Отиди на
Форум "Наука"

Пунктуация


Recommended Posts

  • Потребител

Пред въпросителни думи в изречението пише ли се запетая ?

пример: Чудех се, кой е това или Чудех се кой е това ?

пример: Той ме попита, кога ще е готово или Той ме попита кога ще е готово ? :!!!:

Редактирано от MudlerXBG
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Запетая НЕ се пише пред въпросителни думи, въвеждащи подчинено допълнително изречение (дали, как, кога, защо, къде, да...).

Не зная кога ще дойдеш.

Не знам дали тя ще поиска да дойде с нас.

Казах ти да дойдеш.

Знам кой ще дойде на вечеря.

Знам ли кой ще дойде на вечеря?

Знам кого да поканя.

Не зная кой ще ми свърши работа.

Но...

Кога ще дойдеш, не знам.

Дали ще дойде тя, аз не знам.

Да дойдеш, ти казах, не помниш ли?

Link to comment
Share on other sites

  • 5 years later...
  • Потребител

Ще използвам вече създадената тема, за да задам общия си въпрос.

Какви правила са приети в българския за разделяне пряката реч на повече от един абзац? В частност, когато речта идва от едно и също лице и не е прекъсната от авторова реч.

 

Забелязах, че в ангилйски текстове е прието на новия ред от пряката реч да се пишат втори отвярящи кавички за всеки следващ абзац и се затварят само на последния абзац.

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

При оформяне на текстове с пряка реч, които се срещат предимно в художествения и в публицистичния стил, се използват разнородни пунктуационни средства (тире, кавички), правописни средства (главни и малки букви) и композиционно-пространствени начини за организиране на текста (със или без абзац).

Чужда реч, предадена от автора дословно, се нарича пряка реч. Пряката реч се отделя от авторската реч с тирета или с кавички. Общоприето е при диалог в художествени произведения да се употребяват тирета. Пред пряка реч, представяща реплики на лица като самостоятелна, независима и синтактично несвързана с авторската реч цялост, се пише тире. Всяка реплика се пише на нов ред. Думите на автора пред(и) пряката реч завършват с точка.

При пряка реч, представяща несамостоятелна, зависима и синтактично свързана с авторската реч цялост, се срещат три разновидности:
- Авторската реч е пред пряката реч. 
- Авторската реч е след пряката реч. 
- Авторската реч се намира между частите на пряката реч. 

---

При нас не е възприето всеки абзац от дълъг разказ, предаден посредством пряка реч, да се отделя с кавички. Има отварящи (в началото) и затварящи (в края) кавички и - толкова. 

Ако в пряката реч, предадена с тире, а не - с кавички, се дава цитат, самият цитат трябва да бъде в кавички. Пример:

- И така, приятелю, един философ е казал: "Аз знам, че нищо не знам.".

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря ти за отговора, Историк.

Нека илюстрирам какво все още не ми е ясно. При пряка реч с тире, преминаването към нов абзац без тире предполага прекъсване на пряката и започване на авторовата реч. Това забелязвам на практика във всяка проза на български, за която се сещам или разгърна.

Пример:

Цитирай

- Когато бях на вашите години, моята баба ми повери магарето.

Внучетата на дядо Георги не бяха виждали магаре до сега.

Но има ли начин да се създаде нов абзац към същата пряка реч, без да се прекъсва от авторова реч?

Ако се сложи ново тире пред втория и третия абзац, читателя би го объркал с диалог между героите. Най-простото решение е да се използват кавички вместо тирета, но това е доста рядко в редакцията на български/преведени на български произведения.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Когато пряката реч е например твърде дълъг монолог, текстът може да се раздели на параграфи.

Но трябва да става ясно кога започва новият параграф с авторова реч. 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...