Отиди на
Форум "Наука"

Кореспондентен шахмат


ISTORIK

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Ау, приказка! Много мило! Мерси, Дорис!

:worthy:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Днес играта продължава.

В началото черните атакуваха белия цар, но дамата му се пожертва, за да го спаси. Може би тази прибързана атака на черните им изигра лоша шега... Ще видим...

Сега белите все по-силно притискат черните, а черните изнамират отчаяни ходове, с които да се защитят. Като че ли играта на черните става все по-трудна, а всеки техен следващ ход - все по-трудно изчислим.

Ще бъдат ли изиграни поне 20-25 хода или играта ще приключи по-скоро?

Ще поиска ли някой реми? А, ако поиска, ще получи ли? Или тази битка ще се води до смъртта на последния войник?

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

. . .

. . . И последният от покритите с черна броня рицари на Историк се пресели на едно по-добро място! Храбрата пехота на Богданов без милост нанесе отново удар върху Армията на мрака.

Почивайте в мир храбри войни на Мрака!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

За мене все още играта е наникъде и никой няма превес.Привидно активното разположение на белите си има кусурите- ще сдвоят пешка,като тази на D ще остане самотна, офицерът им се очертава да не е много активен../коригирах се, разсеян съм нещо/

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Странна партия ;). Аз ще спомена едно правило, което често се забравя, а то е "пешки назад не ходют" ;). Черните според мен още не са решили накъде да рокират, но предвид лошото положение на белия цар извода се натрапва от само себе си, освен, ако не решат да проведат по мащабна подготовка за атака. Освен с царя, белите имат проблеми с пешките си, т.е. с нарушената пешачна с-ра и възможна тотална загуба на центъра. Но както е писано в дебелите книги, на атака в центъра се отговаря с обход по крилата ;) и обратното :).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Белите не могат да убият коня, понеже царят им умира, застрелян от черния ми офицер!

В такива моменти се крие красотата на шахмата.

А, никоя пешка не се връща назад, тя върви само напред и взима на диагонал. Но стигне ли бялата пешка осмия хоризонтал (или черната - първия) може да се превърне в друга фигура - кон, офицер, топ или дори - дама.

Има и едно друго правило - en passant (ан пасан): пешката взима противниковата, само когато е на пети за белите и четвърти за черните хоризонтал и те са съседни помежду си. Ако противниковата пешка се е задвижила от началното си положение през едно поле напред, прескачайки полето, което се бие от другата пешка, тогава казваме, че пешката, която се е движила, може да се вземе ан-пасан от другата. Но, ако позицията не го изисква, може и да не бъде взета. Това зависи от позицията. Например: имаме бяла пешка на d2 и черна на e4. Ако белите играят 1.d2-d4, черните могат да вземат ан-пасан 1. ...e4:d3. В шахматната нотация пешките не се обозначават с буква.

За да стане по-ясно, ще повторя (но не - на френски): Когато пешката се премести две полета напред и има противникова пешка на съседно поле до нейната крайна дестинация, тогава противниковата пешка може да вземе вашата и да се премести на полето зад крайната позиция на вашата, но единствено при следващия ход. Например, ако черната пешка се премести две полета напред т.е. от f7 на f5, тогава някоя от белите пешки на е5 или g5 може да я вземе "ан пасан" и да се постави на полето f6.

Между другото, струва ми се, че след размяната на любезности между двете дами и белия цар ходовете, които сме изиграли, са възможно най-логичните.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

11. c4! Bd7!

12. d4 Bb5!

post-5781-016786100 1301308995_thumb.gif

(Черните взимат белия кон с офицера)

И интересно, защо след:

11. ц4, чернте не отговарят с:

11.......Кф4+

Освен, че ще разходят белия цар винаги може да се опазят от шах-топа, и и да мръднат царя си в поззиция без дами не е грешка?

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Господа имаме шах в сайта - http://chess.nauka.bg :vertag:

Не се мъчете по този начин, а играйте няколко партии едновременно и в реално време.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И интересно, защо след:

11. ц4, чернте не отговарят с:

11.......Кф4+

Освен, че ще разходят белия цар винаги може да се опазят от шах-топа, и и да мръднат царя си в поззиция без дами не е грешка?

Щото белия кон от б5 само това чака - да стъпче пешката на ц7 и да ми даде конска вилица - шах на царя и атака към топа на а8. Да мръдна с царя (няма как да го прикрия с друга фигура!) и да ми вземе топа.

Нося очила, ама още не съм сляп!

Аз белия цар пак го атакувам, ама - с офицера.

Ама май нещо сме объркали ходовете (или рейса?). Ще видим дали ще има малка корекция в 12 ход на белите. Черните няма да променят стратегията си.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не преди това белите трябва да отразят шаха, а черния кон може да се изтегли пазейки ц7 ;) от е6 примерно, дамската бяла пешка не е играна според нотацията и не е заплаха.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Господа имаме шах в сайта - http://chess.nauka.bg :vertag:

Не се мъчете по този начин, а играйте няколко партии едновременно и в реално време.

Не мога да вляза с моя ник :

Invalid Nick/Password
?
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Май трябваше да се регистрирате пак - със същия ник и същата (или друга) парола.

Ако някой предизвика някого бго на шах в сайта, нека му пише в лично съобщение!

Разбира се, можете да дадете тук ходовете си, да се кефим...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Направих го, и после?

Влизаш в акаунта си, пишеш си името и фаминията, избираш опции (история - PGN и тема plain).

Invite player - поканваш играч и партията започва.

http://chess.nauka.bg/inviteplayer.php

Ето - това е списъкът с регистрираните играчи. Внимание, някои са с друг ник. Подредени са по време на записване, така че, ако търсите конкретен човек, има да ровите в списъка - докато го откриете или се откажете.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не това според мен няма да работи. Пък и интересното на една партия не е само победата, а и коментариите. По добре с секция спорт да се открива тема и там да се постват и ходовете. Примерно Пешо-Гошо (с подзаглавие кореспондентски шах), ама не зная дали е правилно Е ако има подфорум кореспондентски шах ще е най-добре!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

След отстраняване на грешка в записването - какво мислите за Великата Победоносна Армия на Бай ви Богданов? Помете Тъмните Сили на Мрака!

Три пъти ура за славния пехотинец на cd5!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не можеш да объркаш стратегията на черните. След последната корекция (Дорис да погледне пак - за последно!), си шах.

Не - пак, а - отново! Белият цар пак яде шамари и ритници. :bottom:

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И.. регнах се и аз. Сега да видим как върви. Между другото пратих покана на прясно регистриран авер - къде ми е хм... дъската? Не, нямам предвид да го замерям с нея :tooth:

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дъската се появява, след като поканеният даде съгласието си да играе с вас.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Благодаря ти Дорис!

Много мило, че пусна дъската отново! Нямам фотошоп на писито, което ползувам в този момент и не е възможно да правя схема на играта.

Благодаря отново!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дедо цар мисли ли къде да отстъпи?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дедо цар мисли ли къде да отстъпи?

Дедо Цар от толкоз шахове се е научил да оцелява! :tooth:

Страх ме е за Черния мързел дет едно поле не е помръднал. При първа заплаха мож му падна короната.:lac:

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...