомби (хвърлени от германците при битката за Англия), които не са се взривили има все още... сърп и чук. Германците са толкова неподготвени за такава битка, че дори не са разполагали с достатъчни количества авиационни бомби от по-големия размер и искат от съюзниците си руснаци. Явно, руските им съюзници веднага са влезли в положение и са ги снабдили, но германците нямали време да сложат свастика по тях (или не са искали).

Да не говорим за икономическия пакт от август, 1939 година, който снабдява Германия основно със суровини за военни нужди от септември 1939-та до 22.06.1941 година. Без тази икономическа помощ от съветските си съюзници, Германия изобщо не е била в състояние да води война до тогава.

Хърс само факти да иска. И повечето могат да се открият дори в официалната тогава съветска преса. Дори там. ;)

Редактирано от DendroaspisP
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така е. Нямаме разлика във вижданията.

Съвсем не е необходимо по логиката на Хърса, германците да веят знамена "Освободител", за да бъдат приети за такива през 1941 година от всички народи около Русия.....

Би ли повторил? :biggrin::biggrin::biggrin:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Хърс само факти да иска. И повечето могат да се открият дори в официалната тогава съветска преса. Дори там. ;)

Добре, повече няма да пиша в темата и въобще. Виждам, че тука има цензура, каквато няма и в Иран при Хомейни. Освен това мнения, защитаващи Хитлер се толерират, Хитлер, извършителя на Холокоста и убиеца на милиони, обратните не.

Хитлер освободил народите около Русия - това мнение виси във форума! И явно се толерира. Моето мнение го няма! Много Ви здраве, хитлеристи!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сигурно Хърс не е чувал и за "революционното правителство на Финдандия", спретнато в Москва още в първите дни на войната (1939 - 1940), когато СССР без каквото и да е основание обявява война на тази страна.

Хе, ну вообще финны сами допросились. КОгда после отделения Финляндии граница уж слишком близко к Санкт-Петербургу стала проходить, вопрос этот надо было решать.

Финляндии предлагали взамен той земли выделить землю за счет Карелии в другом месте, при том большую по размеру.

И было множество предложений, но финны всегда отказывались, ну пишут якобы из принципа. В конце концов финны допросились, и получили - то что получили.

Редактирано от SSlava
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Сигурно Хърс не е чувал и за "революционното правителство на Финдандия", спретнато в Москва още в първите дни на войната (1939 - 1940), когато СССР без каквото и да е основание обявява война на тази страна.

Хе, ну вообще финны сами допросились. КОгда после отделения Финляндии граница уж слишком близко к Санкт-Петербургу стала проходить, вопрос этот надо было решать. Финляндии предлагали взамен той земли выделить землю за счет Карелии в другом месте, при том большую по размеру.

И было множество предложений, но финны всегда отказывались, ну пишут якобы из принципа. В конце концов финны допросились, и получили - то что получили.

При том та часть Финляндии, которую Сталин отобрал - эта часть бывшей Новгородской Руси, а финны-ингерманландцы туда переселились после того, как все таки мы Швеции эту часть земли проиграли. Хотя финны там уже пару столетий жили, но все же отчасти вранье -что это только исконная финская земля. К тому же СССР, как я уже тут писал, за счет нескольких районов российской части Карелии, предлагал ни раз достойную замену.

Хотя, финны рассчитывали на то, что СССР проиграет в войне, поэтому и сотрудничали с Гитлером. Он им обещал всю Карелию Российскую отдать, и может даже Мурманскую область.Если они на это рассчитывали, тогда понятно, почему они отказывались от территориального обмена с СССР, что им там пару районов Карелии, если они вообще всю якобы к себе могут присоединить.

Но финны явно с этим просчитались, не на тех поставили. Хотели все получить - в итоге земли лишились. Как говорят, "жадность фраера сгубила".Или как-то так.

:crazy_pilot:

Редактирано от SSlava
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ех, тия коварни фини бе! Искали цяла Русия да прилапат. Как човек да не празнива 9 май? Разгрома на хитлерофашизма и финския милитаризъм! :biggrin:

  • Upvote 5
Link to comment
Share on other sites

Guest
Тази тема е заключена!

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...